Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

" Soferii.ro " ,lanseaza campania " VREM SA TRAIM "


Sunteti de acord cu aceasta campanie?  

595 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord cu aceasta campanie?

    • MA ABTIN
      18
    • NU
      2
    • DA
      688


Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

ar fi bine venita schimbarea, d-a, este foarte greu de schimbat mentalitatea ,militienilor si mai ales a'patronilor' sa de-a Domnul sa reusim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare tuturor membrilor , colegilor si tuturor participantilor la trafic .

  Eu din punctul meu de vedere legat de aces sait , totul este ok si merita peste nota 10 .

  Totul este aranjat asa cum ar trebui , fiecare cu treaba si nemultumirile lui .

  Din cat am citit aici multe subiecte legate de dispeceri care isi bat joc de soferi , multe despre firme in care soferii sunt un nimic , defapt acel nimic face banul , multi plang : bani pe motorina , bani pe km , bani pe spalat , bani pe umflat roata . etc. etc.

  Dar colegilor care treceti sau trecem prin asa ceva sa nu uitam ca avem o tehnologie avansata care nu o aplica nimeni dintre noi ...........

  Te duci la sefu cu telefonul pe speaker si ceri dreptul tau  care nu ti se da sau esti respins ca un nimic da ???  drept consecinta a unor greseli ale tale da ? (intotdeauna mortul e de vina )  da si nimeni nu a dovedit unui for superior (depinde de caz) prin ce tratament trece este ?

  Eu nu vreau sa o lungesc dar am trecut prin asa ceva si dovedit va spun eu ca da rezultate .

        Contradictii au sa fie  , le accept si multumesc celor ce au griga de sait .

  Sa auzim numai de bine si drumuri bune .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Acea singura persoana care a votat,cred ca a apasat din greseala butonul...cert e ca fiecare si ar dori conditii decente la lucru,si sa poti sa te urci la volan fara sa ti fie frica ca vei adormi,sau de amenzi sau altele...camioanele si autocarele nu merg singure..asa ca de noi depinde totul...cert e ca pentru a invinge masele trebuie sa le desparti si asta incearca toti patronii sa faca...actionand ca o singura unitate rezultatul e imposibil sa nu ne fie favorabil,dar pentru asta trebuie uniune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Members

normal ca sant de acord cu aceste conditii .Numai ca ,din pacate sant printre noi colegi care ori din cauza materiala sau ca vor sa faca impresie buna la patroni accepta sa munceasca in orice fel de conditii. Munca asta a devenit mai urata decat oricare alta si asta tot din cauza noastra.Sa dea Dumnezeu sa se indrepte ceva dar nu prea cred.SLUTARE LA TOTI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Intr-o tara "Normala" sustin campania VREM SA TRAIM.

Cum nu ne aflam intr-o astfel de tara,unde Nimeni nu mai respecta nimic,privind realitatea ,viata de zi cu zi,cred  ca aceasta campanie se va alege DOAR cu comentariile din partea noastra aici pe acest forum.

Mi-as dori binenteles

sa opresc intr-o parcare ca in Vest,

sa am toalete curate,

sa nu imi fie frica, ca cineva imi va taia prelata noaptea,

sa nu dau spaga la ARR

cand intru la rampa sa se respecte prevederile legate de purtarea vestei reflectorizante,unde este cazul  bocancii cu "cioc" si casca de protectie , ca in Vest

sa am in dotarea camionului chingile necesare sa pot sa asigur marfa pe care o transport,nu sa asigur marfa pe principiul LASA CA MERGE SI ASA...

sa fim OAMENI si sa ne respectam unii pe altii in trafic

cand acestea si multe altele, lucruri reale cu care ne confruntam zi de zi,se vor respecta ,poate atunci putem emite pretenii sa sustinem o campanie de genul VREM SA TRAIM

Drumuri Bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Voi pe afara poate aveti si posibilitati sa  respectati si sa fiti respectati,pe tara toti stim ca e o mizerie faptul sa fii sofer..Respect nu mai exista nici macar intre noi [ a se asculta colegii pe centura capitalei]..Drumarii nu mai actioneaza nu mai  au grija de drumuri prefera sa inchida  cu limita de tonaj acel drum[a se vedea intorsura si oituzul]  ...ARR-ul te supune la abuzuri din ce in ce mai des.. Politia mai au putin si ne contoleaza si pe la rezervor...si cazuri sunt extraordinar de multe si atat de multe alte neajunsuri... ar trebui sa facem macar o petitie catre mistrerul transporturilor semnata de toti...cred ca asta putem in acest moment la cat suntem de organizati.

SA AVETI DRUMURI BUNE!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ma tot uit la ce se scrie pe aici.

Firesc, toata lumea doreste conditii normale de munca si salarii decente.

Cred ca si angajatorii, ar dori sa nu mai plateasca la stat, N taxe si impozite.

Dar cat timp statul este cel mai mare hot, iar cei care ne conduc, sub paravanul legalitatii, isi aduc doar lor beneficii, in tara asta nu se va schimba nimic.

Ma uitam in vara la primele greve din Grecia. Un profesor iesise in strada sa protesteze, pt ca statul a umblat la salariul sau si din 1800 euro, la lasat cu 1600. Se plangea pentru 200 de euro, reduse la salariu.

Si mi-a venit sa plang pt ca la noi, in tara, oamenii sunt disperati, nu mai au cum imparti amarul, ori pt cheltuielile impuse de stat, ori pt banci (care a apucat sa se imprumute), sau pentru mancare pe masa la copii.

Un lucru este clar, nu ne tine nimeni cu forta, nu ne convine, valea, granitele sunt deschise. Doar ne-a zis-o in fata Base.

Asa ca propuneri, proiecte de legi, se fac multe, insa cand ajung la Ministerul Finantelor - se rupe firul. Nu sunt bani si gata.

Iar eu am ajuns sa cred ca, la noi, cat timp justitia este stat in stat, cu bani se poate aranja orice sentinta, sau legile le dau imunitate, nu are rost sa mai vorbim, sunt doar vorbe in vant.

In rest, supravietuieste cine poate...

Iar vinovati, nu sunt doar cei de acum - cei mai vinovati sunt cei de dupa 1990 incoace - au vandut tot, pt. comisioane sau cota parte. Primii vinovati - Iliescu, Petre Roman, Severin, Bombonel, Emil Constantinescu, etc... nu in ultimul rand Tariceanu si apoi cei de acum, care au primit pentru gestionare un sac gol. No, baga mana si gestioneaza, daca ai ce.

A platit cineva din urma, pt situatia noastra de acum???? Dar rad, acuza si arata cu degetul.

Asa ca atentie, voi sau mai bine zis noi -  nu furati, pentru ca statul nu suporta concurenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

,,Voi pe afara poate aveti si posibilitati sa  respectati si sa fiti respectati,pe tara toti stim ca e o mizerie faptul sa fii sofer" Dece  acceptati mizeriile oricarui patron?Nimeni nu te poate obliga sa dai peste program,sau sa folosesti alte mijloace pentru a ocoli legea.Daca foamea de bani o face,gindeste-te si la cei care te asteapta acasa.Programul este facut pentru a fi respectat iar cei care risca si cred ca sunt roboti si pot conduce nonstop ar trebui sa renunte la meseria asta.Nebun este cel ce accepta mizeriile impuse de patroni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • Members

initiativa este binevenita. personal,cred ca ar trebui vorbit, in primul rand,cu cei care au putera de a legifera cererile mai sus amintite. daca s ar da o lege care sa incrimineze plata la km,cred ca s ar schimba lucrurile. am putea profita de faptul ca suntem in an electoral. sper sa nu ramanem doar cu promisiuni!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegi in tara nush ce este legat de soferie ...stiu ce era si stiu ca nu era bine delok ...doar ca parte fff proasta e ca majoritatea soferilor migreaza spre alte tari si au inceput sa vina pe 1000 de euro sa puna magnet sa mearga fara card sau diagrama sa sara programu ca asa li se cere si nu au curaju sa spuna nu ...... in maxim un an probabil o sa avem un salariu ca in ro si o sa conducem ca in ro ....pt ca astia suntem noi si nu ne vom schimba in veci , daca akum 2 3 ani se lucra pe belgia olanda sau germania cu un salariu de peste 2000 de euro aku dp cum vedeti pe la ofertele de munca se incearca cat se poate de jos ...eu unu decat sa stau aici pe 1000 de euro mai bn dau cu sapa aksa ca sunt mult mai castigat .... spunea un coleg mai sus ca suntem respectati ....colegu o spun cu parere de rau am fost respectati ....respectu s a dusssssss de mult tare 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

colegi in tara nush ce este legat de soferie ...stiu ce era si stiu ca nu era bine delok ...doar ca parte fff proasta e ca majoritatea soferilor migreaza spre alte tari si au inceput sa vina pe 1000 de euro sa puna magnet sa mearga fara card sau diagrama sa sara programu ca asa li se cere si nu au curaju sa spuna nu ...... in maxim un an probabil o sa avem un salariu ca in ro si o sa conducem ca in ro ....pt ca astia suntem noi si nu ne vom schimba in veci , daca akum 2 3 ani se lucra pe belgia olanda sau germania cu un salariu de peste 2000 de euro aku dp cum vedeti pe la ofertele de munca se incearca cat se poate de jos ...eu unu decat sa stau aici pe 1000 de euro mai bn dau cu sapa aksa ca sunt mult mai castigat .... spunea un coleg mai sus ca suntem respectati ....colegu o spun cu parere de rau am fost respectati ....respectu s a dusssssss de mult tare

Edit    Data viitoare scrie corect nu cu limbaj de mirc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu stiu de unde impresia asta ca soferii romani sunt respectati afara?????????? personal pe unde am mers,cand vedeau camionul de RO,mi se spunea "warten","aspeta" sau "please wait". faptul ca ti se vorbeste pe un ton civilizat,nu insamna automat si respect!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

CUM SA FIM UNITI???DACA CEI MAI MULTI DINTRE NOI SUNT ASA CUM SUNT...SI NIMENI NUI MAI POATE SCHIMBA PT CA ASA SAU NASCUT.LA NOI E PE CONT PROPRIU ADICA CAT DE MULT IL STERGI PE sef IN C_ _. CUNOSC CAZUL DE LA SUCEAVA LOGISTIC. DRUMURI BUNE                                                                    Te  rog si pe tine , ca si pe ceilalti useri sa nu mai incalci regulile acestui forum.Exces de caps!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

SINT DE ACORD CU MAJORITATEA COLEGILOR ,TRBUIE SA FACEM SINDICATUL SOFERILOR ,SEPARAT DE CELELALTE SINDICATE, , SA FIE NUMAI PT SOFERI PROFESIONISTI ,  CRED CA FIECARE AR PLATI TAXA DE SINDICAT,  DRUMURI BUNE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

BUNA ZIUA DOMNILOR, dupa cum vad , incepatori sunt suparati pe veterani ,cind vi se spune nu lucrati pe bani putini, nu puneti magnetu, nu conduceti peste program e.t.c  sariti in sus ca arsi, ca veteranii vreau sa-si pastreze postul,  va dau dreptate dar in conditi legale de munca,  cum a spus colegul giditi-va bine inainte de a senma un contract de munca, numai bine si drumuri de bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • Members

Sant foarte dezamagit de conditiile de munca care se impun la angajare in special in Romania,eu sincer am mari probleme si sant foarte revoltat ma ales la programul de lucru ,dar din cauza asta mi-am dat demisia din foarte multe firme si acuma sant acasa si nu reusesc sa-mi gasesc o firma ok.Chiar acuma de o saptamana mi-am gasit print-un coleg o firma din ORADEA ,unde am mers sa discut cu patronul la care mi s-a spus ca se munceste numai cu foi de concediu bla bla bla.TREBUIE sa facem ceva sant printre primii care vrea rascoala ...:)DRUMURI BUNE LA TOTI COLEGII!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt mandru ca cineva sa gandit sa incepem ceva !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1 Dar din pacate sunt prea multe care se leaga lant.

2 Nici o canpanie sau o petitzie semnata online de 100.000 mii de persoane sau ma rog cifra aia ce scrie in constitutzie nu a dat roade . Un exemplu taxa auto cand era tariceanu sa semnat de catre cetacean cu mana lui sa dus si in instantza si tot deageaba bani pentru politicieni .procurori judecatori.....

3 Multzi patroni au fost si ei soferi si totodata si dispecerii , au fost soferi si au uitat de unde au plecat ,probabil si ei se gandeau asemanator cand trageu de covrig la o petitzie? dar din pacate sau schinbat !!!

4 Fara un sindicat solid care sa aiba autoritate cam ca DNA-ul nu o sa reusim nimica si mai tare o sa ne amagim.

5 Multe firme se extind si in momentul de fatza pe bani cu care trebuia sa fim platitzi dar ce putem face asupra acelor patroni???

6 Eu inca nu am auzit ca i sa ridicat licientza de a mai practica transportul inca nici unei firme .LEGEA EXISTA ???

7 Avem un pas inainte fatza de uniune ca la noi majoritate amenzilor ARR se dau pe firma ,dar cand ai iesit din tzara !!! se dau pe sofer ..... sunt unele contracte incheate cum ar fi in caz de depasirea tonajului pe o axa plateste firma care tea incarcat, amenda sau plata tonajului depinde de caz.

8 De ce sa nu intre si la noi in tzara legea in caz de o abatere mai mare ex ; diagrame depasite incarcatura aiurea ... sa se retzina camionul si la o noua abatere sa i se ia licientza asupra acelui cap tractor .... atunce sa ii vad pe domni patroni ce vor face .... bineinteles totodata trebuie sa fim platitzi pe zile calindaristice nu pe km .

9 ultima solutzie sa blocam toate strazile si de am tzine inpietrita romania poate am castiga ceva drepturi dar nui legal si am putea avea de suferit .... dar nui momentul sa ne permitem sa facem o paguba imensa economiei ROMANIEI

SUNT DE PARTEA VOASTRA SPER SA REUSIM INPREUNA CEVA CHIAR DACA NU PENTRU NOI PENTRU COPII NOSTRI

CU STIMA... DRUMURI BUNE LA TOTZI COLEGI...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

initiativa e laudabila nimic de zis , dar parerea mea personala e ca nu se va reusi nimic in tara pana nu va exista un sindicat puternic , national pe ramura de meserie , care sa aibe juristii lui calificati pe conflictele de munca

pt nu orice jurist e capabil a se descurca in hatisurile si n jungla din romania , problema e daca soferii romani sant

pregatiti pt asa ceva si cati sant deacord , si cand zic asta ma refer la faptu ca la multi le convine si se complac in situatia in care sant acum , sar din  program sa faca km pt fiindule impus asta de catre firma ,firma plateste amenda si el ramane cu km facuti si banii luati ,cand mergi la interviu la o firma si intrebi de respectarea a.e.t.r.

poti sa fi sigur ca nu vei fi angajat , experienta traita pe propia piele 

Vreti sa se faca ceva concret ? moderatori si administratori acestui site super ok sa si caute oameni din fiecare judet si cu niste formulare tipizate sa bata la pas pt strangerea de semnaturi pt infintarea sindicatului ,daca nu l fac soferii cine sa l faca ? patronii ? se poate iesi si la iesirile din tara cu acele formulare si fiecare daca membru cotizeaza doar cu 5 euro pe luna ,va fi greu la inceput ,exact ca si cand esti cu 24 de t. in spate si pleci dupa loc ,dar daca se face profesional si cu seriozitate tind sa cred ca se va reusi , in momentu in care in istanta se va castiga niste procese facut public pe toata mas media si atunci oamenii isi vor da seama ca intreadevar exista cineva care ii poate reprezenta si lupta pt ei ,si nu cred ca nu vor adera ca ti mai multi , ce sindicate sunt la ora actuala ..nici nu are rost sa vorbim , pt toti actualii lideri sunt constienti ca sunt dependenti de firma la care sunt angajati iar mai sus de ei cine naiba sa i apere si pe ei si cine sa i reprezinte

  Scz daca am deranjat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut colegii ! Va mai aduc ceva la cunostinta : La soferii din Bucuresti  la cursele de linie la transport persoane in mare parte se plateste la procent adica intre 7 si 10 % din incasari.Ai calatori mananci nu ai calatori nu mananci Desi cursele se fac. In cazul in care circuli gol muncesti ca sclavul .Dar ce pot face eu singur? asta e intrebarea pe care sunt sigur ca multi si-o pun.Am avut colegi care au venit cu avocatul la firma sa isi ia banii pentru ca nu voiau sa il plateasca .in final i-au dat banii dar nu l-au mai primit la munca.Ce pot sa spun?  .....ASTA E ROMANIA !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Hai sa ma bag si eu in seama, poate schimbam ceva. Parerea mea, proprie si personala, este ca aceasta situatie s-a creat in intreaga lume, nu numai in Romania (da, mai am si alte vesti proaste), din cauza lipsei de educatie, a respectului fata de sine si a indolentei care ne caracterizeaza. O alta cauza este aceea a lipsei de atitudine. Da, intr-adevar, nu schimbi tu lumea, mai ales de unul singur dar crede-ma, drag coleg, un ghiont tot ii dai. Noi suntem cei care acceptam, chiar printre noi, soferii in "trenic" si pantofi cu toc, certati total cu frizerul si/sau dusmani declarati ai cosmeticelor mai ales celor pentru igiena personala. De ce am un dinte impotriva astora?? Pentru ca, fara a naste tipologii, ei sunt cei care accepta sa lucreze pe bani putini la km sau ora, gandindu-se ca vor munci mai mult si ies bine la salariu. Adica imi ia mie si tie cursa, ca sa o faca el pe mai nimic. Si totusi nu aceasta e cea mai mare problema cu ei. Fiecare dintre noi este un ambasador al acestei profesii. Daca tu cobori la client in "slapi" si un short vai de mama si steaua lui, gasind penibila scuza "ce ba? io-s sofer, nu director" tocmai ne-ai facut un deserviciu, stimabile coleg. Aceasta insiruire a apucaturilor fine la unii dintre noi (ce-i drept, cam multi) ar putea continua pe pagini intregi. Dar la ce bun? O stim cu totii, traim cu ea, o ignoram sau pur si simplu ne facem ca nu o observam si asteptam ca sindicatul, alti soferi, statul, politia, preotul, vremea, Dumnezeu si chiar copacii pe langa care trecem vor schimba ceva si pentru noi. Sa va mai amintesc  acel lucru important ca Dumnezeu iti da dar nu iti baga si in traista?

  Cred ca numai dupa ce ne vom fi schimbat atitudinea, putem vorbi de un sindicat puternic, solid si unit. Pana la urma urmei, un sindicat este oglinda membrilor sai. Iar daca noi nu ne respectam pe noi insine, de ce asteptam respect de la altii? Cine o sa ne bage pe noi in seama, nimicurile alea murdare si in trenic? Aia care considera ca strada sau autostrada a fost construita special pentru ei.

  Ce asteptam noi sa invete de la noi cei cu experienta sau cel putin,  mai vechi in bransa, aceia care acum descopera secretele carausului cu 500 de cai? Ca nu conteaza cum arati, vorbesti si cum iti faci meseria!? Ca lipsa de atitudine si a respectului de sine sunt ceva normal in aceasta meserie? Ca te poti prevala de orice lucru si sa te comporti ca un elefant intr-un magazin de portelanuri doar pentru ca te numesti sofer? Nu iti cere nimeni sa te imbrraci in Armani si Gucci sau sa vorbesti ca un doctor academician. Doar sa fii civilizat, sa umbli ingrijit si inainte de a deschide gura sa gandesti. Iar daca nu e nevoie neaparat sa jignesti, ar fi de evitat. In plus, unii dintre noi ar trebui sa afle ca o maturica, un spray de curatat bordul, o solutie de geamuri nu sunt deloc scumpe si nici nu trebuie sa le cumperi zilnic. La fel cum si 10 secunde de curtoazie in trafic nu iti va strica "discul" sau te va intarzia la incarcare sau descarcare.

  Cu scuzele necesare, pentru ca stiu ca am deranjat, dar totul pleaca de la noi. Daca nu ne convine ceea ce se intampla acum cred ca ar trebui sa incepem cu o oglinda. Drumuri bune, viata lunga si bani la punga va doresc! Sarbatori fericite, un an mai bun si mai mult respect de sine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salut...

Doamne cata dreptate ai Tirexpres...Sau mai bine zis...din pacate ai dreptate in ce priveste comportamentul la multi,prea multi,dintre noi.Sunt de acord cu ideea,o sustin si asa cum au zis multi colegi ar trebui promovata mai "agresiv"...De acord si cu lupulalb...Tot se pomeneste de un proverb romanesc,dar mereu il zicem doar pe jumatate,pentru ca nu ne convine partea finala..."Pestele de la cap se-npute,...dar de la coada se curata!"

Sanatate si drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.