Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestate pentru Franta


Phraeudian

Postări Recomandate

  • Members

Salut.

Am o intrebare: atestatele CPI marfa, Agabaritic, ADR cisterna+colete si respectiv CPI persoane sunt recunoscute in Franta? Pentru angajare directa la societate franceza ma refer... Sau trebuie preschimbate in atestate de-ale lor? ...cum e la italieni cu CQC-ul lor?

Daca exista cineva care lucreaza in Franta, m-as bucura daca m-ar lamuri. Sau daca aveti informatii despre aceste chestiuni, rog sa le impartasiti...

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

francezii  sunt foarte rai cand vine vorba de circulatie rutiera ,eu am incercat sa ma anagajez in franta , atestatele  noastre te stergi cu ele la fund , ei le numesc ,,carte conductor,,  eu am fost la o scoala de soferi acolo si am intrebat si le-am aratat si nu , de curand am fost la arr  si i-am intrebat si mi-au raspuns ,, modelul nou este valabil  este si atestat si  card tahografic ,, apoi am  fost la sc de soferi  lupu din craiova , mi-a zis domnu lupu ca este recunoscut in europa , ca stocheaza mai  multe informatiii decat  cardul tahografic si anume ,, firma , timp d condus , vechimea ,               

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

simi . ce spui tu  nu este corect. in primul rand ca sa te angajezi in franta iti trebuie REZIDENTA si permis de munca . dupa care esti obligat sa iti schimbi permisul si atestatul ! permisul si atestatele sant recunoscute , doar atestatul pentru  agabaritic care este ceva made in romania si nu este recunoscut de nimeni in ue

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

iti trebuie  cuvantul care il urasc din suflet si  mi-l doresc cu aproape orice pret care este ,,carte de sejur,, sau ar mai fi o sansa sa ai  asigurare medicala ,, creda-ma eu am fost in franta si toti ma intrebau carte de sejur , mai sunt si exceptii cu ar fii firmele mici care nu-ti cer decat carte conductor adica atestaul ,sa-ti definesc sofer de tir  in franta  o meserie respectata bine platita, si  apropo daca ai auzit de FIMO SAU FCOS  , orice meserie pe care o faci sau vrei sa practici trebuie  s-a ai  fimo sau fcos ,[ este o pregatire care include teste medicale , un fel  de ajutor , de exemplu la soferie te invata unele chesti asigurarea marfi si multe altele , asta in afara de atestat [ carte conductor ] eu am fost cu atestatele mele le-am aratat si nu  si nu , apropo permisul nu trebuie schimbat decat la noi in  tara in modelul nou poti sa il  schimbi si la  dar e mai complicat 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

          Pentru lucru in franta direct cu angajare la firma franceza pe teritoriul francez trebuie aprobrea Sindicatului si apoi merge restul.  Toate actele tip Atestat si permise ADR si Agabaritice sant valabile peste tot in UE. Noi sau vechi. Mai mult pe francezi nui intereseaza astea atata timp cat nu ai permisul de rezidenta francez,doar apoi intervine necesitatea de a le schimba pe cele ce le ai din RO. Faptul ca exista negatii asupra lor se datoreaza doar nesimtirii celor pe care intrebi. Francezii sant redusi destul de mult la minte iar cultura lor e sub limita noastra cu mult.Si nu uitati ca sant mai nationalisti ca nemtii... Deci trebuie sa te inscrii in sindicatul lor si apoi sa vezi ce urmeaza. Statul nu face nimic fara aprobarea sindicatului.  Eu lucrez la firma franceza cu dispecerat francez si au fost nevoiti sa ne faca angajarea pe slovacia ptr ca sindicatul nici na vrut sa auda sa ne inscrie cel putin. Poti sa platesti daca vrei ca afiliat vreun an si apoi sa incerci dar e fara rost. Daca ai totusi posibilitate de stabilire ca rezident urmezi pasii ceruti cu sanse ok dar direct fara sindicat e zero si e un vis irealizabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Exista niste legi care trebuiesc respectate ! nu are treaba sindicatul  cu angajarea ! Primul pas este sa ai REZIDENTA care se elibereaza la prefectura in zona la care te hotaresti sa locuiesti  ! in franta ,dupa care  cu ANGAJATORUL de mana depuneti actele  pentru PERMISUL DE MUNCA!el trebuie sa dovedeasca ca nu a gasit un  francez pentru postu respectiv ,si dupa acea se efectueaza o VIZITA MEDICALA OBLIGATORIE ! dupa 3 sau 6 luni ,nu mai stiu exact  esti OBLIGAT  sa iti schimbi permisul de conducere  si toate acte necesare pentru a lucra in franta respectiv CPC .Un alt aspect ,daca nu vorbesti macar la nivel un nivel minim  FRANCEZA nu primesti permis de munca!!! Dupa angajare este OPTIUNEA TA daca te inscri in sindicat ! fireste ce este de recomandat . Sper ca lucrurile sant mai mult decat CLARE ! si sper sa fie de folos celui care citeste !  Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu am sunt la niste firme , gasisem ceva in Lyon , mia cerut ,, carte conductor", pe langa asta iti mai trebuie  FIMO SAU FCOS  , rezidenta de care toti vb este ,, carte de sejur ,, dupa cum am mai spus am fost la  o scoala de soferi si am intrebat, le-am aratat si nu sunt valabile ,asta mia spus ....  acu sunt confuz, nu mai inteleg nimic

EDIT : Simi, te rog frumos sa incerci sa scrii corect cat de cat, in caz contrar iti voi sterge toate postarile ilizibile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.