Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

ADR???


Postări Recomandate

  • Members

pai is multe tipuri de marfuri periculoase..dar cand faci atestat eu nush cum ii acolo dar din ce spuneau colegii cam toata lumea face -cisterne si

                                                                                                -vrac

din cate am citit ..si ii in jur de 800 lei ambele..dar trebe sa ai 21 de ani..tu depinde unde mergi sa lucri.. orcum daca esti incepator nu o sa iti dea nimeni cisterne si marfuri periculoare pe mana..eu zic sa iti faci numai transport marfa..si e deajuns asa am facut si eu si ma descurc cu el..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare colegii.Intervin in discutie si eu cu ceva sfaturi.

Atestatul ADR iti da dreptul sa conduci un autovehicul care transporta marfuri periculoase.Marfurile periculoase pot fi transportate in cisterne,colete,vrac,containere jumbo bags si sub alte forme ,iar atestatul iti este cerut  indiferent de care este masa maxima admisa a autovehiculului adica poti sa ai si o dacie carosata ca tot iti cere atestat.Din cate mai stiu si eu examenele nu sunt cine stie ce grele dar cel mai bine este sa va informeze cineva care a dat de curand deoarece s-a schimbat modul de examinare foarte mult fata de ce era innainte si ca totul sa fie bine trebuie sa stati cu burta pe carte indiferent de situatie daca vreti sa evitati problemele legislative in alte tari la un control.Sa stiti ca indiferent de cine va incarca cu marfa ,conform legilor in vigoare ,de la incarcare si pana la descarcare sunteti direct raspunzatori de transport.

Apoi sa stiti ca si eu am intalnit probleme in extern caci numarul permisului nu batea cu numarul de pe cardul digital deoarece eu am schimbat permisul vechi cu unul model european si am fost sfatuit sa imi schimb atestatele vechi cu cele noi tip card .Asa am facut si nu mai sunt probleme .

In rest ce sa zic sa aveti drumuri bune si daca mai aveti alte intrebari o sa incer sa ma documentez si sa va raspund.

Multa bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare colegii.Intervin in discutie si eu cu ceva sfaturi.

Atestatul ADR iti da dreptul sa conduci un autovehicul care transporta marfuri periculoase.Marfurile periculoase pot fi transportate in cisterne,colete,vrac,containere jumbo bags si sub alte forme ,iar atestatul iti este cerut  indiferent de care este masa maxima admisa a autovehiculului adica poti sa ai si o dacie carosata ca tot iti cere atestat.Din cate mai stiu si eu examenele nu sunt cine stie ce grele dar cel mai bine este sa va informeze cineva care a dat de curand deoarece s-a schimbat modul de examinare foarte mult fata de ce era innainte si ca totul sa fie bine trebuie sa stati cu burta pe carte indiferent de situatie daca vreti sa evitati problemele legislative in alte tari la un control.Sa stiti ca indiferent de cine va incarca cu marfa ,conform legilor in vigoare ,de la incarcare si pana la descarcare sunteti direct raspunzatori de transport.

Apoi sa stiti ca si eu am intalnit probleme in extern caci numarul permisului nu batea cu numarul de pe cardul digital deoarece eu am schimbat permisul vechi cu unul model european si am fost sfatuit sa imi schimb atestatele vechi cu cele noi tip card .Asa am facut si nu mai sunt probleme .

In rest ce sa zic sa aveti drumuri bune si daca mai aveti alte intrebari o sa incer sa ma documentez si sa va raspund.

Multa bafta.

asa este dupa cum scrie colegul,dar s-a schimbat pentru cei ce iau prima oara ADR examenul este mai complicat adica: scoala 500 ron si examen cu 30 intrebari,6 studii de caz si proba practica cu un inspector ARR care te mai si intreaba cate ceva cand dai proba practica,bafta multa si burta pe carte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ceea ce a spus levlev nu este deloc adevarat.

Pentru cei care dau prima data ADR sunt 30 intrebari pentru colete si 20 intrebari pentru cisterna. Pentru a lua fiecare categorie in parte, trebuie minim 70% corecte la fiecare, adica minim 21 intrebari corecte din 30, iar la cisterna minim 14 din 20. Daca ai facut minim 21, respectiv minim 14, ai luat. Nu exista traseu cu inspector ARR sau studii de caz. Iti spun sigur pentru ca am dat ADR colete + cisterna pe 2 Aprilie 2011 si am luat ambele teste cu brio (25 corecte la colete si 19 corecte la cisterna). Nu exista traseu.

Acel traseu se da pentru CPI marfa sau persoane care dau prima oara CPI si au categoria C (sau C1) luata dupa 2008 respectiv categoria D (sau D1) luata dupa 2009. Pentru acestia care au luat permis dupa 2008 la marfa si dupa 2009 la persoane, se da prima oara un CPI mai "serios" sa zicem, adica: 40 intrebari pe calculator, trebuie sa faci minim 70% ca sa iei, apoi 30 intrebari cu raspuns direct pe hartie si apoi 6 studii de caz. Iar dupa ce ai luat toate astea, dai traseu cu inspector ARR si daca iei traseu, abia atunci ai luat CPI Marfa sau CPI Persoane. Atentie ca si la traseu se pun intrebari viitorilor soferi...daca nu esti pregatit te trimite acasa sa mai inveti si vii peste 2 saptamani sau 4 saptamani...cand se da din nou traseu la CPI-isti

Pentru ADR, indiferent daca dai prima oara sau a nu stiu cata oara, examenul care se da acum este urmatorul: 30 intrebari colete si respectiv 20 intrebari cisterna, intrebari direct pe calculator, 4 variante de raspuns - o singura varianta corecta. Minim 70% la fiecare ca sa iei.

Iar la agabaritic, deasemenea, indiferent daca dai prima oara sau a nu stiu cata oara, examenul care se da acum este urmatorul: ai 20 intrebari direct pe calculator, trebuie sa faci minim 70% ca sa iei. Fiecare intrebare are 4 variante de raspuns, o singura varianta corecta.

Iar, foarte important,...pentru cei care au categoria C sau D luata inainte de 2008 respectiv 2009, indiferent daca au mai avut sau nu atestat de marfa sau persoane, ei dau doar 30 intrebari pe calculator si atat, fara traseu, fara studii de caz, nimic. Doar atat, 30 de intrebari pe calculator cu 4 variante de raspuns, o singura varianta corecta. Nimic altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu se da traseu pt ADR. acesta se da numai pt marfa impreuna cu un inspector ARR care te intreaba pe traseu cate ceva din timpii de condus, notiuni elementare de mecanica (ce este ambreiajul, ce rol are transmisia etc). doar atat. la adr nu se da decat examen teoretic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu ieri am dat ADR-ul.a fost un examen pe calculator,tip chestionar,format din doua sectiuni:

-un chestionar cu 30 de intrebari din care ca sa fi admis trebuia sa raspunzi la cel putin 21(inclusiv)si intrebarile erau din trnsportul de marfuri periculoase la general;

-un al doilea chestionar cu 20 de intrebari din care sa fi admis trebuia sa raspunzi la 14(inclusiv)si intrebarile erau din transportul de marfuri periculoase in cisterne.

luni ma duc sa achit 41 de lei la trezorerie in contul ARR ,fac o cerere la ARR de eliberare a certificatului,o poza si astept pana la 1 mai sa intru in posesia lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ceea ce a spus levlev nu este deloc adevarat.

Pentru cei care dau prima data ADR sunt 30 intrebari pentru colete si 20 intrebari pentru cisterna. Pentru a lua fiecare categorie in parte, trebuie minim 70% corecte la fiecare, adica minim 21 intrebari corecte din 30, iar la cisterna minim 14 din 20. Daca ai facut minim 21, respectiv minim 14, ai luat. Nu exista traseu cu inspector ARR sau studii de caz. Iti spun sigur pentru ca am dat ADR colete + cisterna pe 2 Aprilie 2011 si am luat ambele teste cu brio (25 corecte la colete si 19 corecte la cisterna). Nu exista traseu.

Acel traseu se da pentru CPI marfa sau persoane care dau prima oara CPI si au categoria C (sau C1) luata dupa 2008 respectiv categoria D (sau D1) luata dupa 2009. Pentru acestia care au luat permis dupa 2008 la marfa si dupa 2009 la persoane, se da prima oara un CPI mai "serios" sa zicem, adica: 40 intrebari pe calculator, trebuie sa faci minim 70% ca sa iei, apoi 30 intrebari cu raspuns direct pe hartie si apoi 6 studii de caz. Iar dupa ce ai luat toate astea, dai traseu cu inspector ARR si daca iei traseu, abia atunci ai luat CPI Marfa sau CPI Persoane. Atentie ca si la traseu se pun intrebari viitorilor soferi...daca nu esti pregatit te trimite acasa sa mai inveti si vii peste 2 saptamani sau 4 saptamani...cand se da din nou traseu la CPI-isti

Pentru ADR, indiferent daca dai prima oara sau a nu stiu cata oara, examenul care se da acum este urmatorul: 30 intrebari colete si respectiv 20 intrebari cisterna, intrebari direct pe calculator, 4 variante de raspuns - o singura varianta corecta. Minim 70% la fiecare ca sa iei.

Iar la agabaritic, deasemenea, indiferent daca dai prima oara sau a nu stiu cata oara, examenul care se da acum este urmatorul: ai 20 intrebari direct pe calculator, trebuie sa faci minim 70% ca sa iei. Fiecare intrebare are 4 variante de raspuns, o singura varianta corecta.

Iar, foarte important,...pentru cei care au categoria C sau D luata inainte de 2008 respectiv 2009, indiferent daca au mai avut sau nu atestat de marfa sau persoane, ei dau doar 30 intrebari pe calculator si atat, fara traseu, fara studii de caz, nimic. Doar atat, 30 de intrebari pe calculator cu 4 variante de raspuns, o singura varianta corecta. Nimic altceva.

corect si mii de scuze,am fost dezinformat si de aici beleaua,adica,am dat examen pt marfa si transport si un baiat tinerel invata de zor studii de caz si altele la intrebarea mea pt ce da mi-a raspuns capt adr si de aici confuzia si restul,m-am mai informat si subscriu la ce a scris colegul,scuze inca odata si cititi cu atentie ce a scris Phareudian,are dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

NIKO,vad ca tu ai fost ultimul de pe aici care a dat ADR,zi-mi si mie te rog cat mai costa toata treaba asta ,colete separat-cisterna separat sau daca dai impreuna e ceva reducere? si ce acte trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.