Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

" Soferii.ro " ,lanseaza campania " VREM SA TRAIM "


Sunteti de acord cu aceasta campanie?  

595 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord cu aceasta campanie?

    • MA ABTIN
      18
    • NU
      2
    • DA
      688


Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Am avut intentia sa-mi spun punctul de vedere despre acest demers, dar dupa ce am citit mare parte din posturi am constatat ca majoritatea ne confruntam cu aceleasi probleme si risc sa ma repet inutil.

Salut initiativa si sunt....era sa zic mandru ;D....printre cei care sustin cauza prin nemunca.Poate credeti ca sunt nebun dar din noiembrie 2010 nu am mai lucrat pe camion.As vrea sa lucrez, imi place dar in conditiile astea... mai bine NU.

Stiu ca sunt multi care nu au incotro dar atata timp cat cedeaza si continua sa lucreze asa nu se va schimba nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da are toata lumea dreptate cu privire la acest protest dar din cate vad majoritatea celor cu experienta dau o mare parte a vinei pe noi incepatorii, din punctul meu de vedere nui corect din cauza ca si noi vrem sa muncim si ni se cere experienta dar daca nu ne ia nimeni la munca unde sa facem experienta? si inca ceva cunosc foarte multi soferi profesionisti cu ani buni de experienta si cand apelezi la ei iti intorc spatele. adica sunt firme care daca nu ai experienta cer sa te recomande un sofer de la ei din firma si te angajeaza, si daca cunosti pe cineva acolo si apelezi ti se intoarce spatele si asa suntem obligati sa acceptam o gramada de rahaturi de la paroni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Conducatorii de firme au inceput o discutie pe bursa de transport referitor la acest subiect.  Au pus numele discutiei  Soferii contraataca !!  .  Va asteptam aici sa vorbiti, nu pe bursa unde soferii nu au acces. O sa mentinem discutia in ton civilizat fara insulte directe.  Cei care insulta  va fi blocat accesul pe forumul soferii.ro timp de 60 zile.  Firmele de transport pot sa ia hotararea daca le ajuta sau nu campania.

    Va multumim. 

  Cu stima conducerea soferii.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Salut toti colegi care sunt pe aici sau ulterior citesc ce se scrie pe aici...toti suntem niste mici marionete care ne miscam dupa bunul plac al patronilor si care patroni cred ca suntem cirpele lor de sters pe jos,hai sa ne unim toti colegii si atunci se schimba multe in bn ptr noi dar asta cu conditia sa fim UNITI nu uni sa tipe tare,cum sa mai intimplat,iar apoi sa se faca nevazuti,stiu exemple traite pe propria piele cind din 550 de colegi,la o greva de avertisment,am mai ramas 5,da ati citit bn 5 si atunci ne intrebam unde e solidaritatea cea mult dorita si asteptata?in final va doresc drumuri bune si fara evenimente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut initiativa de a face ceva, chiar daca nu e (inca) in cea mai buna forma.

vreau sa va fac cateva observatii, pentru ca manifestul sa fie privit cu atentie atat de opinia publica, cat mai ales de cei care pot schimba ceva:

in primul rand, trebuie redactat intr-o limba romana perfecta, fara greseli gramaticale (ex: "lista va fi completata").

apoi, trebuie stabilita o coerenta in cereri (revendicari). trebuie sa va ganditi cui va adresati (guvernului, patronatelor, celorlalti soferi, firmelor de transport, etc)in form aactuala, consider ca este un fiasco total, nimeni nu il va lua in sema.

va propun sa deschideti un subiect cu nemultumirile soferilor, apoi, cu rabdare sa le impartiti pe categorii, apoi pe prioritati. ar trebui sa se faca mai multe scrisori, catre destinatari distincti, fiecare pe cel mai bun canal. nu stiu daca televiziunile ar fi interesate sa sustina o astfel de campanie, insa trebuie bine pregatita pentru a avea succes!. altfel veti aparea ca neseriosi, nemultumiti de toti si de toate.

e doar o parere, nu mi-o luati in nume de rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Campania trebuie sa ajunga in presa. As umbla insa la titlu deoarece poate fi comun mai multor bresle. Ceva de genul "Soferii profesionisti vor sa respecte legea" sau un titlu pe aproape. Poate ar trebui trimisa la niste posturi TV, departamentele de stiri. La fel, trimisa ca petitie la Min. Transporturilor, Min. Muncii, ARR etc. Ar fi benefica si o enumerare a sindicatelor din Romania care cica ne reprezinta. Apoi una cu cele din afara la care ne-am putea afilia, daca acest lucru e posibil.

Super ideea cu presa! Macar asa poate o sa fim si noi auziti si de ce nu RESPECTATI!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Salutare la toti colegii. Sant perfect de acord cu campania si cu parerile voastre. Dupa ce am citit postarile voastre am realizat ca nu va dati seama de ceva... ARR-ul ne poate ajuta fara sa vrea. Asa ca nu mai stati prin parcari injurand cand sant controale pe drum, si adunati amenzi pt firma. Va spun din experienta, acum merg doar la program ca nu mai vor amenzi. Nu vreau sa supar pe nimeni dar... respect pt cei care au curaj sa faca ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

Salutare la toti colegii. Sant perfect de acord cu campania si cu parerile voastre. Dupa ce am citit postarile voastre am realizat ca nu va dati seama de ceva... ARR-ul ne poate ajuta fara sa vrea. Asa ca nu mai stati prin parcari injurand cand sant controale pe drum, si adunati amenzi pt firma. Va spun din experienta, acum merg doar la program ca nu mai vor amenzi. Nu vreau sa supar pe nimeni dar... respect pt cei care au curaj sa faca ceva...

Bine zici,nu va mai feriti de ARR,strangeti cat mai multe amenzi,problema ii ca patroni romani o sa  retina din diurna/salar.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Inca ceva.

Trebuie asteptat si un moment oportun. Adica acest memoriu ar trebui "agatat" de un eveniment rutier grav, in care sunt implicate chestiuni de ordinul celor revendicate de noi.

In felul asta efectul ar putea fi marit. N-ar trebui lansata campania cand stirile au in primplan altceva, cu un mai mare interes national pt departamentele de stiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

salut initiativa de a face ceva, chiar daca nu e (inca) in cea mai buna forma.

vreau sa va fac cateva observatii, pentru ca manifestul sa fie privit cu atentie atat de opinia publica, cat mai ales de cei care pot schimba ceva:

in primul rand, trebuie redactat intr-o limba romana perfecta, fara greseli gramaticale (ex: "lista va fi completata").

apoi, trebuie stabilita o coerenta in cereri (revendicari). trebuie sa va ganditi cui va adresati (guvernului, patronatelor, celorlalti soferi, firmelor de transport, etc)in form aactuala, consider ca este un fiasco total, nimeni nu il va lua in sema.

va propun sa deschideti un subiect cu nemultumirile soferilor, apoi, cu rabdare sa le impartiti pe categorii, apoi pe prioritati. ar trebui sa se faca mai multe scrisori, catre destinatari distincti, fiecare pe cel mai bun canal. nu stiu daca televiziunile ar fi interesate sa sustina o astfel de campanie, insa trebuie bine pregatita pentru a avea succes!. altfel veti aparea ca neseriosi, nemultumiti de toti si de toate.

e doar o parere, nu mi-o luati in nume de rau.

Bravo mister,abia ai deschis ochii si ai si devenit profesor...sau prooroc !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Salutare colegii.

E buna initiativa, problema e ca "practica ne omoara"adica din experienta mea suntem buni la discutat asemenea probleme dar de facut ceva in sensul rezolvarii lor nu prea se baga nimeni, de frica pierderii locului de munca, banilor, etc. Eu personal m-as sfatui cu un cineva cine cunoaste legile respective care ne afecteaza munca in mod direct si poate zice ce e de facut in asemenea cazuri. La noi din pacate nu e la moda sa iti dai in judecata patronul pentru chestiile care ni le face, ori din necunoasterea legii, ori din frica pierderii locului de munca. Nu uitati informatia e putere, daca stii ce se poate si ce nu esti cu un pas inainte. Mediatizarea poate fi buna dar poate fi si fara efect, vezi chestia cu "Stop Accidentelor Viata Are Prioritate" care mi se pare doar un slogan lipsit de inteles, adica daca cei care sunt in masura sa schimbe ceva (Politia, Administratorul Drumurilor, etc) nu o fac eu ce sa pot face, oricum vreau sa ajung teafar la destinatie/acasa.

In caz ca se decide ceva si putem face ceva rog admin-ul sa trimita mail la utilizatorii acestui forum, poate reusim sa schimbam ceva inspre bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegi.

Intru foarte rar aici, chiar din cauza meseriei :) Nu am conexiune in cabina, dar aceasta campanie mi-a facut sa reactionez si eu.

1.    Plata soferilor sa nu se mai faca la kilometri parcursi

Pt. cei care lucreaza acasa, e cel mai sigur mod de a primii banii pt. munca facuta. Eu nu sunt platit la km., sunt pe diurna fixa, fac numai Anglia, o tura e de min. 7.500 km. si primesc 350 EU/tura. Faceti si voi o socoteala, ce avantaje am fata de alal care primieste plata la km? Hai sa zic ca primies 400 EU/tura, sau cel mult 450EU/tura....

2.    Sa nu mai fim obligati sa circulam fara program

Obliga BAG-ul, VOSA si restul care ne controleaza. Pt. foile de concediu BAG da din start 280 EU amenda cu drept de contestatie, si atentie, FIRMEI. Deci, daca firma crede ca foaia de concediu spune adevarul, depune o simpla plangere, cu diagrame doveditoare ca masina a fost condus de alt sofer, si primeste banii inapi, deci problema asta e si rezolvata. La ni la firma au primit tone de amenzi pt. acest lucruu. Acuim srtam ca prostii 45 de ore la granita ca sa mergem la prigram. trageti voi cncluzia.

3.    Sa nu ne mai fie interzisa depasirea pe autostrada

No comment.

4.    Sa ne fie asigurate parcari pentru odihna in locuri sigure

Mergeti in Anglia sa vedeti siguranta. Te fura la parcare cu 100 de camere, si suni la politie, care nici macar nu vine sa ia cazul. Macar la noi daca te oprezti la restaurante cu P cu plata (sunt cam la fiecare 50 de km pe orice ruta) dormi linistit.

5.    Sa nu mai fim vanati de politie daca oprim camionul pentru 5 min sa intrebam de o adresa

Da.. mai ales Timisoara.... Asta e. E cel mai simplu sa dai amenzi...

6.    Sa avem dreptul sa circulam pe DN1 Brasov-Bucuresti si in timpul zilei ( in afara de week-end)

Rational asta nu se poate acepta. Eu, ca conducator de camion, cand ma duc cu masina mica, duba la Buc pe DN 1 si ajung de la BV pana la Comarnic in 2 ore ziua din cauza ca merge Frigoexpres si restul pa DN 1 cu 30-40 la ora, si eu sunt suparat.

7.    Sa fie eliminata concurenta neloaiala dintre firmele de transport ,prin monitorizarea la nivel national a tarifelor practicate.

No comment.

8.    Sa avem reprezentanti cinstiti la nivelul sindicatelor,care sa urmareasca interesele acestei categorii de munca

Asta depinde de noi, nu de ei...

9.    Sa se faca ca in alte state europene, o separare la nivel de preturi a carburantilor,cel pentru tractionism sa fie mai ieftin,daca este necesar subventionat .

Ceri factura dupa diecare alimentare, si ti-se da inapoi 25 la suta....

10.  Subventiile tip " rabla " sa se aplice si la nivelul firmelor de transport,pentru eliminarea din parcul rulant a "fosilelor " ce inca mai circula pe drumuri

lege care sa interzica circularea vehiculelor non-eu,  (la camioane) pe drumuri.

11. Respectarea de catre patronat a prevederilor internationale AETR ,cu privire la timpi de conducere/odihna ,inclusiv cea saptaminala

Vezi mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

super tare ideea ...mai greu de concretizat insa ! trebuie facut ceva sa punem firmele angajatoare de soferi din ro la respect si la respectarea legislatiei ...buna sau rea cum e ea ..numai ca majoritatea dintre noi lucrand in spatiul ue ..mai greu cu adunarea ..cand vi acasa te refugiezi cu familia si reincarci bateriile pentru un nou tur de forta prin strainatate ...dar de ce nu se face o lista comuna cu toate doleantele noastre si aceasta lista sa ajunga ...la cine trebuie sa ia decizii ...si bineinteles la presa ,..sa se stie ca noi suntem deja un segment important in economia  acestei tari ...vorba aceea ...noi soferii talpa tarii ... salut colegii si drumuri bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Idea e buna, da pana nu avem un sindicat care sa forteze demnitarii sa faca niste legi care sa reglementeze toate astea, rezolvarea nu o sa apara niciodata. Initiativa nu poate fii sustinuta de soferi fiindca:

1. Soferul care vrea sa faca "reclamatii" la patron, e dat afara fara nici un motic (legea care va intra in curand in vigoare, permite acest lucru, si patronul poae sa angajeze al sofer in locul lui, nu cum era pana acum, daca ai dat afara un sofer, nu puteai sa angajezi alt sofer)

2. Soferul e sofer, nu are nici o influenta fata de patroni. El semneaza contractul de munca si atat.

3. Sindicatul linge c***l demnitarilor, nu o sa ne ajute niciodata, nu o sa influenteze niciodata legile, legile sunt dictate de UE, mai bine de nemti si de francezi, care nu se plng de programe. Noi suntem amendati din cauza lor. Ei sunt bine mersi cu legile astea (ma refer la AETR) stupide, cu nmatematica lor, noi in schimb suntem amendati su sute de euro pt. niste minute.

In concluzie, va sfatuiesc sa nu aveti iluzii cu initiativa asta, ca nu are nici un rost sa pierdeti timupmul cu astfel de lucruri.

In schimb, sa aveti bafta pe asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Va salut pe toti.Bine ar fi daca aceasta idee nu ar ramane la nivel de tastatura si am putea prin mai multa loialitate si responsabilitate sa ducem acest proiect bineintentionat la actiuni care sa puna pe ganduri autoritatile oarbe si nu in ultimul rand patronii care nu inteleg ca ei exista datorita noua si nu invers.Doamne ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ne facem soferi sa castigam multi bani, apoi ne lenevim da' vrem tot atatia bani.

Eu inca nu mi-am terminat casa asa ca ....

  Salut si sustin initiativa. doruarad,daca vreau sa respect legea, si normele in vigoare inseamna ca am devenit lenes?Oricum muncim din ce in ce mai mult si in conditii inumane.Pentru ca initiativa sa dea rezultate propun afisarea unor benere pe masinile pe care le conducem,chiar daca patronii nostri nu vor fi de acord.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sustin si sunt de acord cu aceasta campanie, mai putin punctele 3 si 6. Din diverse motive, cel mai important fiind traficul intens, gasim in toata Europa autostrazi pe care nu avem voie sa depasim si portiuni de drumuri nationale cu accesul interzis ptr camioane. Dumnezeu sa ne ajute!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

      Exista un sindicat serios al soferilor in Romania? Unul la care liderii sindicali sa nu fie preocupati de foloase proprii necuvenite???

In lipsa lui e cam greu sa faci ceva... Un sindicat cu taria celui al lui Jimmy Hoffa ar scutura putin putregaiul din transporturile europene insa ce te faci cand fiecare sindicat nu vede mai departe de granitele lui? Toti se plang, si polonezi si unguri si cehi dar oare de ce nu colaboreaza la nivel inalt? Sa moara capra vecinului oare? Nici campania asta nu isi propune asa ceva.

    Campania asta are soarta unei furtuni intr-un pahar de apa daca nu se ajunge la nivelul UE. 

Daca e sa faceti ceva concret incepeti sa strangeti foi de concediu care se suprapun de la soferi. Cu 200 - 300 de asemenea foi mers la consiliul UE ptr transport si cerut inasprirea controalelor si legislatiei comunitare. Eu am 3 asemenea foi care se suprapun de la fosta firma. Ma gandeam sa ii strang pe smecherii de patroni in menghina daca mi-ar fi imputat vre-o ceva la lichidare dar nu a fost nevoie. Si am vazut si pe la alti colegi stranse asemenea foi... nu numai romani.

    Primul pas ar fi infiintarea unor celule sindicale independente care sa fuzioneze mai apoi.

Sunt doar niste idei, spuneti-va parerea si veniti si voi cu asemenea idei, daca va exprimati doar sustinerea pentru campanie nu am dat inainte catusi de putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.