Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

S-a sinucis in Germania, pentru ca n-a fost lasat sa vina acasa, dupa 7 saptaman


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Dupa ani in care viata i-a zambit, o femeie din Mures a primit o veste cumplita, care i-a intors pe dos existenta: sotul sau s-a spanzurat in Germania, unde lucra ca sofer de TIR.

A cedat psihic atunci cand patronii nu l-ar fi lasat sa vina acasa, chiar daca avea in urma saptamani epuizante de munca.

Barbatul avea 38 de ani si lasase acasa doi copii mici, iar al treilea este deja pe drum. Nu ar fi plecat de langa cei dragi, daca nu ar fi trebuit sa castige bani pentru ei. A fost fericit cand si-a gasit de lucru la o firma de transport din strainatate.

Contractul prevedea sapte saptamani de lucru fara oprire, insa dupa expirarea perioadei, patronii i-au cerut sa mai ramana in Germania, pentru ca nu i-au gasit un inclocuitor. Degeaba le-a spus ca trebuie sa fie alaturi de familia sa, la confirmarea baiatului sau in varsta de 12 ani, un fel de botez in religia reformata.

Epuizat de oboseala si apasat de dorul de casa, barbatul si-a pus capat zilelor in cabina TIR-ului sau.

Cu o zi inainte sa-si ia viata, barbatul a vorbit pentru ultima oara la telefon cu sotia sa. A doua zi, insa, barbatul nu i-a mai raspuns Erikai la telefon. In schimb, au sunat-o colegii lui, sa-i dea tragica veste.

Reprezentantii firmei la care lucra barbatul sunt socati de acest deznodamant, mai ales ca sustin ca nu i-au impus sa ramana in Germania peste contractul stabilit initial. Ei se vor ocupa de repatrierea trupului si de o parte din cheltuielile de inmormantare. Slaba consolare insa pentru o familie distrusa, care a ramas fara singurul ei sprijin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Dumnezeu sa il ierte!

Dar eu consider ca tre sa fi nebun sa faci asa ceva....nu il tinea nimeni legat acolo...deci sigur avea ceva probleme psihice daca a recurs la sinucidere :(.

Corect,alti stau si cate 3 luni si nu recurg la astfel de gesturi.....nu l-a interesat ca lasa 3 copii,nu mai putea sta o luna..sau cat trebuia.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Corect,alti stau si cate 3 luni si nu recurg la astfel de gesturi.....nu l-a interesat ca lasa 3 copii,nu mai putea sta o luna..sau cat trebuia.....

Sau putea veni acasa, ca sunt convins ca nu il impusca nimeni.....acum asta e....despre morti numai de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Daca evenimentul este intocmai (spuna asta deoarece nu se citeaza sursa informatiei) nu va grabiti sa criticati defunctul pt gestul sau. Nu voi spune o noutate prin faptul ca oamenii sunt diferiti, iar ca atare reactioneaza diferit la diferite tipuri si/sau niveluri de stres. In acel moment cu siguranta ca mintea sa nu mai era in regula, dar nu neaparat in sensul unei patologii cronice. Un nivel scazut de serotonina datorat unor factori genetici si/sau provocati de situatie, poate duce cu usurinta la ingustarea orizontului (dispar familia, responsabilitatile etc), iar creierul cauta cea mai rapida solutie ca sa scape de un stres insuportabil in acel moment. Plus de asta, in acest caz e posibil sa fie mai mult decat dorul de casa/familie. Poate niste vesti neplacute de acasa, poate niste datorii grele, care sa fi amplificat stresul si predispozitia sa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Daca evenimentul este intocmai (spuna asta deoarece nu se citeaza sursa informatiei) nu va grabiti sa criticati defunctul pt gestul sau. Nu voi spune o noutate prin faptul ca oamenii sunt diferiti, iar ca atare reactioneaza diferit la diferite tipuri si/sau niveluri de stres. In acel moment cu siguranta ca mintea sa nu mai era in regula, dar nu neaparat in sensul unei patologii cronice. Un nivel scazut de serotonina datorat unor factori genetici si/sau provocati de situatie, poate duce cu usurinta la ingustarea orizontului (dispar familia, responsabilitatile etc), iar creierul cauta cea mai rapida solutie ca sa scape de un stres insuportabil in acel moment. Plus de asta, in acest caz e posibil sa fie mai mult decat dorul de casa/familie. Poate niste vesti neplacute de acasa, poate niste datorii grele, care sa fi amplificat stresul si predispozitia sa.

Imi cer scuze am uitat sa iau sursa,sursa este:Crimetime.ro link:http://www.crimetime.ro/eveniment/s-a-sinucis-in-germania-pentru-ca-n-a-fost-lasat-sa-vina-acasa-dupa-7-saptamani-de-munca-incontinuu.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

As fi curios pe cine a nemultumit postul meu de mai sus, motiv pt care am mai primit un minus la reputatie? ;D Nu ca acest lucru ar avea vreo relevanta, insa dezvaluie intrucatva "gusturile" intelectuale ale nemultumitilor. Domnule nemultumit, eu am dat o explicatie bifabila de catre orice psiholog sau psihiatru. A fi nemultumit de un astfel de post nu vadeste decat ignoranta.

Astept urmatorul minus la "nemultumit". ;D Apoi blamati sinucigasul pt ca in mod sigur stiati tot ce era in mintea sa in acel moment.  ::)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

As fi curios pe cine a nemultumit postul meu de mai sus, motiv pt care am mai primit un minus la reputatie? ;D Nu ca acest lucru ar avea vreo relevanta, insa dezvaluie intrucatva "gusturile" intelectuale ale nemultumitilor. Domnule nemultumit, eu am dat o explicatie bifabila de catre orice psiholog sau psihiatru. A fi nemultumit de un astfel de post nu vadeste decat ignoranta.

Astept urmatorul minus la "nemultumit". ;D Apoi blamati sinucigasul pt ca in mod sigur stiati tot ce era in mintea sa in acel moment.  ::)

Domnul Axle daca credeti ca eu v-am dat va  inselati,eu am citit postul dvs si am pus sursa,da greseala mea ca nu am pus sursa,in rest cine va dat minus sau plus nu ma intereseaza.O zi buna in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

DUMNEZEU sa il ierte,si sa-i odihneasca sufletul...dar totusi trebuie sa il fi apasat altceva pe suflet de a recurs la acest gest,suntem niste oameni maturi,cu gandire rationala,in primul rand doar daca iti trece prin cap asa ceva trebui sa te gandesti ce lasi in urma ta,EL saracu a lasat mult, exista un proverb,D-ZEU iti da atat cati poti  duce..se pare ca lui ia dat mai mult decat atat. tragic,ce sa intamplat,acest gest necugetat trage un semnal de alarma pentru acei oameni care considera soferii doar niste pioni pe tabla de sah.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dumnezeu sa.l odihneasca in pace.haideti sa nu.l judecam noi.nu avem nici un drept.daca il cunoasteti spuneti macar firma unde lucra.macar asa sa.i cinstim memoria si sa nu mergem niciodata sa lucram la astfel de firma si la astfel de sefi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...
  • Members

D-ZEU SA-L IERTE,dar nu stiu daca poate si el..........un om care face suicid nu este om este un las,,,,,,,,nu conteaza ganduri ,probleme sau ce obstacole gasesti in viata .............stiti cat sufera cei care au ramas in viata pt gestul sau..........mult.............si nasul meu a facut acest gest........si stiu ce gol a ramas in noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Credeti ca vreunuia dintre ii merg toate struna? Fiecare are problemele lui si incearca sa treaca cat mai usor prin/peste ele. Poate ca acest coleg ajunsese la capatul puterilor, poate a fost un moment, o clipa nefasta, poate doar el si bunul Dumnezeu stiu ce l-a impins catre acest gest extrem. E foarte usor de judecat fara a cunoaste toate detaliile, asa ca sa nu ne pripim in a ridica si a da cu piatra. NU CONTEAZA religia, etnia, nationalitatea, etc.,  important e ca suntem oameni si asa cum am spus mai sus, fiecare le stie pe ale lui.

Din acesta tragedie ar trebui trase niste semnale de alarma in ceea ce priveste larghetea acordata angajatorilor prin actele normative promulgate de o adunatura de politicieni ce sunt in trecere, in cea mai mare viteza prin parlament. Nu vreau sa se inteleaga ca fac politica. Departe de mine acest gand, numai gandindu-ma la dragii nostrii parlamentari, imi vine sa vomit. Mi-e scarba ca traiesc in tara noastra, mi-e greu sa ma gandesc la faptul ca fata mea va trebui sa creasca si sa traiasca in Romania actuala si poate mult mai rea pe viitor.

Dumnezeu sa-l ierte, sa-l odihneasca in pace si sa pazeasca si familia ramasa in urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule ce treaba are parlamentarii,patroni ,bancile cu sinucisu.............nimic in lumea asta nu ati da dreptu sa distrugi,omori,mutilez corpu care ti-a fost dat.....atat.....nu exista circunstante atenuate la asa ceva...........acesti oameni sant niste lasi care nu se gandesc ce necaz lasa in urma sa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

colegi sigur asta nu eo varianta sa-ti iei viata dar se spune ca depresia este o boala si ca ne poate distruge pe oricare dintre noi,sigur dobitocii din germania nu i-au dat banii si de aia nu s-a intors acasa.DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA. :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu stiu ce sa spun de unde sa incep in primu rand nu esti la puscarie sa nu te lase sa vi acasa sa le iau camionu in p..a de patroni sparti il lasi si pleci ce este asa greu cum sa iti iei viata alti trec prin situati grele de tot puscari etc ,asta care sa sinucis dak este adevarat nu era sanatos la cap .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

colegii eu am venit dupa 1 an de munca in spania in concediu in RO....depinde de psihicul fiecaruia,,,,,nu toti rezistam la fel...acolo departe de familie....sa stiti  ca au dreptate in melodia aia,,, si barbatii pling cateodata.......Dumnezeu sa-l odihneasca in pace......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.