Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Memoriu ARR


lucian75

Postări Recomandate

  • Members

Gata,dupa ce in ultimii ani am trecut prin nenumarate intamplari,ca sa nu spun altfel am hotarat sa pun capat,mi-a ajuns pana peste cap.

la un an si jumatate dupa ce am plecat de la atlassib inca continua situatia conflictuala dupa ce am fost sanctionat de 2 ori abuziv,am intrat in direct la emisiunea realitatea in direct din 26 august 2009 aducand la cunostinta publicului despre abuzurile comise de societate,in aceeasi emisiune intrand in direct si dir adj ARR din acea vreme dnul Florian Coman dar si cateva articole in presa scrisa.

cu toate ca lasasem lucrurile sa treaca incercand sa uit si sa merg mai departe luna trecuta m-am hotarat sa contiunui si sa duc la bun sfarsit ceea ce trebuia sa fac inca de la bun inceput.

pe 16 februarie m-am inscris in audienta la dir general ARR,am ajuns la buc la sediul ministerului transporturilor unde isi are sediul central si ARR..m-am prezentat la secretariat dupa care intrand in biroul directorului general acesta s-a prezentat..am ramas putin surprins..si veti vedea putin mai incolo de ce...

i-am explicat de ce ma aflu in audienta,despre abuzurile comise la atlassib privind programul de lucru si de odihna,i-am aratat articolele din presa in care am atras atentia asupra acestor lucruri,spunand-ui si de aparitia in acea emisiune tv..dupa care i-am inmanat un memoriu. a inceput sa-l citeasca si imediat a sarit ca ars...eu stiam de ce...ptr ca in memoriu mentionasem ca dir adjunct la acea vreme luase la cunostinta despre abuzuri in acea emisiune tv..si nu prea s-au luat masuri...iar dir adjunct promovase intre timp si era directorul general Florian Coman din fata mea.

imediat mi-a zis ca fac niste acuzatii grave,ca el nu luase la cunostinta,ca intrase in direct de pe tel 1 min,ca era la Sofia in acel timp etc etc...daca ramane memoriul asa el nu-l primeste,sa ma duc oriunde...eu stiam ca nu are nici o baza legala sa faca asa ceva insa cum nu aveam nimic cu dlui,i-am explicat acest lucru subliniind ca voi scoate paragraful in care se mentiona despre d-lui...ceea ce am si facut,l-a semnat mi-a pus nr de inregistrare la secretariat si am facut copie dupa el sa am si eu in actele mele.

stiu ca se vor lua masuri..poate nu chiar cele de care e nevoie..insa i-am atras atentia ca sunt hotarat sa merg si pana in panzele albe..prin articolele din presa,tv i-am atras atentia ca sunt o persoana care nu se sfieste sa ia masuri...si cu siguranta vor fi si alte articole in care nu ar pica prea bine sa apara ca conducerea ARR nu a luat masurile necesare cu toate ca a fost instiintata oficial de data asta.

http://sibiu.justitiarul.ro/index.php/abuzuri/394-un-fost-angajat-denuna-abuzurile-din-cadrul-firmei-atlassib.html

http://www.realitatea.net/un-fost-angajat-al-celei-mai-mari-firme-de-transport-din-sibiu-face-greva-foamei_716676.html

http://www.niuzer.ro/Maramures/Un-fost-angajat-denunta-abuzurile-din-cadrul-firmei-Atlassib--1177197.html

http://www.daciiliberi.ro/stire.php?id=1210

[ataşament şters de admin din cauza vechimii]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Felicitari pentru initiativa si rabdare!

Ar trebui sa facem toti asa pana se termina cu astfel de firme...multe ar trebui sa ramana fara licente daca s-ar aplica strict legislatia.

Bine ca avem sindicate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cand o sa inteleaga romanu ca in felul acesta nu se mai poate? ca se poate munci si in conditii mult mai decente..nu neaparat cu bani mai multi,dar daca lucrezi intr-un mediu mai bun,parca mai inchizi ochii daca salariul nu e chiar prea stralucit.

pana de curand le mai gaseam scuze ca au familii,nu-si pot permite sa ridice capul si sa-si ceara drepturile...dar clar e un drum gresit,si pana nu tai in carne vie nu rezolvi nimic..

trebuie sa fi in stare sa sacrifici ceva daca vrei cu adevarat sa castigi ceva...nu se mai poate sa traga unul ptr toti iar ceilalti sa beneficieze de pe urma sacrificiului lui.

insa mi-a pierit orice speranta sa vad asa ceva..inainte o fi fost cum a fost..da acum romanul e curva,si asa va ramane mereu..ce castiga? va fi f***t in toate gaurile ptr ca asa merita pana la urma...scuzati ptr expresia prea vulgara,da toti suntem soferi si suntem obisnuiti cu asa ceva :)

deci cel putin eu am ajuns intr-o situatie din care nu mai vad nici o iesire...datorita lucrurilor prin care am trecut...ulterior chiar daca am fost intr-un loc mai bun stateam si ma gandeam cu teama la clipa ce poate veni oricand...orice scanteie cat de mica..eram constient ca f usor se va amplifica...sunt genul de om care a ajuns in situatia de a nu mai accepta nici un compromis...si odata ce a intervenit o cat de mica fisura..e clar ca mai devreme sau mai tarziu se va produce si ruptura definitiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

actiunea in instanta va ramane un caz izolat si va fi trecut cu vederea de mai marii ARR(chiar daca instanta ii va da dreptate).

daca Lucian ar fi avut in spate un sindicat adevarat cred ca altele erau "ecourile"!

la cati membri suntem pe forumul acesta ne putem usor constitui intr-un sindicat care sa se implice in asfel de probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

este posibil sa fi inteles eu gresit , eu am inteles urmatorul lucru : el a vb despre programul si conditiile la atlassib , urmarea lau dat afara fara ai returna garantia. De aici a inceput discutia, ca a avut sanctionari din aceasta cauza sau ca a fost  pus sa faca altceva nu e relevant pentru discutia noastra. Daca am inteles corect doar justitia poate pune capat acestui lucru obligindui pe cei de la firma sa ii returneze garantia,el respectindusi contractul.Daca atlassib se prevaleaza de alte aspecte devine litigiu de munca si se solutioneaza tot de instanta.Daca nu am inteles eu corect imi cer scuze si il rog pe lucian sa ma lumineze.Sa presupunem ca am inteles corect,atunci ce treaba are ARR cu asta? poate doar sa ii cerceteze si sa ii amendeze ptr nerespectarea unor reguli dar nu au legatura cu garantiile,garantia este un subiect intre cei 2 care au facut contractul.Este corect si cu sindicatul,pe vremuri erau avocati ai sindicatului care te ajutau,nu stiu cum este acum.Mai discutam daca este dupa ce ne spune lucian daca am gresit eu cu opinia mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

salutare..nu are nici o treaba garantia cu ARR..io am pus toate alea sa se vada ca de fiecare data am luat atitudine cand a fost nevoie...la arr m-am dus si am depus memoriu ca sa se ia odata si odata masuri de extirpare a acestor practici..nerespectarea programuluui de lucru si odihna etc..

si ca sa vedeti cat de mica e lumea asta..aseara am fost la aeroport baneasa sa conduc pe cineva la avion..dupa care am plecat spre ecntura..m-am oprit putin in centrul comercial..nici nu intru bine si vad o persoana care mi-a atras atentia..mu-i mai stiam numele..am intrat repede aici pe acest topic sa-mi readuc aminte..si daera chiar dnul Florian Coman directorul general ARR :D

m-am dus langa el..sunteti dnul Florian..Coman..daa..ce mica e lumea..aaa ati depus un memoriu..da in legatura cu etc..pai am facut control la sediul firmei..si a iesit rau..s-a confirmat aproape tot ceea ce ati spus..

nu prea am eu incredere in ce a spus..dar asta se va vedea mai tarziu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu pot decat sa te felicit pentru initiativa colegule...insa un sfat iti pot da...nu renunta ...la noi se practica  acea tactica de ,,adormire" adica nu se da un raspuns un timp indelungat(se merge pe premiza ca omul va renunta  cand vede ca nu se intampla nimic).....pune presiune pe cei de la ARR..oriunde crezi tu ca trebuie sa se vada ca se iau masuri...noi daca putem sa te ajutam cu ceva..trebuie doar sa spui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Vizitator Anonymous

Felicitari ptr initiativa , daca ar fi mai multi ca tine probabil lucrurile ar sta cu totul altfel , din pacate pupincuristi sunt cu duiumul in firmele de transport si fara un sindicat cu , ...OAIE , un sindicat care sa protejeze drepturile soferilor si nu al patronilor , fara solidaritate din partea colegilor , niciun sofer care procedeaza in acest mod nu va avea castig de cauza ...cum ar fi fost daca la primul protest al tau  ar fi oprit inca 40 soferi masinile si ar fi intrat in greva? si dupa ei alti 50... crede cineva ca ar fi fost dat afara ? sincer ma indoiesc , dar acel "patron" indiferent de ce firma ar fi fost vorba , cu siguranta ar fi avut o problema , s-ar fi creat un precedent si pe viitor ar fi fost cu mult mai atent. In schimb la noi functioneaza altfel lucrurile , cel de langa tine ( ma refer la colegi ) se bucura ... cunoastem cu totii zicala : sa moara capra vecinului

Si eu care aveam de gand sa lucrez la ei macar 6 luni .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • VIP

De la Lucian

Un  grav accident s-a intamplat ieri dimineata in Ungaria,5 morti si 26 raniti intr-un autocar Atlassib.Ei vor sa minimalizeze evenimentul..sa nu lasam sa se intample acest lucru.sunt un fost sofer Atlassib ce am denuntat in presa si tv ca nu suntem lasati sa ne odihnim,cautati pe youtube emisiunea ''Realitatea te priveste'' din 26 Aug 2009 si veti vedea.Puteati fi voi sau o ruda..haideti sa luam atitudine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asta am castigat odata cu democratia din Romania .Sclavagism sau exploatarea omului de catre om.Unde sant colegii de la Atlassib? Sau cazul lui Lucian este doar o exceptie?.  Nu cred ca doar Lucian  a fost nemultumit de abuzurile comise din partea firmei. Vorbim de colegialitate sau despre altceva?  Spunea cineva referitor la accidentul din Ungaria ca pe cursele de Spania se pleaca cu 3 soferi si nu avea cum sa fie obositi soferii. Ei uite ca se poate colegule care ai afirmat acest lucru . Uite ce fac soferii in timpul cand ar trebui sa se odihneasca trec la plivit buruieni. Incep sa regret in fiecare zi ca m-am facut sofer. Pia nu vom face toti ceea ce a facut Lucian si anume sa adunam dovezi clare ca incalcam orice legi din ceea ce inseamna transport  nu avem nici o sansa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Members

ieri 09.11.2011 am fost iar in audienta la directorul general ARR Florian Coman unde am depus 2 memorii,unul ptr eliberarea cardului tahograf in termenul legal si nu 30 zile cum se intampla iar cel de-a 2-lea in care ceream explicatii de ce in urma celorlalte sesizari nu se iau masuri ferme impotriva Atlassib.

daca la primul memoriu depus in februarie nu vroia sa-l primeasca ptr ca era trecut si numele lui,de data asta nu l-a mai citit,le-a semnat si dat la secretara sa le dea drumul...le-a inregistrat si am facut copii dupa ele..

in timpul ala secretara citea memoriul acela..cred ca se crucea,ptr ca in el ceream ca directorul general ARR sa dea explicatii de ce nu s-au luat masuri ferme impotriva Atlassib dupa ce le-am descris in amanunt cum se falsifica foi de liber,cum se umbla cu 2 seturi de diagrame,intern si extern etc.

o sa scanez memoriile sa vedeti...

saptamana viitoare astept cardul etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mai devreme mi-am facut 1000 de draci din cauza unui asa-zis "coleg" ce tot lua apararea la atlassib...jignindu-ma ca am avut tupeul sa spun la tv ce se intampla la atlassib.

si ca raspuns am cautat niste filmuletze pe care le-am facut cand am fost trimis cu alti 2 colegi sa lucram pe langa vila dir Italia Ilie Stefania.Am refuzat acest lucru si atunci,si cand m-a pus sa sigilez colete toata ziua la agentia Padova dupa ce condusesem toata noaptea,nefiind lasat sa ma odihnesc.Dret rasplata am fost sanctionat 10 % pe 3 luni ptr ca nu am vrut sa dau cu matura prin curte si sa sigilez colete..puteti vedea decizia in emisiunea de la Realitatea..

s-au chinuit ore sa puna plasa sa nu-i pape ciorile pretioasele cirese...pana a venit gradinarul italian sa le dea indicatii...gradinarul platit da indicatii si romanul sofer autocar international executa...frumoase imagini,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 4 months later...
  • Members

      Salutare lucian75,

ai toata admiratia mea pentru demersurile pe care le faci , ma bucur sa vad ca sunt din ce in ce mai multi colegi care sunt dispusi sa se implice si sa lupte pentru a imbunatati conditiile de munca si viata, pentru ei si semenii lor ! Singura sansa pentru romani, este sa ia atitudine impotriva nedreptatii , sa fie solidari , sa nu mai accepte "mizeria" sub nici un pretext... si sub nici o forma , si sa ia atitudine pentru ca lucrurile sa intre pe fagasul corect si sa ne putem creste copii intr-un mediu sanatos si curat... ! Tot respectul meu pentru ceea ce faci , si daca crezi ca as putea sa te ajut in vre-un fel , as fi bucuros sa o fac .Iti doresc succes si spor in tot ceea ce doresti sa realizezi !

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

intradevar unde sant colegi de la atlassib,?????????acum vreo 6 luni m-am intalnit in parcare pe m5  in parcare la km 150,li sa spart rulmentu spate ,in juru ore 23 a venit alt autocar au luat oameni si soferi au mutat coletele,dimineata am vazut cum soferi [nu mecanici] au desfacut roata si am aflat ca primise si butuc cu tot cu rulmenti...i-am intrebat de ce nu asteapta depanarea si mi-au zis ca o trimit peste 2-3 zile si atunci nu o sa mai aiba viata la firma,,,,,,,,,,cum sant om cu suflet le-am facut la toti cate o cafea orcum faceam si pentru mine si am aflat lucruri care nu ar trebui facute de un sofer transport persoane sau marfa

ps :ereau 3 soferi ,2 tineri care se vedeau ca nu prea au experienta mecanica si unu mai in varsta care erea si mecanic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

aseara in urma unei vesti ce mi-a produs o bucurie nedisimulata....m-am gandit sa scriu un fel de biografie din perioada in care am lucrat la atlassib...cu momente uneori haioase,de aventura dar si destul de tragice nu de putine ori.atasez o prima parte,capitolul I ...ca un preludiu a ceea ce va veni mai departe...

avertisment...nu sunt un scriitor,nici nu aspir la asa ceva,deci imi cer scuze ptr eventualele greseli in incercarea de exprimare a clipelor traite.

[ataşament şters de admin din cauza vechimii]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • CALIN unpinned this topic

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.