Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

amenda pe Germania


marius35

Postări Recomandate

  • Members

Am o amenda luata pe Germania cu 3ani in urma,de 1800Eur neplatita. data de BAG. Cand am tradus acasa P.verbal am ramas perplex: au scris in procesul verbal ca nu am prezentat nicio diagrama din care sa rezulte timpii de odihna si de condus, mi-au luat diagramele pe zilele din urma, iar dupa asata am inceput sa primesc plicuri acasa cu amenda asta  Stie cineva daca ma gasesc nemtii ce se intampla, se prescriu amenzile la ei dupa un nr. de ani sau ma obliga s-o platesc? Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din cate stiu in Germania nu se prescriu amenzile...

Recent au oprit BAG+zoll un autocar plin cu soferi ce veneau spre casa.Le-au cerut tuturor actele si au gasit 2 care aveau amenzi neplatite.Le-au spus ca daca nu platesc nu pot pleca acasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

amenzile in germania nu se prescriu,daca te prind cu o amenda ne platita te tin acolo pana platesti,ori platesti amenda ori te tin inchis pana o platesti,spun asta din experienta unui prieten care a avut o amenda de 1200 euro data in 2006 iar anul trecut a fost oprit la intrare in germania mai sigur la passau l-au tinut pana a platit amenda,ia trimis taicasu bani prin western si nu a avut pasaport la el si nu a putut scoate bani de la western fara pasaport nu iti da banii,norocul lui a fost ca a vb cu un politist si ia pus pe numele lui,a telefonat acasa sa dus taicasu la western si a modificat numele persoanei adic pe numele neamtului asa a putut plati amenda si sa vina acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Amenzile de pe germania raman vesnic pana le platesti.  Daca ai asa de mare suma e bine sa scrii o scrisoare chiar si in limba romana la ei si sa scrii asa dupa cum regreti ce s-a intamplatat si vrei sa platesti sa scapi de ea dar salariu nu-ti permite plata integrala si apelezi la bunavointa lor de a lasa plata in X rate alese de tine .  Ceri sa trimita si un cont une sa pui banu asa sau sa-ti trimita cecuri de plata lunara pe  X  luni cat ai cerut ratele.  Vei primiraspuns iute si te apuci de platit cum poti.  Daca te opreste dupa aia chiar de ai platit doar 10 euro ca asa poti tu dar este notat la ei.  Daca nu faci asa sa te pregatesti sa le platesti tot banu jos si ceva in plus cand da de tine.

    Asta e sigur.  Am locuit in germania 9 ani si spun din experienta ca este asa.  Mai mut de atat se poate sa ajunga sa trimita la politie la noi o hotarare de judecata si sa vina primaria cu ei sa faca oprire pe bunuri.  Sant ce au patit asa.  acum se recupereaza banii de la amenzi la greu. Nu e gluma.  Fa asa cum amzis si e bine.  scrie si romaneste ca nui bai si trimite la ei.  Adresa e pe net .  Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...
  • Members

pe mine m-a ajutat o traducatoare din Timisoara, m-am dus la ea cu amenda si ea a facut tot, mi-a dat in mana un plic cu adresa cu tot ce trebuie scris pe el si cu timbru din Germania(!!) si mi-a zis doar sa il pun la orice posta cand mai am cursa in Germania si gata

nu mai stiu cum o cheama dar am numarul ei, Andreea 0723570324 

Editat de cico_3504
ortografie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
  • Members

Buna ziua, am doua amenzi pentru viteza pe autostrada vechi de 2 ani, am sunat la ei sa le platesc si mi-au spus ca nu mai sunt in sistem, as vrea sa tranzitez din nou Germania, imi poate spune cineva daca ma, afecteaza cu ceva sau daca ar fi mai bine sa le plătesc chiar daca ele nu mai apar nicaieri, locuiesc inAnglia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.