Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

IMPLICARE


Salbatic

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

  Bravo colegu' Salbatic!Si eu ajut de fiecare data cand pot dar am fost si ajutat de cateva ori de diversi colegi!Si tare bine te simti,si cand poti ajuta dar si cand esti ajutat la ananghie!Povesti am multe,si de ocazii cand am ajutat eu pe altii dar si cand am fost ajutat de colegi pe care nu i-am mai intalnit niciodata!Pe vremuri se spunea ca daca vezi un coleg la ananghie si nu-l ajuti,acelasi lucru o sa ti se intample si tie!Nu sunt superstitios,dar mi se pare ca asa e normal sa fie intre soferi!Keep on truckin' continua sa ajuti colegii la ananghie,asta face diferenta dintre un profesionist si un posesor de permis!Asta e parerea mea,mult mai profesionist e unul care intarzie la un client pentru ca a ajutat un coleg decat unul care a ajuns la timp la livrare dar s-a facut ca ploua cand a vazut un coleg cu avariile puse pe banda de urgenta si atrecut ca vantul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

plec intr-o cursa de constanta si neputand descarca in acea zii 7 hyper-market-uri, am fost nevoit sa raman pe litoral pana a 2-a zii. pana aici nimik neobisnuit doar k a 2-a zii dupa ce am term cu descarcarile, iesind din ct spre valu, un nene imi facea semne disperat sa-l iau si pe el. m-am uitat atent, nu tu diagrama in mana, nu tu vreun cmr sau alte prostii k sa-mi dau seama k ar fii sofer si n-aveam de gand sa il iau deoarece am mai patit-o cu unu p la cernavoda in alta cursa, dar nenea asta mai mai k ar fii vrut sa se arunce in fata masinii k sa opresc. in fine, opresc, ma intreaba dak merg pana la buc si ma intrebat dak vreau sa-l iau dar nu are bani. am zis k il duc k doar nu il duceam in spate si mai trecea si timpu, stiti cum e. si sa apucat omu nene de povesti si incepe k a lucrat la mare 3 luni k bucatar si k iau dat aia teapa, trebuia sa ii dea vreo 70 de mil si nu ia dat nik, k sta in sibiu, si isi cerea mii de scuze k nu are bani sa-mi dea ptr drum. iam spus k nu e nevoie sa-mi plateasca drumul, k l-am luat k il vazusem disperat, altfel nu pupa, si la intrate p autostrada, dupa taxare, opresc la LITRO sau cum ii zice la benzinaria aia, imi iau eu un pachet de tigari, un suc si ii iau si lui un pachet si 2 beri k doar era in dreapta si avea voie :)), omu mai mai sa inceapa sa planga k n-a mai intalnit asa si k etc. i-am spus k sunt multi k mn dar nu ia intalnit el. inainte sa ajung la buc ce imi trece prin cap, trebuia sa iau salariul in ziua aceea, si iam propus sa mearga cu mn pana in popesti la patron k si asa nu era departe, sa iau banii si sa ii dau eu 50 de ron sa poata da mai departe la ocazie sau la tren, treaba lui. zis si facut am luat banii, i-am dat 50 de ron si am dat prin statie, dak poate sa-l ia vreun coleg makar pana la autostrada 1. vreau sa va spun k a coborat omu cu lacrami in ochi din cabina la celalalt coleg. stiti ce satisfactie sufleteasca aveti colegii, cand ajutati un om la nevoie, e ceva inexplicabil. atunci am invatat un lucru, k in lume nu conteaza intotdeauna banii si k sa fii domn e o intamplare, sa fii OM e lucru mare. bafta colegii, drumuri bune si sa ne vdm sanatosi la o bere prin parcari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Acum vre-o 2 luni pe autostrada in Franta, frig afara, aveam o roata moale pe remorca (cam 99% am taiat-o eu) dar negasind aer la benzinarie sa o umflu mai spun o rugaciune si-i dau in goarna. La un moment dat unul din spate imi face disperat cu farurile, trece pe langa mine si imi face semn ca am pana. Ma opresc si se confirma, cauciucul bolnav era la pamant. Pun salopeta fara tragere de inima, aproape seara, cerul innorat, lipsea un pic si incepea ploaia.

Fiind la prima pana pe autoarticulat nu aveam decat cheia si cricul masinii. Cel din urma s-a dovedit a fi de nadejde in ciuda celor 25 tone de grau, dar cheia a cedat aproape instantaneu. De fapt nu a cedat cheia ci s-a indoit bratul ala scut cu care trebuie sa o invarti. Auzeam deja urletele sefimii, cauciucurile erau noi, vina nu putea fi decat a mea.

Cand sa pun mana pe telefon, dupa ce mi-am luat inima in dinti si am zis ca nu exista alta varianta sa rezolv problema, vad pe un sofer slovac, numere de Ljubljana, ca vine spre mine cu o specie de valiza-cutie neagra cu maner. Experimentat cum sunt nu stiam despre ce este vorba. Scoate omul o scula ( ulterior am aflat ca se cheama multiplicator de forta) si in cateva minute imi desface toate prezoanele care un pic mai devreme pareau sudate de janta. In ce limba sa-i multumesc si mai ales cum sa-i multumesc fara nici 2 lei in buzunar ( eram chiar inainte de salariu si nu mai aveam nici bani de cafea). I have one beer if you want...era tot ce puteam sa-i ofer.

No, no, I am driver too. Isi strange cheia si se duce la somn.

Restul s-a consumat repede, ma simteam usor ca un fulg, strang totul si-i dau din nou in goarna. Parca si camionul mergea mai repede, eu simteam ca am renascut.

Acum am si eu cheie de aia si de multe ori ma uit prin parcari sa vad daca nu este nimeni care are nevoie de ajutor. Nu dureaza mai mult de 10 minute sa desfaci o roata si poti sa faci fericit un coleg.

P.S.  Sefimea nu a mai aflat de pana mea, m-a acoperit unul din mecanici. Nici in ziua de azi nu i-am dat macar o bere. Dar nu e prea tarziu, vara abia incepe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Am si eu o intamplare cu colegi ramasi la anaghie.

Aveam incarcare din Bulgaria de la Plovdiv,dimineata in jur de ora 8 trecand pe langa o parcare de pe centura Shumenu-lui gasesc 2 colegi din Suceava cu un cap tractor Mercedes Actros ramasi in pana.Am oprit si am intrebat ce au patit,mi-au spus ca ia lasat turbo si asteapta un coleg care a venit si a preluat remorca sa se intoarca din Grecia.Am plecat mai departe la incarcare iar pe seara trecand inapoi am redus  in dreptul parcarii sa vad daca mai sant acolo.

Erau....inghetati bocna ,nemacati,nefumati ...etc.Iam intrebat daca vor sa mearga in tara si au si sarit in cabina.

Pe drum mi-au povestit cum patronul ia aburit cu promisiuni ...ca le trimite prin celalalt coleg  bani dar tot ce au vazut a fost 10 leva.Am ajuns la Calarasi si am tot intrebat pe drum pe statie daca este vreun coleg care merge spre Moldova iar aproape de Slobozia mi-a raspun un coleg ca ,merge doar pana la Roman.I-am povestit patania colegilor  Si a fost de acord sa ai duca pana la Roman.

Le-am dat si eu 50 lei sa aibe de ocazie pana la Suceava,nu mai stiau saracii cum sa imi multumeasca.

Dupa 2 luni si ceva la km 80  la benzinarie pe A1 ma striga cineva ....ma uit si cine credeti ca venea spre mine ??Unul din colegii pe care ai adusesem din bulgaria si pe care i-am ajutat cu ce si cat am putut.

L-am intrebat ce a zis patronul lui ca a lasat masina acolo si au venit acasa.Stiti ce mi-a raspuns ?"I-am zis sa se duca sa isi ia tigaia de acolo si sa zica sarumana ca mai are dinti in gura".Mi-a multumit si culmea mi-a inapoiat si banii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.