Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Volvo sau Scania??


ionut.noveschi

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Eu zic ca sa-ti cumperi daf xf 105 ca la capitolul consum sta excelent cabina ee suficient de mare pt orice sofer si cu un motor de 460-510 cai eu zic ca face fata la ce vrei :).Scania si volvo sunt prea fitoase in ultimu timp ca tot scot variante de peste 700 d cai doar ca sa se de-a mari.Si nu spun ca nu imi plac marcile astea dar  asta este parerea mea  si nu incerc sa  creez un conflict.Va multumesc:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Si eu sunt de acord cu manv10, pentru mine exista doar MAN si restul camioanelor :D.

  Normal volvo are motorul bun dar am intles de la unii soferi ca I-shift lucreaza greu eu personal nu stiu pentru ca nu am lucrat pe volvo si cabina ziceau ca e micuta dar ca motor super au trecut cu ele de 1,000.000 si inca merg pe comunitate:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Daca stai bine cu banii si daca nu vrei sa faci bani iti recomand Scania . La motor V8 500 pe traseu gol- plin de 400 km pe sens cu 20 t incarcatura  consum 34,7% . Asa ca iti recoomand  Volvo !

.

Conduc scania de 4 luni r500 v8 si nu m-a lasat la greu cutie manuala dar daca scania te baga in faliment...Asta este parerea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Salut, aici vorbim de 2 masini diferite, e ca si cum ai intreba un copil pe cine iubeste mai mult, pe mama sau pe tata...,

Volvo e foarte echilibrat, mai silentios, aerodinamic, cabina e mai amortizata, cand las scania si iau volvo simt o diferenta mare, pentru mine volvo e o masina completa.

In schimb Scania pentru mine inseamna v8, decat un r480 cu motor 6 in linie prefer un 143  cu un v8 de 450 cv. Scania inseamna adrenalina, sunt 580, 620 sau 730 de armasari de imblanzit. Scania are un motor indestructibil, singura problema sunt planetarele si cutia de viteze care nu sunt asa reusite ca si motorul.

In concluzie cred ca volvo e o masina buna la orice..., in schimb scania e un camion de balastiera, de santier, puternic, rigid, o masina de care poti sa tragi si pe care poti sa incarci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • Members

Colegule, daca imi permiti as putea sa te ajut. Cel mai bun camion este acela care :

1) ti-l permiti cu banu' jos

2) il cunosti si... te cunoaste

3) stii despre el ce a facut, cum a fost intretinut

4) este usor si cat mai ieftin de reparat

5) la un camion nu cauti motive pentru care sa-l cumperi. Cauti motive pentru care sa fugi de el. Si daca nu gasesti, acela iti trebuie.

6) se potriveste cu genul de operatiuni pe care o sa le faci

7) nu este neaparat sa aiba consum mic. costul de exploatare sa fie cat mai mic. Un camion care sta in atelier nu face nici o economie de motorina

  Si, inainte de toate astea, uita ca esti sofer. Ai cumparat un camion, ai cumparat o mica afacere. Camionul il alegi cu creierul si nu cu inima. Stiu ca e greu dar acesta este unul din dezavantaje. Insa, iti garantez, satisfactia ca ai o afacere de succes este mult mai mare decat aceea ca iti plimbi fundul in camionul preferat. Nu fi egoist, tu te simti bine in el dar familia ta, acasa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din pacate imi tai singur consumul.volvo poate consuma mai putin dar la deal tot man si scania n-au adversar. :P

La deal Scania cam are pretendent la titlu pe Volvo, si asta cam de mult timp. Cat despre Man, fara suparare cu aceeasi caluti ca si Volvo si aceeasi incarcatura ramane la deal ca schioapa de dans. Se stie de mult ca la deal Volvo si Scania is pe banda 2 si restul camioanelor pe banda1. Singurele Man-uri care au trecut pe langa mine la deal, aveau portanta ridicata, deci erau goale, in rest......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

La deal Scania cam are pretendent la titlu pe Volvo, si asta cam de mult timp. Cat despre Man, fara suparare cu aceeasi caluti ca si Volvo si aceeasi incarcatura ramane la deal ca schioapa de dans. Se stie de mult ca la deal Volvo si Scania is pe banda 2 si restul camioanelor pe banda1. Singurele Man-uri care au trecut pe langa mine la deal, aveau portanta ridicata, deci erau goale, in rest......

Poate mergeu la  economie,motorul fe man este ff reusit incearca un man cu aceasi putere aceasi sarcina.Te asigur cand faci cateva curse cu un man nu cred ca mai vrei volvo :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Salut...

Ma bag si eu in vorba.Deci,lucrez de 3luni pe un volvo(o sa vedeti de ce-i scriu numele cu litera mica) si pot zice despre asa zis-ul "king of road":

1)Confort ptr sofer: lipsa la numaratoare.NU are.poate un pic mai confortabil ca RABA!!!

2)Fiabilitate:poate doar in reclame.Din peste 100 camioane noi-noute pe care le-a luat firma dupa doua luni 60 trecusera deja pe la service si nici retul nu se simt bine.

3)Consum:Da aici are o nota mare as zice +9

4)Cutia automata pe care o are imi place,este OK...

Si la sfarsit va zic ca nu am lucrat pe Scania deci nu ma pronunt in privinta ei...Dar MAN-ul il stiu foarte bine,de la Commndore(MAN 2)...Silence(MAN 3) TGA...pot sa zic ca MAN-ul este cu 20 de ani si 10 clase peste volvo...Iar a doua dragoste este DAF XF105...cu 100 de ani peste volvo la confort iar la restul cu 5 clase deasupra lui volvo ;)

Sanatate si drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 5 months later...
  • Members
Salut...

Ma bag si eu in vorba.Deci,lucrez de 3luni pe un volvo(o sa vedeti de ce-i scriu numele cu litera mica) si pot zice despre asa zis-ul "king of road":

1)Confort ptr sofer: lipsa la numaratoare.NU are.poate un pic mai confortabil ca RABA!!!

2)Fiabilitate:poate doar in reclame.Din peste 100 camioane noi-noute pe care le-a luat firma dupa doua luni 60 trecusera deja pe la service si nici retul nu se simt bine.

3)Consum:Da aici are o nota mare as zice +9

4)Cutia automata pe care o are imi place,este OK...

Si la sfarsit va zic ca nu am lucrat pe Scania deci nu ma pronunt in privinta ei...Dar MAN-ul il stiu foarte bine,de la Commndore(MAN 2)...Silence(MAN 3) TGA...pot sa zic ca MAN-ul este cu 20 de ani si 10 clase peste volvo...Iar a doua dragoste este DAF XF105...cu 100 de ani peste volvo la confort iar la restul cu 5 clase deasupra lui volvo ;)

Sanatate si drumuri bune.

OOOOOO Domnu Pilot de incercare....da ce experienta vasta aveti:))))....Da de ce nu spui cate Dafuri ai pus pe burta numai la Blomquist,iar de Volvo ce sa mai spunem...ai batut recordul....Ai plecat in cursa cu una bucata Volvo nou nout si ai mai venit inapoi cu Lupa de la far din tot camionul:)))Asa e ai dreptate,pentru tine se simte impetuos necesar comandarea unei Tatre:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Members

Sweet angel iti dau drepate in legatura cu anumiti "soferi".

Am apucat si eu sa "probez" marcile din topic si pentru mine sunt ca si femeile...:-)

Scania cu V8 mi-ar place ca amanta, in schimb Volvo, ca nevasta...

In prezent conduc un daf destul de "draguta" cu ceva optiuni de top dar..... mie dor de volvo.

O seara buna tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.