Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

" Soferii.ro " ,lanseaza campania " VREM SA TRAIM "


Sunteti de acord cu aceasta campanie?  

595 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord cu aceasta campanie?

    • MA ABTIN
      18
    • NU
      2
    • DA
      688


Postări Recomandate

  • Members

,, Fiecare dintre noi este un ambasador al acestei profesii. Daca tu cobori la client in "slapi" si un short vai de mama si steaua lui, gasind penibila scuza "ce ba? io-s sofer, nu director" tocmai ne-ai facut un deserviciu, stimabile coleg. Aceasta insiruire a apucaturilor fine la unii dintre noi (ce-i drept, cam multi) ar putea continua pe pagini intregi. Dar la ce bun? O stim cu totii, traim cu ea, o ignoram sau pur si simplu ne facem ca nu o observam si asteptam ca sindicatul, alti soferi, statul, politia, preotul, vremea, Dumnezeu si chiar copacii pe langa care trecem vor schimba ceva si pentru noi. Sa va mai amintesc  acel lucru important ca Dumnezeu iti da dar nu iti baga si in traista?"Cindva,toti am avut profesori,toti am terminat o scoala,un liceu,poate unii chiar si facultatea.Multi au uitat ce au invatat,sau nu vor sa puna in aplicare ce au invatat!Ambasador spui,tu?

Cind abia incropeste in scris o fraza,cind da dovada de analfabetism, ii refuz asemenea titulatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Costy, pot sa fiu de acord cu tine pana la un punct. Da, intr-adevar daca ar fi dupa mine, si eu as refuza sa acord titulatura de "ambasador" al meseriei de sofer oricarui jerpelit. Dar lucrul acesta nu il hotaresti tu sau eu sau alti colegi. Acest status ii este "oferit" fiecaruia dintre noi in momentul in care coboara dintr-un camion, mai ales pe partea stanga. Clientul, politistul, vamesul, benzinarul, lumea de pe strada nu prea tine cont de dorinta mea si a ta din pacate. Ei nu vad decat un sofer de camion, si nu ne intreaba pe noi ceilalti. Asadar, fiecare dintre noi este un ambadasador al profesiei asteia, ca vrem sau nu. Nu vreau sa filosofez aici dar dupa cum stii, tendinta oamenilor de a generaliza este acuta. Si asta este iar o alta mare problema pe care o avem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

1- Intr-adevar, titlul ar trebui modificat ceva de genul :fara soferi profesionisti nu se misca nimic sau Nimic fara soferii profesionisti.

2-Referitor la pct.1 despre plata la km., trebuie explicat multimii de ce este periculoasa:adica faptul ca multi soferi din cauza salarizarii

  proaste, sunt tentati si fortati sa conduca cat mai multi km; ,nemaitinand cont de respectarea programului de condus si timpilor de

  odihna. Astfel intervine oboseala,stresul,crescand riscul de accidente in care pot fi implicate chiar rudele celor care sustin aceast mod

  de plata.

3-Deasemenea, respectarea legislatiei ar insemna automat un program de munca mai civilizat,ar insemna chiar mai multe locuri de

  munca :atunci cand un sofer nu mai are program sa mearga mai departe , iar camionul,autocarul trebuie sa ajunga la destinatie

  cat mai  repede, este nevoie de un alt sofer. Deci, chiar daca pentru patron inseamna o cheltuiala in plus, trebuie sa dam

  prioritate sigurantei pe sosea si astfel patronul si-ar castiga o reputatie frumoasa, respectandu-si angajatii.

4-Vrem parcari la marginea oraselor, cu acces la transportul in comun, pentru ca atunci cand soferul face pauza de 45h , de 9h sau

  11h sa se poata deplasa in localitatea respectiva pentru nevoile personale sau relaxare.

5-Vrem dusuri in benzinarii, fara plata pentru noi.

6-Vrem control asupra celorlalti colegi soferi care nu respecta regulile,fura din marfa,fura motorina, manjind meseria noastra din care

  ,, vrem sa traim,,

7-Nu va lasati pacaliti pentru patronii care vor sa se imbogateasca mai rapid indiferent de mijloace.

8- Va doresc o viata asa cum v-o faceti, dar ganditi-va la urmasii vostri, ai nostri, la copiii nostri care poate la prima vedere sunt

    atrasi de masinile cu care ii plimbam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

De acord cu toate punctele tale mai putin unul. La punctul 5 ai calcat stramb. Nimic nu este gratuit pe lumea asta. Eu, ca patron de truck stop iti dau dusul gratis, dar tu ce imi dai? Ca pe mine ma costa toate astea, nu imi pica din cer.

Daca opresc in TruckShop /Autohoff/Autogrill sau cum se mai cheama in lumea asta , minim o cafea o consum , ca sa nu spun ca poate servesc pranz/cina,cumpar o revista sau o " chestie " ptr camion ....deci un dus se poate sa fie gratuit !?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Sa-l salvezi de purici, paduchi, raie sau alte boli care ti le-ar putea aduce tie ca domn "Patron" de statie.

Cred ca e o plata onorabila.

Si daca nu cumpar nimic de la tine, ar trebui sa ma lasi sa fac un dus.

Altfel arata un om spalat in shop-ul tau, fata de un indolent din acest punct de vedere.

Sau gresesc ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Catre TIR EXPRES ! Aveti dreptate ca totul se plateste in viata, dar daca noi soferii am avea acele salarii europene, nu acel minim pe economie din Romania, aproximativ 150 euro, ne-am permite sa platim si dusurile de 2 ori pe zi.

1- ar fi posibil sa va acoperiti aceste cheltuieli cu dusurile, luand Dvs. acea taxa -spaga pe care patronii de firme o dau in stanga si in dreapta pentru ca ei sa iasa bine in controale, stopand astfel evolutia;

2- asa cum din combustibilii pe care ii vindeti si produsele din Truck Shop, la preturi aliniate la EURO, ce ar mai conta un 1% in plus la carburanti, astfel incat sa fie inclus si acel dus pentru care multi s-ar opri in dreptul Dvs. si astfel veti castiga si mai mult?

3- cand se face angajarea,sa se tina cont si de aceste aspecte ale civilizatie , care dupa cum se observa, dispare din Romania, in loc sa ne dea motive sa ramanem in tara noastra.

4- stiti cat este diurna in Romania ? pe zi ? O primesc toti ? isi pot permite toti sa o foloseasca in scopurile strict necesare specificatiei postului ?

Va doresc o zi buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Catre ESPACE !

Ai dreptate referitor la acei soferi care pun magnetul si folosesc butonul chiar din cabina ! Si eu am fost fortat sa-l folosesc, am refuzat si la fix o luna am terminat cu firma, de la care nu mi-am primit banii !!!Patronul a angajat un alt sofer , un astfel de sofer , spargator de realitate, care incurajeaza astfel evaziunea fiscala si sclavagismul legal.

Mai grav, este ca am anuntat politia, I.S. C.T. R. -ul nu a luat inca o masura, firma sponzorizeaza mai departe, castiga mai departe, in timp ce eu nu mai am munca, bani, relatiile familiale incepand sa scartiie tocmai din cauza acestor pupincuristi.

Stiti foarte bine ca in Germania, Franta etc, daca esti vazut de un sofer in parcare ca pui magnetul, anunta politia ! De ce ? pentru ca el e constient de pericole, de faptul ca tu ii iei o parte din munca lui,a firmei la care lucreaza, ba chiar seful lui s-ar putea sa-l intrebe de ce el nu ajunge la fel de repede la destinatie ca X ? si intr-un timp scurt ii va spune :mi-am gasit un sofer roman, care-i mai,, bun, mai rapid, mai muncitor , mai profitabil,, !?

Haideti sa ne terzim soferilor ! sa-i eliminam pe ,, spargatori,,

O zi buna , caci drumurile stiti voi cum sunt !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • Members

salutare colegi, sunt 100% pro pt aceasta campanie, dar cred k trebuie sa facem mai mult decat postari pe net si cum am citit prin postarile colegilor anunturi la tv sau mass media, sa nu uitam k astea sunt controlate politic si majoritatea politicienilor sunt implicati in mod direct sau in direct in transporturi( protejeaza firmele de transport din ro), ceea ce vreau sa zis este k trebuie sa facem mai mult, sa iesim in strada, un protest organizat, stiu ca este greu, dar nu imposibil, pt asta trebuie sa fie cineva care sa se ocupe de organizare, pt ca dak, decat vorbim nu realizam nimic, rog cu aceasta ocazie pe cel ce a initiant acest articol sau pe oricine care e dispus si poate sa faca ceva in privinta asta sa faca, are sustinerea mea totala. nr meu de tel e 0760757487 voi ajuta cu tot ce pot si veti avea sustinerea mea totala, dak e nevoie sa vin undeva pentru miting contactatima si voi veni

EDIT. Te rog scrie corect nu cu scris tip mirc cu k .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Apreciez initiativa .. dar nu vad sa aiba vreun efect in viitorul apropiat !

Propun alt mod de abordare Caline ! :

Infiinteaza un sindicat la care cred ca vor adera majoritatea membrilor acestui forum pentru o cotizatie de 10 - 20 lei pe luna ...

si apoi cred ca ne permitem si jurist si avocat .. si acesti 2 oameni sunt tot ce avem nevoie pentru a ne apara drepturile si pentru ca sa ne fie respectata munca .

Ps : Te ajut cu orice ! Pm te rog !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Daca ar vedea toti si ar accepta propunerea numai bine dar de unde? Nu oricine are internet si cum multi romani sant capaci nu baga in seama asta ba din contra ca nu se va rezolva nimic. Eu va sfatuiesc sa plecati la straini si sa le munciti lor pentru ca acolo legea e lege si salariul pe masura iar in timp va luati familiile sau nu depinde de parerea voastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

AR FI IDEAL SA AVEM CA IN FRANTA UN SINDICAT AL SOFERILOR LA NIVEL NATIONAL.......ALFEL TOTI TRAG DE NOI CARE CUM VREA ADICA CA UN CERB HAITUIT DE LUPI

IN FRANTA ESTE SI PARTIDUL SOFERILOR DIN CATE AM INTELES.....SI DECI CUM TOATE SUND PE FOND POLITIC IN ROMANIA HAIDETI SA STRANGEM SI NOI SEMNATURI

edit: scrie cu litere mici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
  • Members
Oare chiar am putea face o asemenea campanie in Romania? Daca credeti ca da, eu sunt 100% pro si voi lupta cu toate armele pentru a realiza macar o particica din doleantele noastre. Cu respect un salut si drumuri bune colegilor.

Dar de ce trebuie sa iti spunem noi, ceilalti, daca credem...nu ai si tu un punct de vedere??? ca sa lupti pentru ceva trebuie mai intai sa fii tu insuti convins pe deplin de acel lucru, nu sa intrebi pe altcineva...

Coloana vertebrala fratilor!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

salut si eu aceasta initiativa dar fara afilierea la un sindicat adevarat(DAS spre exemplu)nu cred ce se vor rezolva multe probleme,iar la afilierea sau inscrierea la un astfel de sindicat nu este greu,dar,patronetele ar putea impune conditii la angajare,si una ar fi fara afilierea la sindicate,si atata timp cat in romania nu se respecta nici o lege, ma refer la cei de sus,nu cred ca se va rezolva vreodata problemele mentionate mai sus,si atata timp cat noi romanii santem neseriosi nici atat nu vom putea merge inainte cu capu sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • Members

Salutare colegi ,, ai ca am inceput sa facem scintei , eu unul mas băga la un foc cu artificii, adica sa fim un pic mai convigatori , dar la cite stiu vom ramine cu scânteile, , si imi pare rău sa spun lucru ăsta, dar poate se va ridica un nou Avram iancu s-au Tudor Vladimerscu modern sa ne ajute sa esim din mizeria prin care trece soferi profesionisti ,,,,succes, , si cum au spus si colegi bazele unui sindicat puternic ne va ajuta f mult ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Salutare colegi ,, ai ca am inceput sa facem scintei , eu unul mas băga la un foc cu artificii, adica sa fim un pic mai convigatori , dar la cite stiu vom ramine cu scânteile, , si imi pare rău sa spun lucru ăsta, dar poate se va ridica un nou Avram iancu s-au Tudor Vladimerscu modern sa ne ajute sa esim din mizeria prin care trece soferi profesionisti ,,,,succes, , si cum au spus si colegi bazele unui sindicat puternic ne va ajuta f mult ,

Cei mai "infocati" suporteri ai acestei campanii sunt de fapt...someri O0. ( colegul b.ionel de exemplu)

Firesc ar fi ca sustinatorii principali sa fie soferi care lucreaza, care au avut necazuri in cariera legate de salarizare, program de lucru, alte drepturi, etc din partea firmelor de transport sau a patronilor romani/straini. Din pacate cei care lucreaza au curse de facut si nu au timp sa citeasca, sa posteze pareri pe forum sau sa isi de-a cu parerea despre una despre alta...( cu exceptiile de rigoare care de fapt intaresc regula!).

La randul meu am votat afirmativ in sondajul de mai sus si sper ca acest demers sa aibe urmari pozitive in ceea ce priveste calitatea conditiilor de munca, conditiilor de salarizare si s.a.m.d. ...Sa trecem de la vorbe la fapte ( mai pe scurt)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • 3 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.