Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Problema la fisa medicala de angajare .


MariusTm32

Postări Recomandate

  • Members

nu inteleg si nu am vazut in nici-o lege minima si maxima dioptriei pt a profesa,port ochelari din clasa a 8-a,-1 la ambii ochi,am facut scoala de soferi si am profesat cu ei de 24 ani,eu cred urmatoarele:practic fisa medicala este o serie de teste fiziologice specifice pt profesiunea de sofer si daca le "iei" esti apt,eu nu am avut probleme la oftamologie cu ochelari pe nas,  chiar m-au chinuit mai mult sa fie sigur ca vad normal,fara ochelari am un mic handicap dar cu ei pe nas sunt normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

pai imi pare rau ca te lovesti o de tampenie, eu am dat examen de persoana desemnata sa coordonez transportul si nu primesc avizul medical ca port ochelari, intelesesem ca  legislatia e de pana la -3 ca si la soferi, dar vad ca se aplica legea junglei, mai ales ca ochelarii sunt facuti sa corecteze, ca doar de aceea ii purtam. asa ca  dupa luni intregi de lupte in care m-am lovit de tampeniile lor cred ca ma las , am obosit sa le explic ceva evident.......ne-au  luat dreptul la munca !!! cu atat mai mult ca eu fac munca de birou si nu inteleg de cand nu ai voie la birou cu ochelari?????oare tampitii aia din toata lumea stiu ca daca porti ochelari  nu mai ai drept de munca?

dar stai linistit , eu inca nu am gasit raspuns, ministerul sanatatii arunca pe ministerul muncii iar ministerul muncii nu stie ce sa raspunda

iti doresc bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

stiu ca pare greu de crezut dar asta e situatia

eu cu ochelari vad la fel de bine ca voi fara , nu sunt nici mai bun nici mai slab soferi ca oricare altul , insa domn doftor are acolo in legislatia muncii sau ce profeseaza el acolo regula clara

minim si maxim la ochelari .

el oricat l-as injura eu aplica legea ce pot sa fac .

de aceea caut solutii .

gandeste-te ca virgula chiar medicu oftalmnolog mi-a zis ca daca am camionu ,  cap tractoru sau ce ptr ce am permis deci daca as avea camion personal il pot conduce fara probleme  am permis e bunul meu , insa daca esti angajat si ........ mai departe nu imi aproba fisa , oricat de stupid pare astea-s vorbele doctorului . stupida situatia nu ?

Treaba asta cu camion personal si camion de la firma nu mi se pare ceva legal.... Pana la urma tot pe drumurile publice circuli si tind sa cred ca este o aberatie. Pur si simplu nu inteleg diferenta. Este vorba de siguranta circulatiei pana la urma..... ce legatura are ca ai ochelari sau nu. Atata timp cat esti apt neconditionat, nu vad de ce nu poti sa conduci ambele camioane (de firma sau personal) in aceiasi masura. Sa nu ma intelegi gresit, eu am ce am cu medicul....vietii, nu cu tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegii,

nu mai aruncati vorbe-n vant ca nu a-ti trecut de avizul oftalmologic datorita ochelarilor.

este o penibilitate.dar am rugamintea la cei care posteaza astfel de banalitati,sa dea exemple concrete nu se vine aici cu am auzit,mi-a spus unul sau alte bancuri.veniti cu probe concrete,la clinica??,doctorul?? nu mi-a dat aviz favorabil si i-am dat 200 ron spaga.pe o problema din asta il poti da in judecata ca iti restrictioneaza dreptul la munca.cred ca unora dintre noi le plac fumigenele la nebunie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

domnule nico imi pare rau dar nu mai vb aiurea, am in mana avizul medical pe care scrie inapt medical cu diagnostic miopie ::) stiu, nici eu nu am crezut ca se poate da se poate....asta-i tara noastra , acum m-am convins ca totul e posibil, crede-ma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

domnule nico imi pare rau dar nu mai vb aiurea, am in mana avizul medical pe care scrie inapt medical cu diagnostic miopie ::) stiu, nici eu nu am crezut ca se poate da se poate....asta-i tara noastra , acum m-am convins ca totul e posibil, crede-ma

salut,

in primul rand eu nu vb aiurea.

in al doilea rand am spus sa dai exemplu concret,la ce clinica,ce doctor,ce dioptrii porti la ochelari si mai multe amanunte ca sa fi credibil.nu ma adresez tie personal(nici nu ne cunoastem) dar pentru cei care se afla intr-o situatie asemanatoare sa stie ce se poate intampla.asa ca fa cunoscute cat mai multe amanunte ca sa-i poti ajuta pe cei ce citesc acest forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

domnule nico imi pare rau dar nu mai vb aiurea, am in mana avizul medical pe care scrie inapt medical cu diagnostic miopie ::) stiu, nici eu nu am crezut ca se poate da se poate....asta-i tara noastra , acum m-am convins ca totul e posibil, crede-ma

eu port ochelari,miopie -1,la ambi ochi,am facut n fise medicale si sunt apt,in permisul cel vechi scria 'poarta ochelari de corectie' pe permisul nou scrie cod 0101 care inseamna acelasi lucru,cred ca trebuie sa mergi la oftamolog sa iti schimbi dioptriile si dupa aceea iei sigur,eu merg din an in an la oftamolog si imi fac consult,nici nu mi-a crescut nici nu mi-a scazut miopia,dar profesez cu bicicleta pe nas de 20 de ani si no problem,bafta multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut levlev,

de astfel de raspunsuri concrete este nevoie pe forum,bravo colegu

eu port ochelari,miopie -1,la ambi ochi,am facut n fise medicale si sunt apt,in permisul cel vechi scria 'poarta ochelari de corectie' pe permisul nou scrie cod 0101 care inseamna acelasi lucru,cred ca trebuie sa mergi la oftamolog sa iti schimbi dioptriile si dupa aceea iei sigur,eu merg din an in an la oftamolog si imi fac consult,nici nu mi-a crescut nici nu mi-a scazut miopia,dar profesez cu bicicleta pe nas de 20 de ani si no problem,bafta multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

pana la urma am ceva informatii caci la Slobozia se face aceasta fisa medicala.un ajutor pentru cei din aceasta zona. nu mai e nevoie sa mergem la Bucuresti ori la Constanta  pentru o astfel de fisa medicala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

pai un coleg mai sus zicea ca are -1 si-a luat fisa. foarte bine cred ca n-ati citit descrierea topicului .

eu am -2.5 si nu-mi da

am scriss klar limita e +/-1 deci ca ti-a dat nu ma mira .

eu cautam o solutie la cei cu dioptrii mai mari , clinici chestii trestii , cei care sunt in parametri si functioneaza ce rost au comentariile acuma serios .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Fisa medicala pentru angajare se poate face la CFR sau la unitati sanitare avizate in acest domeniu ... Trebuie sa te informezi cate unitati sanitare private sau de stat au dreptut de a face astfel de fise in orasul tau si mergi de colo colo ... undeva trebuie sa mearga ... sau,imposibil sa nu cunosti pe cineva care te poate rezolva, fisele astea se pot face si in alte orase nu neaprata unde te angajezi ... !! Nu te panica ca pana la urma se poate rezolva ... eu am ochelari de mic si un mic strabism divergent pe ochiul stang, binenteles ca nu am reusit sa imi iau fisa necesara niciodata cand am mers eu, dar pana la urma am intins antene,am gasit ajutor,am dat dreptul si am primit fisa fara sa fiu examinat de catre cineva ... ! Daca nu,mai poti face alta chestie, te duci la angajator si ii explici care este situatia si sa te ajute intr-un fel sau altul !! Nu uita ca sunt o groaza de unitati sanitare private care au dreptul sa faca fisa de angajare pentru soferi, eu la primul loc de munca ca sofer am vb cu patronul i-am explicat de problema mea si mi-a zis ca nu ma va trimite la nici un examen medical, daor sa aduc de la medicul de famile o adevererinta medica si nu au fost probleme  ... !! Mult noroc

Drumuri bune, numa' bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Salutare colegi

  Referitor la ce zici tu seba  mergi de colo colo pana prinzi iepurele  dar nu se plateste la fiecare cabinet ? daca la mine in zona sunt 3 cabinete iti dai seama ?  si eu port ochelari la dreptul +1.25 si vad bine cu el si fara ochelari (testat) la stangul am -1,75 si nu prea merge nici cu bicicleta pe nas ei asa ca pot sa cad la asta  dar referitor la ce am scris mai sus sa mergi de colo colo cati bani trebuie ?

  drumuri line fara griji

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

edymic  gandeste-te ca eu in prima faza am zis aleg clinica privata ca sa mearga repede fisa si uite ca prima oara la clinica privata mi-am primit reject , ca sa vezi , 3 luni am fost plecat din tara de aceea abandonasem ideea ptr o vreme , acuma am revenit si am vzt pe net clinica asta din timisoara si-am zis sa incerc , defapt eu am mers la clinica intai sa stau de vorba si sa ma programez ptr o fisa ca era destul de tarziu cand am mers eu , si m-au inhatat si mi-au zis ca in 10 minute am fisa gata Ș)) probabil ziceau si ei ca ce-i in mana nu-i minciuna , acuma nu inseamna ca daca nu vezi bine o sa treci , dar daca ai ochelarii corespunzatori si vezi bine treci sigur , eu innainte de asta mai incercasem la CFR si mersesem acolo la ora 13 si ceva si erau o gramada acolo care inca nu aveau fisa terminata desii venisera la ora 7.30 dimineata cum scrie pe program , deci si sa stai 6 ore sa faci o fisa medicala da-o dreak .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

In primul rand, va salut pe toti si va felicit pentru lupta care o duceti ca sa va obtineti un drept, desi nu ar trebui sa facem lucrul asta, dar cum traim in romania..

Ce vreau sa intreb : am si eu probleme medicale care se pare ca m-ar impiedica sa profesez ca sofer, insa am anumite dubii.

Problema mea este la nivelul urechilor(auz slab, dar remediat cu implant), si azi am mers sa imi fac analizele, au fost toate ok, mai putin cel de la ORL, unde au spus ca baremul ala al lor ii impiedica sa ma treaca "APT" pe hartie...  :( Dar asistenta mi-a zis sa "bag ceva la doctoru', insa nu am avut la mine... si muream de ciuda. M-au reprogramat pentru reanalizare, sa ma vada si alt doctor, iar apoi am intrebat un tip care era si el la analizele periodice despre chestiile astea. El a zis ca de obicei iti fac reprogramare ca sa "duci ceva" si iese tot ok(sper sa fie asa, ca am ajuns la capatul puterilor, deoarece imi caut de lucru de aproape 2 ani), si ca si el ar fi avut probleme la inima, dar a dat 80 ron (ca atata e taxa la inima) si tot asa i-au facut si lui reprogramare. Am permisul din 2005, iar cel de profesionisti din 2007, am cam 300.000 km de condus fara probleme, aud daca e ceva in neregula la masina/motor, sirenele de politie,ambulanta etc. le aud din timp, deci nu stiu de ce nu am dreptul sa lucrez in domeniu, atata timp cat nu sunt un pericol pentru altii.

Intrebarea mea este : cam cat ati dat spaga si pentru ce afectiune.  Totodata as dori parerea voastra despre dreptul meu de a profesa in acest domeniu, daca ar fi o problema sa il am sau nu. Va multumesc, si drumuri bune sa aveti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • Members

Eu am -4, si mie frica sa ma duc la CFR suceava ca nu prea cred eu ca-mi da. Si atentia a iesit din schema ca nu ia. Dati-mi o solutie. Prin luna Mai ma asteapta patronu la lucru si eu ce sa-i duc  la angajare? multumesc

Pentru tine Cristi nu exista "solutii", exista remedii medicale si apoi te prezinti frumusel la policlinica CFR din Suceava si surpriza... doamna doctor "cea rea si nemiloasa" se v-a transforma in "zana cea buna" si-ti v-a viza favorabil vizita medicala. Bafta maxima si insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • Moderators

Plansele ishara si pentru mine devin din ce mai grele.

Se pare ca munca de noapte nu afecteaza numai viata familiara, ci reuseste sa slabeasca si muschiul vederii.

Sau ma rog perceptia nuantelor de culoare la unii.

Si atunci revii la o alta intrebare.

Oare chiar merita viata de sofer ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.