Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Pana cand vom suferi?


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

De azi inainte as dori sa discutam despre patronii care ne forteaza sa lucram peste limita timpilor de odihna oare nu exista nimeni care sa puna capat odata acestor nereguli care se produc la nivel national ?

Mergand la serviciu am ramas putin pe ganduri atunci cand lam intrebat pe un sofer de maxi taxi cat timp munceste zi de zi  cum isi face pauzele .......Raspunsul lui sa rezumat la PATRON.....

Ma gandesc oare nu exista nimeni in tara asta care sa decida si soarta noastra a soferilor sa muncim si noi in regula pentru ca soferia asa cum mia zis-o instructorul este o arta ....dar la noi a devenit o contraventie si asa mai departe ne riscam mult prea mult de aceea haideti cu toti sa facem un protest asa cum au facut si taximetristi, doctori , mineri la noi nu este nimeni care sa zica .....STOP.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Andra, in primul rand trebuie sa spunem fiecare dintre noi stop, fara sa asteptam sa ne unim ca sa o facem. Din pacate noi nu ne respectam pe noi insine.Se va incalca programul de munca atata timp cat vor exista soferi care sunt dispusi sa munceasca peste program,incalcand astfel si legile.Nu se uita ca pun in pericol astfel ,dincolo de propria lor persoana,pe ceilalti participanti la trafic, ei sa uita doar ca primesc "o coaja de paine" in plus. Aceasta este parerea mea si astept cu cea mai mare placere sa fiu contrazis .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca noi toti am refuza sa lucram peste program, patroni nu ar avea ce face,dar sa nu uitam ca uni sunt cu doua fete. de aceia sa ajuns sa se plateasca la km si nu la ore.toti directori dela firme din ue te platesc la km ,iar in germania ei trimet pontejul cu ore ,de pe care esti platit, deci pentru ore si nu pe km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pana nu vom lua atitudine fiecare dintr-e noi...tre sa intelegem ca nimic nu se rezolva de la sine...

eu cel putin dupa cum ati vazut din topicul urmator pot spune ca am facut-o si nu mai tolerez nici un fel de abuzuri...dar nu numai atat,am continuat acest lucru si in presa,tv dar si la autoritatile competente..daca s-ar alatura si alte persoane s-ar face multe lucruri..insa cum am mai spus unu se zbate si restul putin ii pasa,aproba,vorbeste mult insa cand e vorba sa si puna in practica nu mai vezi pe nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

DA DAR totusi ma gandesc ca avem un sindicat care ne-ar putea ajuta , nush dar aceasta problema ma face sa ma las de aceasta meserie o sa ajung sa lucrez cu frica ca te duci la munca si te opreste arr si nu sti daca vei scapa doar avertizat , problema este ca nimeni din tara asta nu isi pune problema noastra eu am de gand sa ajung pe la televiziune poate ca uni dintre dumneavoastra o sa radeti dar atata timp cat avem un program de respectat dc patronii nostri sa ne impuna lucrul peste program pe riscul nostru ?

Ma gandesc daca sar da o lege ca sa se suspende licenta de traseu sau talonul probabil ca dumnealor nu ne vor mai supune la asemenea chin

Iar acei tarani sa le zic asa pentru ca numai ei vor sa munceasca sa le arate lui x si lui y ca ei sunt milionari sa devina modesti ar trebui sa stea acasa sa raneasca la vaci si la cai numai ei au adus acest obicei de zi cu zi in munca soferului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

"DA DAR totusi ma gandesc ca avem un sindicat care ne-ar putea ajuta "

Andra care sunt actiunile concrete ale acestui sindicat de a incerca sa stopeze astfel de abuzuri?

Tavy e corect ce ai spus si ar fi si ideal daca toti am face asa!

Din pacate sunt foarte multi cei care fac compromisuri si nu-i acuz neaparat,pt. ca mai toti ne lovim de "grija zilei de maine".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

hai sa nu dam exemplu negativ ,,taranul"..caci daca stam bine si ne gandim..din tarani ne tragem cu totii...eu unul da si ma madresc cu acest lucru...si pina nu suntem uniti cu toti nu facem absolut nimic....din pacate va trebui sa schimbam mentalitatea unor ,,colegi" cu gandirea  subtire..si eu consider ca asta este partea extrem de dificila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

aici e problema spinoasa,cu unirea asta a noastra.Sper ca ati observat si voi ca soferii.ro incerca sa faca ceva,au demarat o actiune de promovare si cerinte pentru soferi,acolo sa vedem citi subscriem si daca este sa ne stringem toti sa facem ceva.Cit despre sindicat sa fim seriosi,care e ala care ajunge sus si nu fuge in tabara ailalta? putini,dar ala nu ajunge lider,nu de alta dar sunt satul de oamenii care sunt linga tine cind cer ceva ,si cind te duci sa vb cu superiorii te trezesti singur,beneficiile discutiei le iau toti ,ei stau bine mersi ascunsi si tu iti iei ponoasele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

aici e problema spinoasa,cu unirea asta a noastra.Sper ca ati observat si voi ca soferii.ro incerca sa faca ceva,au demarat o actiune de promovare si cerinte pentru soferi,acolo sa vedem citi subscriem si daca este sa ne stringem toti sa facem ceva.Cit despre sindicat sa fim seriosi,care e ala care ajunge sus si nu fuge in tabara ailalta? putini,dar ala nu ajunge lider,nu de alta dar sunt satul de oamenii care sunt linga tine cind cer ceva ,si cind te duci sa vb cu superiorii te trezesti singur,beneficiile discutiei le iau toti ,ei stau bine mersi ascunsi si tu iti iei ponoasele

Bine punctat ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

mda ,  soferi ,,profesionisti" care nu cunosc legislatia  , prea multi , si arata ei cat sant de smecheri ,de acestia daca scapam  va fi bine ,pana atunci ....

asta este adevarata realitate in aceasta meserie !

parca prea multe uscaturi, ca sa nu zic altfel au ajuns posesori de permise si de atestate !

cu toate ca de fel sunt un optimist incurabil, foarte greu sa se mai poate face ceva concret in acest domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnu Toby, tara asta e mare, nu va vom lua noi painea de la gura. Eu nu inteleg cum un om care are varsta dvs si multi ani de experienta in ale condusului se gandeste la asa ceva, din contra, daca nu stim, invatati-ne, ajutati-ne, incurajati-ne.....Nimeni nu s-a nascut invatat, asa a-ti fost si dvs la inceput. Dar prea multa ura zace in dvs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnu Toby, tara asta e mare, nu va vom lua noi painea de la gura. Eu nu inteleg cum un om care are varsta dvs si multi ani de experienta in ale condusului se gandeste la asa ceva, din contra, daca nu stim, invatati-ne, ajutati-ne, incurajati-ne.....Nimeni nu s-a nascut invatat, asa a-ti fost si dvs la inceput. Dar prea multa ura zace in dvs.

Stima si RESPECT pentru soferii PROFESIONISTI !  Domnule Mahocy  , asa este tara  e mare si nimeni nu ia painea de la gura cuiva  ! dar vad ca mesajul meu este gresit inteles . Adica tu sofer profesionist  ,definitia cuvantului PROFESIONIST  te diferentiaza si arata ca esti un om specializat ,un profesionist in meseria asta , dar ce te faci cand ai facut un curs pentru eliberarea unui atestat  ,ai trecut  , conduci pe comunitate  dar tu postezi pe forum care este programul de lucru !? program de lucru care erai obligat sa il inveti la curs ! acesta este trecut cand deschizi forumul , ai primit manuale ,sant carti si exista pe zeci de siteuri ! si tu sofer profesionist intrebi pe un forum care este programul de lucru ! ce poti sa mai zici ? cu ce te poate ajuta un sofer mai vechi ? ok , vorbim de un popas cu un pret ok ,unde facem cumparaturi prin europa la un pret bun , o chestie de mecanica , dar nu ma apuc sa te invat regulile AETR  !  NU iti spal eu masina si nici nu iti zic sa o speli cand cand e soare si uscat afara si profesionistul este un nesimtit ! ce as putea sa te invat eu cand  smecher profesionist ajunge la beneficiar  cu 4-5 ore inaintea ta ! desi tu ai mers regulamentar . ok te pot ajuta , iti pot arata  ,nu este o problema asta dar arata respect pentru tine si colegi  arata ca esti profesionist . eu nu am spus ca tineri sau batrani  ci am evidentiat  profesionisti care in realitate nu sant soferi profesionisti sant oameni care au dus la degradarea conditilor de munca in acest domeniu , OAMENI SLAB PREGATITI CARE NU POT CERE CEVA PATRONULUI PENTRU CA STIU CA SANT  NEPROFESIONISTI [ mai pe romaneste prosti]  iar cei care iubesc meseria nu pot crea niciodata o majoritate pentru un protest ,miting sau revendicare datorita acestor oameni . imi pare rau ca nu se intelege mesajul corect . vezi topicul  campania " VREM SA TRAIM " majoritatea se plang ca nu exista unitate intre soferi . oare de ce ?si crede ma  nu este vorba de soferii profesionisti incepatori  aici ,este vorba de altceva . te las sa ghicesti .....  stima !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

altii merg fara diagrama in aparat,nu mai vorbim de program,de odihna,de conditii optime si sigure de condus,de vina sunt patronii,dar in aceeasi masura si soferii deoarece accepta aceasta situatie,cunosc patroni care platesc la km,lucru care este interzis prin lege in romania,parerea mea este ca multi patroni de firme de transport nu au nici cea mai mica idee cu ce se mananca soferia,el stie ca soferul tre sa ajunga la destinatie,punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Andra, in primul rand trebuie sa spunem fiecare dintre noi stop, fara sa asteptam sa ne unim ca sa o facem. Din pacate noi nu ne respectam pe noi insine.Se va incalca programul de munca atata timp cat vor exista soferi care sunt dispusi sa munceasca peste program,incalcand astfel si legile.Nu se uita ca pun in pericol astfel ,dincolo de propria lor persoana,pe ceilalti participanti la trafic, ei sa uita doar ca primesc "o coaja de paine" in plus. Aceasta este parerea mea si astept cu cea mai mare placere sa fiu contrazis .

respect pt initiativa,dar uitati un amanunt...supravietuirea,da supravietuirea care te indeamna sa faci orice pt cei dragi si pt tine...scuze daca e off topic,mica mea situatie grea fata de problemele lumii,copil bolnav cu sanse mici dar sanse,sotia cu probleme,eu,cap de familie cu responsabilitatea de rigoare,loc de munca platit cu 300 euro,medicamentele pe luna 256 euro,loc de munca mai bine platit nu exista la momentul respectiv,alternative:ori muncesti la bani astia stiind ca muncind peste program(chiar 16 h pe zi,masina sub 7 to)duci cele necesare familiei dragi si bucuria de ai vedea in VIATA,sau de a fi drept si respect fata de mine insami,dar SINGUR,...sincer va inteleg si aveti dreptate,dar daca nu sunteti in situatii disperate este greu de inteles de ce fac UNII sacrificiille astea,aveti dreptate am pus viata mea in pericol si a altora,dar viata mea fara famile este terminata,ganditi-va,patroni profita de disperarea oameniilor,dar mie nu mi-a dat nimeni nimic si am luptat singursingur pt a-mi asigura echilibrul vietii si am facut programe incarcat pt supravietuire,chiar m-am gandit sa ma declar rrom pt ca aveam ajutor de la statul roman,nu roman,platitor de taxe si impozite,va doresc o viata linistita si la program...no offense.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

levlev , nu omul e vinovat , cum ai dat si tu exemplu personal , mai sunt si altii impinsi de nevoi , statul e direct vinovat ca permite abuzurile patronilor !!!!!! omul ,neavand alta optiune , accepta !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

levlev , nu omul e vinovat , cum ai dat si tu exemplu personal , mai sunt si altii impinsi de nevoi , statul e direct vinovat ca permite abuzurile patronilor !!!!!! omul ,neavand alta optiune , accepta !!!!!

mai mario, cum aia masii statul este vinovat pentru prostiile care le fac soferii ???

soferul este principalul vinovat pentru chestii din astea, si la urma patronul !

nu le mai pune mana la fund la soferi, ai vazut aici pe site ce meseriasi sunt majoritatea , asa ca nu mai da vina pe stat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mai mario, cum aia masii statul este vinovat pentru prostiile care le fac soferii ???

soferul este principalul vinovat pentru chestii din astea, si la urma patronul !

nu le mai pune mana la fund la soferi, ai vazut aici pe site ce meseriasi sunt majoritatea , asa ca nu mai da vina pe stat !

am 2 canale in spate,cu raba,24 de ani de soferie neintrerupta, D-ul luat cu scoala si pe bune,atestate pe bune luate,cat castigati  domnule? nu vreau mila si ajutor de la dumneavoastra,vroiam sa va arat unde poate duce nevoile vietii si nu va cer sa imi puneti mana la fund,iti doresc sincer sa aveti o viata minunata,marele EMINESCU scria 'daca nu esti intr-o situatie disperata,nu o judeca pt ca NICIODATA nu vei judeca CORECT.' si a mai scris 'E usor din gura a spune vorbe GOALE ca sa sune.'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

gongy , hai sa facem diferente intre ,, prostiile care le fac soferii ,, eu ma refer doar  la incalcarea legilor vraand / nevrand , pentru a aduna mai multe cifre la salariu la sfarsit de luna , sistemul e prost  , si guvernul / statul doarme , din cauza ca cei care ii sustin au afaceri in domeniul transporturilor sau al constructiilor , si cat  stie ca omul e subjugat de nevoi , nu mofturi , o sa profite !!

de ce sa plateasca 3 soferi legal , cu timpi si munca la program ??? cand pot sa platasca 2 si sa traga pe ei, la maxim !!! de ce sau dus la fund transporturile ???? pentru ca firmele, de transport sau marile logistice , au cautat un pret cat mai mic la transport , si firma producatoare , daca nu are desfacere , nu-si poate permite un anumit nivel de pret si cauta reduceri ,  SI UNDE SUNT ,, REDUCERILE ,,???

logistica face pretu , daca vrei sa muncesti accepti , daca nu , nu!!! firma , la un pret mic de transport incearca sa aibe acelasi beneficiu si taie de unde stie ca poate !!! si atunci ce face 3 camione , pot face si 2 ( elimina un sofer si costurile transport de la 1 camion , si cara aceasi marfa pe 2 camione ) nu-ti plateste diurna zilnica , cand stie ca tu tragi pentu a face km cat mai multi pentru a ,, fii multumit ,, la sfarsit de luna , ( tu ca sa faci km multi  , mai poti sa respecti programul ?  ??) , nu declara multe la stat , (, curse la negru ) , te obliga sa scoti costuri cat mai mici la transport ( gen evitarea peajelor , sau un consum de x+y / tona la suta de km , cand nici gol nu il scoti ) ,multe merg ilegal din punct de vedere administrativ si tot ce tine de hartogarie ,( autorizatii , licente si vignete  , care costa bani )si asta sub ,, ochii statului ,, !!!!

tu ca profesionist , cu ani de experienta si stiind ,, cu ce se mananca soferia ,,, ai o pretentie la salarizare , plus conditii de munca , si cand vezi ca vine altul in locul tau pe mai putin , nu il injura ca strica sistemul , ci injura patronul pentru ca il ia pe mai putin , el strica sistemul !!

ce ar trebuii sa faca oamenii sa isi ceara dreptul ??, sa sara toti de la balcoane , in plena sesiune parlamentara ? ??? 

il inteleg pe  colegul levlev , si ceilanti colegi care au probleme de sanatate cu menbrii familiei , sau nevoi , cand pentru a vedea un zambet al copilului pe fata , sau ai reda cateva zile / sanse , face tot ce ii sta in putinta , ce e mai important pentru fiecare ? ?? familia sau restul .....ce ii zici copilului cand cere mancare ? ??? ca tati , nu incalca 561, si de acea in locul painii pe masa , mananca  fara !!! sau cand ai nevoie de un medicament , sa nu ti-l poti permite pentru ca nu ai voie sa conduci 9 ore si nu mai poti face kilometrii ? ????

                                                                                                                            imi cer scuze levlev , pentru exemplu folosit !!!!

cat timp omului nu i se ofera o ,,cale legala ,, de a o ,, scoate la capat ,, o sa fie numai vina statului ca permite !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si daca acel participant la trafic ma omoara pe mine si lasa o familie fara tata, sot, etc. ? Care e mai indreptatit atunci in fata legii, eu mort sau cel care are probleme familiale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Si daca acel participant la trafic ma omoara pe mine si lasa o familie fara tata, sot, etc. ? Care e mai indreptatit atunci in fata legii, eu mort sau cel care are probleme familiale!

daune colaterale , oricum nici de tine mort , nici de celalant in puscarie  , nu o sa intereseze pe nimeni, din stat , !!!! nu o sa se cerceteze , nimic mai mult decat , soferul a depasit timpii si e direct raspunzator pentru omor din culpa , dar autorul moral cine e??? cine te obliga la excese???! ce a dus , ca acel conductor sa faca asa ceva , ???? stim destul de bine ce salarii sunt , ti se mai opreste din salariu x% pentru z motive , etc , lucruri facute de patron care te determina sa ,, treci pragul ,,  .......

exemplu , un barbat angajeaza pe unu sa omoare amantul sotiei , se cerceteaza si sunt prinsi amandoi , sotul e judecat pentru autor moral al faptei si celalant ca a autor material , pedepsele nu le stiu , !!!!

in cazul nostru , cu greu , se poate pedepsii un patron , si de multe ori cu  cel mult amenzi !!!! nu vreau sa jignesc pe nimeni , asta e cruda realitate !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

am 2 canale in spate,cu raba,24 de ani de soferie neintrerupta, D-ul luat cu scoala si pe bune,atestate pe bune luate,cat castigati  domnule? nu vreau mila si ajutor de la dumneavoastra,vroiam sa va arat unde poate duce nevoile vietii si nu va cer sa imi puneti mana la fund,iti doresc sincer sa aveti o viata minunata,marele EMINESCU scria 'daca nu esti intr-o situatie disperata,nu o judeca pt ca NICIODATA nu vei judeca CORECT.' si a mai scris 'E usor din gura a spune vorbe GOALE ca sa sune.'

scuze ca ma abat de la subiectul acestui topic !

am lucrat si eu la Cumpana,la Basarabi si la Agigea, cate 3 luni la fiecare, plus la Rovinari,Motru,Berbesti etc. tot santiere, asa ca nu vad legatura cu poezia ???

Retine: si la ora actuala am oferte de munca chiar mai bune dacat unde lucrez acum, doar ca eu pot pune conditii, ceea ce tu nu-ti poti permite.  Ca sa poti pune conditii la o firma unde vrei sa te angajezi, trebuie neaparat sa oferi ceva la schimb , ce in afara de niste hartii ?

si apropo, greutatile le facem noi singuri nestiind sa ne organizam viata!

si mario,vad ca ai ce ai cu statul  ca permite una si alta, sunt legi care sunt incalcate cu bunastiinta in primul rand de catre soferi ,si eu cu ei ma intalnesc in trafic !

(A>B>C>D>E. 33 de ani, zice cineva aici ca am teama de cei tineri ca, ca o sa-mi pierd locul de munca. Buna gluma  ;D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.