Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

E bine ca si oferta?


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Salutare! Sunt incepator, am permisul C si C+E de putin timp dar am un prieten care are tirurile lui si plateste 10 centi pe km in comunitate 90% din munca va fi Frankfurt-Londra. 2 luni munca 2 sapt acasa. cele 2 sapt acasa neplatite. El a spus ca minimum se fac 12000 de km pe luna. ce sfaturi imi dati? merita? banuiesc ca nu am de ce sa imi fac griji cu pauza ca ma lasa sa o respect ca doar ma plateste pe km si nu cu ora. va rog sa imi spuneti sincer... precizez ca am 25 de ani necasatorit si fac asta pt a strange niste bani... adik nu imi arde buza! stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

pentru incepator e bine, dar diurna iti da??

Din pacate nu. Treaba e ca se merge la program si ai curse mereu, adik nu ma duc sa stau p-acolo degeaba cheltuind banii munciti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

trimite te rog si ie un nr de tel sunt si eu interesat de acest job.  nedelcu25ionut@yahoo.com

Eu sunt nou pe forum nu cred ca am postat bine discutia, eu va intrebam doar daca e bine ca oferta. tipul este o cunostiinta de-a mea si din pacate nu mai angajeaza. are un sofer problematic (baga gheara in conditiile in care el spune ca e corect cu soferii) si o sa ma ia pe mine in locul lui. nu face angajari decat o "exceptie" pentru mine si vroiam sa stiu daca este bine sau nu. daca aud ca o sa faca angajari promit ca o sa aflati aici. va multumesc si imi cer scuze daca am creat confuzie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

AMS85 E FOATRE BINE NU DA CU PICORU.....EU SUNT IN ACCEASI SITUATIE CA SI TINE SI MA CHINUI DE O GRAMADA DE TIMP SA GASESC UN POST DAR PE UNDE AM FOST CER EXPERIENTA NU TE IA NIMENI.....DIN PARTEA MEA DUTE MACAR PANA FACI UN AN CEL PUTIN DE EXPERIENTA....NU DA CU PICIORU...BAFTA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Citind conditiile, imprejurarile in care ne aflam si mai ales tinind cont de faptul ca esti incepator nu este bine ci foarte bine. Eu m-as duce daca nu as avea familie. Succes si drumuri bune fara evenimente neplacute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mda...nimic sfaturi concrete dar si tu tre sa dai mai multe detalii,sau poate nu ai stiut cum sa pui problema

Frankfurt-Londra-aprox 700 km pe uscat

Mersul la program e strict sau aproximativ...adica se mai intampla sa fie urgent bla bla bla.Min 12 k pe ruta asta nu se fac chiar usor,functie de noroc poti pierde ore bune in stauri la Bruxelles si Londra iar daca mai ai si norocul sa mergi cu vaporul se cam duce programul tau.

Iti da vre-un consum?

cu ce se trece balta?Tren,vapor?

Banii sunt totusi putini,tu spui ca esti incepator dar daca el ti-e prieten nu vad de ce ar face diferenta...

Cursele sunt fixe,de la acceasi firma,ceva contracte cu programari fixe?

Pe Anglia se fura de se rupe si nu prea gasesti parcari.Cele de pe autostrada sunt foarte rare si in plus toate sunt cu plata si costa 20 lire pe noapte fara paza.E dispus sa-ti deconteze acesti bani?Iarasi de pe la Bruxelles pana la Calais sunt probleme si cu imigrantii clandestini care vor sa treaca in Uk.In jurul Calaisului e recomandat sa parchezi intr-o parcare pazita mai ales daca transporti si marfuri care se pot cara in spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Mda...nimic sfaturi concrete dar si tu tre sa dai mai multe detalii,sau poate nu ai stiut cum sa pui problema

Frankfurt-Londra-aprox 700 km pe uscat

Mersul la program e strict sau aproximativ...adica se mai intampla sa fie urgent bla bla bla.Min 12 k pe ruta asta nu se fac chiar usor,functie de noroc poti pierde ore bune in stauri la Bruxelles si Londra iar daca mai ai si norocul sa mergi cu vaporul se cam duce programul tau.

Iti da vre-un consum?

cu ce se trece balta?Tren,vapor?

Banii sunt totusi putini,tu spui ca esti incepator dar daca el ti-e prieten nu vad de ce ar face diferenta...

Cursele sunt fixe,de la acceasi firma,ceva contracte cu programari fixe?

Pe Anglia se fura de se rupe si nu prea gasesti parcari.Cele de pe autostrada sunt foarte rare si in plus toate sunt cu plata si costa 20 lire pe noapte fara paza.E dispus sa-ti deconteze acesti bani?Iarasi de pe la Bruxelles pana la Calais sunt probleme si cu imigrantii clandestini care vor sa treaca in Uk.In jurul Calaisului e recomandat sa parchezi intr-o parcare pazita mai ales daca transporti si marfuri care se pot cara in spate.

Prefera trecerea cu trenul. Cursele nu sunt numai Londra- Frankfurt mai sunt si interne pe Germania.E un tip corect si mi-a zis totul de la inceput dar nu stiam eu chiar tot ce sa intreb si oricum primele 2-3 sapt ma duc cu el sa vad cu ce se mananca. Mi-a garantat ca minim salariul va fi de 1350 euro....12000km si 150 sal de aici de pe contract. Asta cu urgentul nu stiu ce sa zic.... nu am discutat asta cu el...oricum imi zicea ca pe Anglia nu se poate face nimic tre sa mergi la program dar a zis ca in rest el nu forteaza pe nimeni. Multumesc mult pt sfaturi si da ma duc acolo si pt experienta dar si pt bani.... asa livram paine sau mezeluri aici in Romania...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

Eu as zice sa mergi intai cu el o luna de zile....sa iti faci socotelile bine....si sa vezi daca se merita......Calculeaza ca un pachet de tigari in anglia costa 8€,intereseazate bine ce iti deconteaza si ce nu...Intereseaza-te ce se intampla daca atingi tractorul,daca ti  se  fura din marfa(pentru ca pe acea ruta e foarte posibil sa ti se intample)...Daca o platesti tu ...marfa furata... calculeaza ca tre sa vi cu bani de acasa.Cat despre cursele locale pe Germania...nush cat ar avea voie prietenul tau sa faca asa ceva...Eu zic mai bine sa iti gasesti ceva in tara pe 4-5 sute de €si dupaia sa te aventurezi cand sti macar ca stapanesti binisor volanul.In nici un caz sa nu pleci fara a iti lua de acasa cele mai elementare lucruri(statie-e foarte importanta te ajuta mult,navigator,butelie etc).Drumuri bune!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator Anonymous

Salutare! Sunt incepator, am permisul C si C+E de putin timp dar am un prieten care are tirurile lui si plateste 10 centi pe km in comunitate 90% din munca va fi Frankfurt-Londra. 2 luni munca 2 sapt acasa. cele 2 sapt acasa neplatite. El a spus ca minimum se fac 12000 de km pe luna. ce sfaturi imi dati? merita? banuiesc ca nu am de ce sa imi fac griji cu pauza ca ma lasa sa o respect ca doar ma plateste pe km si nu cu ora. va rog sa imi spuneti sincer... precizez ca am 25 de ani necasatorit si fac asta pt a strange niste bani... adik nu imi arde buza! stima

DAI CU DUMNEZEU INAINTE..... BAFTA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mai subtire guvidule ca nu ne tragem de sireturi.In loc sa da-i un sfat bun,tu te apuci de comentari dar cat....ca-m putin...si prosti de genul asta.Si cand zic sa asculte sfatul unui batran stiu eu de ce zic asta ca sunt trecut prin multe si am vazut destui eroi ca tine asa ca mai subtire Guvidule .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

coss schimba tonul,guvis nu a zis nimc jignitor,dupa mine,el a vrut ca daca invata ceva sa fie atent si la detalii,Nu e necesar doar sa pleci,tre sa si tentorci acasa.Pentru colegul nostru nou este un inceput,capata experienta si tre sa sio faca,asta nu inseamna insa ca nu trebuie sa deschida ochii bine,sa fie atent ca i se poate fura marfa,ca in calais se poate trezi cu imigranti ascunsi la el,ca in alte locuri se poate fura.Ce crezi tu ca se poate intimpla daca el pleaca haihui si in dover se trezeste cu marfa lipsa? Este posibil ca prietenul lui ,patron,sa il puna sa plateasca,si atunci?/ astea sunt lucrurile pe care cred eu vroia celalalt coleg sa il atentioneze,el nu stie aceste lucruri dar noi il ajutam cu sfaturi ca de aia a intrebat.Cind pleaca el va fi singur pe drum,se va descurca,dar e bine sa fie atent la unele lucruri,asa ca nu te simti jignit de parerea altuia,pentru a capata experienta e necesar sa inceapa a lucra,dar a lucra in conditiile acceptate de el,constient,nu fraierit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cico nu am zis ca ma jignit Doamne fereste dar replica care a dat-o (Asculta de cei batrani...semneaza o hartie fara sa citesti,nu pune intrebari si fugi de acasa...

O sa te intorci mai sarac decat ai plecat

CASCA BINE OCHIII !!).Cico repet daca dai dovada de respect,respect primesti,dar atat timp cat tu vi cu cat e..... cum e..... cand ce si cum pai chiar ca ala mic o sa ramana cu ochii cascati ca il zapaciti de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mai subtire guvidule ca nu ne tragem de sireturi.In loc sa dai un sfat bun,tu te apuci de comentarii dar cat....cam putin...si prostii de genul asta.Si cand zic sa asculte sfatul unui batran stiu eu de ce zic asta ca sunt trecut prin multe si am vazut destui eroi ca tine asa ca mai subtire Guvidule .

Inainte sa faci misto de un nickname ar fi bine sa mai treci pe la scoala si sa inveti sa scrii.

Spre deosebire de tine care pari genul care pupa in remorca eu chiar am detaliat subiectul si i-am dat cateva sfaturi importante pentru cineva care este la inceput.

Si eu am vazut multi cu gura mare si minte subtire....

PS:Data viitoare te invat si despre semne de punctuatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

hai sa lasam discutia asta aici,daca vreti o putem muta in alt subiect,stiu ca a deschis alin un topic special ptr asta,aici sa incercam sa ii dam sfaturi celui care lea cerut.

Dupa mine este bine sa inceapa sa lucreze,asa capata experienta,totodata este bine ca atunci cind incepe sa fie atent la detaliile contractului,la ce semneaza.Este bine totodata sa invete sa conduca dupa program,celelalte lucruri le invata el pe parcurs,va avea timp sa stea in ploaie,vint,frig si sa se gindeasca la neamuri,sa le trimita  carne prin frigidere.Sa nu uitam de diurna,costurile ivite neprevazut,sa fie atent pentru a nu ramine fara bani de cheltuiala prin tari straine,bazindu-se pe prietenul lui patron,care va sta acasa frumos si el saracul va sta nemincat.Asta e important sa stie cred eu,asa ca drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.