Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Atestate


Emiliano2

Postări Recomandate

  • Members

Este nevoie de atestate pentru transport marfa si agabaritice in Comunitatea Europeana? In Germania, de ex., daca faci permis cat. CE, singurul atestat pe care il poti face este ADR-ul. De atestat pentru. trasnport marfa si pentru agabatirice nu a auzit nimeni pe aici. Daca cineva dintre voi stie cit de corecta e informatia mea?

Editat de cico_3504
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

Eu am dat examen pe 26 si la cursuri ne-au spus ca incepand cu septembrie 2009 sunt obligatorii si atestatele transport marfa si persoane(sunt recunoscute in comunitate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salutare Cosmin! Ieri m-am inscris pentru atestate, marfa si agabaritic, pentru ADR si persoane nu mai am bani..cu toate ca pe 19 luna asta am traseul pentru cat.D. Marfa costa 350 lei si agabaritic 50 lei.ADR-ul singur costa cat astea doua la un loc.La persoane 300 lei scolarizarea si inca 200 lei pentru traseu ca se mai da odata. Atestatele sunt valabile 5 ani. Cardul tahografic tot 5 ani e valabil si costa 235 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare colegii,nu de mult mi-am luat si eu permisul de conducere profesionist si asi vrea sa stiu cat m-ar costa atestatele transport marfa si adr,cum sa fac pt inceput,amandoua sau numai cel de marfa?va multumesc!!!

Nu stiu daca poti sa le faci pe amandoua odata, daca crezi ca te descurci cu invatatul si cu banii? dar sa stii ca este destul de mult de invatat, mai ales ca, avand permisul luat recent, trebuie sa faci atestatul de marfa initial (CPI) - unde ai 40 de intrebari pe calculator, 30 de intrebari directe la care trebuie sa scrii tu raspunsul, si studii de caz. Apoi la ADR ai pentru colete si cisterne(daca vrei) sunt iar doua examene diferite, si de regula se dau toate in aceeasi zi. Apoi, mai ai de dat si proba practica pentru atestatul de marfa (conducere).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut care e diferenta intre CPI si CPIa ?

CPIa confera titularului aceleasi drepturi ca si CPI, cu respectarea prevederilor art. 4:

ART. 4

(1) Conducatorii auto ce fac obiectul prezentului ordin pot conduce vehicule destinate transportului rutier de marfuri in urmatoarele conditii:

a) conducatorii auto titulari ai unui CPI pot conduce de la varsta de 18 ani vehicule din categoria C1, C1E, C si CE;

B) conducatorii auto titulari ai unui CPIa pot conduce:

- de la varsta de 18 ani vehicule din categoria C1 si C1E; si

- de la varsta de 21 de ani vehicule din categoria C1, C1E, C si CE.

(2) Conducatorii auto care fac obiectul prezentului ordin pot conduce vehicule destinate transportului rutier de persoane in urmatoarele conditii:

a) conducatorii auto titulari ai unui CPI pot conduce de la varsta de 21 de ani vehicule din categoria D1, D1E, D si DE;

B) conducatorii auto titulari ai unui CPIa pot conduce:

- de la varsta de 21 de ani vehicule din categoria D si DE, utilizate pe curse regulate de pasageri pe o distanta maxima de 50 km, si vehicule din categoriile D1 si D1E;

- de la varsta de 23 de ani vehicule din categoria D1, D1E, D si DE, indiferent de tipul de cursa si de distanta parcursa.

  BAZA: MINISTERUL TRANSPORTURILOR, CONSTRUCTIILOR SI TURISMULUI

PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL NR. 79 din 27 ianuarie 2006

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

Cine are nevoie de intrebari si raspunsurile pentru atestat marfa (certificatul de calificare profesionala CPI, CPC) postati aici sau trimiteti mail la alinu2980@yahoo.com.

Eu as avea nevoie. Te rog sa-mi trimiti un link pentru download. Multumesc. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members
Este nevoie de atestate pentru transport marfa si agabaritice in Comunitatea Europeana? In Germania, de ex., daca faci permis cat. CE, singurul atestat pe care il poti face este ADR-ul. De atestat pt. trasnport marfa si pt. agabatirice nu a auzit nimeni pe aici. Daca cineva dintre voi stie cit de corecta e informatia mea?

Ai dreptate nu se stie nimic de ele inca, dar din 2014 e obligatoriu si la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • 1 month later...
  • Moderators
Si eu asa avea nevoie daca imi puteti spune ce atestate imi trebuiesc pt Germania cele mai uzuale fara de care nu asa avea ce face cu carnetul...multumesc

Depinde.

Dacă angajatorul tău este dintr-o țară unde legislația națională prevede cursuri de calificare în plus față de permisul de conducere (ex: România, Italia) atunci da, trebuie să promovezi acele cursuri, indiferent că tu conduci numai în Germania.

Dacă angajatorul este dintr-o țară unde nu există astfel de prevederi, atunci, evident, NU.

Atestatele sunt valabile, la angajare, în țara emitentă. Cu atestat din RO nu te poți angaja în I (și nici invers).

Dacă tu vei fi angajat în D (adică un contract de muncă înregistrat în sistemul lor), atunci nu ai nevoie decât de A.D.R. (dacă e cazul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cristian,nu vreau sa te contrazic,insa atestatele de marfa,persoane si adr sunt recunoscute in toata UE.singurul care nu e recunoscut e atestatul de agabaritice.restul marfa generala,persoane,ADR se elibereaza mai nou tip card si sunt valabile.

da,exista si posibilitatea ca tu sa ai atestat model vechi,nu card si de aceea nu e recunoscut,insa acesta este si motivul pentru care MINISTERUL TRANSPORTURILOR din Romania au schimbat infatisarea atestatelor.

numai ca atestatele astea noi dureaza mult eliberarea lor-aproximativ 3 saptamani,iar ADR 2 luni chiar,pentru ca acest tip card, include indeplinirea de catre producator a tuturor normelor legale si caracteristice holograme etc,impuse de MINISTERUL TRANSPORTURILOR.

bafta tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Este nevoie de atestate pentru transport marfa si agabaritice in Comunitatea Europeana? In Germania, de ex., daca faci permis cat. CE, singurul atestat pe care il poti face este ADR-ul. De atestat pt. trasnport marfa si pt. agabatirice nu a auzit nimeni pe aici. Daca cineva dintre voi stie cit de corecta e informatia mea?

Salutare.In Germania exista DEKRA este un organism echivalent R.A.R in Romania iar soferii nemti au atestat eliberat de DEKRA pentru absolvirea unui curs anual pentru siguranta transporturilor.La acest curs anual neamtu invata sa amareze marfa.....program de condus.....siguranta in trafic.....conducere preventiva.....etc etc etc.Deci exista in Germania atestat transport marfa.Asta o stiu din discutiile cu soferi nemti la parcare si care miau arata respectivul ceritficat in format card.

Belgia.De curand soferii belgieni sunt obligati sa aibe atestat profesional pentru transport marfa.Noua romanilor ni sa spus ca suntem obligati sa participam la cursurile pentru obtinerea DRIVER QUALIFICATION CARD.......si mare a fost surpiza cand angajatorii nostri au aflat ca noi detinem deja asa ceva.Saptamana asta am fost controlat de politia belgiana si am fost intrebat daca am Driver Qualiication Card.Lam prezentat....buun asa....drumuri bune.

Danemarca.Acum 2 ani am fost oprit de politia daneza care mia cerut atestatul.

Slovacia.La angajare in Slovacia mia fost cerut atestatul profesional de marfa.

Germania .Am intalnit sofer polonez cu angajare la o firma nemteasca si avea card tahograf, atestat de marfa polonez,permis polonez si ADR polonez.

Dupa 1 lanuarie 2014 poti sa te angajezi oriunde in Europa ca roman fara sa mai fie necesar rezidenta in tara in care te angajezi si respectiv actele schimbate in tara in care te angajezi.Drumuri bune colegu.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Si eu asa avea nevoie daca imi puteti spune ce atestate imi trebuiesc pt Germania cele mai uzuale fara de care nu asa avea ce face cu carnetul...multumesc

Depinde.

Dacă angajatorul tău este dintr-o țară unde legislația națională prevede cursuri de calificare în plus față de permisul de conducere (ex: România, Italia) atunci da, trebuie să promovezi acele cursuri, indiferent că tu conduci numai în Germania.

Dacă angajatorul este dintr-o țară unde nu există astfel de prevederi, atunci, evident, NU.

Atestatele sunt valabile, la angajare, în țara emitentă. Cu atestat din RO nu te poți angaja în I (și nici invers).

Dacă tu vei fi angajat în D (adică un contract de muncă înregistrat în sistemul lor), atunci nu ai nevoie decât de A.D.R. (dacă e cazul).[/quote

Un act legal emis in Romania(tara membra UE)....DRIVER QUALIFICATION CARD este valabil la angajare si intr-o tara straina(tara membra UE)........Eu sunt angajat in Slovacia si mi sa cerut atestatul profesional emis in Romania la angajare. Dar cum fratele meu cri5tian inventeaza legi ....legislatie....normative....etc etc etc......a inventat si faptul ca atestatul profesional emis in Romania nu este valabil la angajare intr-o alta tara.Pacat ca Uniunea Europeana nu a aflat inca de fratele meu cri5tian,cel supranumit.....atoatestiutorul inventator de legi.Cri5tiane....nu mai baga lumea in ceata frate.....Drumuri bune sa aveti....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

Bună , eu locuiesc în Germania, și momentan nu lucrez ca șofer , mar interesa să lucrez , numai ca mi- au expirat atestatele .

Întrebarea mea este se pot face și în Germania atestatele CPC marfa , persoane, sunt recunoscute , sau trebuie să merg în Ro să le fac ?

Mulțumesc , și aștept răspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...
  • 3 years later...
  • Members
La 01.04.2011 la 8:16, alinu29 a spus:

Cine are nevoie de intrebari si raspunsurile pentru atestat marfa (certificatul de calificare profesionala CPI, CPC) postati aici sau trimiteti mail la alinu2980@yahoo.com.

Bună ziua .Lucrez in Germania. Imi trebuie atestat de transport marfă ca să pot conduce o basculabila cu masa maxima admisa de 7.5 tone in Germania cu care transoport materiale ( asfalt , pietris , pamant ) pe o raza de 20 km in jurul bazei ?

Multumesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.