Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Members

Buna intrebare ,,calutu,, dar trebuia formulata putin altfel, in sensul ca :

Nu cumva esti chiar George Vasile care se ocupa de angajarile si testarile soferilor la Cartrans ???

Dupa cate detalii stie nu cred ca este angajat pe postul de sofer.Daca am plecat cat mai repede de la aceasta firma ,am dorit sa raman in limita bunului simt, chiar daca nu merita .

Prin urmare daca vreti sa faceti reclama firmei evitati atacuri la persoana D-le Vasile !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

dragi colegi, nu intru in conflict cu nimeni si nici nu fac reclama. Daca eram Vasile George (cu care nici eu nu pot spune ca sunt prieten, dar nici dusman ca doar nu mi-a facut nimic) crezi ca-mi puneam nume de utilizator la fel?!? Ma rog... eu doar mi-am spus un punct de vedree ca unul care lucreaza de multi ani aici si care am trecut si prin bune si prin rele. si poate intr-o zi o sa plec si eu, ca omul din cand in cand mai are nevoie de schimbare, dar niciodata n-o sa vorbesc de rau o firma care mi-a dat de munca. si am vreo 4 firme mari la activ, de nici una nu am vorbit de rau niciodata. desi as fi avut poate motive. eu n-am vrut decat sa spun o opinie si detalii cum zice Dl. Maryio, pentru ca daca lucrez de atatia ani aici cunosc multe detaliile, zic eu. Daca lucram 2 luni, era greu sa aflu atatea detalii. si cu bine si cu rele. am avut si eu imputari, am platit si eu motorina anii trecuti cand aveam un jaf de masina (de cele mai multe ori nedrept dupa mine), am stat si eu pe internet... am si multe sa le reprosez, dar daca as face-o ar fi doar cu dispecerul meu, nu as face acuzatii pe internet. dar pot sa spun cu tarie ca azi din multe puncte de vedere e mult mai bine si mai corect fata de trecut, pe care l-am prins si pe ala. e mai greu acu (cu km, dar poate din septembrie se rezolva) dar e corectitudine. asa cum vezi, in mesajele de ieri am spus si de unele si de altele... si bune si rele. fiecare crede ce vrea, ca oricum aici toata lumea e libera sa vorbeasca, nu? nu v-am atacat cu nimic ce ati spus dle Maryio, ci doar mi-am exprimat o opinie. Iar de celelalte 2 firme din Pitesti v-am zis ca eu cred ca sunt ok pentru ca in timp liber mai citesc si eu reviste de specialitate si vad care sunt cele mai prezente firme pe piata si pe la conferinte... si cam astia 3 sunt: comdivers, diantus si cartrans. La Lazar nu v-as sfatui. va urez succes si s-ar putea sa ne intalnim prin parcare si sa povestim, fara sa stim macar ca vorbim unul cu altul. Credeam ca aici se poate vorbi deschis, fara sa ne atacam. dar cred ca mai bine e sa stai sa citesti aici decat sa te implici intro discutie. Drumuri bune tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ai dreptate colegule numai k vezi tu daca esti vechi in firma ai altfel de cuvant in firma.ai curse legate ai o alta relatie m intelegi?dar o firma nu se cunoaste in 2 luni exact cum ai spus.si e foarte usor sa improsti cu noroi o firma cand unul nou venit nui convine ceva si pleaca.intro fifma sant si bune si rele dar daca iti vezi de treaba nu cred ca nu iti da ceea ce meriti adik banii la timp.ca aici se reduce toata tarasenia.sti cum e romanul dak nu baga mana makr un pic nu e sanatos iar cand tre sa plat pleaca si zice k firma e al dracu.nu generalizez dar cati dintre noi nu au luat ceva makr odata :P nu k ar trebui dar sa fie.drumuri bune si respect la toti colegii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

lucrez la ewals cargo care,m-am intalnit cu baieti de la cartrans in baza ewals de la zeebrugge,mi-au spus ca incepe sa fie mai bine  la ei decand au inceput sa traga remorci ewals,bani nu au vrut sa imi spuna cat iau pe luna si intr-adevarplatesc orice lovitura la masina,cam asta mi-au spus...drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asa e colegule, ai mare dreptate. ASta cu cursele legate si alta relatie cum zici Dumneata stii de ce cred ca e? Pentru ca in atatia ani am DOVEDIT ca ajungem la timp unde ne da sa ajungem, am DOVEDIT ca nu facem probleme, am DOVEDIT ca n-am bagat mana in marfa, am DOVEDIT pe scurt ca suntem de icnredere. Daca ai avea sa trimiti un pachet important acasa, nu l-ai trimite cu unul care il cunosti si care stii ca nu iti fura din el? SAu l-ai trimite cu primul coleg intalnit in parcare? Cam asa si cu incredere si cursele legate... da, probabil ca avem un avantaj, dar e in urma muncii depuse.

drumuri bune si succes ca ai o gandire sanatoasa si vei fi un invingator pe termen lung. Acu ne e greu la toti. mi-a zis cineva acum vreo 2 saptamani o vorba, nu stiu de unde e luata: "sa mori e usor, sa traiesti e mai greu". cam asa si cu rezistatul intr-o firma pe perioade bune sau rele si aici nu e vorba doar de o firma de transport. E valabil si in viata cu muierea de acasa :)

ai dreptate colegule numai k vezi tu daca esti vechi in firma ai altfel de cuvant in firma.ai curse legate ai o alta relatie m intelegi?dar o firma nu se cunoaste in 2 luni exact cum ai spus.si e foarte usor sa improsti cu noroi o firma cand unul nou venit nui convine ceva si pleaca.intro fifma sant si bune si rele dar daca iti vezi de treaba nu cred ca nu iti da ceea ce meriti adik banii la timp.ca aici se reduce toata tarasenia.sti cum e romanul dak nu baga mana makr un pic nu e sanatos iar cand tre sa plat pleaca si zice k firma e al dracu.nu generalizez dar cati dintre noi nu au luat ceva makr odata :P nu k ar trebui dar sa fie.drumuri bune si respect la toti colegii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule, probabil ca ne-am si vazut pe la ZEEB in parcare... ca am fost de atatea ori si eu, desi nu prea imi place pe acolo, ca ma innebuneste parcarea de remorci din port :)

cu banii iti spun eu cum e. pe comunitate indiferent cati km faci si indifernt de contract, ai minim 1100 euro diurna care ii garanteaza, adica minim 36 euro pe zi indiferent ca e samabata sau duminica. asa ca sa fie diurna legala de minim 35 / zi. apoi, pe fiecare contract esti platit altfel, functie de traseul normal, de posibilitatea de a face km. sunt contracte unde se ajunge si la 14 euro la suta, dar acolo faci maxim 9500 10000 km. maxim. Asta acum, ca inainte se faceau si acolo, acum au scazut peste tot... pe la ewals faceam si 13000 - 14000, dar acum abia daca ajungi la 12000. si e de munca la ewals... ca misti multe remorci toata ziua. ma rog, munca e acum peste tot, nu mai e nimc ca inainte. tu cam cati km faci pe luna acolo, mai ales ca esti de la ei de la firma... ar trebui sa faci mai multi ca noi,nu?

lucrez la ewals cargo care,m-am intalnit cu baieti de la cartrans in baza ewals de la zeebrugge,mi-au spus ca incepe sa fie mai bine  la ei decand au inceput sa traga remorci ewals,bani nu au vrut sa imi spuna cat iau pe luna si intr-adevarplatesc orice lovitura la masina,cam asta mi-au spus...drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule, probabil ca ne-am si vazut pe la ZEEB in parcare... ca am fost de atatea ori si eu, desi nu prea imi place pe acolo, ca ma innebuneste parcarea de remorci din port :)

cu banii iti spun eu cum e. pe comunitate indiferent cati km faci si indifernt de contract, ai minim 1100 euro diurna care ii garanteaza, adica minim 36 euro pe zi indiferent ca e samabata sau duminica. asa ca sa fie diurna legala de minim 35 / zi. apoi, pe fiecare contract esti platit altfel, functie de traseul normal, de posibilitatea de a face km. sunt contracte unde se ajunge si la 14 euro la suta, dar acolo faci maxim 9500 10000 km. maxim. Asta acum, ca inainte se faceau si acolo, acum au scazut peste tot... pe la ewals faceam si 13000 - 14000, dar acum abia daca ajungi la 12000. si e de munca la ewals... ca misti multe remorci toata ziua. ma rog, munca e acum peste tot, nu mai e nimc ca inainte. tu cam cati km faci pe luna acolo, mai ales ca esti de la ei de la firma... ar trebui sa faci mai multi ca noi,nu?

probabil ca ne-am intalnit,am avut o scanie,am venit in tara luni,am stat 8 saptamani si am facut 23000km,asta ca am facut anglia mai putin,mai mult franta si germania,stii ca diurna la ewals este 35 e,ma gandesc sa plec de la ei,cauza bani putini in rest sunt ok.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

am lucrat la ei cu niste ani buni in urma era intr-un fel bine pe timpul acela fceam ro -ex -ro tur retur atunci aveam cam 5000000 de lei si ex la o cursa de germ .250e dacanu gresesc acum nu stiu cum mai este sunt in afara ,dar inainte ,incepeai cu maturatul prin curte sau ce se mai gasea de munca prin baza de la brazi sub comanda lui nea ion .nea ion find socrul lui preda patronu cind veneai din cursa nea ion control la cabina avea slabiciune la cafea din aldi din germ care sa inteles se confisca nu puteai sa zici nimic mai departe la decont era sora patronului cea cu bani era jale mare nici o data nu luai toti bani cum ar fi trebuit cum iti faceai tu socoteala (atiti km -atiti bani) nici o data ma refer la valuta lei nu era problema apoi motorina sempre opriti bani pe ea si de aici mereu certuri fratele patronului se ocupade tot si in fond de nimic dar comanda ca si patron se invirtea printre cam si tot timpul gasea ceva de comentat era un clan ,clanu preda dispeceri din fosti soferi care se c..... pe ei tot timpul si arogante (ce ma ma minti pe mine) si multe dar acum poate sau mai schimbat sa auzim de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegii !

Si eu am lucrat la Cartrans pana nu demult, si pot sa spun ca nu este chiar rau.Acum depinde si ce pretentii ai dar daca vrei un loc de munca si cauti sa-ti faci treaba bine se poate manca o paine.Cu banii asa este cum a spus si colegul se da 7.5 Eur% pentru curse tur-retur in RO si 10-11 Eur% comunitate plus salariul minim in tara.Cu sefii,dispecerii personal nu am avut probleme dar depinde de la om la om, fiecare are temperamentul lui. Masinile sunt bune au numai Volvo si Mercedes 2007-2012 si se merge la program(nu se accepta alte metode) ca la altii de ,,tocesti magnetu". In general nu este rau,dar daca veti fi selectati dupa interviu se sustine proba practica cu George Vasile care daca va da OK-ul va da si masina in primire.Oricum este un om cu care se poate comunica nu un arogant ca altii de pe la alte firme care nu ar trebui sa se regaseasca pe piata tranporturilor. Sper sa va faceti cat de cat o idee despre aceasta firma exceptand micile neajunsuri sau cazuri izolate ca de asa cum spune si zicala ,, Padure fara uscaturi nu exista " si multi colegi s-au lovit de ele chiar si la firme straine dar in RO....Pe scurt cam asta ar fi la Cartrans in rest...Drumuri bune si Lungi !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare colegilor... eu inca lucrez la Cartrans si o fac de multiani. Asa cum zice si colegul de mai sus, nu pot decat sa confirm ca nu se compara cu

ce e pe la alte firme. si credetima ca m-am documentat si am fost si eu tentat sa plec prin italia pe la torello sau pe unde mai sunt coelgi cu care

am lucrat. dar daca stai si calculezi atent si aduni mai multe luni vezi ca la medie tot acolo iesi si la bani si la ce vrei tu. plus ca aici vorbesti

cu ai tai pe limba ta si daca ai o problema te mai intelege cienva. la alte firme nu esti decat un numar pe o lista ca evreii in lagar. nu-i intereseaza

cine esti si ce ai facut pentru firma aia. asta nu inseamna ca nu mai au si ei, ai nostrii, multe de invatat... sunt niste copii pe acolo prin

dispecerat care ii duce capul dar ii ia cateodata gura pe dinainte si se mai cearta cu soferii. dar toate sunt de fapt ca sa ne facem treaba... si se

cearta cu aia care fac probleme, nu cu aia care nu fac probleme si fac ce zice in comanda de cursa. eu n-am nici o treaba cu dispecerul de comunitate.

ma aud dimineata, dupa-amiaza si seara cand ii dau mesaje cu pozitia si ce am mai facut si cate ore de program mai am etc.

e echipa noua la conducerea firmii... ma rog, oamenii vin tot din firma, dar sunt tineri si cu scoala multa si facuta afara, nu pe aici. am inteles ca au

preluat firma de la domnu cristi preda. baiatu care conduce tot si a luat Cartransul il cheama Decebal Popescu si e super baiat. e mai dur, dar

foarte, foarte corect. si asta e important astazi... sa fi corect, chiar daca sunt vremuri bune sau rele... sa fi corect. il ved3eti in toate

revistele de transport in fiecare luna si cateodata si pe la televizor la emisiuni economice (asa am auzit, eu n-am prins ca nu sunt acasA). una peste

alta, e de bine. fara experienta mai greu insa la noi, a fost un val de angajari in vara... acum stiu ca cauta cu experienta... dar va veni sigur in

iarna acum iar un tur de neexperimentati, pentru ca mereu sunt la noi baieti tineri sa se formeze... pentru ca trebuie sa asigure si viitorul firmei,

plus ca mai pleaca d-astia care cauta cai verzi pe perreti, mai imbatranesc unii si renunta... asa ca, colegule care intrebi, da si tu un telefon la

bioruri , intrebi de dl George de la angajari si ... bafta... ce sa zic...

de restul ce zice un coleg "mario_ro" ce pot sa zic... daca domnu preda a dat firma, fratele lui de care zice (aici are dreptate colegul, asa facea

prin garaj... se credea patron) a fost dat afara de dl Decebal si si-a facut firma lui... dar e vai de capul ei de firma cu 5 camioane si soferi vai de

ei... saracu nu prea se pricepe la nimic... . sora lu domnu preda mai este in firma, dar lucreaza la contabilitate nu mai are nici o treaba cu

deconturile noastre, le face altcivena. nea ion (si aici are dreptate colegul cum facea cu cafeaua) e acum la servis, ca dl preda a ramas cu

servisul din toate firmele, iar nea ion (care si el a fost sofer) a fost si el "izolat". Dispecerii.... nu mai sunt, decat unul din ei care era si cel

mai vechi.... restul sunt baieti noi si tineri, vorbesc limbi straine multe... si avem si o doamna dispecera mai noua.

s-au schimbat colegule... multe... e inca loc de mai bine, dar nu se compara cu ce era in materie de organizare, reguli clienti... dar si astia (clientii) vor tot mai multe si nu mai e ce a fost.

iar cu dat cu matura prin garaj... poate era mai bine asa, ca acum vin toti si vor direct masina... pe vremea aia asa ne-am format multi... de la zero. acum nu pui mana pe nimic, ajungi la garaj, lasi masina, faci foaie cu ce ai de reparat sau daca e ceva ce nu merge bine si cand vi inapoi o gasesti facuta. noi nu punem mana nici pe un bec. e un baiat tanar care e sef la tehnic, Marian... super baiat si atent la reparatii...

Hai ca am scris de am facut o carte :)

drumuri buuuuune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

E bine ca s-a indreptat CarTrans-u. Eu as avea experienta, dar e prea departe de mine. Insa cei care sunt din zona, au o firma unde se pot baza cat de cat pe corectitudine. Insa si ei trebuie sa fie corecti la randul lor. Altfel, mereu ies discutii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salutari la colegi!Care e adevarul despre firma asta pana la urma ?Ia si incepatori?Se lucra si in echipaj?sunt corecti sau nu ?ca eu unul as fi bucuros sa ma duc la ei,ca doar e langa mine si nu as mai bate drumul pana in cluj sau in late parti ale tari ca sa dau o proba sau un interviu!poate e vreun coleg care lucreaza acum sa ne spuna si noua ceva sigur si cert.!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Da colegule, se cere ADR. In echipaj se lucreaza, dar nu asa mult ca inainte. De obicei lucreaza in echipaj unul vechi cu unul nou, care trebuie sa invete. si mai sunt niste contracte afara unde se lucreaza in echipaj, dar nu prea multe... nu stiu exact.

Se cere obligatoriu ADR? in echipaj se lucreaza? mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut. mar interesa cam cati km se fac la cartrans si daca se mai opreste motorina. ma sunat domnu vasile si mia spus sa le trimit actele si ma cheama la interviu. as vrea sami fac o idee cam cat pot castiga pe luna in medie. multumesc si drumuri bune

Colegule... diurna e intre 7.5 si 14 la suta, in functie de contracte si km... si mai e si un sistem de luat bonus, dar acolo e de munca sa-l prinzi pe ala... insa nu e imposibil, in fiecare luna vreo 45 de soferi iau bonus (ceea ce nu e rau, ca sunt 143 sau 145 de masini, nu mai stiu nici eu exact). Eu am prins 3 bonusiri pana acum... dar am colegi (nu dau nume aici) pe care ii vad luna de luna pe primul loc... bonusul este de 200 euro pe luna sau de 50 europ, in functie de locul in calasament.

cu motorina ce pot sa-ti spun... se opreste daca o furi. punct. nu mai exista grila de consum ca pe vremuri, dar daca pui mana te vede imediat. toti cred ca am avut motorina orpita de-a lungul anilor, dar din cauza grilei la multi... la altii chiar bagau mana adanc, altii nu bagam mana dar ne oprea cu grila. acum nu am mai auzit sa se planga colegi de oprit motorina pe grila, decat daca bagi mana. si plus de asta trebuie sa fi bou sa bagi la motorina cand poti sa mergi la economic si intri la bonus... ce luai pe vandut motorina, iei la bonus.

oriucm, nu cred c ao sa mai scriu pe aici... am primit deja si amenintari ca am eu nu stiu ce de castigat ca spun de bine. fratilor, sa faci rau , sa vorbesti de rau e cel mai usor... e mai greu insa sa respecti locul de munca si colegii (chiar soferi), sa fi corect, sa faci lucruri bune si sa vorbesti de bine... cand eram mai tanar si conditiile erau altele si eu mai faceam cate o nefacuta dasta sofereasca... dar acum cand am copii mari, am invatat ca trebuie sa-i invat ceva. iar la prostii nu mi-as invata niciodata copii.

drumuri bune va doresc tuturor celor care sunteti soferi adevarati, cu minte si pricepere, nu doar detinatori de permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.