Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Volvo sau Scania??


ionut.noveschi

Postări Recomandate

  • Members

Salutare tuturor!

Am rugamintea la cei ce au lucrat pe aceste doua marci de camioane sa.mi impartaseasca si mie cate ceva despre ele.Care isi merita intradevar banii,in ce consum se incadreaza,ce tip de motor ar fi recomandat?si daca un motor cu putere mare(540)este si economic la mers intins?Ce tip de cutie ar fi mai eficienta si mai rapida,m.am saturat de clasicul zf manual...Orice amanunt despre ele mi.ar fi de folos!

Multumesc anticipat celor ce isi vor lasa parerea  personala!Cu bine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Volvo FH. Cu motor de 13 litri, respectiv 420 CP sau 460 CP, cutie Powertronic/I-Shift.

E ceva mai ieftin la intretinere (fiabilitate si preturi). Poate un pic mai bine si la consum, dar aici depinde de mai multi factori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Orice ai alege dintre ele doua,faci o alegere excelenta.Am inceput cu Volvo si l-am iubit..pana am dat de Scania.Nu am fost foarte incantat la inceput, insa ajungi sa te indragostesti de ea.

La Volvo spatiul din cabina nu este asa de generos,insa cutia de viteze automata este splendida.

Scania nu te lasa niciodata la greu,in special daca ai un motor puternic gen 500 sau R580.Cutia automata este de asemenea foarte reusita.Personal la motorul de 580 V8,incarcat cu 32 de tone ,consumul este de 42 la suta.Valori maxime,in conditiile de drum din Norvegia.Adica foarte variate.Daca faci Europa ,cu siguranta nu ai nevoie de un motor atat de mare.

Dupa parerea mea cu Scania esti in avantaj.Plus ca e mai usor de lucrat cu ea decat cu Volvo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Volvo 460 hp,cutie manuala.....maximul de libertate !!!

Nu sint fan Scania,asa ca nu fac comparatie intre marci,numai ca unde intra Volvo ,Scania nici nu viseaza !

HA HAHA...eu cred ca e invers!  Scania R580 V8 manual..unde urc eu nu urca Volvo!Sa spun si eu la fel?vOLVO VISEAZA...Scania e numarul 1 de multisor:)

Pana la urma,depinde doar de gusturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

HA HAHA...eu cred ca e invers!  Scania R580 V8 manual..unde urc eu nu urca Volvo!Sa spun si eu la fel?vOLVO VISEAZA...Scania e numarul 1 de multisor:)

Pana la urma,depinde doar de gusturi!

Nu fac polemica ,insa in Alpi ,Volvo face legea, Scania......doar cu Appenini a mai ramas....pante ptr pensionari !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Ce ziceti totusi de un fh16(540)merita??consum mic la mers intins?

Depinde. Nou sau sh? Ce stare tehnica? Cati km a parcurs si la ce pret il iei? Cat il incarci?

Daca banii conteaza, un FH iti poate da aproximativ acelasi cuplu si aceeasi putere la motorul de 13 litri.

Daca banii nu prea conteaza, iti iei FH16. Desi eu unul, intre cele doua marci, la peste 500CP, as prefera Scania cu motor V8 (500 sau 560CP).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Depinde cu care alt motor il compari.

Daca-l compari cu cel de 16 litri de pe FH16 ar fi o diferenta in favoarea celui de 13 litri. Adica cel de 13 litri va consuma ceva mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Daca stai bine cu banii si daca nu vrei sa faci bani iti recomand Scania . La motor V8 500 pe traseu gol- plin de 400 km pe sens cu 20 t incarcatura  consum 34,7% . Asa ca iti recoomand  Volvo !

Vrei sa zici ca Scania te baga in faliment? Sunt unele persoane care chiar nu vad alta marca in afara de cea pe care o conduc.......

Diferenta de consum o mai face si piesa aia dintr-e spatar si volan.... 8)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 6 months later...
  • 2 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.