Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

mai nea vasile, ca nu ai virsta la profil sa stiu, cu cine vb. spune ca uita sa te aduca acasa, cu banii......, asa si asa. DE CE OARE AU PARCAREA PLINA LA BRAZI?.............;;;;ATENTIE SOFERI PE CALE DE DISPARITIE      ;;;;;

colegule, m-ai nimerit cu "nea"... am peste 45, asa ca nu ma supar sa-mi zici "nea". si o sa-ti raspund politicos si sincer: cu banii nu are nimeni probleme, de la inceputul anului diurna intra pe card fix pe data de 26 ale lunii. nici o ora intarziere. parcarea e plina la Brazi (am vazut si eu) pentru ca au plecat cei pusi pe alte prostii si venituri suplimentare (daca ma intelegi...) si sunt multi soferi tineri in formare. masinile care stau , stau pentru ca sunt baietii in concediu. si eu a trebuit sa stau 2 saptamani acasa 9ca nu pot sa muncesc in continu, si nu au avut om bun de reze4rva sa puna pe masina si au zis mai bine sa stea masina decat sa puna pe unul care o pune in primul parapet.

asa ca nu mai vorbi prostii ca nu e nici o firma pe cale de disparitie. singurii care sunt pe cale de disparitie sunt hotii si cei care nu-si respecta colegii... vezi bine ce s-a intamplat cu Edy si probabil mai vin si altii... dumagas si alti disperati d-astia...

cu adusul acasa ... da, au fost ceva probleme anul tecut si in primavara asta, dar de prin mai s-au rezolvat... nu stai mai multe de 8 saptamani pe contract... cu 4 zile dus, cu alte 4-5 intors... poate mai stai si o zi stationare la import ca nu e marfa... ajungi la vreo 9 saptamani, dar dupa care ai concediu, libere de pe contract, nu se scad din zilele anuale de ocncediu. uite na... chiar acum stau si astept comanda, desi sunt descarcat de acum doua zile. 99% maine dimineata o sa icnarc, mi-a zis dispecerul. se mai intampla, e jale peste tot in UE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Salutari la colegi!Care e adevarul despre firma asta pana la urma ?Ia si incepatori?Se lucra si in echipaj?sunt corecti sau nu ?ca eu unul as fi bucuros sa ma duc la ei,ca doar e langa mine si nu as mai bate drumul pana in cluj sau in late parti ale tari ca sa dau o proba sau un interviu!poate e vreun coleg care lucreaza acum sa ne spuna si noua ceva sigur si cert.!

am raspuns eu la destule, lucrez aici... citeste ce am mai scris eu. te duci la interviu si vezi tu... fara experienta acum e mai greu, ca sunt deja foarte multi fara experienta angajati...si pana or lua astia masina.... 9chiar si eu am avut acum vreo jumatate de an pe unu d-asta mic, dar l-am dat repede jos din masina ca el venise cu alte ganduri... vezi si pe la aquila, ca si aia angajeaza si tot de aici din zona e. de unul singur sa te feresti, transcom bratasanca... acolo e jale pe pamant...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegu  vasile_newone este o favoare sa-i numesti Hoti pe cei care mai baga mana la motorina cat timp masinile sunt monitorizate .Dar sa o vinzi cu un pret si sa o platesti dublu, care este afacerea? Asadar din punctul meu de vedere cei care procedeaza asa nu sunt doar hoti, mai trebuie adaugat inca un cuvant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • Members

eu am sunat astazi si se fac angajari si pentru incepatori dar trebuie sa ai un sofer din firma care sa te ia cu el sau sa te angajezi tu cu un sofer cu experienta asa ca va rog frumos daca este vre-un sofer care lucreaza la aceasta firma care doreste sa ma ajute si pe mine sa intru in lumea asta a tiristilor as fi recunoscator . sunt incepator in ale tirurilor dar am fost 3 ani sofer pe taxi in bucuresti . telefon 0767287415

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegilor vedetiva de treaba cu aceasta firma nu mai e ce a fost pt ca patronul care a infiintat si ridicat firma sa retras si a dato in locatie sau nu stiu cum se numeste asta (el isi ia decat ceva procente sau dividente la sfirsit de an).Managerul firmei acum este un baiat tanar nu imi amintesc numele (dar cert e ca e ceva nepot sau fiu de procuror)dispecerii sunt majoritatea tineri cu tupeu si obraznici mai au vreo 2 directorasi de transport care sunt foste cadre MAPN care le place sa faca cu tine armata(dar amandoi sunt prosti de bubuie OCTAVIAN SI GEORGE) .Intrun cuvint slugarnici astia de la birouri le impune la dispecerasi sa le opreasca banuti la sofer pt orice rahat (sunt exagerati cu opritul la bani fratilor) de adus acasa dupa comunitate mai greut cu cearta mare nu se tine de cuvint cu timpul de stat afara (am coleg care a cerut sa fie adus acasa dupa ce depasise cu mult termenul de stat afara avand probleme cu familia acasa ,raspunsul dat de dispecerasul FABIAN a fost MA DOARE IN P...A DE FAMILIA TA eu nam soferi).Un alt prieten a facut o tura de comunitate si sa retras cand a vazut banutii taiati ,la plecare o doamna de la birou ia bagat sub nas pe langa fisa de lichidare si o hartie cu mai multe articole si angajamente asta sa prins si a zis ca nu semneaza pana nu vine sotia lui care e jurista sa verifice articolele respective ,reactia doamnei a fost LASATI-MA DRACULUI CU JURISTII VOSTRI si a rupt hartia (deci ce credeti ca insemnau articolele respective????? aveti grija ce semnati la CARTRANS avand in vedere ca acolo sunt in conducere persoane care stiu cum sa profite de naivitatea oamenilor ) Nu isi pune nimeni intrebarea de ce firmele CARTRANS , AQUILA si TRANSCOM Podeanu (vorbesc de Prahova ) angajeaza constant soferi ,la firmele astea eee fffoooaaammmeee de soreri pt ca...1vine si 2 pleaca fratilor asa le trebuie la hotii astia care au facut sute de masini pe spatele si ficatii la soferasi Patronii astia nu inteleg ca daca vrei baieti buni sai trimiti in cursa sa nu stai cu frica ca iti culca masina sau ia vreo amenda aiurea sa nu se atinga de rezervor .....trebuie sa ai plateasca pe soferi fratilor Referitor la motorina daca masina are Gps,Calculator de bord ,Site pe rezervor si alte rahaturi care mai pun ei pe ele ,de ce se mai baga ei sa iti impuna consum de motorina (daca tot nu te poti atinge de nimic) sa mergi mai usor o limiteaza ,mai au putin sa puna soferii sa impinga masina ca sa nu mai consume Sa imi spuna si mie cineva o firma de afara care iti impune consum bineinteles daca nu sia bagat coada pe la birou un sefulache roman DRUMURI BUNE SA AVETI si grija mare unde va angajati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Members

ANUNT PRELUAT ACUM DE PE BESTJOBS

Compania Cartrans Preda, una din cele mai mari companii din Romania pe segmentul Transporturi Rutiere de Marfuri, angajeaza conducatori auto profesionisti in urmatoarele conditii:

Sarcini specifice:

- transportul de marfuri pe rute intracomunitare, cu sisteme autotractor+semiremorca cu MTMA 40 to, conform instructiunilor primite de la dispecerat;

- comunicarea permanenta cu dispeceratul privind desfasurarea transportului prin metode de comunicare moderne (telefoane Blackberry cu email);

- respectarea cu maxima strictete a timpilor legali de lucru conform normelor AETR (regulamentului CE 561/2006) si a orelor de prezentare la incarcare, respectiv livrare.

Cerinte obligatorii:

- minim 2 ani experienta in conducerea autovehiculelor articulate cu MTMA 40 to, in trafic international;

- Atestat sofer profesionist transport marfa [C, E];

- Card pentru tahograf digital;

- Atestat ADR (marfuri periculoase) - obligatoriu la angajare sau angajament pentru obtinerea lui in cel mult 2 luni de la angajare;

- aviz medical si psihologic valabil;

- cazier judiciar si auto fara incidente majore

- Cunostinte minime de mecanica auto si intretinere a autocamioanelor;

- Disponibilitate de lucru in Europa de Vest pentru perioade de timp intre 8 - 10 saptamani (transport intracomunitar), dupa care soferii sunt adusi acasa cu microbuzul si stau in concediu 10 zile;

- Disponibilitate de a efectua tranzit cu ferry pe rute de Marea Britanie / Suedia / Finlanda

Constituie un avantaj mare daca prezentati la angajare, in plus fata de cerintele obligatorii:

- Atestat transporturi marfuri agabaritice

- Cunoasterea unei limbi de circulatie internationala la nivel conversational

Oferta beneficii:

- Salarizare fixa + diurna zilnica, totalizand minim 1350 EUR / luna garantat. Se acorda suplimentare de diurna (intre 0.10 EUR si 0.12 EUR / km) pentru fiecare km parcurs in plus fata de cei pentru care se acorda minimul lunar de diurna. Baremul de km variaza de la un contract la altul, urmand sa va fie comunicate baremurile inca de la interviul de angajare;

- lunar de acorda si bonus pentru performante (coeficientii de conducere economica conform sistemelor GPS) – criteriile detaliate de acordare a bonusurilor se vor mentiona inca de la interviul de angajare, iar punctajul obtinut de fiecare conducator auto este public, fiind afisat non-stop la avizierul companiei;

- Conditii de munca la nivel occidental, pe o flota formata exclusiv din vehicule VOLVO Euro 5 EEV (productie 2007 si 2011) si MERCEDES Euro5 EEV, productie 2011 – 2012;

- rute fixe pe care se lucreaza; Benelux - Germania, nordul Frantei, UK, Danemarca, Spania, Italia;

- Loc de munca stabil, la una din cele mai performante companii de profil din Romania, cu un portofoliu de clienti seriosi;

- Schimbul soferilor pe comunitate se face cu microbuze, la fiecare 8 saptamani, urmate de 10 zile de concediu (plecarile sunt in fiecare joi seara);

- scolarizare continua teoretica si practica, in scopul obtinerii coeficientilor de conducere economica ce va asigura bonusul lunar.

Facilitati in traseu:

- Contracte de interventie service 24/7 in intreaga Europa (Volvo Action Service / Mercedes24 / TruckPoint Bridgestone), fara a avea timpi de stationare;

- Carduri de alimentare carburant si carduri in valuta pentru plati diverse

- Transport de la Ploiesti pana la punctele de schimb (si invers) asigurat de microbuzele companiei (eventual puteti fi preluat si de pe ruta, daca nu locuiti in Ploiesti)

CV-urile se depun EXCLUSIV pe BestJobs. Relatii suplimentare la telefon 0743019924, George Vasile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Patronii astia nu inteleg ca daca vrei baieti buni sai trimiti in cursa sa nu stai cu frica ca iti culca masina sau ia vreo amenda aiurea sa nu se atinga de rezervor .....trebuie sa ai plateasca pe soferi fratilor Referitor la motorina daca masina are Gps,Calculator de bord ,Site pe rezervor si alte rahaturi care mai pun ei pe ele ,de ce se mai baga ei sa iti impuna consum de motorina (daca tot nu te poti atinge de nimic) sa mergi mai usor o limiteaza ,mai au putin sa puna soferii sa impinga masina ca sa nu mai consume Sa imi spuna si mie cineva o firma de afara care iti impune consum bineinteles daca nu sia bagat coada pe la birou un sefulache roman DRUMURI BUNE SA AVETI si grija mare unde va angajati

Draga colegule Laur,

Iti doresc sa ajungi tu mare patron si sa ai soferi cu gandire ca a ta si apoi sa te vad ce mai scri pe aici. Firmele de afara nu au impus consum pana acum pentru ca nu gandeau ca sunt furati, ei credeau ca e totul ca la ei in tara, unde poti sa-ti lasi masina descuiata ca nu se intampla nimic. Din pacate nu e asa si au inceput sa invete si ei din experienta romanasilor... auzi la tine... "dupa ce ca nu poti sa te atingi de nimic"... d-aia suntem priviti ca niste rahati peste tot si considerati hoti. Pentru ca asta suntem la baza... neam invatat ca venitul nostru este format din salariu+diurna+motorina vanduta+vandut din marfa+cafea adusa acasa si vanduta cu 3 lei adaos. Am stat acum 3 saptamani in parcare la Suben langa unii de la o firma din Pitesti cu firguri si efectiv vindeau carne direct din masina pe la aia prin parcare. Mai e ceva de zis?

Iar tu e mai bine sa vorbesti de firmele unde ai lucrat tu, nu de firmele unde AI AUZIT tu ca e nu stiu cum. In parcare se poate spune orice, nu te verifica nimeni. la fel si aici.. poti sa debitezi toate aberatiile. numai taampenii ai spus acolo... din pacate unii se uita si te cred. Eu lucrez aici de multi ani si am trecut prin toate. Am lucrat si cu Fabian (da, era foarte coleric, ne-am mai certat, dar niciodata injurat), dar nu aveai treaba cu el daca faceai cursa asa cum ti-o da el. El n-ar treaba cu adusul acasa, dar vezi, d-aia vorbesti fara sa cunosti. De adusurile acasa se ocupa alti colegi, el doar da comenzi pe acel contract unde era. In fine, Fabian nu mai lucreaza la Cartrans de vreo 2 luni.

in rest, no comment, ca nu se merita.

drumuri bune si angajati-va unde vreti voi, dar ganditiva cum sa munciti corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Referitor la motorina daca masina are Gps,Calculator de bord ,Site pe rezervor si alte rahaturi care mai pun ei pe ele ,de ce se mai baga ei sa iti impuna consum de motorina (daca tot nu te poti atinge de nimic) sa mergi mai usor o limiteaza ,mai au putin sa puna soferii sa impinga masina ca sa nu mai consume Sa imi spuna si mie cineva o firma de afara care iti impune consum bineinteles daca nu sia bagat coada pe la birou un sefulache roman DRUMURI BUNE SA AVETI si grija mare unde va angajati

Si inca ceva. La noi nu mai e consum impus (adica grila) din 2011. sa mers pe dorinta soferilor de a lua bonus pentru condus corect economic decat sa isi murdareasca mainile pe motorina. Iar vorbesti fara sa stii. ce iti da GPS-ul masinii legal la computerul de bord, ala e consumul. Punct. Daca bagi mana, te vede cand iti analizeaza tot parcursul, indiferent cat esti tu de abil si vinzi direct din pompa. Si a dat rezultate... la sedinta de Craciun ne-a spus ca in tot anul 2012, in toata flota , s-au oprit vreo 5000 litri motorina... fata de zeici de mii de litri pana prin 2011. la 150 de masini eu zic ca e rezonabil, nu? stii cat am eu consum mediu pe tot anul? sub 28. am colegi insa care au consum mediu sub 26, dar e drept au si masina mai noua si mai performanta ca a mea. dar nu dupa consum iei bonus, ci dupa stil de condus. Poti sa ai si 30, daca e justificat si ai condus model, e ok.

iar o sa-mi dara lumea in cap ca eu sunt favorizat si ca ma pun astia sa scriu de bine ca sa-mi dea curse mai bune. un rahat. daca scrii de bine e rau, aici e concurs de injuraturi... cine injura mai tare o firma de transport e mai smecher si se ascunde in spatele unui nume imaginar. cred ca nici o firma nu e rea la baza, difera doar modul cum au fost inraiti de cei care au furat constant, fie ei soferi sau clienti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

salutare dragi colegi am sunt si eu la car trans si mi-au sp ca ma angajeaza daca am cu cine sa fac echipaj ,va rog daca e vreun colog dispus sa ma ia si pe mine cu el in cabina.am adr card ,atestat de persoane si marfa ,am mai lucrat un pic pe tir ma numesc florin si sunt din slobozia 0734983542 bafta si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Citind presa ieri am dat peste urmatorul articol http://www.realitatea.net/tanarul-de-35 ... .html#view. Eram curios sa ne mai spuna colegii de la Cartrans care mai e viata pe acolo. Sa ne spuna daca e pe bune stirea. E adevarat ca au trecut la plata diurnei zilnice si nu la kilometru? Ar fi un pas mic pentru trasnporturi un pas urias pentru soferi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

VASILE asta e vreunu din aia care ia luat CRISTI PREDA si ia dus la magazin sa ai imbrace inainte sa ai scoata afara din tara( ca era rusine cu ei cum aratau) si normal cum sa nu zica ca la prins pe D-ZEU de picioare cand sa urcat la VOLVO sau MERCEDES (astia au participat la bazele CARTRANSULUI betoane sapaturi cofraje pt beton)

Da e adevarat am inteles ca sau schimbat multe lucruri la CARTRANS de cand e managerul asta care a facut specializare prin Olanda ,dar VASILE cred ca prea le umfla e pus pe la birou pe acolo si e frica sa nu cumva sa ajunga iarasi pe la volan

eliminat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 8 months later...
  • Members

Salutare! Cum mai merge treaba la Cartrans in prezent? 12.10.2014 As dori sa ma angajez si eu,detin toate atestatele:- agabaritic,transport marfa,Adr(colete+cisterna),card tahograf...este o pasiune pentru mine de mic si vreau sa imi indeplinesc visul doar ca intervine lipsa experientei... Am mai condus camioane ocazional,deci nu am frica.Daca ma poate ajuta vreun coleg pentru formare as fi recunoscator. Sanatate si drumuri line.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

colegule, ia legatura cu Dl George 0743019924. Ce sa-ti zic... ca daca zic, zice lumea ca eu sunt pus de sefii sa scriu de bine sau cum zicea unu pe aici, mi-au dat haine de pomanda ca sa le pup picioarele astazi. vai de ei...

Colegule, acum e bine. banii intra la timp, atat cati sunt. nici mai multi nici mai putini ca prin alte parti, dar ceea ce ti se promite la angajare aia ti se da. Eu lucrez de foarte multi ani aici, ma trecut si prin bune si prin rele. acum e liniste si bine. nu ni se fura banii din buzunare pe motorina imputata aiurea sau mai stiu eu cum. cine vorbeste de rau firma inseamna ca ori nu cunoaste decat de prin parcari ce zic niste panarame care intr-adevar au facut probleme si nu mai lucreaza pe aici.

suna si vezi ca am auzit ca angajaeza incepatori din ianuarie anul viitor. nu stiu conditiile. bafta si drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am mai vorbit si cu alti colegi de la aceasta firma si mi-au spus ca s-au redresat lucrurile pe drumul cel bun.Cu motorina nu este problema daca nu o furi normal. :-) o sa il sun pe dl Gheorghe sa vad ce rezolv. Va multumesc mult pentru raspuns dl Vasile. Drumuri line si multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.