Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

" Soferii.ro " ,lanseaza campania " VREM SA TRAIM "


Sunteti de acord cu aceasta campanie?  

595 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord cu aceasta campanie?

    • MA ABTIN
      18
    • NU
      2
    • DA
      688


Postări Recomandate

  • Members

        Sunt total de acord cu aceasta campanie.DAR,Exista in Romania un sindicat al soferilor? daca exista de ce nu isi face treaba ? si altceva ,cati dintre colegi cotizeaza acolo ca acel sindicat sa il reprezinte?In Italia sunt reprezentati de sindicate dar fiecare cotizeaza cu o suma cuprinsa intra 60-120 Euro (in functie de sindicatul unde este inscris) daca vrea sa aiba spatele asigurat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salutare tuturor

Va povestesc o intamplare. Un coleg de firma era in Franta. A nimerit un control, unde a primit o amenda de 6.000 de EU, pt. ca nu avea justificat 2 saptamani cu hartie de concediu, chiar daca statea cardul  in aparat si masina nu se misca. A venit acasa, firma a scris o cerere catre ARR-ul central din Bucuresti. Dupa cateva zile au primit raspunsul. In franta asa se procedeaza, nu au ce sa faca.

Concluzie: Sistemul asta din RO e atat de impotenta, incat nici macar legile date de ei sunt atat de confuze, ca noi, soferii, suntem amendati si atunci, cand suntem cu totul in regula.

Hai sa continui firul povestirii, sa intelegi si mai bine cum se procedeaza, si va zic ca nici un rost nu are o campanie, cum e asta, ca nu avem suport din partea autoritatilor.

In 2007, cand vecini nistrii unguri au inceput sa ne dea amenzile alea usturatoare de min. 1000 de EU pt. orice abatere, la Nadlac au oprit un camion di Germania. Au controlat, si au gasit ceva pe diagrame. Controlau fara aparat de control, se uitau asa pe diagrame, fara sa foloseasca aparate de verificare. Cand au zis germanului ca va fi amendat cu 1000 si ceva de euro, ala a dat un telefon, peste 30 de minute sa prezentat la vama un reprezentat a sindicatultui din Germania.

Reprezentantul a constata ca se facea verificarea fara aparate, ungurii au primit interdictie de a controla diagtrame la granita (vamesii de fapt).

Vedeti... asa se procedeaza. Pe noi ne amendeaza si acasa (min. 4000 roni) si afara, asta e soarta noastra.

Singura solutie e de a declansa o GREVA GENERALA, a forta firmele sa sa ne plateasca, sa nu ne tine pe afara saptamani, sa ne plateasca la zii, cu diurna pt. fiecare zii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu propun sa facem niste tricouri cu soferii.ro si campania cu pricina.. sa scriem pe fata pe spate in mare ceea ce dorim... ceva genu vrem sa muncim legal strangem niste bani cat poate da fiecare si sa purtam cei ce avem posibilitatea aceste tricouri prin locurile unde mergem.. poate asa se sesiseaza ceva/cineva sau macar atragem atentia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

eu propun sa facem niste tricouri cu soferii.ro si campania cu pricina.. sa scriem pe fata pe spate in mare ceea ce dorim... ceva genu vrem sa muncim legal strangem niste bani cat poate da fiecare si sa purtam cei ce avem posibilitatea aceste tricouri prin locurile unde mergem.. poate asa se sesiseaza ceva/cineva sau macar atragem atentia...

Bv , o idee buna, un marketing de guerilla face cat 10 ani de publicitate la radio /tv !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu unul cand am avut probleme la firma am refuzat plecarea in cursa,fiind aruncat in strada intr-o tara straina,am intrat in direct la tv spunand le ce abuzuri suntem supusi ba am fost si cu pancarte in greva...cati dintr-e voi sunteti dispusi la asa ceva?ptr ca numai prin vorbe frumoase nu se va schimba nimic niciodata..ca sa obti ceva trainic trebuie sacrificiu....asa ca pana nu voi vedea inca 100 de colegi cel putin sa faca impreuna cele mai de sus..nu voi vedea nici schimbarea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din anul  2009 de cand sant primii membri ai acestui forum soferii.ro si pina azi cand numarul membrilor a ajuns la 3796  de persoane in afara de discutii si de pareri pro sau contra nu sa realizat nimic . Oare vom fi in stare sa tragem  un claxon macar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

dragi colegi..nu se va schimba nimic concret,nici mai curand nici in viitorul apropiat..acu cateva zile postau anunturi ptr scandinavia e salar de 1500,,i-am criticat dar degeaba nu ai cu cine.degeaba ne zbatem si vrem sa traim decent, european, ca nu avem cu cine,sunt colegi care accepta sa lucreze pe sume de nimic.asta este viata.tot noi suntem de vina.la mine la firma sunt o gramada de "lingai" sa le zic asa, banuiesc ca si la voi sunt..fac curat prin curte ptr o suma modica se injosesc ptr maruntisuri,,,pacat .asa se denigreaza imaginea noastra, si cum vreti sa fim latiti daca nu in bataie de joc!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members

da,si este de ajuns,dar......?mai este mult pina vom ajunge,sa fim soferii romani,UNITI SI EGALI,=FRANTA,,etc,.multi dintre noi nu stiu cum sai elimine pe ceilalti noi,tineri sau incepatori,VIATA E GREA,dar daca am fi UNITI sar schimba multe.se vaalerga in continuare,care pe unde stie mai bine ,pentru un banut,si vom citi aceste rinduri ,ca si discutiile facute inparcari,.,cine a putut prinde 1 job la o firma afara platita mai bine ,sa se tina de el ."drumuri pline si bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.