Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

daca se pricepe cineva sa zica o parere....


Vizitator

Postări Recomandate

Circulam cu o masina mica pe o sosea cu 2 benzi + 1 de tramvai pe sens. eu mergeam pe banda 2 deci pana la ax mai aveam linia de tramvai.

Pe contrasens trecea strada o persoana ... ea a ajuns la ax cand eu eram pe trecere ... deci in nici un caz nu mai puteam opri.

aveam 62 km/h

am fost oprit : motivul ....viteza ... l-a care aud prin statie ... "da i-ai permisu ca nu a dat prioritate"

am facut contestatie .... oare am vreo sansa?

am un martor care era cu mine in masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Circulam cu o masina mica pe o sosea cu 2 benzi + 1 de tramvai pe sens. eu mergeam pe banda 2 deci pana la ax mai aveam linia de tramvai.

Pe contrasens trecea strada o persoana ... ea a ajuns la ax cand eu eram pe trecere ... deci in nici un caz nu mai puteam opri.

aveam 62 km/h

am fost oprit : motivul ....viteza ... l-a care aud prin statie ... "da i-ai permisu ca nu a dat prioritate"

am facut contestatie .... oare am vreo sansa?

am un martor care era cu mine in masina.

ce inseamna sa nu cunosti legea  8)

permis suspendat corect .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Circulam cu o masina mica pe o sosea cu 2 benzi + 1 de tramvai pe sens. eu mergeam pe banda 2 deci pana la ax mai aveam linia de tramvai.

Pe contrasens trecea strada o persoana ... ea a ajuns la ax cand eu eram pe trecere ... deci in nici un caz nu mai puteam opri.

aveam 62 km/h

am fost oprit : motivul ....viteza ... l-a care aud prin statie ... "da i-ai permisu ca nu a dat prioritate"

am facut contestatie .... oare am vreo sansa?

am un martor care era cu mine in masina.

un prieten de-al meu a patit la fel si a depus contestatie si a castigat(pe filmul de la radar se vedea clar ca pietonul era pana in axul drumului,martorul tau nu e luat in considerare cat exista filmul care dovedeste sau infirma contraventia) daca este asa cum spui castigi daca nu sigur iei 3 luni de stat pe bara,partea buna este ca dureaza si pana la solutionarea cauzei poti circula cu dovada,sper ca ti-am fost de folos.bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce e suspendat corect...?

Prioritatea se acorda pe sens nu?

Chestia cu organul constatator ... ca daca nu a vazut el ... si i-a dat colegul prin statie se aplica?

Stiu pe cineva care a fost in aceeasi situatie ... in afara de viteza si a castigat.

nu ca acum daca faci contestatie iti da permisul inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

aveai 62 km/h... inainte de trecere trebuia sa reduci viteza... aveai indicator ... presemnalizare la trecere pt pietoni....

exact ce spunea un coleg inainte.... este corecta decizia... cum zicea colegul gongy...

pe asta se bazeaza politistii.... pe minunea aia de indicator de inainte.

daca te-au filmat si se inregistreaza viteza nu ai nici o sansa.... am patit-o eu si a trebuit sa ma rog de politist un sfert de ora sa ii explic ca imi suna alarma la o banca si ca ma grabeam foarte tare...m-a vazut omul ca aveam scris pe masina INTERVENTIE - SERVICE (un politist din iasi) sa ii dea Dumnezeu sanatate ca m-a lasat cu permisul in buzunar. un om adevarat... nu pot spune altceva.....

daca ti-a facut procesul vb ...  naspa... chiar imi pare rau, dar nu prea ai ce face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegule ai sanse 99% pt ca in legislatie scrie la art.135 lit.h. prioritate se acorda pietonului cand acesta traverseaza prin loc cu marcaje sau indicator cand acesta se afla pe sensul de inaintare al autovehicolului ;in ce priveste viteza de 62 km/h nu poate sa-ti dea decat o amenda permisul retinandu-se cand se depaseste viteza legala cu mai mult de 50 peste !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

sper sa ai noroc si sa reusesti sa scapi doar cu o amenda ptr viteza , legal insa sa stii ca e corecta suspendarea daca NU ai avut refugiu pietonal intre sensuri,daca cumva era trecere marcata,fara refugiu, au ei dreptate,nu conteaza cite benzi ai pe sens si ca ai martor,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

sper sa ai noroc si sa reusesti sa scapi doar cu o amenda ptr viteza , legal insa sa stii ca e corecta suspendarea daca NU ai avut refugiu pietonal intre sensuri,daca cumva era trecere marcata,fara refugiu, au ei dreptate,nu conteaza cite benzi ai pe sens si ca ai martor,

gresesti prietene!

Art. 135

Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si in urmatoarele situatii:

h) pietonului care traverseaza drumul public, prin loc special amenajat, marcat si semnalizat corespunzator ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci cand acesta se afla pe sensul de mers al vehiculului.

problema este cat de sigur esti ca nu era pe sensul tau, daca esti 100% nu ezita sa te duci in instanta si ceri proba de la camera politistului, daca nu esti 100% mergi in instanta si soliciti proba cu martor, si roagate la Dumnezeu ca juristul de la politie sa nu se prezinte si sa nu ceara el caseta

trebuia in prima faza sa ii faci o reclamatie politistului la el la sediu (pana faceai cotestatia la tribunal) si ziceai ca te-a nedreptatit si cereai ca sefii lui sa iti arate filmarea de pe camera. Daca aveai dreptate poate iti luai permisul din Politie direct, daca nu o incercai la tribunal cu proba cu martor.

eu am avut mai multe contestatii si decat una singura nu am castigat-o, dar amfacut la contestatii in anulare pana mi-au dat ei permisul inapoi (nici in ziua e azi nu stiu in ce baza mi l-a dat atunci inapoi) dar de fiecare data m-am dus in instanta cu lectiile facute

si... ai mesaj privat cu niste sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Moderators

gresit..este specificat clar in legislatie : in apropierea punctelor cu pericol real de accidente ca piete aglomerate, treceri pietoni,scoli, etc se reduce viteza pana la evitarea oricarui pericol(inainte de '90 cand am luat gradele era de max 30, acum cica este interpretabila..n am inteles asta..)..

Apoi, inainte de 90 daca pietonul punea jos piciorul pe carosabil pe o trecere de pietoni trebuia sa opresti indiferent pe care sens era el si pe acre banda erai tu. Ajustarile ulterioare vis a vis de aceasta problema au fost( nu mai stiu ordinea exacta):

  cand pietonul era pe sensul opus nu era necesar sa opresti

  cand pietonul este pe alta banda(el pe banda 1 tu pe 3 de ex)nu era necesar sa opresti.

Oricum ei(militienii) oricum se iau de noi motivand(au oarece dreptate) ca franarea in cazul nostru cu un "elefant" de 40t este mult mai mare decat la un autoturism..

De altfel eu decat sa le dau satisfactie,sa ma milogesc sau sa contribui la "Fondul de Rulment al Familiilor de Militieni"(F.R.F.M.) prefer sa fiu mai mult decat prevazator chir cu riscul de a ma injura cei din spate(in special cei din Bucale..  ;D

Anyway Drumuri line fara capre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi colegi , imi cer scuze ca nu am raspuns ,..... am fost plecat in italia ... s-a amanat pe 11 mai , au venit pozele de la politie , pietonul e langa ax , cand eu sunt aproape trecut de trecere.

acum problema e in mana inastantei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegii,

daca exista refugiu intre benzile de circulatie sau linie dubla continua si pietonul se afla cel mult la mijlocul drumului pana la intrarea pe sensul meu de mers,atunci nu se suspenda dreptul de conducere,iar cu viteza e cu totul altceva,e alta incadrare a legi,o simpla amenda.deci ai scapat cu siguranta daca spui adevarul.drum fara probleme la toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • Members

Permisul a fost supendat corect! Nu ai nicio sansa de castig. Legea spune clar. Trebuie sa acorzi prioritate pietonilor DOAR de la trotuar la axul drumului NUMAI in cazul cand exista un SCUAR pe mijlocul drumului (ceva sa desparta sensurile....de exemplu un squar cu pomi/ flori) dar in cazul tau trebuie sa acorzi prioritate chiar daca a calcat in partea cealalta. Nu e niciun scuar pe mijlocul drumului. Linia de tramvai nu se considera scuar! Prin scuar se intelege despartire CLARA a sensurilor prin ceva constructie nu linie continua si atat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Permisul a fost supendat corect! Nu ai nicio sansa de castig. Legea spune clar. Trebuie sa acorzi prioritate pietonilor DOAR de la trotuar la axul drumului NUMAI in cazul cand exista un SCUAR pe mijlocul drumului (ceva sa desparta sensurile....de exemplu un squar cu pomi/ flori) dar in cazul tau trebuie sa acorzi prioritate chiar daca a calcat in partea cealalta. Nu e niciun scuar pe mijlocul drumului. Linia de tramvai nu se considera scuar! Prin scuar se intelege despartire CLARA a sensurilor prin ceva constructie nu linie continua si atat!

Serios?

ai gasit tu o lege d-asta?

eu am gasit asta in codul rutier

si acolo nu specifica de niciun scuar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

inainte era, daca separarea sensurilor nu este facuta de vreo bordura, ai obligatia sa acorzi prioritate.

acum e asa:

sursa: http://despagubiri-rca.ro/legislatie/discutii-despre-legi/accident-pe-trecerea-de-pietoni/

Obligația conducătorului auto:

În lumina prevederilor art. 135 lit.h din HG nr. 1391/2006 privind Regulamentul de aplicare a OUG nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice , conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere pietonului care traversează drumul public, prin loc special amenajat, marcat şi semnalizat corespunzător ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci când acesta se află pe sensul de mers al vehiculului.

Dreptul pietonilor la traversarea pe trecerea de pietoni:

Pietonii au prioritate de trecere faţă de conducătorii de vehicule numai atunci când sunt angajaţi în traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate şi semnalizate corespunzător, ori la culoarea verde a semaforului destinat pietonilor în conformitate cu prevederile art. 72 alin.(2) din OUG nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, cu completările și modificările ulterioare.

Obligațiile pietonilor la traversarea drumului public:

Traversarea drumului public de către pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate şi semnalizate corespunzător, iar în lipsa acestora, în localităţi, pe la colţul străzii, numai după ce s-au asigurat că o pot face fără pericol pentru ei şi pentru ceilalţi participanţi la trafic, potrivit art. 72 alin.(3) din OUG nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, cu completările și modificările ulterioare.

Se interzice pietonilor şi persoanelor asimilate acestora:

să se angajeze în traversarea drumului public atunci când se apropie un autovehicul cu regim de circulaţie prioritară care are în funcţiune semnalele speciale de avertizare luminoase şi sonore, conform art. 167 alin. 1 lit. a) din HG nr. 1391/2006;

să prelungească timpul de traversare a drumului public, să se oprească ori să se întoarcă pe trecerile pentru pietoni care nu sunt prevăzute cu semafoare, prevăzut de art. 167 alin.1 lit.c) din HG nr. 1391/2006

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.