Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Soferie,soferie..mama ei de meserie!


cico_3504

Postări Recomandate

  • Moderators

Ma gindeam ca este bine sa deschid un topic si cu acest subiect fierbinte despre conditia de sofer,despre cit de mult am accepta sa ne coborim ca sa putem sa ne intretinem familiile.

Am ajuns la aceasta concluzie vazind discutii lungi pe acest subiect pe alte topicuri,si atunci m-am gindit ca este mai bine sa vorbim aici.

As incepe eu,ca tot am deschis topicul ,nu?

Fiecare dintre noi vrea un loc bun de munca,dar am observat ca atunci cind sunt mai multi soferi,mai putine  locuri de munca unii dintre noi coboara standardul foarte jos.

Inteleg ca avem obligatii ca avem n.. probleme dar dupa mine asta nu este un punct sa coboram stacheta,parerea mea,normal.

Stim toti ca fiecare patron ne spune ca daca nu suntem multumiti are la poarta alti 100 insi care vor sa ii ia locul,dar ce ar face daca cei care vin ii cer aceleasi lucruri??

Cred ca ar prefera sa nu mai schimbe omul decit daca e nemultumit de el,gen fura motorina,lipseste,etc.

Si atunci de ce sa ne furam caciula singuri?

Se cauta in Europa,fuga noi si acceptam orice conditii,nu conteaza ca suntem tinuti nemincati,obositi,mergem peste program,important este sa ducem ceva acasa.

Chiar asa?

Adica asa fraieri suntem noi?

Pai noi nu putem munci in conditii normale de lucru,nu putem merge la program?

De ce sa acceptam numai noi asa ceva,adica celelalte natii au ceva in plus si nu stiu eu?

Nu putem incerca sa ne mentinem si noi in picioare,fara a accepta toate magariile care ni le fac altii.

Eu imi amintesc cu placere de ce m-am facut sofer,si de ce mi-a placut si imi place meseria asta.

Eu in continuare nu accept sa muncesc peste program si sa lucrez pe 10 milioane la mine in tara decit sa muncesc in conditiile de mai sus si sa iau 1200 euro afara.

Chiar merita lucrul asta?

O sa replicati cu familia,dar aici va intreb eu,daca voi va imbolnaviti,sau muriti ce se face familia fara voi??ai??

Exemple ar fi destule dar astept sa continuam discutia,considerati ca e frig afara si stam de vorba in jurul unei roti arzinde,discutam,nu ne certam,  va astept

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Administrators

Conduc camione de ceva timp, unii ar zice ca am condus chiar mult,si niciodata nu am vazut "UNITATE" intre toti soferi care lucreaza intr-o firma,  dar intre  toti soferii ?

Si ne minunam de ce am ajuns bataia de joc a unuia sau a altuia  ???

Nu  trebuie sa  ne plangem, ne meritam soarta .

parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mihai, nu trebuie sa fie unitate neaparat intre soferi, dar macar sa se respecte pe ei(in mod individual) si sa nu mai accepte orice conditii de munca, pentru ca la o adica , daca accepta doar anumite conditii isi fac lor un bine in primul rand, apoi altora ,indirect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Corect,asta e si ideea,neacceptind ceva le imbunatatesti situatia si celor care vor veni dupa tine,si apropo de unitate Mihai,cum crezi ca sau unit zilele trecute soferii la vamile de pe vest?

Doar daca le-au ajuns cutitul la os,nu,in cazul de fata ca incepuse sa-i controleze vamesii ca sa faca exces de zel.

Dupa ce au facut tiristii scandal si au blocat drumurile sa rezolvat ceva,si asta nu dupa zile sau luni ci in aceiasi zi.

De asta zic ca e bine sa intelegem si sa nu acceptam niste chestii imorale[mamaa,ce-am scos-o pe asta]

Totul depinde doar de noi,si sper ca iti aduci aminte,la Transcom,Irta erau uniti cind se zicea ceva[tinind cont ca ai experienta,deci ai prins timpurile]

Si adevarat,si atunci erau destui lingai dar parca nu ca acum,si atunci parca era de inteles,se bateau sa ajunga la cursele cu pui,oua,etc,dar in rest mergeau si ei cu ceilalti,nu faceau front separat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In Romania nu se va intampla niciodata asa ceva.... de fapt nu in Romania , peste tot unde sunt romani nu se va intampla deoarece suntem o tara de lasi .Romanu' stie sa zica ''Doamne fereste de mai rau'' in loc sa ia atitudine.

Asta nu o spun eu o spune istoria in tot decursul ei , ne-am tradat conducatori , ne-am vandut bogatiile.

Suntem un popor josnic!

Mai bine ne dam spre inchiriere unui alt popor care intradevar isi ia rolul pe Pamant asa cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Americanii nu vor veni , ca interesele lor mari sunt in alta parte,aici era doar ptr intarirea NATO spre rusi,oricum ati vazut si voi ca majoritatea dintre noi cind suntem afara ne comportam ca ei,numai ca atunci cind ne reintoarcem in tara gata uitam,incepem sa aruncam orice pe jos,sa nu mai zic de rahatii de caine care au impinzit toate orasele[cel putin Bucuresti]

Dar asta nu inseamna ca noi nu putem face ceva,azi suntem 10,miine 12,si poate la anu 1000.

Hai sa speram ca putem face ceva altfel e pacat ca am facut urmasi,sau ca o sa facem,lor ce le mai lasam daca o continuam asa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu are rost sa mai gandim negativ.Trebuie sa incepem sa gandim pozitiv. Putem schimba ceva daca incepem cu noi insine.Romania inca este ravnita si de americani si de rusi si de multi altii, inca ar mai fi cate ceva de furat de pe aici pe langa amplasarea strategica pe care o avem.Si daca nu ar mai fi nimic de furat, dar potential pt dezvoltare este.Cat despre excrementele de caini.....eutanasiem cainii si scapam de ei  ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Si eu iubesc animalele si mai ales caini,daca as avea bani as face un adapost pentru maidanezi si i-as strange pe toti din tara asta,i-as castra pe toti iar pe cei batrani,bolnavi i-as trata o luna regeste dupa care le-as da injectie...si trimisi la facultatile de medicina veterinara ,pentru practica.nu sunt ei de vina ca se inmultesc necontrolat si sar la oameni,va spun eu ca ,la un caine odata i-ai dat de mancare si ti recunoscator pentru toata viata...pe cand la un om...poti sa ii dai si luna de pe cer , ca de are ocazia tot te trage in piept. Bine o zis cine o zis ''Cu cat cunosc mai bine oameni cu atat incep sa-mi iubesc cainele mai mult''.(HTR) 8)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

nimeni nu vrea eutanasierea lor dar cind o sa ai copii,o sa iesi cu ei la joaca si o sa calce numai in kk,cind oo sa bage miinile in nisip si da tot de kk sa vezi cum schimbati macazul,de vina nu sunt animalele ci boii care le au in dotare,aici iar o sa iasa discutii ..dar cind il vezi mare si prost,sta linistit cu catelul in parc si ciinele isi face nevoile normal la groapa cu nisip cum sa nu ii dai una[omului normal]pe urma fuge la autoritati si face galagie, dar dupa mine ar fi fost mai bine daca se apleca si curata ce facuse animalul lui,revenim la mentalitate,nu? daca ne schimbam atunci se schimba si ceva,altfel..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

nimeni nu vrea eutanasierea lor dar cind o sa ai copii,o sa iesi cu ei la joaca si o sa calce numai in kk,cind oo sa bage miinile in nisip si da tot de kk sa vezi cum schimbati macazul,de vina nu sunt animalele ci boii care le au in dotare,aici iar o sa iasa discutii ..dar cind il vezi mare si prost,sta linistit cu catelul in parc si ciinele isi face nevoile normal la groapa cu nisip cum sa nu ii dai una[omului normal]pe urma fuge la autoritati si face galagie, dar dupa mine ar fi fost mai bine daca se apleca si curata ce facuse animalul lui,revenim la mentalitate,nu? daca ne schimbam atunci se schimba si ceva,altfel..

Daca zici de cei care ies cu caini si nu strang dupa ei....da,ar trebui amendati,dar de aia maidanezi....cine sa umble dupa ei?in tarile civilizate nu sunt lasati asa pe strada,sunt adaposturi pentru ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.