Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Ma poate amenda pentru asta ???


Gongy

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

colegule  trebuia sa bagi maimuta si riscai mai putin ,daca nu te prindea atunci scapai ,acum trebuie sa iti iei neaparat concediu sau sa intri pe vreo taraba cu disc ca daca te toarna politia pe afara te ai nenorocit.iti spun ca m patit o eu la inceput si a dat firmei 8000e amenda ,4000 de fiecare ca eram la echipaj si am depasit cu mult mai putin ca tine,rezultatul a fost ca a platit patronul dar ne a zburat pe amandoi.asa ca take care you

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

colegule  trebuia sa bagi maimuta si riscai mai putin ,daca nu te prindea atunci scapai ,acum trebuie sa iti iei neaparat concediu sau sa intri pe vreo taraba cu disc ca daca te toarna politia pe afara te ai nenorocit.iti spun ca m patit o eu la inceput si a dat firmei 8000e amenda ,4000 de fiecare ca eram la echipaj si am depasit cu mult mai putin ca tine,rezultatul a fost ca a platit patronul dar ne a zburat pe amandoi.asa ca take care you

daca zici ca ai luat amenda asta mare,scoate si tu din tahograf tichetele respective pentru care ai luat amenda si posteazale aici sa vedem si noi ce si cum .si daca este posibil si procesul verbal, si atunci discutam concret .  altfel........ce sa-ti zic  ?

oricum pe tine nu te mai poate amenda inca o data

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

colegule nu ai inteles,eu nu ma laud cu amenda aia,mi am pierdut jobul pt greseala aia,d aia i am spus colegului sa nu iasa pe comunitate pana nu face 28 zile,iar ce spui tu s a arat nu cred ca e vreo mandrie,am comis o ca eram incepator,asta e. se poate intampla oricui,ca incepator.din greseli inveti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Administrators

bravo tata,inca un sofer fericit pina la urmatoarea abatere mare.chiar nu a-i posibilitatea sa eviti astfel de evenimente.in F DUPA 11 h esti considerat pericol public

soferi ai ???    ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

bravo tata,inca un sofer fericit pina la urmatoarea abatere mare.chiar nu a-i posibilitatea sa eviti astfel de evenimente.in F DUPA 11 h esti considerat pericol public

>Apropo de Franta...ce imi place cel mai mult in tara asta este legislatia....ei amendeaza pe langa sofer si firma si intermediarul daca exista.Bravo lor!!!In acest fel au facut ca nici un patron sa nu mai forteze soferii sa sara din program.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

IN PRIMUL PROGRAM DIN CE SE VEDE AI CODUS 10 H46 MIN DAR NU STIU CAND AI INCEPUT PROGRAMUL IN DATA DE 29 SEARA    IN REST E OK TOT

cum adica nu se vede mey ???

sigur esti sofer ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

imi permiti  sa-i raspund eu ????.. ;D ;D

la 00.26 isi termina pauza de odihna , ca au fost 9 sau 11 ore nu stim , ca nu apare pe tichet , ...si de acolo isi incepe un nou program .....

in rest .....te amendeaza sau nu  domnul gongy ???? ;D ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

domnul GONGY scuze ca  te intreb, am citit mai pe sarite tot ce s-a scris!  Sa inteleg ca cele 2 tichete sunt la ARR sa le analizeze?  te rog sa ne scrii si noua cum s-a  terminat aventura ta de 2 zile pana la urma ! Drumuri bune sa ai !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

multi stiu , putini isi dau seama,

nu il amendeaza pentru ca arr merge dupa :(34) În ceea ce privește controalele rutiere, Directiva 88/599/CEE [9] nu prevede decât controlul perioadelor de conducere și de repaus zilnic, precum și al pauzelor. După introducerea aparatului digital de înregistrare, datele conducătorului și ale vehiculului vor fi stocate electronic și vor putea fi evaluate electronic pe loc. Acest lucru ar trebui să permită, cu timpul, un control simplu al perioadelor de repaus zilnic, normale și reduse, al perioadelor de repaus săptămânal, normale și reduse, și al repausului compensatoriu.

de la introdurerea tacografelor  digitale , plus 561 CE ,ar trebuii sa se schimbe treaba !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

din primul tichet nu rezulta ca vi dupa o pauza zilnica de care ar fi ea in rest e ok sa te pupe undeva nu ai facut nici o abatere ai respectat tot ce erea de respectat ca si cele 10 porunci............sc pt raspunsun din seara aceia Timisoreana e de vina............

* Timpul de conducere zilnic nu trebuie sa depaseasca 9 ore. Cu toate acestea, de doua ori pe saptamana, acesta poate fi extins pana la 10 ore de sofat pe zi.

    * Timpul de conducere intr-o saptamana nu trebuie sa depaseasca 56 de ore.

    * Timpul de conducere total, acumulat de-a lungul oricaror doua saptamani consecutive, nu va depasi 90 de ore.

    * Dupa o perioada de sofat de 4,5 ore, soferul trebuie sa ia o pauza neintrerupta de cel putin 45 de minute, in cazul in care nu-si ia o perioada de odihna.

    * Pauza mai sus amintita poate sa fie inlocuita cu o pauza de cel putin 15 minute, urmata de o pauza de cel putin 30 de minute, fiecare dintre acestea distribuita pe parcursul perioadei de sofat de 4,5 ore.

    * Soferii ar trebui sa beneficieze de perioade de odihna zilnice (cel putin 11 ore sau doua perioade reprezentate de o perioada fara intrerupere de 3 ore, respectiv de o perioada fara intrerupere de 9 ore).

    * Soferii ar trebui sa beneficieze de perioade de odihna saptamanale (o perioada de odihna de cel putin 45 de ore sau, in anumite conditii, orice perioada de odihna de mai putin de 45 de ore, care poate fi redusa la un minim de 24 de ore).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

domnul GONGY scuze ca  te intreb, am citit mai pe sarite tot ce s-a scris!  Sa inteleg ca cele 2 tichete sunt la ARR sa le analizeze?  te rog sa ne scrii si noua cum s-a  terminat aventura ta de 2 zile pana la urma ! Drumuri bune sa ai !!

La ARR sunt astea 2 de aici plus inca 5 mult mai stranse ca astea , adica am condus aproape 10 ore si am facut pauza zilnica de 9 ore in primele doua programe de munca , la inceputul saptamanii de munca .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu specifica nici unde cand trebuie luata pauza redusa in ce zile,consecutiv aceasta este ca un joker care poti sa l folosesti cand vrei,precum si cele 10 ore de condus  singura semi problema am avut o cu BAG am facut program de 10 ore pauza 9 ore urmat de un program de 10 ore si mi au dat de inteles ca este cam mult ca nu prea e bine dar nu puteau sa ma amendeze adevarul ca aveam 2 diagrame aproape full

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

aici este programul meu de munca pentru cele doua saptamani consecutive, in care cei de la ARR au zis ca am condus 98 de ore.

dupa cum se vede , nu eu am gresit, ci programul de control care nu stie sa socoteasca  ;D

[ataşament şters de admin din cauza vechimii]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

din acest raport nu stim ce ai facut cu o zi inainte, te-ai oprit la 5:18 dar nu stim la ce ora ai inceput programul si daca ai facut pauza de 3 ore pentru a beneficia de pauza de 9 ore. una din regulile de baza pe care le respect e urmatoarea: inainte de a incepe un alt program fac pauza de 11 ore. De 3 ori pe saptamana pot face 9 ore de pauza daca in timpul programului precedent pauzei fac 3 ore de pauza consecutive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

din acest raport nu stim ce ai facut cu o zi inainte, te-ai oprit la 5:18 dar nu stim la ce ora ai inceput programul si daca ai facut pauza de 3 ore pentru a beneficia de pauza de 9 ore. una din regulile de baza pe care le respect e urmatoarea: inainte de a incepe un alt program fac pauza de 11 ore. De 3 ori pe saptamana pot face 9 ore de pauza daca in timpul programului precedent pauzei fac 3 ore de pauza consecutive.

;D ;D ;D

esti sigur ca asa trebuie  :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

  ;D ;D ;D

esti sigur ca asa trebuie  :o

gongy am facut cursul acum o luna in italia, joi m-au oprit mi-au controlat discurile si am scapat basma curata dupa o ora si jumatate de control si calcule. trebuie sa recunosc ca nu conduc asa mult incat sa depasesc orele de condus zilnice, saptamanale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.