Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

INTREBARI DE LB.ENGLEZA


NIKO-1967

Postări Recomandate

  • Members

salut colegii,

vreau sa stiu ce intrebari v-au fost puse la interviul de angajare(ptr.lb engleza) si care sunt discutiile uzuale cu dispecerii?

asta ptr a ajuta viitorii intervievati (de regula incepatori) sa isi faca dinainte temele si sa invete fraze uzuale ptr. a le fi mai usor in primul rand la angajare si mai apoi pe traseu.

eu va multumesc in numele tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegii,

incerc sa va fac interesati de acest subiect prin a va aduce aminte ca fiind ca o familie trebuie sa ne ajutam si sa ne sprijinim reciproc.

hai sa ne facem timp cateva secunde si sa postam unele discutii si intrebari legate de topic.

multam !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

prietene important e sa intelegi mai mult ce ti se spune ca tu sa transmiti mai departe prin cuvintele care le stii ce problema ai.La interviu cel putin pe mine m-a intrebat citi ani am, si pe ce masini am lucrat,ce tari am tranzitat, in engleza. deci repet nu trebuie sa inveti precum papagalu ca nu are rost, trebuie sa intelegi mai mult decit vorbesti............am vazut ca google-ul are si vorbit deci folositi-l. bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

gindestete ca tu porti o disutie cu el,daca nu poti vb cit de cit ce faci daca te intreaba cevaa si tu ii raspunzi altceva,se prinde imediat,dupa mine chestia cu fraze uzuale nu are rost,poti invata lucrurile simple,salutari,nume,unde te duci,etc,si declari ca esti incepator la engleza,asa vine altfel decit sa spui ca stii engleza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegii,

pai am luat parte la doua interviuri in limba engleza si nu le-am trecut.

primul -a fost ceva de genul:va rog sa-mi traduceti urmatoarea fraza cat mai repede cu putinta (sunt pe autostrada 34 din landul bavaria si am fost oprit de un echipaj de politie care mi-a cerut actele la control si care m-au amendat cu 350 euro pentru ca nu am totul in ordine.)hmmm??

al doilea-mi-a spus:ati plecat din localitatea amsterdam spre milano.va rog sa-mi spuneti in engleza cum a decurs drumul din punctul dvs de vedere.

acum ma intelegeti de ce am deschis acest topic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

acum ma intelegeti de ce am deschis acest topic?

Da, e usor de inteles. Nu stii limba engleza pt un nivel conversational minimal. Nasol.

Indiferent ce am posta pe topic, nu te va ajuta, pt ca nu stii exact ce vei fi intreabat de la firma la firma.

Solutia e sa te apuci de invatat limba engleza, dar nu din ghiduri de conversatie, ci din manuale. Verbe, adverbe, numerale, pronume, adjective, substantive, topica etc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Am sa incerc sa va postez cateva propozitii care mi-au fost trimise de la o firma de recrutare;

NR ROMANA ENGLEZA

1 Intarzii la incarcare doua ore pentru ca am pana I am late for loading for abaut 2 hourus because I have

de cauciuc                                                         a flait titr

2 Incarc 10 paleti de ceapa peste 10 paleti de cartofi I am loading ten pallets of onion over 10 palets of

                                                                      potatoes

3 Nu pot pleca s-a sticat frana                             I can"t go the breake is broken

4 Cati metri cubi are camionul dumneavoastra ? Haw many cubic meters does your truck have ?

5 Camionul meu are ………. Metri cubi                             My truck has ..cubic mertes.

6 Cati paleti incap in camionul dumneavoastra How many pallets fit in your truck ?

7 In cat timp ajungi la destinatie                             How long will it take for you arrive to the destination ?

8 Prelata imi e rupta/Prelatele imi sunt rupte               My sheet is broken/My sheet s are broken

9 Drumul e blocat voi ajunge in 3 ore               The road is blocked,I will arrive in 3 hours.

10 Am condus in europa timp de 3 ani                  I have been driving in Europe for 3 years.

11 Am condus un camion frigorific                                 I drove a refrigerated truck

12 Am descarcat,astept dea merg la incarcat             I unloated,I am waiting to load something else.

13 Am dnevoie de 10 chingi                                          I need 10 belts

14 Camionul e incarcat plin                                         The truck is full

15 Am nevoie de 20 de minute sa ajung               I will need 20 minutes arrive.

16 Voi pleca in …………                                         I will leave in………

17 Ma numesc Tibi si reprezint………si am de facut My nane is Tibi and I represend……and I have a

o livrare la dumneavoastra                           delivery for .you.

18 Am descarcat marfa si astept o noua livrare de I have unlauded the stock and I am Waiting for a new

incarcare deliveri

19 Voi intarzia cca 2-3 ore din cauza unui blocaj I will be late for 2-3 hours,because for a traffic jam

in trafic

20 Sunt in pauza mare dupa care imi voi continua I am on the big break,afther which I will continue

Drumul e blocat voi ajunge in 3 ore

21 Am lucrat pe camion MAN si am transportat            I Worked on MAN and transported general cargo

marfuri generale

22 Am transportat…….                                           I transported………….

23 Incarcam si descarcam la diferite societatii             We cerged and discharge/load and dawland at various

din Romania                                                       companies in Roumania

24 Comenzile le preluam telefonic de la dispecerul The commands we retriv by telephon from the company

societatii                                                             dispatcher

25 Supravegheam incarcarea marfurilor,asiguram We oversee the loading of goods,provide goods,

marfa,completam documentele de transport. complete the shipping documents.

26 Am incarcat 10 containere                                                   I loaded ten containers

27 Am pana de cauciuc                                             I flot tire

28 S-a stricat motorul                                         The engine broke down

29 Mai am 10 km pana la societate                         I have 10 Kilometres unit the company

si cuvinte uzuale;

Vama custom

vagon marfa truck

A STATIONA TO BE STATIONED

STATIONARE WAITING,STATIONARI

STRAINATATE ADROAD,ABROD

EMITENT TRANSMISSION

Pedala tradle,tredl

Granita/Frontiera Border

Carnet de conducere Driving licence

Carosabil Road

Caroserie Body of car

Roata wheel

Roata de rezerva Spare wheel

Rezervor Tank

Ruta Route

Schimbator de viteza Gearshift

Semafor Trafic light

Singur Alone

Singurul The onli

Sistem System

Container Container

Curele de perete Wall staps

Garnitura Gaschit

Am plecat spre I went to

Deja Already

Toate gata All ready

Cap tractor Tractor

Remorca Trailer

Motor Engine

S-a stricat Broke down

Paleti Pallets

Cauciuc Rubber

Pneu Tyre

Polei Glazet Frost

A ploua To rain

Bec Light bulb

Marfa Merchandise

Articol Ware

Cherestea Timber

Vopsea Paint

Adeziv Adhezive

Baloti de hartie Paper ballots

Materiale de constructii Building materials

Butelie de gaz Gas cylinder

Mereu Alweis

Vreodata Ever

Niciodata Never

Indiferent Whatever

Rareori Seldom

Din nou Again

A vrea Will

A dori Wanting

Avarie Damage

Rana Wound

Lume Word

Inauntru/Interior Inside

A dori To wish

Instalatie electrica Electrical instalation

Cablare Wiring

Sarma Wire

Iarna Winter

Parbriz Windshild

Pustiu/salbatic Wild

Disc Disk

Frana Brake

Acumulator Battery

Viteza Spead

Amenda Fire

Volan Steering Weel

Ambreaj Clutch

Cutie de viteza Gearbox

Transmisie Transmission

Arbore Planetar Planetar Shaft

Diferential Differential

Transmisie cardanica Cardan Gear

Prezon Stup Bold

Piulita Nut

Rulmenti Bearing

Axa Axis

Prelata Sheet

Ascuns Cover

Fructe Fruits

Legume Vegetables

Carbune Coal

Caramida Brick

Ciment Cement

FRUCTE Fruits

Afine Bilberries

Capsuni Strawberries

Macese Roseberries

Cablare Wiring

Sarma Wire

Iarna Winter

Parbriz Windshild

Pustiu/salbatic Wild

Disc Disk

Frana Brake

Acumulator Battery

Viteza Spead

Amenda Fire

Volan Steering Weel

Ambreaj Clutch

Cutie de viteza Gearbox

Transmisie Transmission

Arbore Planetar Planetar Shaft

Diferential Differential

Transmisie cardanica Cardan Gear

Prezon Stup Bold

Piulita Nut

Rulmenti Bearing

Axa Axis

Prelata Sheet

Ascuns Cover

Fructe Fruits

Legume Vegetables

Carbune Coal

Caramida Brick

Ciment Cement

FRUCTE Fruits

Afine Bilberries

Capsuni Strawberries

Macese Roseberries

ATENTIE POT SA EXISTE MICI GRESELI DAR IN GENERAL CAM ASTA ESTE

PAREREA MEA ESTE CA TREBUIE SA POTI VORBI LA TELEFON CU DISPECERATUL,ASA CA SI DACA IEI TESTUL TELEFONIC SA NU TE TREZESTI CA TE TRIMIT INAPOI DE LA FIRMA DUPA CE AI PLATIT COMISIOANELE 

                                                                                SALUT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 3 months later...
  • Members

Curs engleza incepatori

  - CONDUCATORI AUTO -

Din dorinta de a veni in intampinarea celor care lucreaza sau doresc sa lucreze in domeniul transporturilor (soferi, personal logistica, instructori auto etc ) astfel am creat un curs organizat in module speciale care sa va ajute sa studiati mai usor.

Deoarece traim in secolul vitezei si al internetului, orele care putem studia, precum si distanta la care o facem nu mai conteaza, asa ca am reusit sa eliminam aceste bariere si am venit in intampinarea voastra cu acest curs  de limba engleza.

Cursul este in varianta tiparita si audio, deasemeni puteti sa lucrati individual cu un indrumator sau in grup daca veti solicita acest lucru in sistem online/

Tot ce trebuie sa faceti este sa va inscrieti la acest curs pentru a primi toate informatiile legate de acest curs, programa si costuri.

Cursul se poate urma chiar si de catre cei care sunt in strainatate in sistem online

Sa fii informat si educat inseamna sa fii puternic !

Cursul este format din mai multe module de curs, fiecare modul este insotit de inregistrarea audio a acestuia si de exerciti ce va vor ajuta sa invati foarte rapid.

Rapiditatea cu care se poate invata cursul depinde de dvs., noi ne angajam ca in timp de maxim 3 sapatamani sa stiti sa conversati fara nici o problema . Cursul este strucuturat in 12 module, astfel daca studiati 4 module pe saptamana sa terminati studiu in 3 saptamani. Noi va recomandam sa studiati fiecare in studiu propriu.

Asteptam cererile pe adresa de email ddcalitur@gmail.com mentionand optiunea pentru modalitatea de curs.

Pretul cursului este de 35 lei / sedinta (2 ore) sub forma de meditatii online;  se fac minim 10 sedinte

                                    50 lei / modul: varianta tiparita + audio (12 module de studiu)

                                    150 lei 12 lectii in varianta tiparita

                                    350 lei 12 lectii in varianta tiparita + audio

                                    450 lei 12 lei in varianta tiparita + audio +  beneficiati de 10 ore de meditatii individuale online.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.