Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

prima experienta


marian_73

Postări Recomandate

  • Members

salut toti colegii! m am gandit sa deschid un topic nou,in care sa povestim prima experienta. primul drum cu camionul,prima rampa,orice este legat de prima noastra experienta ca soferi de camion. si pentru ca eu am deschis acest topic,am sa va povestesc prima mea experienta. era vara anului 2010,cautam ceva de munca,greu,in plina criza,mai nimic. ziare,internet,zi de zi. la mijlocul lunii august,gasesc un anunt de angajare ca sofer pe comunitate. m am gandit ca daca incep de unde este mai greu si reusesc,sunt tare. sun,raspunde un domn,ne intelegem rapid la detalii, ne vedem,se intampla intr o miercuri seara. toate bune si frumoase pana mi a spus ca trebuie sa plec sambata dimineata.ca trebuie sa stau cu un coleg pe masina o saptamana sau doua pana invat mersul pe acolo,nimic rau pana aici.ajung duminica seara in danemarca,ma asteptau niste colegi,luni la pranz eram in hamburg. colegul pe care trebuia sa l schimb,dupa o discutie de 2 ore,imi spune,marian eu maine plec acasa,vezi si tu ce faci. in prima secunda nu am realizat,dar a doua zi am facut cunostita cu infernul. portul hamburg. acolo toata lumea e grabita,nu te asteapta nimeni pe tine sa faci o manevra in plus daca nu te incadrezi pe banda care trebuie. incarc containerul,ma intorc in port,terminalul c.t.t.o aglomeratie de nedescris,ce mai,iad,pentru unul ca mine care nu a mai facut asta niciodata. nu vreti sa stiti cat a durat prima rampa,pe putin 30 de minute. aveam inpresia ca toti se uita la mine si rad,in mare parte asa era. intr un final reusesc,cu ajutorul unui sofer sarb,vine cel cu macaraua sa ia containerul,si spune,masina nu e dreapta,iar eu i am spus ca sa ia containerul cum stie,ca eu masina nu o mai scot,de frica sa nu patesc iar ce am patit. am multe de povestit,experiente traite prin terminalele europei dar aceasta e prima mea experienta. acum lucrurile  stau altfel,adica o garez imediat,25 de minute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

;D ;D ;D

daaa portul din Hamburg

hai sa va spun prima mea experienta la hamburg,tot containere:

ajung in hamburg port las un container gol la un terminal micut, pe urma vine comanda, merigi la ctd parca un container plin ok...ajung in terminal, merg la birou, iau nr. de ordine,astept la rind intru la birou unde treuia sa fac intrarea in terminal si sa iau actele pt container.........hmm problem..... wath problem??...intreb, omul de la desk zice: firma ta trebe sa trimita un fax cum ca masina cu nr tau de inmatriculare poate sa ridice containeru cu nr bla bla bla...sun la companie povestesc ce trebe ....ok .....asteapta, astept......astept............maidau un telefon .....vine vineeee....ok.....s-au scurs 2 ore..hmmm vine faxu...incomplet......iar nr. de ordine,iar asteptam la rind, ajung in sfirsit la desk, cu pputina diplomatie reusesc sa iau actele si sa intru in terminal,intreb unde trebuie sa merg fiind prima data acolo e lege sa intrebi unde trebe sa mergi ca i bai mare daca mergi aiurea prin terminal.Buum.....ajung la locu cu pricina(locul de incarcat containere) se elibereaza un loc hop si eu,merg la calculator surpriza ara explicatii in limba romana,bun bag datele in computer si astept........hmm..........astept..........lumea vine pleaca, sau dus deja toti care au intrat dupa mine,.....ciudat....mai bag o data datele in calculator.......astept......lumea vine pleaca ...........intrun final vine cineva si se ratoia in nemteste la mine ??? ???ce-o avea asta?ma intreb....i-mi face semn si merg cu el la dispecerul caprelor(utilaje de pun containerele pe masini) i-i arat rout planu si el i-mi arata ca trebuia sa intru la liniile de la 1 la 10 sau 40la 60,...eu stateam la 11 >:( >:( shaize in fine reusec sa pun containeru...oooffff...am crezut ca am scapat ??? ???nici gind. ies din terminal si catre iesire din port trebuia sa fac vama. bun upsss o coada destul de mare, ne ajezam cuminte la coada si incet, incet ajungem in vama.vine domnu vames leaga sigiliu si merg la birou...dau acte primesc acte ok gata de drum........ ??? ???.....la ultima bariera contolul actelor, dau actele politei zice...TZ P A......zic speak english please?......no english zice  tz  p a...  >:( >:( ce o vrea asta e timpit?? pasport zice .......ok  i-i dau pasaportu ....acu zice tzuruk.....tzuruk?? intreb eu .....ya zise . din limba gimnastica am mainilor i-l intreb daca o pot face in fata zice ya ok, fac un ,,tzuruk ,,romanesc in fata barierei si el ma asteapta pe sensul de intrare i-mi da actele si zice: TZ P A >:( >:( ce o vrea asta e nebun??? ma intreb, ma duc in parcare las camionu si merg la vamesul cu sigiliile, do you speak english ?? NO ENGLISH Raspunde.i-i arat declaratia vamala si l intreb ,,what problem?,,se uita in hirtie si zice ,,TZ P A,, f.....k merg la un coleg care nu era sigur neamt, nu l-am ales a fost primu care a iesit in cale,si ma-a lamurit el ,,tz p a,, era de fapt CPA care insemna ca trebe sa merg la raze f.....k iar coada , asteptare, in sfirsit fac si razele astept rezultatul....e ok...pot pleca.............. offfff ......si uite asa am pierdut 8ORE SI 30 MIN in prima intrare in portul hamburg

oricum e o experienta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Aha, vad ca aveti talent a scris .....va recomand asta..

Cum sa-ti faci blog? De unde incepi, ce pui pe el, cum il promovezi…

Un lucru imbucurator este faptul ca in ultima perioada se vorbeste tot mai mult despre bloguri si blogosfera din Romania.

Ce este de fapt un blog ? In esenta este o pagina de internet, gratuita, pe care utilizatorul o personalizeaza, adauga continut.. o construieste. Cuvantul blog este prescurtarea de la weblog care intr-o traducere ad-hoc am putea spune ca inseamna jurnal online.

Blogosfera nu este altceva decat totalitatea blogurilor/bloggerilor.

Blogosfera din Romania se mandreste cu un numar de aproximativ 10 000 de bloguri.

Daca te gandesti sa te alaturi acestei comunitati locale, in continua crestere, este bine sa te gandesti la cateva lucruri.

Cum sau unde se face un blog ?

Exista o sumedenie de site-uri care ofera hosting gratuit pentru bloguri. Dintre cele mai cunoscute sunt: blogger.com si wordpress.com. Exista insa si multe romanesti. Dupa o cautare google as putea enumera: weblog.ro, myblog.ro, ablog.ro. De cum intri esti intampinat prietenos si crearea unui blog dureaza câteva minute (putem compara cu realizarea unui cont de mail).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.