Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

emigrare Norvegia-Suedia-Danemarca


CatalinFCS86

Postări Recomandate

  • Members

Sunt valabile toate, cel putin in Norvegia, drumurile sunt mai inguste pe coasta de vest datorita fiordurile, camioanele sunt semi sau cu remorci articulate in general(containere), amenzile mari, autostrazi putine, bani ok.  ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mi-ai taiat tot elanu' , ma simt ca un daf in rampa;))

Nu are rost sa iti strici banii degeaba.Regulile pe piata muncii sunt foarte stricte pentru ca soferul nu plateste nici un ban din amenzile primite chiar de el!Chiar daca incarci peste limita tot firma primeste amenda.Asta e doar un exemplu.Deci firmele sunt f atente la angajari si au un obicei prost:nu primesc soferi fara sa-i recomande cineva din interior!oricat de multa experienta ar avea acel sofer:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • Members

toate sunt europene...au fiecare scris in limba romana cat si in engleza pe el ce tip de atestat e si cu steagul UE. E peste tot recunoscut. In Scandinavia nu e asa usor sa intri, eu am stat o saptamana la un prieten suedez, si am vrut sa gasesc ceva...intai iti trebuie acte, acel numar personal, apoi iti trebuie sa sti limba...fara limba respectiva nu prea te angajeaza nimeni...poate in Norvegia da. In rest...scump ca trai acolo, foarte frig, rece, dar nu asta e problema...ca sa faci un astfel de pas...trebuie sa ai ceva bani seriosi si nervi de fier si sa tragi tare. Ca sa lucrezi acolo ca sofer, tre sa rezolvi cele mentionate mai sus....poate sa-ti gasesti un job mai mic de doi lei cat sa traiesti de zi cu zi si apoi sa inveti limba si in timp sa te bagi pe Transport. Si fara recomandare nu te ia, tre sa le prezinti contract ca sigur ai lucrat in domeniu. Deci mai bine las-o balta, ca iti sare chefu de Scandinavia, mai stai pe aici, saraci dar la noi acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.