Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Resetare cutie viteze la Mercedes Actros si Actros MP2


leobango

Postări Recomandate

  • Members

O problema majora pe care o intampina posesorii de camioane Mercedes este urmatoarea: dupa ce camionul a stationat mai mult timp si s-au descarcat bateriile sau dupa ce  s-au decuplat bateriile mai mult de 10 min sau s-a inlocuit un senzor sau ambreiajul sau alte lucrari, cutia(calculatorul) de viteze de actros si actros mp2 trebuie resetat.

Procedura in sine nu este complicata,poate fi facuta de orice sofer,nu exista riscul sa stricati ceva si explic in poza din atasament pasii ce trebuiesc facuti.

Poza nu poate fi vazuta decat de utilizatorii cu cont si autentificati, vizitatorii trebuind sa-si deschida cont.

rE119.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
  • 4 weeks later...
Vizitator Anonymous

O problema majora pe care o intampina posesorii de camioane Mercedes este urmatoarea: dupa ce camionul a stationat mai mult timp si s-au descarcat bateriile sau dupa ce  s-au decuplat bateriile mai mult de 10 min sau s-a inlocuit un senzor sau ambreiajul sau alte lucrari, cutia(calculatorul) de viteze de actros si actros mp2 trebuie resetat.

Procedura in sine nu este complicata,poate fi facuta de orice sofer,nu exista riscul sa stricati ceva si explic in poza din atasament pasii ce trebuiesc facuti.

Poza nu poate fi vazuta decat de utilizatorii cu cont si autentificati, vizitatorii trebuind sa-si deschida cont.

imi apare un cod la cutia de viteze la actros, un gs 31, ce ar trebui sa fac?????

rE119.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

nu imi apare N-ul cand invat cutia de viteze

imi apare un cod la cutia de viteze la actros, un gs 31, ce ar trebui sa fac??

GS 31 inseamna 2 lucruri: ori senzorul de cursa ambreiaj, ce se afla pe cilindru, nu mai este bun sau are firele intrerupte (cazul fericit) ori ati patit ceva cu rulmentul,placa de presiune sau discul de ambreiaj (cazul rau).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 11 months later...
  • Members

Nu stiu daca a fost mentionat inainte dar procedura este de invatare,nu de resatare,pentru ca,calculatorul (GS/GSII) la sfarsitul fiecarei proceduri memoreaza cativa parametrii iar doua din conditiile cele mai importante ca procedura sa se incheie cu succes sunt ca,circuitele de aer sa fie incarcate cu presiune maxima(de preferat se incepe dupa ca a refulat rijlagul) si becurile de la treptele de viteza,neutru si becul de la frana de mana sa fie functionale.

Este recomandat ca motorul sa fie la o temperatura de peste 70 de grade C.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Si la mine a stat 3 luni pe dreapta Actrosul, in perioada de iarna, a facut odata figuri nemaiaparand N-ul si eroare ceva cu GS. La revenirea din cursa am incercat sa resetez ambreiajul si nu pot, la un moment dat am eroare GS31, unde se afla cutia GS sa introduc niste ulei la pistonase?

Multam fain.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Si la mine a stat 3 luni pe dreapta Actrosul, in perioada de iarna, a facut odata figuri nemaiaparand N-ul si eroare ceva cu GS. La revenirea din cursa am incercat sa resetez ambreiajul si nu pot, la un moment dat am eroare GS31, unde se afla cutia GS sa introduc niste ulei la pistonase?

Multam fain.

Nu umbla acolo...mergi la un service mai bine...din exprimarea ta,banuiesc ca nu stii prea multe despre masina ta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Am o problema cu Mercedes Benz Actros!!!!Cand am schimbat din treapta 5 in treapta 4 s-a auzit ceva in cutia de viteze!Mi-a aparut pe ecran GS-05!Am incercat vitezele si a ramas blocata in masarier!Mi s-a resetat cutia cu tester-ul concluzia fiind ca este o problema din partea mecanica!Ce s-ar fi putut intampla in cutie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Am si eu o problema la un actros din 97. cateodata numai imi ia vitezele si cand ii dau pe modul manual in loc de a2a imi ia a6a. am plecat pana la urma cu a6a si dupa ii dau iar la modu normal schimbatorul dar mai jos de a5a nu imi merge. se blocheaza si nu-i mai pot face nimic. ati patit cumva asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 9 years later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.