Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

" Soferii.ro " ,lanseaza campania " VREM SA TRAIM "


Sunteti de acord cu aceasta campanie?  

595 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord cu aceasta campanie?

    • MA ABTIN
      18
    • NU
      2
    • DA
      688


Postări Recomandate

  • Administrators

" Soferii.ro " ,lanseaza campania

" VREM SA TRAIM "

    Cu scopul declarat de a sensibiliza opinia publica cu privire la conditiile de munca si degradarea continua a acestora in meseria de sofer /conducator auto .

In ultimi ani acesta meserie a castigat noi adepti, din cauza crizei financiare la nivel global,cat si din punctul unui castig imediat in plan material, singura partea care a avut de castigat a fost doar patronatul roman si cel international, prin segregarea acestei " rase ", folosirea platii la km , impunerea de conditii de munca subumane( acceptate de marea majoritatea a noilor veniti ) si proasta retribuire a muncii.

Vrem sa tragem un semnal de alarma, in al 12-lea ceas , numai uniti vom putea realiza ceva, se vor putea imbunatati la nivel national si international conditiile de munca , sa lasam deoparte orgoliul si ideea cu capra vecinului, respectand legislatia in vigoare - ne respectam singuri !

  Motive acestei campanii le facem cunoscute tuturor,sint sigur ca sint mult mai multe, pe masura ce vor iesi la iveala,aceasta lista v-a fii completata .

1.    Plata soferilor sa nu se mai faca la kilometri parcursi

2.    Sa nu mai fim obligati sa circulam fara program

3.    Sa nu ne mai fie interzisa depasirea pe autostrada

4.    Sa ne fie asigurate parcari pentru odihna in locuri sigure

5.    Sa nu mai fim vanati de politie daca oprim camionul pentru 5 min sa intrebam de o adresa

6.    Sa avem dreptul sa circulam pe DN1 Brasov-Bucuresti si in timpul zilei ( in afara de week-end)

7.    Sa fie eliminata concurenta neloaiala dintre firmele de transport ,prin monitorizarea la nivel national a tarifelor practicate.

8.    Sa avem reprezentanti cinstiti la nivelul sindicatelor,care sa urmareasca interesele acestei categorii de munca

9.    Sa se faca ca in alte state europene, o separare la nivel de preturi a carburantilor,cel pentru tractionism sa fie mai ieftin,daca este necesar subventionat .

10.  Subventiile tip " rabla " sa se aplice si la nivelul firmelor de transport,pentru eliminarea din parcul rulant a "fosilelor " ce inca mai circula pe drumuri

11. Respectarea de catre patronat a prevederilor internationale AETR ,cu privire la timpi de conducere/odihna ,inclusiv cea saptaminala

Asteptam comentariile si sustinerea voastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Campania trebuie sa ajunga in presa. As umbla insa la titlu deoarece poate fi comun mai multor bresle. Ceva de genul "Soferii profesionisti vor sa respecte legea" sau un titlu pe aproape. Poate ar trebui trimisa la niste posturi TV, departamentele de stiri. La fel, trimisa ca petitie la Min. Transporturilor, Min. Muncii, ARR etc. Ar fi benefica si o enumerare a sindicatelor din Romania care cica ne reprezinta. Apoi una cu cele din afara la care ne-am putea afilia, daca acest lucru e posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

BRAVO!!An sfarsit cineva care incearca sa faca ceva ptr.breasla! Lucrez an Anglia si pot sa spun cu mana pe inima ca se lucreaza numai la program ce sa spun lucrez de drag credeti-ma!Dispecerul te intreaba el daca mai ai program daca poti ajunge.....este super! tin sa va spun ca am ceva experienta in meseria asta ,10 ani la gunoaiele de italieni care te omoara pur si simplu colegii care sant acolo stiu ce spun.Este timpul k soferul roman sa nu mai fie privit si tratat k o ;piesa de schimb; Am fost asa multumit cand vedeam prin anii 98-2000 noua generatie de soferi tineri curat anbracati  nemirosind a ulei si motorina camioane noi o mandrie ptr noi romanii!Pacat k am ajuns bataia de joc a patronatului.si trebuie sa ne cautam de lucru in alte tari. ar trebui puse banere pe camioane PROTEST; SOFERII VOR SA RESPECTE LEGEA! asa se va ajunge sa stie lumea problemele cu care ne confruntam,ptr ca la noi sindicatele si inspectoratul muncii sant un mare zero.toti sant cumparati.NU VA LASATI BAIETI!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

va rog sa mi permiteti sa mi spun si eu un punct de vedere.campania cred ca este o initiativa buna,dar,cred ca este gresit formulata si nu inteleg cui se adreseaza.daca se adreseaza soferilor,sunt puncte din ea care nu are treaba cu soferii. nu eu hotarasc cum sunt platit,la angajare se propun niste conditii pe care le accepti sau nu. mersul peste program,daca o faci odata inseamna ca accepti tacit acest lucru sau ai varianta demisiei. treaba cu depasirea e drept ca e cam absurda dar toti o incalcam,asa ca... alta problema e cea cu parcarea in locuri sigure. daca tinem seama ca in romania se fura arme dintr o unitate militara nu vad cum ne pot asigura locuri de parcare sigure in locuri publice. treaba cu vanatoarea e veche de cand lumea si nu cred ca se va termina curand. sa nu se inteleaga ca sunt de acord cu asta! concurenta neloiala,termenul nu cred ca e cunoscut de foarte multi patroni de firme de transport.desi daca stau sa ma gandesc au si ei dreptatea lor,cand ai cateva zeci de camioane si vezi ca nu mai poti plati leasing ul,mergi pe cat o fi numai sa mai poti plati ceva din rate,ca paguba sa fie mai mica.despre sindicalisti numai de bine.la punctul 10 s au strecurat 2 cuvinte''alte state'',cred ca am spus totul.initiativa laudabila dar fara destinatar.si mai am o problema,in primul paragraf se spune ca aceste conditii inumane de munca sunt acceptatein special de cei nou veniti in aceasta meserie.cine spune asta? ai facut un studiu pe aceasta tema si ai ajuns la aceasta concluzie???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

perfect de acord cu aceasta idee..insa pina nu este facuta publica  in  mass media nu o realizati mare lucru si sa nu va inchipuiti ca o sa rasturnati acest sistem atit de usor,ba dimpotriva o sa aveti mult de furca cu asa  zisi ,,patroni"  care nu vor sa auda de asa ceva(isi vor da seama ca pierd bani)  insa  cu rabdare si insistenta  uneori chiar agresiva(ma refer la rautatea insistentei.... nu fizica)oficialii din ministere vor da atentie acestor cereri..insa mare atentie la ,,colegii" care pentru un ban in plus sunt dispusi sa continue in aceste conditii.....daca se doreste realizarea unui poster  care sa fie postat pe diferite siteuri  ma ofer sa il realizez(lucrez in editarea digitala a fotografiilor de 13 ani) si acest lucru nu implica nici o obligatie financiara din partea  moderatorilor acestui site

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

calin ideia este buna  dar tot timpul apare o problema si cred ca nu doar eu stiu de ea  noi romanii suntem curve  // una zicem alta facem. un coleg a zis ceva de soferii incepatori care din dorinta sa capete cv experienta accepta sa lucreze in conditii grele. si inca una soferii profesionisti ies acum k pe banda rulanta daca retin la sfarsitul anilor 90  nu oricine putea sa obtina c,e si d  . daca angajatorii au de unde sa gaseasca  si sa aleaga pe cei ce sunt dispusi sa fie supusi la nelegalitati si conditii inumane ei nu vor da accept conditiilor impuse de cei cu coloana vertebrala 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  Salut aceasta initiativa ,dar sant sigur ca majoritatea soferilor stiu ca plata la KM este interzisa prin lege,dar traim in Ro si angajatorii nu o respecta din multe motive:inflatie de soferi,preturi proaste in transport sau pur si simplu pt ca nu vor.Atata timp cat regula  impusa de angajatori si acceptata de toti,adica salariu minim pe economie,si ceva maruntis pe km,nu mai vorbim de salariu pe ramura unde un sofer cu gestiune in spate de aprox 100000E si marfa de aprox ....multe mii de euro este platit mai prost decat omul de la poarta Asociatiei agricole........nu cred ca putem vorbi de schimbare.Sant de acord cu initiativa,dar cum comenta un coleg mai devreme,avem o calitate balcanica negativa.Si datorita unor inconstienti s-a ajuns sa se lucreze pe comunitate cu aceleasi preturi romanesti de r...t si in conditii foarte umilitoare. Ma alatur voua si va sustin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Stimata echipa  Soferii.ro;

2-Sunt de acord cu aceasta campanie.Important este infintarea unui Sindicat al SOFERILOR,puternic dupa modelul Francez,care sa apere interesele Soferilor ,sa-i reprezinte juridic in instante,si sa-i protejeze fata de angajatori,

2-O mare vina o au soferi care accepta sa lucreze la kilometru,sunt firme care platesc si diurna la kilometru(vezi firma Popoviciu -din Sf.Gheorghe)-deci la aceasta firma daca nu faci km nu maninci ,parca din vina ta nu faci km ,ei trebuie sa-ti asigure cursele-acesta firma te duce pe comunitate si iti da diurna la km-simb. si dumnica maninci din traista

3-Ministerul transporturilor prin AAR sunt obligati sa fac controale la firmele de transport,dar cum sunt ministri care au investi in firmele de transport(Mitrea are  firma Edy)-si aici toti soferi merg la km

4-Contractele de munca trebuie sa stipuleze legislatia in vigoare cu privire la diurna si dreptul de cazare in timpul saptamini si in repaus saptaminal (simb-dum) respectiv Regul (Cons.Europei)561/2006 pentru programul de munca si dreptul la cazare cind te afli departe de baza-vezi art.8,al.8 din acest regulament :soferul numai la cererea lui scrisa doarme in cabina,in caz contrar daca nu ai facut cerere firma este obligata sa-ti plateasca cazare(pe care o justifici cu factura)care este min.150euro /comunitate; HG518/2006 cu dreptul la diurna si cazare,si valorile lor min .si maxime;si HG38/2008 cu programul de munca al soferilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Bine venita aceasta campanie. NU lucrez ca si sofer, dar am toate gradele si atestate transport marfa general si agabaritic. Le-am facut ptr. ca mi-a placut aceasta meserie si mi-as dori ca in viitorul apropiat sau indepartat sa o practic, dar in conditii cat mai bune. Nu sunt deacord cu cei mai vechi soferi care vin si spun ca ei s-au chinuit si asa trebuie sa o facem si noi cei novici. Cred ca fiecare generatie trebuie sa aiba sansa ei si sa se bucure de noutatile in materie fara a fii nevoie de "bibanie". Via-a-vis de patronatul din Romania nu cunosc foarte mult, dar cred ca sunt multi care, mai ales dupa votarea noului cod al muncii, vor crede ca angajatii lor trebuie sa fie ca si robotii, sa ceara putin si sa faca mult, ca altfel "sunt 2000 la poarta care asteapta". Sprijin initiativa sub orice nume ar fii ea si sper sa dea rezultat prin orice forma de protest.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Si eu sunt de acord cu aceasta campanie si as vrea sa fac ceva in acest sens deoarece ma confrunt si eu cu aceleasi probleme ca majoritatea soferilor profesionisti.

Am constatat ca se intimpla ce se intimpla pentru ca soferii nu mai sunt uniti,se toarna intre ei ,se fura intre ei etc...

Si mai rai decit alti patroni sunt patronii romani,eu lucrez la o firma mare de constructii din Bucuresti si cind am constatat ca nu mi se respecta acele putine drepturi si am luat atitudine am intrat in conflict cu conducerea iar colegii mei au tacut ca pestele desi problemele mele erau si ale lor.

Ar fi multe de spus dar ma opresc deocamdata aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Felicitari pentru aceeasta initiativa!!!

Parearea mea: Ce frumos suna..dar sunteti constienti ca cei ca au incalcat/si vor incalca primii regulile sunteti VOI!!!???Si chiar daca 99% o sa respecte ---exista  1% si nu o respecta---si trageti toti!!Legea junglei....daca colegul tau face 15.000km/pe luna si tu faci 10.000lm/pe luna(curati)....crezi ca il intereseaza pe patron??Iti spun ca nu...el poate nu iti cere,dar daca faci nu zice NU!!Si recunoasteti ca nu va convine sa primiti ex.1200eur/luna pt km 10.000km curati cand puteti scoare 2000eur/luna sau mai mult..ca doar o face si colegul tau.

Sa nu ne ascundem dupa deget.....Lacomia unora a facut sa se ajunga la asta...si o data intrat in jocul asta e greu sa iesi(ai facut-o de 10 ori de ce nu ai face-o si a 11a oara)Asa ca daca VRETI SA TRAITI incepeti sa va respectati pe voi si pe colegii vostri!(inainte de a accepta o oferta proasta sau ¨folosirea magnetului´)

Cu tot respectu am spus asta pt ca munca voastra e inumana(sarbatori prin parcari--zile fara odihna si fara mancare--DAR EU CRED CA SINGURII CARE POT SCHIMBA CEVA SUNTETI VOI---VOI TOTI!!

Asa ca va doresc bafta si drumuri bune!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Salut colegii.Bine venita aceasta campanie,si daca vrem sa o sustinem,ne putem implica  tacit cu totii in ea.In Germania,la un radar pus pe autostrada,tacit toti profesionistii rulau cu 25-30 km/h,de sau facut stauri de km,in Grecia soferii faceau greve de avertisment la 2-3 luni,sa dea de lucru la guvernanti.De cand ma stiu soferii si-au facut programul,si nimeni nu te poate obliga sa mergi cu 90,70,60/h motivind prin trafic,ceata,etc,poti intarzia livrarea cu 2-3h,prin aceasta tragandu-se un semnal catre patroni,iar prin faptul ca sunt 200 la usa rareori e adevarat.A inceput o perioada mai grea ptr"cei vechi"ptr ca patronii prefera mai repede un "tinerel"pe care sa-l incante cu diverse,decat exp.unui

"vechi"Nu vreau sa supar pe nimeni,caci si tinerii au dreptul lor si intr-adevar e generatia lor,vreau sa spun ca fara unire nu se face nimic,care cere totusi un pic de sacrificiu,din partea tuturor si din usor in usor se ajunge la sindicatul francez sau cel suedez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare tuturor colegilor si tineti-o tot asa ca eu va sustin 100% in legatura cu aceasta campanie......drumuri bune si sa auzim numai de bine...si sa speram ca acesta este doar primul pas in lupta cu patronatele....BAFTA!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ascutit baionetele si gata de treaba daca este cazul,incepem ceva,e ok din partea mea,sustin.Totusi as renunta la punctele7,8,9 si pe 11 las combina cu 2,ne intereseaza programul de condus conform normelor in vigoare,celelalte am zis sa nu fie ca e prea stufos si in acest prim moment nu ne intereseaza aspectele.Sa reusim noi sa facem ceva cu cele ramase si va fi un mare succes.Putem demonstra ca facem ceva daca indiferent de parerile noastre sustinem si ajutam aceasta campanie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cat timp vom pune capul in pamant si vom accepta conditiile puse de patroni ,vom fi niste sclavi. Cand vom reusi sa lasam deoparte frica si disensiunile care ne separa ,ne vom uni,vom fi respectati. Trebuie spus ca in acest mod nu suntem tratati nu numai in tara ci si in exterior,firme care isi fac filiale in tara noastra te platesc in exterior tot la km. Soferii polonezi nu accepta plata la km ci ore lucrate( nu conduse), dar sunt uniti ,autoritatea rutiera poloneza nu iarta ca la noi (mai da domn patron un telefon la arr si se aranjeaza,sau te descurci tu, daca nu ,iti vine tie amenda acasa)                                                Sa dea dumnezeu ca aceasta actiune sa aiba si o finalitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

salutare colegii.parerea mea despre aceasta campanie e ca e foarte bine venita.un coleg scria ca ar trebui sa trimitem la TV.si bine a scris.ar trebui sa le trimitem non-stop pina se satura ca eu ma gindesc ca degeaba le trimiti odata ca no sa fim bagati in seama.drumuri bune va doresc si fara evenimente ruriere.DOAMNE AJUTA TOTI COLEGII.eu nu lucrez de 4 luni pt.ca refuz sa ma duc fara program.deja imi pare rau ca dupa 5 ani petreciti pe comunitate(desigur ca angajat la o firma straina care nu are legatura cu Romania,nici macar curse in Rominia nu nea dat desi ne rugam de el.IMI ERA INTERZIS SA UMBLAM FARA PROGRAM.ne citea tahograful,ne urmarea prin GPS.daca ne prindea ca avem probleme la progra ne tragea 50euro din salar.am venit acasa pt. familie si acum realizez ca mai bine ii duceam pe ei afara).in astea 4 luni am fost la o gramada de firme la interviu,proba.e jale fratilor.TOATE LUCRA CU FOAIE DE CONCEDIU SI FARA PROGRAM.IAM REFUZAT PE TOTI!am ramas socat sa vod coleg care a zis ESTI PROST?DE CE NU VI CA PENTRU BANI O FACI.numi vine sa cred cat pot fi uni de imbecili sa lucreze in asa conditii.Cu Respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Salutare si respect la toata lumea.

Sunt nou pe acest forum si mai mult de atat nici macar sofer nu sunt (sunt abia un conducator auto cu permis de amator). Am inceput scoala de profesionisti dar... mai dureaza (7 saptamani pana pot sa dau abia sala pt. C).

Legata de campania initiata, tot respectul. Cunosc foarte multe cazuri de soferi pur si simplu batjocoriti de catre "patroni", dar cunosc si multe cazuri de soferi nesimtiti. Una peste alta, am votat DA si sustin aceasta campanie, dar mi-e teama ca va fi doar "un mare fâs", cum au fost si alte incercari de genul asta. Sper din toata inima sa ma insel. Ceea ce vreau sa spun este ca mesajul la unitate catre soferi va fi doar o vorba placuta urechilor, transmisa pe internet si din gura-n gura prin parcari (in cel mai fericit caz cateva articole prin ziare), dar care nu va avea nici pe departe efectul urmarit. De ce? Simplu: pentru ca asa suntem noi romanii, veseli, darnici si cu inima deschisa atunci cand suntem cu burta plina si in stare sa ne mancam unii pe altii atunci cand nu mai stim cum sa facem rost de 250 de lei sa platim o rata la banca (sa nu mai zic de alte greutati). Multe din problemele semnalate in aceasta petitie au la baza tocmai aceasta mentalitate de 2 bani, specifica noua.

Daca chiar vrem sa facem ceva, domnilor, exact asta e solutia "SA FACEM CEVA!!!" Se pot organiza o mana de oameni de exemplu sa infiinteze un sindicat (sunt convins ca nu e asa complicat si nici costisitor), o alta mana de oameni sa caute si sa documenteze temeinic exemple concrete de abuzuri, altii pot studia si prezenta (cu exemple reale) aspectele negative din legislatie etc, etc.

Ideea este ca, si nu vreau sa fiu gresit inteles, a da din gura e usor. E adevarat, asa incepe pana la urma orice fel de actiune, de la discutii de genul asta, dar ce vreau eu sa vad este continuitate. Promit solemn sa ma implic in orice fel de actiune va continua in urma acestei campanii, cu absolut orice pot fi de folos.

Cu respect, Cristian, P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.