Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

informatie B+E


Postări Recomandate

  • Members

buna ziua colegii.sunt nou pe acest forum si as vrea daca se poate sa ma ajutati cu o informatie.ieri am luat permisul categoria C,CE.daca conduc o masina de categoria B ce remorca pot atasa...care este masa maxima a remorcii.multumesc mult.drumuri bune si doamne ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ma interesa mai mult  sa stiu daca conduc o masina de categoria B si o remorca de 4 tone de exemplu,am nevoie de tahometru.sau daca pot trage o platforma auto.mi-am luat permisul dar culmea e ca pentru categoriile C,CE cunosc masele,gabaritul etc......dar pt BE nu mi-a trecut prin cap sa intreb instructorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu stiu prea mult....stiu ca au domeniul de activitate principal transportul cu balastiere.acu vreo 2 ani le vedeam zi de zi pe drumuri acuma....mai rar...am vazut ca au niste procese la la sectia comerciala.nu stiu daca se duce la vale firma....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Balastiere, Diguri...numai ca vremea rea e o problema si nu se poate lucra pe timp de iarna. Speram sa se incalzeasca, ca lucrari sunt, si eu astept sa ma intorc la ara. Mihai te anunt eu in caz ca se da drumu la treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca faci o cursa doua asa pentru tine merge, dar daca de exemplu iti faci firma si te prinde ARR sa zicem ca duci masini accidentate s-ar putea sa o incurci , ca de la 3,5 to trebuie tahograf cum bine ai zis .

Sper sa iti foloseasca ce ti-am raspuns !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cu cat. B+E ai voie sa conduci un ansamblu format dintr-un  autovehicul + remorca cu masa totala de pina la 3,5 t. (tot ansamblul)

Ma intreb cum ai obtinut permisul de  conducere ( chiar de profesionist) daca nici macar asta nu stii si inca ceva, asa ceva nu se afla de la instructor, ci se invata din CODUL RUTIER.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cu B+E in regulament scrie :ansamblu format sin autovehicul tragator cat B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750kg ,iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3500kg.

Acum iti zic cum am inteles eu regulamentu si ce imi aduc aminte de la profesorul de lectura(nu imi mai gasesc caietu de lectura ca in el am scris cuvant cu cuvant ce a zis)

Cu B+E poti sa tragi o remorca mai mare de 750kg ,dar sa nu depasesti greutatea autovehiculului tragator si pe langa asta in talon vehiculului tragator scrie fara dizpozitv se franare ...n..kg si cu dizpozitiv de franare .....n...kg,si daca nu ma insel (sper sa aflu) greutatea ansamblului sa nu depaseasca 5000kg  de ex:WV Trabsporter T4 are 2500kg + remorca 2000kg =4500kg si sa zic un Mercedes Sprinter 3500kg nu are voie sa traga o remorca mai mare de 1500kg deoarece ar insemna sa depaseasca cele 5000kg.

Asa am inteles eu!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Nu,nu ai nevoie,deoarece tahograf ai nevoie doar daca vehiculul tragator depaseste 3,5t si asa deja o sa ai nevoie de cat C(si ca prin urmare o sa ai nevoie de atestate)

La intrebarea a 2 nu stiu exact dar am impresia ca o sa ai nevoie de agbaritic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca am un mitsubishi pajero si trag o remorca cu platforma auto,trebuie sa instalez si tahograf pe masina si sa fac si atestatele....daca de exemplu sunt sarit din diagrama,mi-am terminat timpul de lucru si ma suna omul la 12noaptea ca are probleme cu masina si necesita tractare ce dracu fac?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.