Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

4 morti pe DN7


Postări Recomandate

  • Members

azi pe la ora 16,20 pe DN7 sa produs un grav accident de circulatie in urma caruia 4 oameni si-au pierdut viata,o dacia papuc in care se aflau 4 oameni, a intrat pe contra sens in incercarea de a evita coliziunea cu o bordura cazuta dintr-o basculanta,intrand pe contasens sa izbit frontal cu un tir circuland regulamentar din sens opus,soferul basculantei a fost oprit la intrarea in bucuresti.

  DUMNEZEU SA-I IERTE SI SA LE ODIHNEASCA SUFLETELE.

  acum intrebare....oare de ce nu a asigurat bordurile in basculanta??????

                            de ce nu a oprit la locul accidentului?

  este adevarat ca accidente de acest fel se produc mai rar deoarece multi dintre soferi stiu ce inseamna neasigurarea marfi transportate indiferent care este ea.am sa citesc cu interes comentariile indiferent ca sunt pro sau contra.

    drumuri bune dragi colegi.....si fara asemenea incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Hai sa deschid eu sirul comentariilor, cineva trebuie sa o faca, nu ?  ;D

Parerea mea este ca cel vinovat in ce-a mai mare masura este soferul basculantei care n-a asigurat bine marfa ce o transporta, in cazut acesta bordurile. Sa nu uitam totusi  ca o vina o au si cei care incarca masina, in cazul in care ea a fost incarcata mai mult decat era normal sa o incarce (nu stiu cum a fost incarcata, dar ma refer aici la faptul ca de cele mai multe ori , basculantele sunt incarcate in asa fel incat marfa transportata trece cu mult peste obloanele camionului ).Sa spunem ca si soferul daciei n-a ales bine partea , ca a tras stanga si s-a izbit frontal cu acel camion, dar el a reactionat asa cum a putut  atunci cand a vazut ce pericol vine spre el (deobicei soferii au instinctul sa traga stanga in astfel de situatii) , in acele miimi de secunda incerci sa eviti pericolul , el a ales stanga (poate daca tragea dreapta era mai bine, sau poate mai rau, numai Dumnezeu stie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu cred ca principalul vinovat este soferul basculantei,mai putin conteaza in ce directie trebuia sa traga soferul daciei,urmatorul vinovat care ar trebui tras si el la raspundere este cel care a incarcat basculanta si seful care a lasato sa plece asa,sa presupunem ca a fost incarcata peste capacitate probabil soferul si-o fi dat seama poate o fi spus ca este incarcat peste capacitate dar daca a avut patre de vorba aia romaneasca '' BA ORI PLECI ASA CUM TE INCARCAM NOI ORI PLECI ACASA CA MAI SUNT O SUTA LA POARTA CARE ASTEAPTA" bineinteles este o presupunere dar cu care ne intalnim multi dintre noi destul de des.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da , raman surprins sa vad ca unii sunt de parere ca si soferul daciei are vina... mentalitate tipic romaneasca... colegule dar mai bine am gasi borduri pe toate drumurile si sa ramana numa cei care sunt soferi pe drum nu? ca deh putea so ia prin stanga prin dreapta pe sus pe jos... e clar nu are ce cauta un obiect strain pe drum... drumul e facut si pentru alte categorii de oameni nu numai pentru soferi asa cum se cred unii... sofer nu exista si ;la 80 de ani cand intri in pamant ai ceva de invatat daramite la 40 50 20 si lista poate continua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Fratilor, inainte de accident am stat de vorba cativa km cu soferul camionului incarcat cu fier,am mers in spatele lui,omul era pe autostrada la iesire din Bucuresti si mergea pe sensul catre Pitesti.

Ce sa zic era destul de incarcat,cu siguranta avea peste limita admisa,apoi cand am ajuns acasa am vazut beleaua la tv.

  Pacat,Dumnezeu sa-i odihneasca in pace pe cei decedati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

da , raman surprins sa vad ca unii sunt de parere ca si soferul daciei are vina... mentalitate tipic romaneasca... colegule dar mai bine am gasi borduri pe toate drumurile si sa ramana numa cei care sunt soferi pe drum nu? ca deh putea so ia prin stanga prin dreapta pe sus pe jos... e clar nu are ce cauta un obiect strain pe drum... drumul e facut si pentru alte categorii de oameni nu numai pentru soferi asa cum se cred unii... sofer nu exista si ;la 80 de ani cand intri in pamant ai ceva de invatat daramite la 40 50 20 si lista poate continua...

Catalin...daca am iteles eu bine din ce s-a scris prin ziaresi din ce am vazut pe la televizor...accidentul sa intamplat in localitate(50de km/h)...bascula nu circula in fata papucului,deci bordura era deja pe asfalt.Concluzie....si eu sunt de parere ca soferul papucului(Dumnezeu sa il ierte)are si el partea lui de vina(viteza excesiva,neatentie..etc)eu zic ca daca mergi cu 50 la ora si esti atent la drum e imposibil sa nu ai timpul de a frana in cazul in care observi un obstacol pe banda carosabila.Dar cum niciunul dintre noi nu am fost acolo habar nu avem care au fost imprejurarile exacte ale accidentului deci nu putem face alceva decat sa ne dam cu parerea.....vinovatia nu o va impartii decat Dumnezeu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.