Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

POWER vs TORQUE


MANV10

Ce ati alege un motor....  

60 membri au votat

  1. 1. Ce ati alege un motor....

    • POWER/HP/CP
      34
    • TORQUE/Nm/CUPLU
      45


Postări Recomandate

  • VIP

Da cu toate ca VOLVO are 3150 nm si MAN are 2700/3000 MAN-ul ii mai folosit la agabaritice ...de ce ? eu zica ca puterea conteaza mai mult daca nu are putere motorul  ...moare ....acum nu stiu ce sa zic fiecare cu parerea lui, unii zic ca cuplu conteaza alti  puterea ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • VIP

bine aici ii vorba si de cutie ,disc de ambreaj ,reductor ,da ia incearca sa legi dupa o masina mica(diesel) motor 1.4 1.6 o remorca si sa ai vreo 2 tone si punel la deal sa vezi ca moare motoru...asta ma duce si pe mine ii eroare am vazut cum murea motoru la masini ,la deal ..... Am citit intr-o revista ca SCANIA ii cea mai vanduta in Norvegia datorita motorului in V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 8 months later...
  • 3 weeks later...
  • 8 months later...
  • 3 months later...
Vizitator Anonymous

Eu zic putere...Caci unde este putere multa va fii garantat cuplu suficient......Si plus sa ai de ex un camion Si sa ai un Motor de 500 d cai si cand stai in parcare te uiti la cel de langa si vezi 440.....Clar catii creste putin inima:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Members

Eu zic putere...Caci unde este putere multa va fii garantat cuplu suficient......Si plus sa ai de ex un camion Si sa ai un Motor de 500 d cai si cand stai in parcare te uiti la cel de langa si vezi 440.....Clar catii creste putin inima:)

          Corect!!!!      As alege cai putere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.