Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

informatie B+E


Postări Recomandate

  • Members

Regulament de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice ,

Capitolul IV ,Art. 30 ,litera c ,scrie asa:

Categoria BE : ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala  maxima autorizata depaseste 750 Kg ,iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3.500 Kg.

Ordonanta nr. 17/24.01.2002 publicata in MO nr. 94/02.02.2002 (etc ,ceva cu in temeiul nush care lege ) - se refera la timpii de conducere si a perioadelor de odihna ,

zice la Art. 3 alineatul (1) : "prevederile prezentei ordonante nu se aplica transporturilor efectuate cu :

lit. a) vehiculelor destinate transportului de marfuri ,a caror masa maxima admisa ,inclusiv remorca sau semiremorca ,nu depaseste 3.5 tone

lit. j) vehicule specializate de depanare

lit. l) vehicule folosite pentru transporturi necomerciale de bunuri in folos propriu"

etc - mai sunt aici exceptii http://tahografe.leal.ro/legislatie/ordonanta%20nr.17.pdf

tabelul de jos poate ajuta si el ...

din ce imi mai aduc aminte si sub rezerva "nu stiu daca mai sunt in viguare si/sau daca se aplica la cazul de fata":

- daca mma a  remorcii peste 3500 kg sistemul de franare obligatoriu cu aer

- daca mma a remorcii peste 750 kg si sub 3500 kg sistem de franare obligatoriu (inertial sau electric)

- distanta dintre osia din spate a autovehicolului si osia fata a remorcii nu mai mica de 3 metri

- mai era un considerent pentru semiremorci : distanta (in plan orizontal) intre axa pivotului de cuplare si orice punct din partea frontala (a semiremorcii) sa nu depaseasca 2.04 metri.

*mma = masa maxima autorizata

acum,

daca vrei sa "ajuti un prieten" sa aduca o masina din nush ce tara ,ai grija mai ales in ungaria (nu zic sa nu ai grija in general) la greutatea incarcaturii ,majoritatea remorcilor (pe 2 axe) au mma 1600 kg (alea mai ieftine) si politistii unguri sunt "geana" pe chestia asta din cauza bulgarilor care pun pe remorcile astea mici si 2000 kg ,chiar si asa cred ca opelul (numa frontera sa nu fie) ar arata tare ciudat cu un Q7 Long in spate  :) (nu ca nu as fi vazut - Logan 1.4 MPI cu o rulota pe 2 axe).   

sper ca ajuta ... daca nu un moderator sa ii dea delete

Tabel.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

COlegu din Bacau, acum se fac numai la ARR, Autogeneral ( Vam-com ) am vazut ca au luat o pauza....La autogeneral anul trecut era 650 atestatul de marfa CPI. La ARR mi se pare ca e mai scump, undeva la 900 si in banii astia faci si Agabaritic. Incearca la ARR la Podul cu lanturi, spre Sellgros.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mahocy.....langa ARR la podu cu lanturi am vazut un banner cu o scoala de atestate profesionale,cum imi vine permisul acasa trag o fuga pana acolo sa ma interesez,iar la atp exodus in serbanesti am vazut anuntul unei firme din brasov care are si filiala in bacau CASADI,am sa trec si pe acolo sa ma interesez de preturi si durata..multumesc pentru informatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.