Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

DISPECERI SI SOFERI


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

2 Persoane ca mine...??? Ai cuvantul de onoare ca am citit si cunosc legislatia mai bine decat multi altii(si am si facultatea de psihologie terminata...nu zic ca st psiholoaga, dar am ceva idee cu ce se mananca)

Si totusi ca licentiata in psihologie nu stiai ca esti psiholog si nu psiholoaga?...Scuze dar inclin sa nu cred mai nimic din ce spui...e doar o parere proprie nu trebuie luata ca un afront.

Sarbatori fericite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Si totusi ca licentiata in psihologie nu stiai ca esti psiholog si nu psiholoaga?...Scuze dar inclin sa nu cred mai nimic din ce spui...e doar o parere proprie nu trebuie luata ca un afront.

Sarbatori fericite!

 

    Ca multa dreptate ai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Si totusi ca licentiata in psihologie nu stiai ca esti psiholog si nu psiholoaga?...Scuze dar inclin sa nu cred mai nimic din ce spui...e doar o parere proprie nu trebuie luata ca un afront.

Sarbatori fericite!

 

    Ca multa dreptate ai!

 

CE RAI SUNTETI :)))))..... OF MAI BAIETI....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

salut am dat din intamplare de topicul acesta.... si cred ca pot sa iti dau  raspunsul corect draga diana.... indiferent de ce se intampla... bun .. rau.... intotdeauna...  dispecerii spun ca e vina soferului..... soferul.. stie saracul ....((  mai sunt si exceptii cum bine spunea cineva... sunt uscaturi in ambele tabere:)) bun acum sa va explic... am lucrat sofer pe extern din 2003 pana in 2009  si dupa aceea am fost,, promovat. dispecer.... ce sa va spun.... diferenta de mentalitate... intr-un birou unde toti erau  cu 2 facultati si  cu cravata de gat... eu singurul... mai fara facultate... dar de... p e strai n putin il intereseaza ce scoli ai il intereseaza mai mult sa iti faci treaba...va dati seama cam cum eram privit... si asa am vazut cum se vede munca soferului din spatele unui monitor... fratilor... dispecerii care nu  au lucrat  ca soferi.... pot nsa aiba 1 milion de facultati.... sant in proportie de 99,9% in afara sistemului de lucru...nu  vreau sa jignessc pe nimeni .. dar asta este  adevarul.... spune tu diana... ai facut vreodata 1 sapt  macar cu un camion? ai fost curioasa macar  sa vezi cum se desfasoara  programul de lucru zilnic al unui sofer de al tau?stii exact ce face el in fiecare  moment? iti spun eu... 100% NU  pt ca voi a-ti vrea ca soferul in timp ce descarca sau incarca sa treaca tahograful pe pauza... si dupa aceea.. dai  nene inca 4h30 fara oprire......eheee... si sa nu mai  vb de emulte altele... pauze nerespectate si alte probleme... sincer... acum am demisionat de pe acel post.... pt ca nu am vrut sa intru si eu in  categoria asta  a dispecerilor care sunt de fapt  niste marionete la dispozitia coordonatorului.....eu spuneam ca omul nu mai are program .. si el ma punea sa urlu efectiv la sofer si sa il pun sa mearga, ca si cand soferul nu era si el om... el treb sa fie robot... concluzia... atata timp cat  cei care chipurile sunt dispeceri nu sunt  conectati la realitatea de pe sosea... si coordonatorul e un magar care nu are habar de transport decat din hartii... vor fi tot timpul ,, certuri''  intre cele 2 tabere... si pt mine.. sincer..  am sa ocolesc toate firmele care au  la dispecerat sau coordonare romani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

dispecer --sofer  sau invers lipsa totala de colaborare  din contra  amenintari de genul daca nu ajungi la incarcat pina la ora -x - pierdem cursa .pe linga faptul ca primesti adrese incorecte sa nu zic altceva nu te intreaba de program daca mai poti conduce ? doar si dispecerul lucreaza tot la patronsi daca soferul nu respecta regulamentul de ce ar respecta dispecerul ? dispcerul  adoarme la birou se loveste de masa nu-i bai dar in cazul soferului urmarea poate fi catastrofala. deci doar introducerea pe toate autocamioanele aparate la care nu poti folosi doar cardul tahografic  doar asta este ultima noastra sansa sa lucram si noi ca oamemii normali dar cine stie ce mai descopera mintile patronilor pina atunci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pentru Diana. Se monteaza sistem gps pe orice tip de camion si cred ca iesi mai ieftin decat sa-l suni pe sofer din ora in ora sa vezi unde este pentru ca dispecerul minte beneficiarul care are nevoie de marfa. De multe ori dispecerul mai da si numarul de telefon al soferului sa te sune clientul direct pe tine  pe sofer ca dispecerul nu mai stie ce sa mai minta de ce nu ajunge soferul la incarcat sau descarcat Prea putini dispeceri tin cont de programul de condus al soferului in momentul cand apare cursa pe bursa . Repede contracteaza cursa sa vada patronul ca are dispecer istet si apoi incepe distractia.Scuza-ma nu am vrut sa fiu rautacios dar cam asa se procedeaza si aici rog colegii sa ma contrazica daca am gresit cu ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

s-a ajuns in aceasta situatie in primul rand din cauza scaderii calitatii resursei umane,atat soferii cat si dispecerii.cum noi ca soferi trebuie sa trecem 34580349583 de teste si examene si s cunoasteam 3892434508934 de legislatii,multe din ele contradictorii,asa ar trebui si dispecerii sa fie alesi mai strict.prima mea dispecera nici macar nu detinea permis de conducere,cu atat mai putin sa aiba habar ce rol are ambreiajul sau ce inseamna 24 de tone incarcatura pentru un motor de 410cp cand incerci sa traversezi coasta de azur si cu motorina limitata...(sunt doar niste exemple).de multe ori am incercat sa ma pun in situatia dispecerilor,dar pana la urma tot la aceiasi concluzie am ajuns,oricine poate sa stea pe un scaun,sa invete o limba straina si sa vorbeasca la telefon o zi intreaga,dar majoritatea pusi la volan si in situatia sa se descurce cu toti factorii implicati de o cursa de la A la B,nu ar rezista nici macar 2 zile.asa ca "fratilor" dispeceri,nu va mai dati loviti,si nu mai tineti nasul ala pe sus,pentru ca pana la urma suntem colegi,nu suntem sef si subaltern

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare colegi 

Dupa cum poate multi de aici stiti sunt un incepator si nu stiu caum sta treaba pe la firme si cum se comporta dispecerul cu soferul sau invers Dar colegilor care aveti vechime in ale sofatului fie intern fie international ia ziceti-mi va rog frumos cine incalca primul legea aici cand dispecerul bla bla bla sa sari peste s.a.m.d  ?

Dar aici mai este un aspect pe care nu il inteleg  : de ce unii soferi accepta asa ceva sau sa incalce legea din pricina lor ?

Ar mai fi ceva de zis referitor la ceea ce se intampla la firmele de transport unde participa romanii la activitate fie dispecer fie coordonator  sa stiti ceva colegi imi este rusine ca sunt roman si peste tot in orice domeniu de activitate unde sunt romani suntem dati deoparte . Niciodata nu va fi asa cum trebuie aceasta legatura odata ce ne..........f.......    unii pe altii in loc sa ne ajutam sau cum zicea un coleg mai sus ca fuge de firmele unde sunt romani .

Imi cer mii de scuze daca am gresit cu ceva si in continuare sper la o colaborare mai buna intre aceste tabere . Si inca ceva : de ce nu vine un roman pe acest forum care lucreaza in franta de ex. si sa zica : bai frate am dispecer francez si ma face asa si asa  ? numai la noi la romani este mai rau ca la nimeni .Rusine daca asa este realitatea in tot ceea ce apartine de cuvantul Roman .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

edy e anormal sa fie asa dar stii si tu destul de bine cum e,romanul cind se ajunge il amendeaza pe tacsu prima data,e o mentalitate proasta la unii dintre noi ca atunci cind avem o functie sa facem orice pentru a demonstra ca suntem tari,si acel ceva il putem face doar in fata conationalilor nostri.Uite un mic exemplu,intimplator am dat de topicul ewals,cu discutiile de acolo.La o coloana dea lor este un dispecer roman,ludus .Cei din alte coloane stiu ca acolo e mai aiurea cu programul,sa zic asa.Intimplator in cafenea am dat de acest tip care punea o intrebare referitor la pauza de 9 ore de odihna.Nu stia ca e pauza minima si ca se poate lua maxim de 3 ori intre pauzele normale de minim 11 ore,in plus omul vroia sa ii dai tu litera de lege in care zice asa ceva.Lam rugat sa caute in reg dar ioc,a inceput cu discutii ca suntem multi care dam raspunsuri si nu stim nimic.Poate eu nu stiu multe,hahah,dar acolo participa si un coleg care are experienta zic eu in asa ceva,si acel coleg sa lasat pagubas sa mai explice vazind cu cine are dea face.Deci atunci cind unu te alearga si te pune sa faci orice zicind ca vrea sa ii demonstrezi lui asta eee,nu stiu cum sa spun.Nu stiu daca face acelasi lucru cu soferi de alta nationalitate,Totusi sper ca el e un caz izolat,sunt altii cum e Diana,care vor sa faca o treaba buna.Sfatul meu cel mai sincer e ca acestia ar trebui ca inainte sa fie dispeceri sa mearga macar 1 saptamina pe traseu cu un sofer,sa stea la cabina,sa se spele si sa traiasca la fel ca noi,atunci sigur vor avea o alta perspectiva asupra acestui subiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

dar nu inteleg cine esti tu :;;;;;;;;;;;;;Am deschis acest subiect pentru a afla ce e in capul vostru;;;;;;;;;;;;;;;;;esti cumva doctor  si nai de lucru;;;;;;;;;;;;nu am dispecer eu sant si una si alta dar am auzit discuti intre ei ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;ba andicapati aia doi nu gasesc nici aeroportu dar mite firma;;;;;;;;;;;;am trimis un prost sper sa se descurce;;;;;;;;;;;astea au fost cuvintele folosite m am aptinut cu greu   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

colegilor am avut si eu multe experiente nedorite

eram in zona erfurd "D" la ikea    am ajuns dimineta pe la ora 9 dupa  program de 10 ore eram rupt pana la urma apuc sa descarc in programu de lucru    nici nu am apucat sa manac  a sunat dispeceru si mi a zis ca trebuie sa incar tot in ziua ai la vreo 250km , nici nu  a vrut sa auda de program, mi a raspuns asa " daca vrei cursa inspre casa incarci daca nu  e problema ta  dar trebuie sa incarci"

am ajuns  in locul pt incarcare si surpriza numai" morgen "  dimineata  am inacrcarea "si asa m am rugat la dumnezeu 30 de zile sa nu ma opreasca asta s a inatmplat cu Baloi de la Galassini

  sfatul meu ar fi urmatorul

"Domnule dispecer vrei sa merg  fara program?  te rog  scrie asa  pe o hartie

eu subsemnatul cum te cheama in calitate de cordonator trafica  la firma  care esti  ii ordon soferului numele  sa mearga in curas  stiind de faptul ca , soferul nu mai are program de condus ,  data ora si locul  unde se afla camionul 

si sa mai scrie pe aceasta hartie ca isi asuma riscul si consecintele orcarui eveniment 9acident , amenda )

pe aceasta hartie sa o ia frumos sa o duca domnului director si sa puna o stampila si numele amandoi ,

pe urma sa o ia frumules sa o bage intr un fax si sa o trimeata la un  numar dat de tine"

ATUNCI VEDEM CU ADEVARAT CE SE STIE IN FIRMA SI  CE FACE DISPECERU  PT A FI EL VAZUT CEL MAI BUN IN FIRMA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

pff..cei care stau doar la birou si nu cunosc ce inseamna sa fi pe camion sa faci toata treaba nu inteleg..eu cunosc situatia de la tatal meu asa ca imi inteleg soferii chiar ii ajut..inainte sa le dau adresele le caut eu sun sa ma asigur k nu vor cauta ca nebunii le dau informatii utile...si ii inteleg atunci cand intampina probleme..fara sa folosesc expresii gen "nu ma intereseaza te descurci..e vina ta..."etc..rezolvam problemele impreuna..bine atata timp cat ma asculta si nu fac de capu lor...ca apoi sami spuna "pai am crezut ca...ma gandeam ca poate"...e important sa comunici orice "rahatzel" orice chestiune cat de mica ar fi ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

pff..cei care stau doar la birou si nu cunosc ce inseamna sa fi pe camion sa faci toata treaba nu inteleg..eu cunosc situatia de la tatal meu asa ca imi inteleg soferii chiar ii ajut..inainte sa le dau adresele le caut eu sun sa ma asigur k nu vor cauta ca nebunii le dau informatii utile...si ii inteleg atunci cand intampina probleme..fara sa folosesc expresii gen "nu ma intereseaza te descurci..e vina ta..."etc..rezolvam problemele impreuna..bine atata timp cat ma asculta si nu fac de capu lor...ca apoi sami spuna "pai am crezut ca...ma gandeam ca poate"...e important sa comunici orice "rahatzel" orice chestiune cat de mica ar fi ea

cum de nu am norocul sa fii dispecerea mea  ;D ;D ;D  ;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sa fim cinstiti , sunt dispeceri si dispeceri ...am avut parte si de dispecer care i-mi cere sa fac o cursa de 800km.

cu trei descarcari Barcelona ,Madrid, Burgos ..si sa si incarc din Burgos in aceiasi zi  ;D i-am explicat ce si cum si-mi

spune nuuu , ca se poate  ;D si cand vezi ca-i bolovan nu-i spui sec ?..eu nu sar din program

sau aveam descarcare vineri dimineata , trag si ajung joi dupamasa ,descarc ( in prealabil anunt dispeceru ca incerc sa descarc daca reusesc in dupamasa respectiva ) sun dispeceru  sa-mi caute cursa  dimineata la prima ora...pe la 12 sun dinou si intreb ,nimic ? la care tipul se scapa si-mi spune ..vai am uitat de tine  >:(

dar sunt si dispeceri profesionisti care stie tot ce tine si de traseu si de prog. tau conteaza cat se implica in munca pt. care sunt platiti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asa...de dragul dicutiei...un sofer isi dovedeste cunostintele prin Atestat profesional...un dispecer cum isi dovedeste cunostintele ? Exista un document in acest sens ?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

o biata hartie e egal cu ZERO in ambele cazuri  ;D da si pt. dispeceri exista ' scoala ' dar cel mai important e experienta si implicarea nu doar trimiterea unor adrese 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

constat un lucru cert : daca nici aici pe forum unde nu exista nici o obligatie sau rang social nu se gaste o solutie de mijloc , dar atunci cand stresul este maxim ,timpul prea scurt si se pierd bani ce intelegere se va gasi ???  :) cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Domnior nu toti care stiu sa lucreze la calculator se pot numi ,,Dispeceri,,ci e nevoie de mult mai mult din pacate sau stricat si aceste locur de munca se platesc prost si dispeceri nu sunt cointeresati de munca lor si nici stimulati.ce sa mai vorbim da onoare si corectitubine ei sunt la biro aproape de sefi si noi departe :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Da asa este dipecerul si relatia cu el e foarte importanta daca el e mai putin pregatit sau nu zic ''incompetent ''e clar ca in momente delicate mai tare te incurca decit te ajuta..Zic asta pt ca pe masina care lucram aveam un sistem de supraveghere prin satelit ajung la adresa dupa un drum de 300km  dar fiind noapte si fara nici un indiciu k acolo ar fii vro firma sun si intreb unde k nu vad nimic in jur.. zic la disp...el destept si mare urs cu pc in fata zice pai unde esti k mai ai inca 250m pin la client si dute dupa spusele lui dirijat prin satelit pe o strada unde m'am blocat  si el relaxat zice ''las k o gasesti tu!! mai insista!! :)de fapt era unde oprisem io prima data :)intr'o  ora am revent de unde plecasem cu programul sarit de 4.5 h drive...De mare folos a fost domnul meu dispecer....Ok ajung totusi la destinatie descarc pe pauza si incercind sa trag te timp sa fac 45min in curtea fermierului ala nervos care ma astepta de o ora.. Dupa 40 min vine si zice ''acum pleci din curte nu ma intereseaza pauza ta''  si uite asa doar din cauza dispecerului..am condus mai mult decit este permsi, pauza nu am luat si am sarit si din programul de lucru de 15 ore ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Domnilor colegi nu are rost sa ne batem capul cu dispecerii.E adevarat ca un maimutoi deasta te freaca cum vrea el dar cand ajungi la birou trebuie sa stai cu el de vb BARBATESTE eventual sal il si urechezi si de fiecare data TREBUIE SAI ADUCI AMINTE CA SALARIUL LUI ESTE DIN STRESUL CARE IL INDURI TU SI PE SPATELE TAU.

Nu va suparati pe mine dar dispecer poate fii oricare dintre noi daca cunoaste bine limba engleza si un pic calculatoru

Nu vedeti ca dispecerii cu care te certi sunt numai pustanii astia de 23-30ani .Cei trecuti de 30 ani stiu cu ce semaninca meseria asta stie sa vb cu omul si la mine unul eu nu ii dau voie sa imi vorbeasca de sus  sau sami inchida tel in nas

Aviz colegilor nostri care ii invata pe dispeceri la spaga 

Ginditiva ca nu o merita fiinca nu transpira niciodata pt muncacare o face 

Si cum ar fii sa dam toti spaga cind ne intoarcem din cursa .Cine cistiga ? ca noi facem intrecere care da mai mult?

Nu mai intrati in jocul lor .EI NICIODATA NU O SA ZICA DE NOI  VAI SARACUL .In fata lor noi suntem niste FRAIERI

DRUMURI BUNE SA AVETI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegilor nu vad de ce atata cearta cu dispecerii............pe ce tema va certatii..........ca nu gasiti adresele,nu ajungetii la timp,......am un vecin lucreaza la edy si lucreaza de mult.........mi-a confirmat ca dispecerii urla si vb urat cateodata dar au si acoperire de multe ori..........soferii rataciti  [sa jucat pe gps seara si dimineata a uitat, a mers 250 km si a realizat ca erea pe alt traseu],a stat in fata fabrici 1 ora si nu se deschidea poarta [ nu pe acolo erea intrarea ,a sunat prea tarziu se terminase programu nemtilor].si acum recent [10 minute] un echipaj de la dumagaz ma intrebat cum poate traversa pe m0 catre casa ca ia scos gps si ia intors catre m1 [sant la mcdonalds pe m0] ,atunci va intreb pe voi chiar ei sant dracu sau nu............vecinu meu este mai vechi cu un an ca mine in aceasta meserie  dar sustine ca atata timp cand nu suni ca nu gasesc adresa,nu vor sa ma descarce,cum sa fac sa ajung, nu ati are nimeni treaba ...........padure fara uscaturi nu exista..........de aceea noi ne numim sau santem numiti profesionisti......hai sa aratam acest lucru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.