Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ma poate amenda pentru asta ???


Gongy

Postări Recomandate

  • Members
Fotografie0051.jpg

astea sunt pentru cei care stiu si nu vor sa doarma pe drum :D

cam slabut mihai,,,888 km pe zi,,,,vad ca nu mergi la economie strangulata ,,,media aprox 80 km /h ? ai reusit sa conduci numai 11 ore din 13,30 ore posibile,,,pierzi mult timp ,,,ai imbatranit,,,,intradevar nu poti merge 13,30 ,,cel mai mult am reusit 13,12 minute ,,,dar tu 11 ore????????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

Am inteles!Dar totusi de ce sunt calcule diferite la orele de pauza?.....de ce nu da la toata lumea acelasi razultat???Eu unul am lucrat foarte putin pe card....nu stiu cat ma pricep sa citesc din tichet....dar gandesc ca nu ar trebui sa dea diferenta cand calculezi orele de pauza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Administrators

Eu am castigat contestatia pe propria aparare , avocatul din oficiu erea in ,, aer ,, . Am demonstrat ca prin ceea ce arata softul ca rezumat zilnic ( ca zi calendaristica ) exact cum arata si tahograful prin printare sau afisaj pe display , totalul cat sa condus in ziua calendaristica de la 00 la 24 e alta treaba decât ,, durata zilnica de conducere ,, adică x ore pana la maxim9 / 10 in ,, ziua ,, de munca . Ca daune am cerut decât scuzele echipajului de control pentru greseala de procedeu , acum sunt amicii mei , mă întâlnesc zi de zi cu ei . Expune problema , sa vedem cu ce te putem ajuta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • Members

ai zis ca mai sunt si soferi profesionisti ?

ghicitoare ramane in continuare nedezlegata !

este legal cum s-au facut pauzele saptamanale ?

-daca da , de ce ?

-daca nu , de ce ?

si chiar daca erau toate tichetele , tot asta era ghicitoarea !

daca erau toate tichtele se putea spune exact!!!

in cazul de fata , sunt posibile 2 situatii:

 

1. daca in perioada luni 09/09/2013 ora 16h13 pana sambata14/09/2013 ora 01h56  s-a efectuat o pauza saptamanala normala de cel putin 45 de ore,ceea ce este foarte probabil pentru ca s-au condus doar 880 km,  atunci tichetele sunt legale, nu se poate lua amenda

 

2. daca in aceasta perioada nu exista o pauza de cel putin 45 de ore , atunci in saptamanile 09/09/2013-15/09/2013 si 16/09/2013-22/09/2013 (2 saptamani CONSECUTIVE!!) nu s-a respectat obligativitatea de a exista cel putin o pauza saptamanala normala, ci doar pauze saptamanale reduse(nu am mai pus problema existentei unei pauza de minim 45 de ore in saptamana 16/09-22/09: datorita numarului mare de km , peste 3000 intr-un interval de 4 zile pentru care lipsesc tichetele, nu exista timpul necesar unei pauze de minim 45 de ore)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Administrators

Ghicitoare !!! ( poate cineva sa spuna ce este cu aceste tichete ?)

http://imageshack.us/f/196/fynq.jpg/

http://imageshack.us/f/689/6717.jpg/

http://imageshack.us/f/854/bg0w.jpg/

 

si ghictoarea asta este tot pentru valy5110 !

 

crezi ca imi poti arata ca stii legislatie asa cum te lauzi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Hristoa a inviat la toti colegii. am si eu problema, in ajunul pastelui mi s-au terminat alea 6 programe si mai aveam 90 de km pana acasa si am inceput alt program dupa o pauza de 9ore, in care am mers o ora si 27 de min ca doar nu puteam sa fac pastele pe drum. de sambata dupa masa si pana acuma sunt pauza. tin sa precizez ca la unul din programe am mers doar 4 ore, si nici nu am depasit alea 90 de ore la 2 sapt. nu am putut face nimic deoarece masina este un MB mp4 2015. am scos si un print dupa ce am parcat masina dar nu stiu daca ma ajuta cu ceva(inca nu am scris nimic pe el). cam care ar fi amenda sau daca pot sa scap cumva de aceasta problema? va multumesc si drumuri bune la toti colegii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

 [...] in ajunul pastelui mi s-au terminat alea 6 programe [...]

Asta înseamnă că sâmbătă la ora X:xx trecuseră 6 perioade de 24 de ore de la sfârșitul ultimei perioade de repaus săptămânal, nu? Adică, mai exact, tu ai reînceput să conduci în duminica dinainte, nu?...

Sau, de fapt și de drept... tu nu cunoști programul de conducere și te ghidezi după ureche, nu-i așa?

Legea spune să începi o nouă perioadă de repaus săptămânal înainte de sfârșitul a șase perioade de 24 de ore!!! Te întreb eu pe tine acuma: 6 perioade de 24 de ore este același lucru cu 6 programe?

Dacă am dreptate, n-ai greșit nimic, doar te-ai speriat din cauză că nu cunoști prevederile regulamentului.

 

Se pare că și oldtrucker face la fel ca tine... din fericire pentru el, eu nu am drepturi de moderator ca să-i șterg postarea. Din nefericire pentru cei care citesc, vor fi induși în eroare de informațiile greșite ale moderatorului:

 

[...] Inainte de terminarea a sase perioade zilnice de conducre erai obligat sa faci un repaos saptamanal [...]

Puneți mâna amândoi și citiți regulamentul.

Editat de cri5tian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

amenda la primul program ! " conducere excesiva pe timpul noptii "

 

 

 

 

 

 

 

 

data viitoare nu mai stau sa iti reeditez comentariul..il sterg fara probleme..renunta la scrierea prescurtata

Editat de cico_3504
scriere prescurtata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
  • Members

 Durata normala a timpului de lucru, pentru salariatul de noapte, nu va depasi o medie de 8 ore pe zi, calculata pe o perioada de referinta de maximum 3 luni calendaristice, cu respectarea prevederilor legale cu privire la repausul saptamanal.

 

 

Sau:

Night workers must not work more

than an average of 8 hours in a 24-hour

period.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.