Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Riksvegen 60 Norvegia


Postări Recomandate

  • 3 months later...
  • Members

Mai sunt tot din astea de la Bodo in sus catre Alta.Apoi pana la Kirkenes drumul european este superb!Ai loc tu si poate...o bicicleta pe el:))Am facut 3 ani doar Oslo-Kirkenes.Iarna este inceredibil de frig si de multa zapada insa vara....o splendoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...
  • Members

soferie nu gluma !

mai baieti ... si mie imi place camion cu remorca, chiar foarte mult... dar, la datu cu spatele... mai am MULT de exersat pan-ajunc ca Havard :D

dupa ce-o sa mai fac experienta m-ar tenta si pe mine norvegia :) cum e cu dreptu de munca acolo ?au voie romanii ? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am si eu tot din aia cu vartej, prima data in contact cu ea, ce greu iii de dat cu spatele, dabi acum m-am invatat sa dau mai binisor, dar mai am de exersat pana dau cu spatele ca ala din film. In Norvegia fara experienta calumea n-ai la ce sa te incurci, mai ales iarna si bineinteles trebuie sa ai si masina echipata corespunzator, iar la ei se respecta nu ca la noi. Norvegia e criminal de frumoasa :D peisaje atat iarna cat si vara de nu ai cuvinte sa descrii, o placere sa si conduci. Daca o mai tine treaba pe acolo mi-ar place sa incerc si eu in Norvegia, dar dupa ce mai capat ceva experienta. Drumuri bune!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cu dreptul de munca e usor daca ai o oferta de lucru, adica un contract si cel mai bine e daca e pe perioada nedeterminata, restul e cancan...:) Dar, caci este si un dar, cel mai greu e sa intri undeva, nu zic ca e imposibil ca nu e, totul e sa ai pecineva care te cunoaste sau garanteaza pentru tine cu alte cuvinte. Cu toate astea viata e anosta aici, in sensul ca , dupa parerea mea se aseamana cu comunismul, doar ca ai bani :)) Acuma fiecare intelege ce si cum vrea...

PS...un filmulet din zona filmat de mine pentru curiozitate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Siliencer imi poti spune cum se numeste melodia de la 5:30? Eu am auzit ca se ia in jur de 3000 prin norvegia doar ca 1500 ii cheltuesti...e adevarat sau sunt doar vorbe?? Zine mai multe detalii daca vrei. Multumim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut, melodia nu mai stiu cum se numeste, s-ar putea sa fie INNA dar nu sunt sigur, cu banii eu personal ajung la 3300 din care mai scad 500 pt chirie asta pt. ca o impart cu un prieten cu care locuiesc, in mod normal e cam 1000, mancarea e inca vreo 500 pe luna si in rest depinde fiecare, dar poti pune 2000 deoparte pe luna daca vrei destul de usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

e bine...se intra greu? eu mai am de facut doi ani de scoala si dupa m-am gandit sa plec de aici...doar ca nu am pe nimeni in tarile nordice, ce zici as avea vreo sansa?

NU as vrea sa te descurajez, dar e greu sa intri in sistemul lor, mai ales legal cu acte si sa incepi si munca si sa fi platit..e foarte greu. La nordici e si viata mai scumpa fata de restul si nu stiu cum e in Norway, dar in Suedia nu ai nici o sansa daca nu sti limba suedeza, este primul lucru si apoi sa ai inregistrarea facuta si acel buletin cu numar personal si dabi dupa aceea sa cauti de munca si gasesti destul de greu si la ei acolo in Nord. Nu stiu in Norway cum mai merge si ce se mai cauta, dar si ce se cauta se cere experienta si sa fi bun, profesionist, ca daca dai gres, s-ar putea sa fi trimis acasa. Ca sofer in Norway nu recomand daca nu ai foarte multa experienta pe TIR sau camion cu remorca...de obicei la ei in Norvegia sau Suedia se folosesc mult camioane cu remorca lunga, unele depasesc lungimea unui TIR obisnuit si tonaj, e mai greu. Si cea mai mare sansa care ai putea sa o ai, e sa ai bani la tine ca sa ai timp sa pierzi pe acolo, mai ales ca nu ai pe nimeni e chiar ff greu. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

NU as vrea sa te descurajez, dar e greu sa intri in sistemul lor, mai ales legal cu acte si sa incepi si munca si sa fi platit..e foarte greu. La nordici e si viata mai scumpa fata de restul si nu stiu cum e in Norway, dar in Suedia nu ai nici o sansa daca nu sti limba suedeza, este primul lucru si apoi sa ai inregistrarea facuta si acel buletin cu numar personal si dabi dupa aceea sa cauti de munca si gasesti destul de greu si la ei acolo in Nord. Nu stiu in Norway cum mai merge si ce se mai cauta, dar si ce se cauta se cere experienta si sa fi bun, profesionist, ca daca dai gres, s-ar putea sa fi trimis acasa. Ca sofer in Norway nu recomand daca nu ai foarte multa experienta pe TIR sau camion cu remorca...de obicei la ei in Norvegia sau Suedia se folosesc mult camioane cu remorca lunga, unele depasesc lungimea unui TIR obisnuit si tonaj, e mai greu. Si cea mai mare sansa care ai putea sa o ai, e sa ai bani la tine ca sa ai timp sa pierzi pe acolo, mai ales ca nu ai pe nimeni e chiar ff greu. Bafta.

Merci, momentan ma gandesc ca termin sc si dupa mai vedem :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

AlexVal, referitor la Experienta iti dau dreptate... si, colegu, daca esti cu scoala acuma... nu stiu cata experienta poti avea pe CE...

sa mergi incepator la ei pe camion cu remorca e infernal... uitate mai sus cum da ala albastru cu spatele pacolo :|||

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.