Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

21 de ani pentru categoriile C,E ?


Postări Recomandate

  • Members

Noul Cod Rutier 2011- Ordonanta de Urgenta nr 195/2002 republicat in MO Partea I nr. 670 din 03/08/2006

04.03.2011 | 08:10 CST | Stiri

(3) Conducatorii de tramvaie sau vehicule care efectueaza transport public de persoane, precum si cei care conduc autovehicule cu masa maxima autorizata mai mare de 7,5 tone sau cu gabarite depasite ori care transporta produse sau substante periculoase trebuie sa aiba varsta minima de 21 de ani Impliniti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

puneti mintea la contributie...trebe sa ai CAT B ca sa poti bace C,CE ..cat B se obtine la 18 ani impliniti deci..faci B si te bagi dupaia la CE,termini cu astea si te bagi la atestat o sa faci CPI ..Certificat Profesional Initial..nu cred ca este vreo diferenta intre CPI si CPIa...dar stai linistit cam toti cer sa ai 21 de ani ca sa mergi pe camion..asa ca daca nu vrei sa mergi sofer pe camion nare rost sa faci CE mai bn stai cu B si bine ii..sau nah cum vrei tu..si io am 19 ani si am tot ce trebe..categorii valabile A,BE,CE,atestat cpi marfa,card tahograf, acuma merg sa fac si pasaport..si cam toti imi spun de 21 de ani..dar io mai incerc:)) bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pai eu mam inscris in 2009 la A,BE,CE si am facut numa B si am plecat din tara si anu trecut in noiembrie le-am reluat..din cate stiu acuma C,CE undeva la 1500 lei..+ analize+psiho etc,,atestatul am iesit cu el undeva la 700 de lei..deci daca nu ai B ..si vrei sa iti faci profi+ atestate+card+pasaport+ ce stiu io mai ce faci tu ..pregatestete la 1000 euro+ multa rabdare si nervi de aur..bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Salut sunt nou pe aici si vroiam sa va intreb daca 21 de ani e varsta obligatorie pentru categoriile C,E deoarece peste o luna vreau sa ma apuc de scoala de soferi avand doar 18 ani sunt cam confuz deoarece unii spun ca se poate unii spun ca nu .

Poti sa dai linistit si daca ai noroc o sa prinzi un post de sofer si nimeni nu o sa aibe treaba ta,am prieteni care conduc camion cu prelata si pana acum nu a zis nimeni nimic,daca nu ai avea voie sa conduci atunci nu ai primi permisul pentru cat:c,c+e,ar fi ca si la B daca nu ai 18 ani impliniti nu primesti permisul(daca ai 18 ani fara 3 luni) asa si la c,c+e daca nu ai avea 21 de ani nu ai primi atestatele.Bafta colegule.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

RAZVAN raspuns corect !Andrei sunt curios cum ai obtinut la 19 ani C, E, cand legea spune ca tr sa ai 21 ani impliniti ;pana atunci poti detine B,BE,C1 si C1E ? Chiar daca faceai scoala profesionala sofer-mecanic auto aveai drept de examen ,obtineai categoria dar aveai restrictie pe permis de a circula pana la implinirea varstei cerute de lege !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Legea e una,realitatea e alta.Treaba asta cu 21 de ani dupa parerea mea e pusa  aiurea in legislatie,deoarece ii sperie pe uni sa nu mai dea C si E.In 2007 cand a aparut treaba asta in legislatie m-am speriat ca nu o sa mai pot da aceste categori,si ca sa vad daca asa e m-am dus la scoala de soferi inainte cu 3 luni ca sa implinesc 18 ani ,am intrebat daca o sa mai pot da C si E,a zis DA ,m-am inscris pt cat ABCE si restu burta pe carte,ca pt D iti trebuie 21 de ani.Asa ca mergi si intreaba si vezi ce iti zic cei de la scoala de soferi,ca si mie mi-au mai zis uni baieti de la mine ca scoala de soferi lea zis ca nu pot sa de CE ca nu au 21 de ani si le-am spus sa mearga la alta scoala sa intrebe si uite ca acum au permisu in buzunar.Fiecare interpreteaza legea cum o vrea.Bafta la scoala!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Conform Ordonantei 195, nu poti conduce C, CE pana la 21 de ani.

Conform Ordinului 42/2006, daca ai CPI, poti conduce C, CE. Concluzia? Intreaba ARR-ul.  :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

pentru b,c,e cred k imi ajung 3000 ron  fara atestate. cel mai sigur dupa pasti ma voi inscrie .vroiam sa va intreb daca ma pot inscrie pentru toate 3 odata .

Eu am dat B-ul,normal 12 milioane tot a fost dar cand ma pus la practica si am condus mai bine de cat instructorul a lasat la 450 lei tot si nu fac aberatii,daca conduci bine si nu face cu tine prea multe trasee iesi mai ieftin daca esti batut in cap si nu intelegi te taxeaza.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

pentru b,c,e cred k imi ajung 3000 ron  fara atestate.

Esti cam la limita cu banii si nu uita ca fara CPI marfa categoriile nu valoreaza nimic pe piata muncii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.