Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Arme de Autoaparare


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

    Dragi colegi, am si eu cea mai mare nedumerire, pe care organele abilitate a Tarii noastre dragi ROMANIA , nu sunt in stare sa ma lamureasca(toti incopentenii lucreaza in organizatiile statului).

    Pe langa "Armele de autoaparare" prea bine cunoscute si detinute de noi toti (Levier,Cheie roti,Spray paralizant,Cutit......s.a.m.d) sunt posesorul unui permis Port Arma Tip B si detin arma de foc neletala(vine vorba :D).

    As vrea sa stiu daca mai sunt colegi care au asa ceva si daca au avut probleme cu autoritatile din afara tarii.

    Am cerut informatii despre acest lucru la Biroul Arme si Munitii, iar ei au fost foarte pragmatici(de parca le'am cerut salarul) au inceput sa se agite si sa ridice tonul "Nu ai voie sa iesi cu arma din tara"  , dar doamna.... Nici un dar doamna.... NU ai voie, ce nu intelegi!.

    Am intrebat la iesire din Tara in vama Cenad si Bechet Port, iar vamesii au spus ca daca declar arma la iesire si detin permis pt ea, nu e nici o problema.

Astea find zise, chiar nu stiu ce sa cred.

Am rugamintea daca am un coleg care stie sau detine asa ceva, sa ma ajute si pe mine cu informatia asta...

Va multumesc si Drumuri Bune tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

    Dragi colegi, am si eu cea mai mare nedumerire, pe care organele abilitate a Tarii noastre dragi ROMANIA , nu sunt in stare sa ma lamureasca(toti incopentenii lucreaza in organizatiile statului).

    Pe langa "Armele de autoaparare" prea bine cunoscute si detinute de noi toti (Levier,Cheie roti,Spray paralizant,Cutit......s.a.m.d) sunt posesorul unui permis Port Arma Tip B si detin arma de foc neletala(vine vorba :D).

    As vrea sa stiu daca mai sunt colegi care au asa ceva si daca au avut probleme cu autoritatile din afara tarii.

    Am cerut informatii despre acest lucru la Biroul Arme si Munitii, iar ei au fost foarte pragmatici(de parca le'am cerut salarul) au inceput sa se agite si sa ridice tonul "Nu ai voie sa iesi cu arma din tara"  , dar doamna.... Nici un dar doamna.... NU ai voie, ce nu intelegi!.

    Am intrebat la iesire din Tara in vama Cenad si Bechet Port, iar vamesii au spus ca daca declar arma la iesire si detin permis pt ea, nu e nici o problema.

Astea find zise, chiar nu stiu ce sa cred.

Am rugamintea daca am un coleg care stie sau detine asa ceva, sa ma ajute si pe mine cu informatia asta...

Va multumesc si Drumuri Bune tuturor.

Ar fi foarte bine sa cauti si sa citesti si ceea ce prevede legislatia fiecarei tari pe care o vei tranzita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Tavy , aproape imposibil de cautat si citit legislatia fiecarei tari ca sa te documentezi , dar sa revenim cu un respus exact .

Permisul de portarmă este valabil NUMAI pe teritoriul RO! numai anumite categori de persoane pot sa umble prin u.e. cu pistolul in dotare si fac obiectul unor conventii si necesita un pasaport pentru pistol ! CITEZ din legea  Legea nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor

,, Autorizarea călătoriilor în străinătate cu armele  şi muniţia corespunzătoare.

Persoana care deţine, în condiţiile legii, arme şi care doreşte să călătorească în străinătate cu acestea poate solicita organului de poliţie care i-a acordat permisul de armă eliberarea unei autorizaţii în baza căreia organele poliţiei de frontieră permit ieşirea de pe teritoriul României cu armele şi muniţia înscrise în autorizaţie, făcând menţiune despre acestea în documentul de călătorie al titularului "

Iar pentru calatori repetate cu arma personala  in europa sau in lume ai nevoie de ,, paşaportul  pentru arme de foc... "  Pentru vanatori sant alte regule dar tot la fel de restrictive.

SFAT !!  NU IESI CU ARMA DIN TARA ILEGAL  , ESTE INFRACTIUNE SI RISTI INCHISOARE , IN TARA CARE ITI VA GASI PISTOLUL !FIE EL LETAL SAU NELETAL  iar pentru meseria ta nu iti va aproba nimeni asemenea permis sau pasaport .  deci  ATENTIE !!

Sper ca raspunsul meu iti va fi de folos tie si altor cititori !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

      Pana la urma am dat un telefon si la alt birou de "Arme si Munitii", m'au lamurit cei din Caras, pt k in Timis vad k e o mare lipsa de interes....

      Nu se pot scoate din tara armele de tipB sub nici o forma.

      Doar cele de Tip A(cele mai neletale din cele neletate) :).

      Iar pasaportul International se obtine doar pt armele cu glont, dar si alea cu acorduri speciale si invitatie de la ambasada tarii unde urmeaza sa calatoresti.

      Incep sa regret ca locuiesc in tara asta.

Va multumesc foarte mult pt ajutor.

Sa auzim numai de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

      Pana la urma am dat un telefon si la alt birou de "Arme si Munitii", m'au lamurit cei din Caras, pt k in Timis vad k e o mare lipsa de interes....

      Nu se pot scoate din tara armele de tipB sub nici o forma.

      Doar cele de Tip A(cele mai neletale din cele neletate) :).

      Iar pasaportul International se obtine doar pt armele cu glont, dar si alea cu acorduri speciale si invitatie de la ambasada tarii unde urmeaza sa calatoresti.

      Incep sa regret ca locuiesc in tara asta.

Va multumesc foarte mult pt ajutor.

Sa auzim numai de bine.

Pana la urma tot in caras sunt oamenii cei mai saritori ;).

Off topic: pune te rog varsta la profil,multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.