Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Basculanta 8x4


Postări Recomandate

  • Members

Tir nu am condus, dar pe bascula am lucrat, si sper sa ma mai cheme sa lucrez. Eu zic ca ai mai multe sanse sa te angajaezi pe bascula decat pe tir. Pe tir, iti cere experienta, nu neaparat sa stii sa manevrezi ansamblul, ci sa te descurci cand te duci in cursa....colegii care lucreaza pe tir iti pot spune mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Moderators

colegule daca vrei sa te ia cineva pe basculanta incearca la inceput pe la vreo balastiera..se lucreaza la greu ..faci multe prostii ( care or sa ti fie de folos mai tarziu adica sa stii de ce sa te feresti sau unde si cum poti sa traiesti)..ai sa incepi mai mult ca sigur pe vreo RABA dar cand ajungi p[e o articulata sau pe un 8*4 o sa ti placa mai mult

aaaa...si vezi ca pe santier sau la balastiere ai sa gasesti mai multe...."c..ve" ca peste tot..sa nu ai incredere in nimeni si sa nu vb in plus(asta pana capeti ceva vechime mai ales in anturajul in care esti)restul le inveti din mers..eu am lucrat la centura iasului pe un tracker si ti zic din experienta..dupa vreo cateva luni de basculanta ( dupa ce te inveti cu gamele si restul) cauti vre- un coleg printr- o parcare mai retrasa si- l rogi frumos daca poate si cand poate sa mearga cu tine vreo ora sa te lasa sa faci manevre(cuplari decuplari, parcari,incearca mai mult parcari pe dreapta ca daca la o proba la un interviu la o firma dai parcare pe dreapta i ai "dat pe spate"...apoi te apuci frumos si iei un atlas cu harti rutiere(imprumuti eventual de la un coleg tirist) si inveti principalele rute din europa si ti notezi eventual punctele principale(i l intrebi tot pe colegul tirist) unde se pot face cumparaturi langa autostrada(ideea este sa nu te abati mult de la traseu,iar programul sa ti l faci inasa natura incat sa ti faci cumparaturile in pauza de 45"), unde se alimenteaza de obicei ca es Kufstein can meri spre italia sau waregen cand meri spre Anglia, ca tu cand tranzitezi germania n o faci pe 7 pe unde te da navigatorul ci mergi pe 9 ca i mai liber fara BAG si fara restrictii...eu dupa o pauza de 9 ani pe tir asa am facut am luat o de la inceput fara sa mi fie rusine ca nu stiu multe si ca s "prostu satului"..ideea este ca nimeni nu s o nascut invatat (dar angajatorii nu vor sa inteleaga asta) si ca AI de invatat sau completat cunostinte toata viata..eu i ti doresc vb cuiva multe "succesuri"  ;)

Drumuri line fara capre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.