Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Despre Harti Trans Timisoara ...


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

adrian tu ai lucrat la ei sau inca mai lucrezi ?........ si daca da ce zici de conditiile de la ei se merita asa  pentru incepatori in ale tirului , sint soferi de treaba de la care sa mai inveti ceva sau iti fac viata amara cit stai cu ei pe masina ??...... si cam ce ar trebui sa ai la tine cind pleci , ma refer la ce nu ar trebui sa-ti lipseasca din bagaj .........asta  asa ca o intrebare pentru  soferii mai vechi care stau mai mult pe comunitate si pot sa impartaseasca din experienta lor , ca sa nu car toata casa dupa mine...... ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

eu lucrez la ei si am sa continui pana imi fac "experienta" mult ceruta....conditiile sunt cele explicate in celalalt subiect despre ei "hartl timisoara" cel cu 19 pagini, adica banii sunt intr-adevar putini pentru un incepator (150 euro avans dar te descurci sa nu faci foame, sete si daca nu esti mana-larga mai poti ramane cu ceva) 600 euro pentru 4 saptamani muncite(dar ti-i da spre deosebire de alte firme,chiar si de aici de pe forum care nu platesc cu nimic incepatorii), se lucreaza NUMAI CU RESPECTAREA PROGRAMULUI OBLIGATORIU chiar daca mai ai 100 km pana la destinatie daca te-a prins pauza o faci.....titularii sunt oameni si ei, depinde cu cine pici unii nu te ajuta cu nimic ba te mai si incurca, altii is super de treaba(eu sunt multumit de baiatul cu care sunt m-a lasat de la inceput sa conduc, m-a invatat ce stia si el avand in vedere ca a fost sofer2 doar 3 luni si apoi a intrat titular), dar stiu si cazuri cand au fost .....rai tare(ca sa fiu politicos)

ce iti trebuie:INCARCATOR AUTO  pt mobil OBLIGATORIU, hainute de schimb,nu foarte multe ca te descurci sa le speli pe la dus, la masinile de spalat de la firma(nu-s grozave, dar sunt gratis)o lenjerie de pat, o butelie de voiaj (eu nu am luat-o si am 3 saptamani de cand nu am baut o cafea calda, ca sa nu mai zic de mancare gatita), 1-2 castroane, 1 furculita, 1 lingura, 1-2 cutite (ai grija la lungimea lamei cutitului, ce e peste 8-10 cm se amenedeaza peste tot in europa fiind considerate arme albe), slapi de dus, chestiile de baie (sapun, gel, dsampon, de barbierit samd)....

cam asta e in mare....pentru alte informatii PM sau aici pe forum

drumuri bune! si bafta tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

toti vreti sa faceti experienta ...va cred.dar voi vreti sa faceti totul deodata.din start ,,tir,,eu unul am inceput pe 7,5 t am lucrat vre o  2 ani pe tara apoi am intrat pe ,,tir,,tot pe tara .multi dintre voi abia va-ti luat c si e-ul si vreti din start international si soferi pe,,tir;de apreciat aveti curaj..eu unul nu am avut curajul asta;dar sa lucrati cu 600 pe luna ganditi-va ca candva ve ti fi si voi ,,bazati pe voi,, si ve ti lucra tot  pe salarii de astea de mizerie.de ce? pentru ca generatia asta a acceptat sa lucreze pe nimic..chiar pe degeaba.sunteti ca  cei ce vor sa castige la loto ,darrrrr.... nu au cumparat bilet.                  P:S: in soferie totul se face cu rabdare. asta e parerea mea sper sa nu jicnesc pe nimeni in afara de cei ce se simt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu e cazul meu,

dar toata lumea spune incepatorilor sa muncesca mai intai pe septica sau pe ceva mai mic, dar pe un camion mai mic este salariul mai mare decat la HARTL?

sau este un pic de invidie ca altul face experienta asa repede?

acum muncesc in transportul de persoane, dar pe tir eu m-am urcat de pe taxi, si in 2-3000 de kilometri le suflam in ceafa altora pe Valea Oltului.

Poate ca am fost mai dibaci, dar cu siguranta am avut parte de un profesor bun (caruia ii multumesc si pe aceasta cale)

asa ca.... pentru incepatori:

daca aveti incredere in voi, incercati!

tir-ul nu este un OZN. mai intai la o firma cu mai putini bani, pe urma la bani mai multi,,,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ady_lkv, am categoriile CE din 1996, am lucrat destul intern pe toate "TIGAILE" , asa  cum le ziceti voi "TIRISTII" la masinile astea sub 7,5 t , acum consider ca pot sa trec in liga superioara , asta daca nu te superi , si nu vrea nimeni sa ma accepte decit cu experienta pe international, eu nu am gasit nicaieri in afara de Hatltrans care sa ia incepatori in ale tirului pe international , asa ca asta e , ma sacrific citeva luni , sa vad si eu ce mare smecherie e si cu condusul asta in international , desi cred ca e mai usor de condus decit in Romania cu atitea carute ,biciclete si  pietoni pe drumurile nationale, daca atunci cind voi ati fost incepatori se gaseau locuri de munca destule , acum in perioada asta  se misca cam greu lucrurile , sint foarte multe masini la firmele de transport care stau in garaje daca ai observat , locuri de munca putine , soferi multi , salariile scad , daca nu va mai comvine , faceti si voi alta meserie , cu scoala profesionala voi vreti sa cistigati mai mult decit un profesor universitar ?...ginditi-va si voi, astea sint timpurile , si sa dea dumnezeu sa nu fie mai rau decit este acum .

Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ady_lkv, am categoriile CE din 1996, am lucrat destul intern pe toate "TIGAILE" , asa  cum le ziceti voi "TIRISTII" la masinile astea sub 7,5 t , acum consider ca pot sa trec in liga superioara , asta daca nu te superi , si nu vrea nimeni sa ma accepte decit cu experienta pe international, eu nu am gasit nicaieri in afara de Hatltrans care sa ia incepatori in ale tirului pe international , asa ca asta e , ma sacrific citeva luni , sa vad si eu ce mare smecherie e si cu condusul asta in international , desi cred ca e mai usor de condus decit in Romania cu atitea carute ,biciclete si  pietoni pe drumurile nationale, daca atunci cind voi ati fost incepatori se gaseau locuri de munca destule , acum in perioada asta  se misca cam greu lucrurile , sint foarte multe masini la firmele de transport care stau in garaje daca ai observat , locuri de munca putine , soferi multi , salariile scad , daca nu va mai comvine , faceti si voi alta meserie , cu scoala profesionala voi vreti sa cistigati mai mult decit un profesor universitar ?...ginditi-va si voi, astea sint timpurile , si sa dea dumnezeu sa nu fie mai rau decit este acum .

Sa auzim de bine!

cu scoala profesionala nenea am realizat multe in viata.nu am putut face liceul si facultatea ca am fost ,,golan,,.la mine la firma deja au inceput sa apara:ingineri,cadre militare,si chiar un preot. ...si binenteles ,,spartanii,,
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

.

nu e cazul meu,

dar toata lumea spune incepatorilor sa muncesca mai intai pe septica sau pe ceva mai mic, dar pe un camion mai mic este salariul mai mare decat la HARTL?

sau este un pic de invidie ca altul face experienta asa repede?

acum muncesc in transportul de persoane, dar pe tir eu m-am urcat de pe taxi, si in 2-3000 de kilometri le suflam in ceafa altora pe Valea Oltului.

Poate ca am fost mai dibaci, dar cu siguranta am avut parte de un profesor bun (caruia ii multumesc si pe aceasta cale)

asa ca.... pentru incepatori:

daca aveti incredere in voi, incercati!

tir-ul nu este un OZN. mai intai la o firma cu mai putini bani, pe urma la bani mai multi,,,,,

o nelamurire am am dac tot incurajezi OZN-urile:dupa o luna jumatate de munca vii acasa cu 900 eur .....mai stai acasa 2 saptamani total 2 luni.900 euro impartit la 2 luni egal 450 euro luna.  dar din astia cheltui si tu afara.cu ce ramai??????????? raspuns: cu un salar de vanzator in piata.(si dansii poate castiga mai bine si seara dorm langa nevasta si copil) parerea mea deschide ti un magazin de ,,ceaiuri,, ca esti vanzator de vise.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca sunteti asa de bazati si asa de profesori (cu 2000 km pe valea oltului)de ce toti vreti la hartl?;unde se lucreaza in 2 si voi luati ;;600 pe luna,,(ca pe pamant nu se stie cu ce mai ajungeti acasa)pe cand la edy  si waberers se angajeaza soferi  si castigati 1000 garantat pe 30 zile (nu pe luna) dar.... sunteti singurei si plangeti ca afara nu i ca pe valea  oltului oameni buni,asta i problema nu ai pe cine te baza(P,S, MESERIA SE FURA NU SE INVATA)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca sunteti asa de bazati si asa de profesori (cu 2000 km pe valea oltului)de ce toti vreti la hartl?

cred ca aici faci referire tot la mine

eu nu vreau la HARTL ca eu nu mai locuiesc in Romania, dar te intreb in numele celor care vor sa lucreze acolo:

de ce s-ar duce la edy, sa le dea motorina cu pipeta?

daca s-ar face un tread cu angajare la edy i-ati indruma in alta parte.

daca intr-un loc nu e bine ii prezint situatia omului de acolo, daca el vrea sa se duca e treaba lui, aici deja sunt certati cei care se duc sa faca experienta (ca de fapt asta se cauta la HARTL), ca nu e bine, ca muncesc pe bani putini

aaa

si apropo, mie cand mi-a facut cineva socoteala aici la banii care ii castig i-am zis ca "moare de grija altuia"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ady lkw. Perfecta dreptate in ce ai afirmat. Dupa ce au mai facut o facultate daca acum umbla cu diploma de absolvent de studii superioare sa se angajeze sofer. Daca facea asta inainte de facultate acuma avea deja ceva experienta doar ca pierdea traiul din studentie . Si saracii parinti au renuntat la multe ca odrasla lor sa faca facultatea si acum ajunge un mare sofer cu diploma universitara. Mi-ar fi rusine de parinti care ma-u tinut  in facultate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Ceva noutati despre Hartl? , a mai fost sunat cineva sa plece la Timisoara ?........ eu am sunat la ei si mi-au zis ca sint pe lista de asteptare........

s-au adunat asa de multe dosare  de cereri de angajare la ei, sau sint plecati in concedii cei care se ocupa de angajari in firma ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

In cat timp dupa ce a-ti depus toate acte la la dosar v-au chemat la treaba? Au vre-o perioada anume sau daca au nevoie in 3 zile esti plecat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.