Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

O scoala buna?


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Salutare,

Intrebarea se adreseaza in principal celor care au facut scoala relativ recent.

Puteti recomanda o scoala buna in Bucuresti pentru C,D?

Am un prieten la una plina de reclame insa este foarte dezamagit: orele de legislatie (alea care ar trebui sa fie peste 60 cu legislatie, conducere, preventiva, intretinere autovehicul si mecanica) sunt de fapt 18h si s fac impreuna cu cei care fac A si B...adica 3 Infractiuni , 4 indicatoare, si 5 intrebari de mecanica ....pentru B. Cam asta e tot.

Iar la traseu am inteles, de ex pentru C unde ar trebui sa faci 30h ei fac...12h (12 * 50 min).

Prietenul asta a dat si banii de la inceput asa ca acum nu poate decat sa regrete scoala de renume.

Voi unde ati facut si cum s-a procedat?

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu am facut la BIDITRANS acum cateva luni,daca nu ai gasit ceva pe plac eu cred ca este foarte buna,am facut C.E.D inclusiv atestatele si adr,ti se face si reducere din pret si poti plati si in rate,au camioane iveco,foarte bune iar pentru cat D au un IKARUS bun si el,despre instructori nu ai ce comenta, profesionisti,deci dupa parerea mea este foarte buna.

daca mai ai intrebari iti raspund cu placere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

as vrea sa incep si eu scoala pentru c + e, si m-ar interesa o parere despre o scoala unde poti invata ceva despre categoriile alea, nu sa ma duc bou si sa vin vaca ( vb romanului :))

dak am lucrat pe 3,5 T 5 ani si am facut curse numai pe tara imi va fii de folos cu ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut eu am facut tot la biditrans c si e[inclusiv b in 2005],si mi se pare ok dar au camioanele cu schimbarea gamelor prin bataie e mai usor zic eu dar daca vrei altceva am vazut un camion la autogeneral si cred ca avea din ala cu jumatati si e mai ok zic eu sa faci pe ala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu raman la parerea ca elevul face diferenta intre scolile de soferi pentru ca scoala oricare ar fi ea tot face cursurile de rigoare si explica cum trebuie deoarece exista personal calificat ; dar daca taunele se duce acolo si se gandeste la cum sa gaseasca o combinatie sa-i dea iesirea din scoala ca traseu il are aranjat de asta exista scoli mai bune si mai putin bune , cele bune sunt alea care mai si aranjeaza niste lucruri , deci colegule te poti duce la oricare daca tie iti place si chiar vrei sa inveti , succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

iti dai seama k nu m-ar interesa o scoala k sa trec prin ea k gasca prin apa, k nu vreau sa ma urc la tir si sa omor omu p strada. sincer, cei care fac lucru asta sunt cam inconstienti de ce ar putea sa se intample dak scapa 40 de T de sub control. am lucrat pe tara 5 ani pe 3,5 si am vazut cate ceva in astia 5 ani, si cu dube si cu tiruri si nu doresc la nimeni accidente, mai ales mie. asa k intrebam de o scoala unde instructorilor chiar le pasa de ce vei face la volan cand te vei urca singur. multumesc si drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
  • Members

Oameni buni eu am sa va spun ca in scoala nu am invatat mai nimic si nici ore de conducere nu am efectuat prea multe,ca de ,motorina e scumpa.Tot ceea ce am invatat am furat de peste tot si pe propria piele.Acum merg pe orice masina,inclusiv U.E.,dar cite am tras,numai eu stiu!Acesta este adevarul si daca nu ai singe in instalatie si nu-ti place ce faci, mai bine te lasi pagubas.Parerea mea (personala)este ca Scolile lui peste(particulare)au tot interesul numai sa ia banii,ca dupa aia................................................. ;D ;D ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Salutare,

Intrebarea se adreseaza in principal celor care au facut scoala relativ recent.

Puteti recomanda o scoala buna in Bucuresti pentru C,D?

Am un prieten la una plina de reclame insa este foarte dezamagit: orele de legislatie (alea care ar trebui sa fie peste 60 cu legislatie, conducere, preventiva, intretinere autovehicul si mecanica) sunt de fapt 18h si s fac impreuna cu cei care fac A si B...adica 3 Infractiuni , 4 indicatoare, si 5 intrebari de mecanica ....pentru B. Cam asta e tot.

Iar la traseu am inteles, de ex pentru C unde ar trebui sa faci 30h ei fac...12h (12 * 50 min).

Prietenul asta a dat si banii de la inceput asa ca acum nu poate decat sa regrete scoala de renume.

Voi unde ati facut si cum s-a procedat?

Multumesc

ce inseamna pt tine o scoala buna ? crezi ca or sa te invete sa bagi in rampa?.....sa iti explice motorul diesel si principiile lui.....sa iti arate ceva mecanica sa stii si tu ce este retarder si intarder......ce inseamana ambreajul la o cutie semiautomata?........toate astea le inveti de la unu altu mai bine zis le furi ca daca nu iti place si nu ai capacitatea de a prinde unele lucruri din mers....e greu.....la 99% din scoli inveti acelasi lucru....cum sa mergi cu un camion de 7,5 t cum sa schimbi vitezele PE MASINA RESPECTIVA si doar atat ca daca din gresala dai examen pe alta sar putea sa nu pleci dupa loc....te mai invata frana de mana....iti spune ca ai un comutator in podea de unde o opresti sau faci gen frana de motor depinde de masina si model....iti arata bine inteles panoul de bord aerul ca sa poti sa pleci dupa loc tre sa fie mai sus de anumite atmosfere dar nu iti explica dc si pentru ce decat ca altfel nu pleaca masina dupa loc......cum sa te incadrezi pe strazi sa vada el daca te descurci cu gabariutul......cam atat.....ai ajuns la remorca?.......aaaa pai stii 90% din baieti dau spaga la traseu ca altfel nu te trece stii numai vrea gaborii sa piarda timpul cu tine cu dat cu spatele pe drum drept cu remorca (fara sa o blochezi:)))...)....etc in concluzie nu te invata la scoala mai nimik pune mana si invata de la unu si altu mai citesti pe aici o parere un sfat mai te uiti pe you tube ....daca nu exista internetul numai erau atati soferi.....:))).....deci scoala e doar pt a obtine permisul nu pentru a te face SOFER PROFESIONIST drumuri bune....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Oameni buni eu am sa va spun ca in scoala nu am invatat mai nimic si nici ore de conducere nu am efectuat prea multe,ca de ,motorina e scumpa.Tot ceea ce am invatat am furat de peste tot si pe propria piele.Acum merg pe orice masina,inclusiv U.E.,dar cite am tras,numai eu stiu!Acesta este adevarul si daca nu ai singe in instalatie si nu-ti place ce faci, mai bine te lasi pagubas.Parerea mea (personala)este ca Scolile lui peste(particulare)au tot interesul numai sa ia banii,ca dupa aia................................................. ;D ;D ;D

cel mai bun raspuns de pana acum.........si pt toti amatori a obtine cat c,c+e,d,d+e......nu inseamna nimik....este egal cu 0.......pana a ajunge sofer e drum lung rabdare multa pricepere si capacitate de a invata repede......fire de par cazute sau albe.....daca ati cundus o duba sau un papuc am vazut ca multi gandesc ca .....mda cam acelasi lucru e si cu tirul decat ca la o scara mai mare....:))))......soferi de tir nu se fac dacat cei care au in sange asa ceva si le place nu cei care o fac doar pt bani......ca apropo bani se fac pe parcurs nu in prima luna sau primul an.....hai sa ne avem bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.