Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 79
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...
  • Members

Cartrans  astia  mai  au  sait?  am cautat  numarul lor  de  tel  si  nu  lam  gasit,dati si  voi ceva  detalii despre  modul de  lucru de  la  ei,bine inteles  cei care  au  lucrat la  ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
  • Members

Colegule,un simplu sfat prietenesc ar fi .."stai cat mai departe de ei". Au inceput sa plateasa prost tare, si dau si banii greu. AM prieten ce a lucrat la ei, fiind incepator....a plecat cu prima ocazie ivita.Car trans, nu mai este ce a fost candva...parerea mea. acum...tu faci cum doresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Astazi m-au sunat de la Car Trans si mi-au spus ca angajeaza soferi,m-au intrebat de experienta si am spus sincer ca nu am,si mi-au spus ca daca nu am experienta trebuie sa merg cu un alt sofer cateva curse si dupa aia imi da masina.

Mi-au dat si o lista cu acte, copie buletin,permis,atestat,card tahograf,(ADR si pasaport optional)

Am ramas ca intr-o luna jumate am sa trimit actele, ca dureaza pana vin de la Bucuresti, si au spus ca nu-i nici o problema ca ei au nevoie tot timpul de soferi.

Drumuri faine la toti colegii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Prieteni stati la un loc ca am fost eu azi acolo si este bataie de joc.La tel.iti spune ca da au nevoie dar cand ajungi acolo te ia la misto cate un maimutoi de dispecer ca nu ai destula vechime{cu19 ani de cat B,2,5 ani de C si E (recunosc ca am 8 luni de tir din care 7 luni numai extern)} ,ca nu au masini si ca au soferi de 6 luni-1 an care nu au masina asa ca o sa lucrezi ca sofer 2  sau inlocuitor concedii dupa care iti spune cum esti platit.Asa ca hai sa va spun eu ce mi s-a spus azi:deci:7,5 euro/100 km daca faci curse tur retur intern-extern dar dupa minim 1 luna comunitate(posibil si 2) in care esti platit astfel:5 euro/100 km sofer 2; 7euro sofer 1 daca faci singur pe masina(!!!!!!!) iti da 10-11euro(nu era sigur nici el).Apoi iti spune mai departe,consumul trebuie sa fie in parametrii daca nu iti opreste banii,nu se merge tare cu masina ca se verifica pe gps-ul masinii,mi-a dat exemplu ca daca se sparge un parbriz se verifica de catre firma cum s-a intamplat si apoi se iau masuri ca de ex.(asta intr-un an de zile) prima data se plateste 80% plateste asigurarea iar restul20% tu,a2 a oara 50%firma de asig. restul tu iar a3a oara il platesti tu integral.

Asa ca astea sunt conditiile.Eu unul dupa cele spuse am plecat linistit cu inima impacata ca am vazut  ce este acolo si am ajuns la concluzia ca mai bine stau acasa pe o basculanta in garla decat sa ma duc la astia sa ii fac pe ei oameni cu bani si eu ma duc decat sa vad Europa.Asa ca ...va urez numai drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
  • Members

Salutare colegii !

Pentru cei care cunosc firma Cartrans Preda de langa Ploiesti,va rog sa-mi dati si mie mai multe informatii.Am vorbit la tel.dar nu vor sa dea detalii decat daca te prezinti la firma ,ori deplasarea la firma implica o cheltuiala pe care trebuie sa o suporti chiar daca te alegi doar cu plimabare .  :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare colegii !

Pentru cei care cunosc firma Cartrans Preda de langa Ploiesti,va rog sa-mi dati si mie mai multe informatii.Am vorbit la tel.dar nu vor sa dea detalii decat daca te prezinti la firma ,ori deplasarea la firma implica o cheltuiala pe care trebuie sa o suporti chiar daca te alegi doar cu o plimabare .Ma intreseaza daca fac comunitate ,cum platesc si orice poate fi de folos.  :

Multumesc anticipat si Drumuri Bune sa aveti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

CONDUCATOR AUTO (SOFER) PROFESIONIST TRANSPORT RUTIER MARFA (categ C+E)

Cartrans Preda 

 

Tipul ofertei  Full time

Nivel cariera  Entry-level , Cu experienta (Non-manager)

Oras(e)  Ploiesti 

Domeniile ofertei  Servicii - Transport / Logistica / Naval

Muncitori / Tehnicieni - Soferi

Pozitii disponibile  1

 

Pentru aceasta oferta ai aplicat pe data de 2 Iulie 2012  La aceasta oferta au mai aplicat 436 persoane.

Adaugat acum 5 zile, expira in 25 zile.

Compania Cartrans Preda, una din cele mai mari companii din Romania pe segmentul Transporturi Rutiere de Marfuri, angajeaza conducatori auto profesionisti in urmatoarele conditii:

Sarcini specifice:

- transportul de marfuri pe rute nationale, internationale si intracomunitare, cu sisteme autotractor+semiremorca cu MTMA 40 to, conform instructiunilor primite de la dispecerat

- comunicarea permanenta cu dispeceratul privind desfasurarea transportului si evenutale incidente cu metode de comunicare moderne (Blackberry)

- respectarea timpilor legali de lucru conform normelor AETR (regulamentului CE561/2006) si a orelor de prezentare la incarcare, respectiv livrare

Cerinte obligatorii:

- Atestat sofer profesionist transport marfa [C, E];

- Card pentru tahograf digital;

- Atestat ADR (marfuri periculoase)

- aviz medical si psihologic valabil

- minim 2 ani experienta in conducerea autovehiculelor articulate cu MTMA 40 to, in trafic intern si international;

- Cunostinte minime de mecanica auto si intretinere a autocamioanelor;

- Disponibilitate de lucru in Europa de Vest pentru perioade de timp intre 2 – 8 saptamani (transport intracomunitar).

- Disponibilitate de a efectua tranzit cu ferry pe rute de Marea Britanie / Suedia / Finlanda

Constituie un avantaj mare daca prezentati la angajare, in plus de cerintele obligatorii:

-          Atestat transporturi marfuri agabaritice

-          Cunoasterea unei limbi de circulatie internationala la nivel conversational

Oferta beneficii:

- Salarizare fixa + diurna deplasare, lunar bonusuri doar pentru performanta

- Conditii de munca la nivel occidental, pe o flota formata exclusiv din vehicule VOLVO Euro 5 (productie 2007 si 2011) si MERCEDES Euro5 EEV, productie 2011 – 2012;

-    Loc de munca stabil, la una din cele mai mari companii de profil din Romania

Facilitati in traseu:

-    Contracte de interventie service 24/7 in intreaga Europa (Volvo Action Service / Mercedes24 / TruckPoint Bridgestone), fara a avea timpi de stationare;

-    Carduri de alimentare carburant si carduri in valuta pentru plati diverse.

Aplicati acum direct pe BestJobs!

Relatii la telefon 0743019924 sau pe www.cartrans.ro la sectiunea "Cariere"

Anunt preluat bestjobs BAFTA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Va dau eu cateva detalii legate de aceasta firma.Cam tot ce scrie in anuntul de angajare este adevarat.Spun ,, cam tot" pentru ca daca observati mai bine nu se face referire la bani (cum,cat si cand platesc).Masinile sunt bune,cu toate dotarile,oamenii vorbesc frumos,telefon de ultima generatie.Toate bune si frumoase doar ca sunt ale lor, iar banii pentru care muncesti si astepti sa ii primesti nu mai ies la socoteala pe care ti-ai facut-o tu intrucat trebuie sa accepti retinerea unei garantii de 500 lei / luna ,adica aproape tot salariul minim cu care esti angajat, iar din cei 7,5 eur / 100 km (ilegal evident) pentru toti km.efectuati , ti se imputa orice , de la far,parbriz (daca ai avut ghinionul sa-ti sara o piatra),cauciuc taiat si cine mai stie ce poate aparea.Atentie la telefon daca accesezi netul, ca poti veni cu bani de acasa. Banii de regula se vireaza pe card,inclusiv diurna , in mod normal pe data de 20 a lunii, dar ultimul mesaj care l-am primit de la unul din reprezentantii firmei se spunea cam asa :Atentie diurnele pentru luna in curs se vor vira pe data de 29 ale lunii urmatoare.Asta ca sa nu mai primesc mesaje de genul : Sefu ,stiti , diurna mea....Asa ca socotiti cam cat si mai ales cand veti primi banii.Personal dupa acest mesaj am demisionat.Asa ca ,pentru cine vrea sa se angajeze la Cartrans Preda , este curtea plina de masini, dupa interviu se da o proba practica ,clasica , cuplare - decuplare semiremorca si parcare cu spatele si.........Drumuri - Bune si Lungi !!! ;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

eu inca lucrez la Car Trans si pot sa spun ca si colegul de mai sus ca toate ce se spun la interviu se intampla si in realitate. Singura problema dar care vad ca e pe cale sa se rezolve e cu statul pe comunitate mai mult timp decat ar fi normal. Si faptul ca nu prea se mai fac kilometrii ca inainte (2010 - 2011). Dar e si chestia de criza... pentru ca pe comunitate lucreaza cu firme mari nu cu agarici... asa ca daca nici la aia nu merge...

iar cu diurna, colegu a inteles gresit cred... s-a mutat definitiv acordarea diurnei de pe 20 pe 26 in fiecare luna (nu stiu de ce). Eu de exmplu de 2 luni (si toti ceilalti colegi) am luat banii "ceas" pe 26, fara nici o ora intarziere si asa am fost anuntati si luna asta. e ceva in comparatie cu unde am mai lucrat eu inainte. Iar daca ti sa castigi mai mult ca sa compensezi cu lipsa de kilometrii in perioada asta, mergi cu 85 si la economic si iti da bonus lunar la trimestru (adica 3 luni de bonus dupa 3 luni de competitie). Ma chinui si eu de ceva vreme, dar n-am prins... pana in iarna il prind, ca mi-ar prinde bine banii. Prin urmare, am zis ca e bine si o opinie de la unul care inca lucreaza de cativa ani aci, nu doar de la unii care au venit, stau 2 - 3 luni, nu prea cunosc lucurile aici si imediat se apuca sa-si dea cu parerea si sa-si dea demisia pana i s-a racit cerneala pe contract. ma rog, depinde cu ce gand au venit. un lucru e clar: daca veniti pe motorina, nu prea mai aveti sanse, s-au cam prins de toate smecheriile si au scule de verificare. inainte era trai neneaca cu motorina la cartrans, acu ioc. in schimb, repet, au devenit foarte corecti la bani, asa cum sunt, multi sau putini. si eu poate am avut si o sa mai am ganduri de plcare la mai bine, dar deocamdata aici chiar e bine repet, in comparatie cu altii. nu e la fel de bine ca acum 2 ani, dar situatia asta cred ca e la toti. Si acum o sa inceapa corul de injuraturi la adresa mea, ca asa suntem noi. Sa zici de bine e greu, "nu se face" , sa zici de rau oricine poate. dar fiecare face si zice ce crede. Mai sunt oricum cateva firme romanesti serioase, iar unde lucrrez eu e una din ele. la fel mai e si la Comdivers... la Diantus... trebuie sa ne uitam si la cum sunt conduse firmele astea, cum sunt vazute afara si ce clienti au mai departe ca sa-ti dai seama care o sa reziste peste ani, nu doar ca ne aruncao firmulitza o oferta cu un euro mai mult decat ce avem acum si apoi nu ni da nici pe aia care ii luam inainte si ajungem sa trebuiasca sa facem alte prostii ca sa ne scaotem banii. asta e marea capcana... am furat-o si eu si altii acum multi ani, dar m-am invatat minte. Bafta si drumuri bune tuturor, indiferent de locatie sau opinie.

P.S. cu angajarile e un baiat, George, 0743019924. el se ocupa si de instruire si mai departe te verifica si indruma la mersu economic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

am uitat sa mai zic cu garantia... din cate stiu eu 500 ROn e doar inceputul la angajare si acum nu se mai ia din prima (nu stiu exact). iti ia treptat pe luna in functie de cat ai castigat... niciodata mai mult de 50 - 75 eur, pana se face 1000 EUR. iar aia cu daunele platite, cam asa e cum a zis si colegu demisionat. ti se imputa daca faci, lovesti ceva din vina ta. aia cu parbrizul nici mie nu-mi convine, dar... oricum, nu-l platesti pe tot din prima, la primul parbriz platesti vreo 20%, apoi la al doilea 70 sau 80% si al treilea e al tau tot. daca spargi trei parbrize, inseama ca si tie iti cam place sa mergi in curu lu ala din fata si atunci iti meriti soarta. iar opritul banilor se face acum direct din garantie daca ai depusa, nu-ti mai ia din diurna (asta e noutate de vreo luna am inteles de la un coleg , ca nu ne-a anuntat nimeni nimic oficial de asta). aia cu telfonul si statul pe net asa e dar ce sa zici... daca vrei net gasesti si sa te conecteszi prin tankstelle cu laptopu, nu trebuie sa stai ca smecherul pe telefon si apoi sa te supeir ca-ti opreste banii. nu e vina lor ca tu vrei sa vezi poze cu femei sau sa citesti sportul. acu tre sa recunosc, am platit si eu odata prin februarie parca, dar nu stiam costa atat de mult, m-am luat dupa niste colegi. iar masini sunt intr-adevar acum (vreo 5 mai erau din cate am auzit), dar vad ca nici ei nu prea se agita sa angajeze orice nepriceput... ca tocmai ce-au facut varza uni mai tineri niste camioane si mai bine le tine la gard decat la fier vechi. Daca aveti peste 40 ani ca mine, daca aveti experienta pe international, va da repede masina (cred).  bafta oriunde ati fi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.