Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Legal .....sau ..... ilegal ?


Gongy

Postări Recomandate

  • Members
am voie sa circul de la ora 22 pana la ora 08 dimineata deci eu plec la ora22 diferenta pana la ora 01 ora utc este de 3 ore deci a doua zi cand am voie sa plec .eu plec la 22,merg noua ore cu pauza de o ora intre ele deci osa ma opresc la 8 dimineata cand pot sa plec
in acea zi la ora 22 s-au la ora normala utc respectiv 01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Daca dupa 4ore si 30 de min am ajuns la descarcat sa zicem(sau vama)trebuie sa fac pauza de 45 de min inainte de a incepe descarcarea?Si daca da,cat timp fac descarcarea(sa zicem 3h) ma pun pe tahograf ca alte servicii(semnu de ciocane) dupa aceea,cat mai pot sa conduc ca sa fiu in regula?De fapt cat poti sa stai maxim pe ciocane si dupa aia sa mai si conduci,cat ar fii un total acumulat pentru toate astea cu tot cu pauzele de 45 de min.

De obicei il pui pe pauza , dupa 4 ore si 30 minute este pauza obligatorie indiferent ca intri in rampa sau nu minim 45 de minute .Iar intotal acumulate maxim 15 ore de la inceperea programului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cum se fac timpii de conducere pe card in cele 4 ore jumatate cu pauze mici de 5-10 minute? De exemplu pot face un program de 4 ore jumate cu mici pauze de 5-10 minute intre ele ( care nu sunt luate in considerare , doar ce e peste 15 minute e inregistrat ca pauza) depasind astfel cele 4h ore jumate sau cand am ajuns la 4 ore jumate de condus + pauze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pauzele alea mici(5-10 minute)nu se pun la la socoteala.pauza de 45 minute o poti lua in doua transe:prima de minim 15 minute si a doua de minim 30 minute,conform legii.daca spre exemplu:ai condus 4 ore si te opresti si mananci 30 minute dupa ce conduci inca 30 minute trebuie sa faci alta pauza de minim 30 minute deoarece prima pauza este luata in calcul,conform legii,doar 15 minute.

sper ca m/am facut inteles,daca nu,nu ezita sa mai intrebi si iti reformulez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Studiu de caz la examen pentru atestat:(reproduc doar esentialul)

Program condus 1 sofer:Sambata si duminica pauza saptamanala 45 ore. Luni 9 ore, marti 9 ore, miercuri 9 ore, joi 9 ore. Vineri pauza saptamanala 24 ore. Sambata 10 ore, duminica 10 ore, luni 10 ore, marti 10 ore, miercuri 9 ore, joi 9 ore. Vineri si sambata pauza saptamanala 45 ore. E corect sau gresit? Explicati de ce.

Raspunsul corect dat de inspectorul ARR de la Bucuresti la solicitarea mea:Gresit deoarece s-au depasit numarul de ore de lucru pe 2 saptamani...Exista 2 feluri de saptamani la care ne raportam: saptamana de lucru si saptamana calendaristica. Saptamana de lucru e cea dintre 2 programe saptamanale, care nu are voie sa depaseasca 6 programe, indiferent cat au fost ele de lungi, o ora de conducere sau 9 pe program. E apoi saptamana calendaristica, adica de luni ora 0:00 pana dumninica ora 24, la care se raporteaza numarul de ore, arcurile de 24 de ore si numarul de programe de 10 ore si al pauzelor de 9 ore. Adica, la fel ca in exemplu, nu e gresit daca dupa o pauza saptamanala facuta vineri, eu conduc 4 zile la rand cate 10 ore, cu conditia sa fie in 2 saptamani calendaristice diferite si sa nu depasesti numarul de ore legal pe saptamana calendaristica. Tot asa, in saptamana calendaristica pot sa am mai mult de 6 programe, daca nu depasesc numarul de ore cu conditia ca dupa 6 programe de lucrusa iau o pauza saptamanala. Exemplu, 6 programe de 9 ore de luni pana sambata, pauza de 24 duminica si plec la 22 duminica. incep al 7-lea program, dar e in regula deoarece dupa 6 programe am facut pauza saptamanala, nu depasesc numarul de ore saptamanal, 56, si nici cele 6 perioade de 24 de ore de cand am inceput programul, luni, si pana sambata seara cand termin al 6-lea program.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

trimite-l la plimbare , citesti si te apuca rasul .....sau plânsul ...

.. explicatii impropri de un inspector arr !!

s-au depasit numarul de ore de lucru pe 2 saptamani

. Saptamana de lucru e cea dintre 2 programe saptamanale, care nu are voie sa depaseasca 6 programe, indiferent cat au fost ele de lungi, o ora de conducere sau 9 pe program.

Exemplu, 6 programe de 9 ore de luni pana sambata, .

ce sunt astea?

:Sambata si duminica pauza saptamanala 45 ore. Luni 9 ore, marti 9 ore, miercuri 9 ore, joi 9 ore. Vineri pauza saptamanala 24 ore. Sambata 10 ore, duminica 10 ore, luni 10 ore, marti 10 ore, miercuri 9 ore, joi 9 ore. Vineri si sambata pauza saptamanala 45 ore .

Fi atent explicatie profesionala : Gresit !!

conform R561 / 2006 in articolul 4 litera i , saptamana se definește ca fiind perioada de timp cuprinsa intre orele 00 luni si orele 24 duminica , iar litera l , conducere săptămânală ca fiind totalul timpilor de conducere adunat in saptamana , care prin articolul 6 alineatul 2 se stabilește o limita de 56 ore in săptămânal si la articolul 3 o limita de 90 ore

9 + 9 + 9 +9 + 10 + 10 = 56 \

= 94

10 + 10 + 9+9 = 38 /

desi in prima saptamana se respecta limita săptămânală , orele conduse in cea de a doua saptamana fac sa se depaseasca limita celor 90 ore conduse bisaptamanal , deci se încalcă articolul 6 alineatul 3 din R 561 /2006 si prin aceasta este ilegal acest mod

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

mai citeste o data cu atentie. ce a spus el este exact ce ai spus si tu. atat doar, ca a explicat mai clar diferenta dintre saptamana standard si ce anume se raporteaza la ea si saptamana de lucru, adica dintre 2 pauze saptamanale(care nu e obligatoriu sa fie sambata sau duminica) si ce se raporteaza la ea. Asta apropo de discutiile referitoare la programul tau, ca e...cum era termenul? legal corect?

ce spune respectivul inspector e ca nu ai voie intr-o saptamana standard sa depasesti 56 de ore, sau 90 pe 2 saptamani, insa poti incepe al 7-lea program respectand conditiile de mai sus referitoare la ore, daca faci dupa al 6-lea program o pauza saptamanala.

in legatura cu exemplul postat de gongy la inceput, conform explicatiei date de el, programul este absolut corect, un program nu e necesar sa se intinda pe 24 de ore. 4,5 ore condus, 45 min pauza, 4,5 ore condus, 9 ore pauza =18ore si 45 minute dupa care poti incepe alt program. Important: sa nu ai nici o perioada de 24 de ore fara sa ai o pauza zilnica completa.

concret, daca plec in cursa, 6 programe le pot face asa:

program 1. condus+pauze,(program 10 ore)=20 ore 30 minute

program 2, condus+pauze,(program 10 ore)=20 ore 30 minute

program 3, .................(program 9 ore) =18 ore 45 minute

program 4,......................................=18 ore 45 minute

program 5,......................................=18 ore 45 minute

program 6,......................................= 9 ore 45 minute

total, 106 ore si 15 minute. daca plec luni ore 0:00, voi incepe pauza vineri dimineata ora 10 si 15. dupa care trebuie sa stau pana luni ora 0:00 deoarece am condus deja 56 ore.

presupune ca nu ma grabesc si nu fac acele 2 programe de 10 ore. aia inseamna ca am condus doar 54 de ore saptamana respectiva. incep pauza saptamanala cu 3 ore jumate mai devreme(2 ore condus+2 pauze de 45 minute), adica vineri la 6:45 dupa care stau...pana duminica la 22(utc) cand pot pleca deoarece pot sa mai conduc 2 ore saptamana asta. Incep sigur, al 7-lea program, dar e legal deoarece am o pauza saptamanala dupa 6 programe.

ce nu stiam eu, ca poti face 4 programe de 10 ore fara pauza saptamanala intre ele, cu conditia sa fie in 2 saptamani diferite, ca in acel studiu de caz. Cum eu lucrez pe frig, rar se intampla sa fac pauza saptamanala sambata sau duminica. Nu cred ca isi permite acel inspector sa vorbeasca prostii, nu il cunosc, dar e un examen scris care ramane si in cazul ca as fi picat se poate face contestatie...da rau la cv-ul lui :D Nu m-am gandit sa ii cer numele, in cazul in care aplic ce a zis el si am probleme sa ma scoata :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Eu mă refer la explicatii , si la termenii folositi , e jale .... Si mă faci sa cred ca nici tu nu cunosti termenii daca nu faci diferenta !!

asta cu saptamana de lucru e ca si al tau legal corect :P

saptamana e saptamana, cea definita de regulament. dar, programul meu de condus de 56 de ore, insumat cu toate pauzele zilnice, e mai scurt decat 6 perioade de 24 de ore...asta daca fac intr-o saptamana programele complete. termenul ¨saptamana de lucru¨l-am folosit eu, ca sa definesc timpul de lucru (cele 6 programe sau mai putine) dintre doua pauze saptamanale care nu e obligatoriu sa fie sambata si duminica.

Tu lucrezi pe card, la sfarsitul zilei de lucru inchizi programul. presupune ca esti pe disc. pleci azi la 6:00 din baza si faci o ora pana la incarcare. acolo ti se spune ca nu au marfa ta, trebuie sa astepti. si stai,de la 7:00 pana la 18:00 cand te incarca. se cheama ca ai facut o pauza de 11 ore. ora ta de condus de dimineata se numeste program de lucru sau nu? ca discul nu il scoti sa il inchei, il schimbi la 24 de ore(asta iar e o istorie, pe comunitate pauza zilnica se face fara disc :D ; app de asta, ARR zice ca e ok sa scoti discul cand ai terminat programul, cu conditia sa completezi manual pauza pe verso pana la 24 ore)...intrebare pentru tine: cele 11 ore de asteptare le faci pe pat sau ciocanele?(scuze, pauza sau alte activitati...) la ora 18, poti incepe un alt program, avand in vedere ca ai stationat 11 ore, sau mai poti lucra doar pana la 21:00 dupa care iei o pauza de 9 ore?

PS: azi plec catre baza, asa ca probabil am sa vad raspunsul tau data viitoare cand vin acasa, sau prin vreo parcare prin franta unde e wi-fi, oricum destul de tarziu. drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Salut , trebuia sa separi ce ai scris tu de răspunsul primit .

Cel mai corect at fi trebuit sa zici ,, saptamana de munca / perioada de munca săptămânală , reprezintă timpul disponibil pentru a munci ( categoric si pauzele zilnice ) dintre doua pauze săptămânale si care prin articolul 8 alineatul 6 ultima fraza este limitată la 6 perioade de 24 ore dupa care trebuie oprit pentru a efectua o noua pauza săptămânală / repaus săptămânal . Deci maxim , acum ca nu ajungi e alta treaba . . De alfel consider ca ar trebuii sa renunti la conceptul de programe , sunt ,, zile de munca ,, cu perioada de munca si pauza zilnica , unde la fel sunt limitate la maxim , nu ajungi , alta treaba . Exemplul tău o 0ra condus plus sa zicem 30 minute cat te ocupi de a discuta cu cei de la firma iar in caz de o pauza zilnica normala inchei ziua de munca cu 12.30 ore după care din momentul începerii munci ai alt arc al zilei de munca de maxim 24 ore cu respectiva perioada de munca plus pauza zilnica de care poti dispune .

Legat de întrebarea ta , plec la ora 06.00 o ora conducere după care ajung la firma si nu am marfa pregătită la care întreb când ? Si pun doua conditii : 1) daca nu stiti când dar in plan se anticipează 7,8 ,9 ,10 , 11 ore pot rămâne in disponibilitate , pentru a astepta la fata locului ( cu cat termina mai repede cu atât mai bine ) dar la ora 19 pentru o pauza zilnica normala sau ora 21 daca mi se permite o pauza zilnica redusa ( stiti voi de ce ) după care indiscutabil stop si nu pot fi deranjat ; si 2 ) daca se anticipează un interval mare si sunt asigurat ca nu este nevoie de mine pe acolo , revin după ce efectuez o pauza zilnica ( timp de care beneficiez după bunul plac ) comunic timpul când pot reîncepe munca cu mentiunea ca nu pot fi deranjat . Ei decid ce aleg , ori astept cu limita orara ( in caz ca termin ei marfa mai devreme si pot relua munca eventual sa mai parcurg si ceva kilometrii ) ori ne vedem după pauza zilnica si cu o perioada de munca mult mai amplă . Nu stiu tu , dar pentru mine limitele timpilor de munca si odihna sunt importante . Sper ca ai inteles diferenta intre a astepta si a face o pauza zilnica , din păcate in ziua de azi slaba pregătire si frica soferului ca firma pierde contractul , in timp ce se aleargă după kilometrii si rămâne fără munca se practica alfel . Tu cum ai proceda ?

Apropo , legat de pauza zilnica in deplasare la bordul camionului , aceasta se face cu cardul sau diagrama in aparat ( ai si răspunsul arr pe forum ) iar ca arr autorizează aceste manevre , iară lasi lipsa cunoasterii legislative sa vorbească , pe când introducerile manuale se fac in alt contex , legat de îndepărtarea de camion , pauza zilnica / săptămânală la domiciliu / facilitati baza / hotel , drum de la si către un camion către casa / baza , schimb de camioane etc .

In rest , toate cele bune !! Bafta maxima !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Salut,eu nu sint de acord cu...trebuie sa merg ptr firma ?trebuie sa sa fac camionul avion cu reactie ,ca nu me-a ajungeau timpi de condus ?? Trebuie sa merg in cursa indiferent ce risc ca nu am bani de rate ,,etc ,,!!!!!!eu in fiecare zi vad camioane ,cu rotile in sus ,familii distruse copii fara parinti ,,lucru accesta a luat amploare este un fenomen ,,,ptr ca unii dintre noi accepta conditi de lucru mizere ,am colegi care trebuie sa conduca 700 km in program de 9 ore ,si nimeni nu spune nimic ,toata lumea multumita , patronatul ok ,femeia acasa ok ca este de capul ei ,copii ca au bani de la tati stau prin cluburii ,si sofer fraerul baga ca ursul primavara cind ese din hibernare , eu zic ca trebuie sa avem si noi un cuvint de spus ,in 90 erai sofer erai smecher acum imi este rusine sa spun ce sint unii dintre noi ,,poate unii imi va da dreptate ,poate alti imi va sari in cap ,este alegerea voastra ,eu stiu sa ma descurc ,dar cind vad ce este in jurul meu ,ma intreb cit si pina cind ar sa se stringa cureaua ,,,,ce za zic pina careva dintre noi va lua taurul de coarne ,,va doresc drumuri fara evenimente ptr ca cineva drg va iubeste acasa .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • Members
Fratilor ..chiar azi am vb cu cineva ,si mi a spus in felul urmator ...3 perioade de odihna reduse nu trebuie sa fie una dupa alta ...la fel si timpul de conducere la 10 ore ..nu poate fi unul dupa altul ...trebuie sa ai o zi intre ele ..cel ce mi a explicat toatea astea ...e sofer cu experienta in spate ....asa ca ...mai cititi decretul !!!

poti sa ai experienta cat China. Important este sa fii la zi cu modificarile aparute in decret. este legal sa iei consecutiv pauza zilnica redusa si deasemenea este legal sa conduci cate 10 ore in doua zile consecutiv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ia să vedem, care-i treaba cu ultima poză a lui Gongy.

Dacă ne uităm la sumarul de pe tichete vedem că:

1. Perioada de conducere în 24 de ore este de 10 ore DE 3(TREI) ori?!?;

2. Una dintre acestea este chiar MAI MARE DE 10 ORE?!?;

3. SUNT CONSECUTIVE!!!???!!!

Eu zic că este legal deoarece:

1 și 2. Perioada de conducere în 24 de ore poate fi mai mare de 9 ore de 4 ori în aceeași săptămână;

3. Inclusiv asta este legal;

Dealtfel, chiar și perioada de conducere zilnică poate fi de maxim 10 ore tot de 4 ori în aceeași săptămână de muncă. Și tot consecutiv.

În plus, pe tichet mai vedem că dumnealui conduce mașină nouă (sub 200 de mii de km), că senzorul i-a raportat o eroare mai acu' vreun an, că aparatul a detectat chiar o violare a securității și că nu închisese programul când a printat ultimul tichet.

P.S. 27 de minute de ''alte munci'' în 3 zile?!?... norocosule :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

-La prima ghicitoare lansata acum un an si ceva, am primit 2 (doua) raspunsuri legale 100 % si 1 (una) amenda !

-La a doua ghicitoare am primit 1 (unu) raspuns legal 100% si 1 (unu) raspuns 50% !

tin sa ii raspund si colegului de mai sus, nu am uitat nimic,doar ca te rog sa fii atent. si mai priveste o data cu atentie acele trei tichete ( sunt doua raspunsuri absolut legale acolo) !

-Incerc sa mai lansez o tema sa vedem ce iese !

- Incep saptamana de munca duminica la ora 15:00 ora locala Ro, dupa ce am efectuat un repaus saptamanal normal de minim 45 de ore !

Duminca conduc - 9 ore

Luni conduc - 10 ore

Marti conduc - 9 ore

Miercuri conduc - 10 ore

Joi conduc - 9 ore

Vineri conduc - 9 ore

Sambata conduc - 9 ore

Sambata am inchis saptamana de lucru la 14:55 ora RO

-Acum vine si intrebarea :

Se poate face un astfel de program de munca ?

- daca da , de ce si cum !

- daca nu, de ce si cum !

astept raspunsuri concrete doar cu argumente legale; lege , articol ,aliniat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Se poate face un astfel de program, deoarece:

1. Legea îți dă dreptul să începi o săptămână de muncă în orice zi: ''(13) [...] Definirea termenului „săptămână” care figurează în prezentul regulament nu ar trebui să împiedice conducătorul auto să înceapă săptămâna de lucru în oricare zi a săptămânii.''

2. Săptămâna ta de muncă nu depășește 6 perioade de 24 de ore: '' Articolul 8 [...] (6) [...] O perioadă de repaus săptămânal începe până la sfârşitul a şase perioade de douăzeci şi patru de ore de la perioada de repaus săptămânal precedentă.''

3. Nu depășești durata de condus săptămânală (de luni până sâmbătă ai 2 zile a câte 10 ore și 4 a câte 9 ore de condus; total 56 de ore): ''Articolul 6 [...] (2) Durata de condus săptămânală nu depăşeşte cincizeci şi şase de ore şi nici nu generează o depăşire a duratei maxime de lucru săptămânale stabilită de Directiva 2002/15/CE.''

În cazul prezentat, cele 9 ore conduse duminică, vor fi înregistrate după standardul UTC și este condiția necesară ca acest program să poată fi făcut. Cu alte cuvinte, dacă începeai cu 3 ore mai târziu (ora locală 18:00) nu mai era posibil (legal) deoarece depășeai durata de condus săptămânală, cu cel puțin 45 de minute (pauza dintre perioadele de conducere).

P.S. Tot nu înțeleg ce răspuns ar trebui să dau la poze. Ai 2 tichete printate cu sumarul pe 24 de ore și ultimul printat la ora 20:12 în ziua respectivă. Chiar dacă ai pe el 10 ore și 3 minute de conducere, aia nu înseamnă că le-ai făcut toate DUPĂ ce ai marcat începutul activităților, taho îți arată sumarul pe 24 de ore, de la ora 0:00 la ora 24:00 UTC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
[...]

Luni conduc - 10 ore

Marti conduc - 9 ore

Miercuri conduc - 10 ore

Joi conduc - 9 ore

Vineri conduc - 9 ore

Sambata conduc - 9 ore

[...]

După matematica mea sunt 56 de ore, deoarece:

Articolul 4

[...]

(i) „săptămână”: perioada cuprinsă între ora 00.00 a zilei de luni şi ora 24.00 a zilei de duminică;

[...]

(l) „durată de condus săptămânală”: durata de condus totală, acumulată în timpul unei săptămâni;

[...]

Articolul 6

[...]

(2) Durata de condus săptămânală nu depăşeşte cincizeci şi şase de ore şi nici nu generează o depăşire a duratei maxime de lucru săptămânale stabilită de Directiva 2002/15/CE.

Mai încearcă odată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

' Articolul 8 [...] (6) [...] O perioadă de repaus săptămânal începe până la sfârşitul a şase perioade de douăzeci şi patru de ore de la perioada de repaus săptămânal precedentă.''

Aici esti legal sefu........ai inceput repausul saptamanl cu 5 minute inainte de incheierea a 6 perioade de 24 ore dupa precedenta pauza saptamanala.

Articolul 4

[...]

(i) „săptămână”: perioada cuprinsă între ora 00.00 a zilei de luni şi ora 24.00 a zilei de duminică;

[...]

(13) [...] Definirea termenului „săptămână” care figurează în prezentul regulament nu ar trebui să împiedice conducătorul auto să înceapă săptămâna de lucru în oricare zi a săptămânii.''

Aici iar esti legal ca ai inceput saptamana Duminica.........

(l) „durată de condus săptămânală”: durata de condus totală, acumulată în timpul unei săptămâni;

[...]

Articolul 6

[...]

(2) Durata de condus săptămânală nu depăşeşte cincizeci şi şase de ore şi nici nu generează o depăşire a duratei maxime de lucru săptămânale stabilită de Directiva 2002/15/CE.

aici ai o problema.....ai 65 de ore de volan intre doua pauze saptamanale.

Este ILEGALA ultima ghicitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sefu....la ghicitoarea precedenta....aia cu bonurile bre raspunsul meu este ....LEGAL.

Ai 10 ore volan in prima zi.....LEGAL.

Ai 10 ore volan in a doua zi......LEGAL.

Ai peste 10 ore volan in a treia zi.....este LEGAL cu conditia sa ai o perioada zilnica de odihna de minim 9 ore dupa incheierea programului de 9 ore de volan.Adica sefu baga 9 ore volan .....tara final......9 ore minim pauza.....tara initial....sandale mai departe inainte de ora 00 UTC.In a treia zi ai un program complet de 9 ore volan maxim si ai inceput al doilea program de munca inainte de incheierea perioadei de 24 de ore de la inceperea precedentului.Si am mai dedus ca bonul al treilea a fost printat chiar in ziua respectiva.

Astept cu drag suturi de la Sefu!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
Dan 1976, suturi in fund am sa-ti dau eu. Citeste ce ai scris de unul singur: care e definitia saptamanii si care e durata de conducere saptamanala. Acum explica-ne ce legatura are ce ai scris tu aici?
aici ai o problema.....ai 65 de ore de volan intre doua pauze saptamanale.

[...]

(i) „săptămână”: perioada cuprinsă între ora 00.00 a zilei de luni şi ora 24.00 a zilei de duminică;

[...]

(13) [...] Definirea termenului „săptămână” care figurează în prezentul regulament nu ar trebui să împiedice conducătorul auto să înceapă săptămâna de lucru în oricare zi a săptămânii.''

' Articolul 8 [...] (6) [...] O perioadă de repaus săptămânal începe până la sfârşitul a şase perioade de douăzeci şi patru de ore de la perioada de repaus săptămânal precedentă.''

Din aceste trei definitii rezulta clar faptul ca saptamana este doar un grup de 7 perioade de 24 de ore consecutive iar saptamana de lucru este de fapt perioada de timp dintre 2 pauze saptamanale.

ln cazul de sus prezentat de SEFU am putea deduce ca sa premiat cu o pauza saptamanala binemeritata de 45 de ore minim dupa cele 6 perioade de 24 de ore si vom afla in mod SURPRINZATOR ca saptamana de soferie LEGALA are 7 zile si 21 de ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Dan, amesteci doi termeni diferiti. Saptamana este una si saptamana de lucru este alta. Saptamana este definita clar de luni 0:00 pana duminica 24:00. Asta inseamna 7 zile care incep fix la ora 0:00 luni dimineata si se termina fix la 24:00 Duminica seara.

Saptamana de lucru face referire la perioada dintre 2 pauze saptamanale care poate fi de maxim 6 perioade de 24 de ore. Asta inseamna ca saptamana de lucru poate fi si mai scurta. Spre exemplu imi incep saptamana de lucru Vineri la ora 15:45 si o termin Marti la ora 18:00 prin inceperea unei pauze saptamanale. Am facut o saptamana de lucru in care intra 4 perioade de 24 ore plus inca 2:45 ore. Saptamana de lucru are proprietatea ca nu tine cont de termenul saptamana, in sensul ca poate sa inceapa vineri si sa se termine marti, fiind incadrata doar intre 2 pauze saptamanale.

Saptamana de lucru include doar programul de munca, nu si pauzele saptamanale. De asta poti merge 6 perioade de 24 ore, dupa care poti face 45 ore pauza. Spre surprinderea ta este un articol care iti da voie sa sari peste cele 7 zile cu pauza saptamanala.

Articolul 8

(9) O perioadă de repaus săptămânal care începe pe parcursul unei săptămâni și se continuă în săptămâna următoare poate fi alipită oricăreia dintre aceste săptămâni, dar nu amândurora.

Acum citeste Articolul 6, alineatul 2 si vei vedea ca durata de conducere este SAPTAMANALA, ceea ce te trimite la definitia saptamanii si nu la saptamana de lucru. Pentru a fi si mai clar, locul unde este folosit termenul saptamana de lucru nu face parte din nici un capitol si articol al legii, ci este pus inainte pentru simplu motiv de a oferi niste explicatii cu ceea ce se doreste a se obtine prin aplicarea articolelor legii. Este ca prefata unei carti unde cineva vorbeste despre cat de frumoasa este cartea sau ce baiat frumos e autorul, dar nu face parte efectiv din povestea despre care este cartea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

cri5tian :

1 septembrie a fost -luni

2 septembrie a fost -marti

3 septembrie a fost - miercuri

deci ce ai scris acolo este gresit !

dane: la ghicitoare ai raspuns doar 50%, (nota 5 de trecere :D ), mai este inca un raspuns legal prin 561 !(ca sa faci 100% procentaj)

iar la saptamana cu 65 de ore mai vedem :-ss

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.