Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

cardul de sanatate european


NIKO-1967

Postări Recomandate

  • Members

salut colegii,

mai nou acum se cere la angajare card european de sanatate.daca cineva are asa ceva sau are niste informatii in acest sens va rog sa postati pe acest topic.

eu personal am o intrebare:stie cineva daca cardul de sanatate spaniol(tarjeta sanitaria) poate inlocui acest card ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

salut,

eu am stat 2 ani in spania.am rezidenta,medic de familie,empatronament,carnet de somaj si toate actele necesare unui rezident.am lucrat intr-o fabrica de mobila dar a venit criza asta imputita si sa stricat treaba.am fost nevoit sa vin in tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Cardul european nu are nici o legatura cu cardul de asigurari sociale care il ai tu din Spania. Se elibereaza de INEM in Spania numai daca esti angajat cu contract de munca. Este valabil in toate tarile UE plus Elvetia,Norvegia si Islanda pe o perioada de 12 luni. Apoi se poate solicita din nou. Probabil in Romania se solicita la Fortele de munca. Salut si drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cardul european nu are nici o legatura cu cardul de asigurari sociale care il ai tu din Spania. Se elibereaza de INEM in Spania numai daca esti angajat cu contract de munca. Este valabil in toate tarile UE plus Elvetia,Norvegia si Islanda pe o perioada de 12 luni. Apoi se poate solicita din nou. Probabil in Romania se solicita la Fortele de munca. Salut si drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mare prostie si cu cardul asta european de sanatate cand am auzit ca nu costa nici un leu eliberarea lui si m-ai si ti-l trimite acasa a fost foarte mirat, am fost sa aplic si eu pentru el si cand am ajuns la CNAS sa constat ca am de platit 400 de RON ca am avut intrerupere pe cartea de munca in ultimii 5 ani si trebuie sa platesc perioada in care nu am contribuit la ei si tin sa specific ca intreruperea a fost de doar 1 an si 2,3 luni deci nici nu vreau sa ma gandesc la cei care au pauza pe cartea de munca mai mult.Probabil ca si de aia perioada lui de valabilitate este de doar 6 luni ca sa m-ai tot treci pe la ei sa te verifice daca ai platit, oricum am intrebat ceva cunostinte care lucreaza pe tir pe comunitate si ei nu aveau acest card de sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Members

Pai bun, dar daca de exemplu muncesti in RO, si apoi continui cu munca in UE, indiferent de stat, perioada muncita, nu se contabilizeaza? Daca te duci dupa 1.3 ani la CAS sa ceri cardul european, si tu ai lucrat in ultimul an in UE, tot te vor pune sa platesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cred ca cel mai simplu e sa-ti faci o asigurare de calatorie pe un an care costa in jur de 80 ,100 de ron si e pe un an de zile cu acoperire de 50000 de euro, mi se pare mai practica decat cardul lor de sanatate,eu de vreo 16 ani folosesc aceasta varianta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

mai jos am sa va spun pasii pe care trebui sa ii urmati in vederea obtineri cardului european de sanatate.

1)circa financiara de unde apartineti

2)aici faceti cere pentru adeverinta venit pe ultimii 5 ani,respectiv..2006,2007,2008,2009,2010,2011 este trecut si 20011 deoarece trebui si anul in curs.

3)pentru fiecare an trebui sa aveti timbru fiscal in valoare de 2 lei

4)cautati un sediu O.N.R.C din zona unde stati,aici va ridicati adeverinta precum ca nu aveti si nu detineti firma.

5)cu adeverintele de venit si cea de la O.N.R.C va duceti la C.N.S.A.S la ghiseul persoane fara venit,( asta in cazul in care nu aveti venit) acolo veti specifica ca doriti card european de sanatate si sa va calculeze pe ultimile 6 luni,respectiv 37 lei pe luna.

6)platiti la casierie

7)va duceti cu chitanta si adeverintele sa va ia in evidenta

8)apoi la biroul cardul de sanatate european,depuneti actele,astepati cam in jur de 7 zile lucratoare

9)atentiee...cardul de sanatate vine acasa prin curierat.

10)...si acum gata aveti card.  ;).. ;D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cam o mica problema,deci eu daca nu raman 6 luni la firma ce m-am angajat nu pot sa imi scot card european de sanatate,e primul meu loc de munca cu toate actele in regula,eu doresc ceva in soferie dar trebuie sa trag aici sa fac c,c+e,atestatul,cardul,si un gps,plus o suma de 20-30 milioane sa fie pe card daca e sa ma angajez pe camion ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

As mai adauga la ce a spus Horatiu ca iti mai trebuie adeverinte cu perioadele cat ati fost angajat la fiecare firma in parte in ultimii 5 ani,de la respectivele firme,(asta daca ati lucrat undeva) chiar daca ei au in calculator aceste lucruri.

tin sa te contrazic....eu l-am facut si nu mi-au cerut asa ceva,si nici pe vreun coleg de al meu care la facut nu l-am auzit de asa ceva.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

tin sa te contrazic....eu l-am facut si nu mi-au cerut asa ceva,si nici pe vreun coleg de al meu care la facut nu l-am auzit de asa ceva.

      Horatiu,eu nu am mai ajuns sa il fac,deci nu te contrazic.Dar cand am fost sa intreb ce imi trebuie,pe langa toate adeverintele care vorbeai tu respectiva doamna vorbea si de adeverintele de la firmele respective.Si zic:''pai eu nu mai stiu unde am lucrat acum 5 ani", raspunsul ei a fost:"lasati ca va spun eu",si a enumerat cele 3 firme unde trebuia sa ajung.

      Probabil ca daca intram in alt birou se cerea cu totul altceva,ca asa e pe la noi pe aici,fiecare functionar lucreaza dupa legea lui nu dupa alea care ar trebui.

      Aaaaaa,era sa uit.Imi mai cereau si 500 si ceva de lei pe vreo 10-11 luni intrerupere(cica cu penalitati cu tot).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

      Horatiu,eu nu am mai ajuns sa il fac,deci nu te contrazic.Dar cand am fost sa intreb ce imi trebuie,pe langa toate adeverintele care vorbeai tu respectiva doamna vorbea si de adeverintele de la firmele respective.Si zic:''pai eu nu mai stiu unde am lucrat acum 5 ani", raspunsul ei a fost:"lasati ca va spun eu",si a enumerat cele 3 firme unde trebuia sa ajung.

      Probabil ca daca intram in alt birou se cerea cu totul altceva,ca asa e pe la noi pe aici,fiecare functionar lucreaza dupa legea lui nu dupa alea care ar trebui.

      Aaaaaa,era sa uit.Imi mai cereau si 500 si ceva de lei pe vreo 10-11 luni intrerupere(cica cu penalitati cu tot).

prietene vad ca esti din bucuresti...dute fati adeverintele la circa financiara de unde apartii,apoi dute la O.N.R.C la piata uniri langa blocul zeppter ia si de acolo adeverinta ca nu ai firma,apoi dute la C.N.S.A.S la etajul 1 biroul persoane fara venit,fa pe ultimile 6 luni dute la casierie plateste si apoi la parter sa te ia in evidenta,si apoi ultimul etaj la biroul carduri europene de sanatate. aaaa era sa uit...fa si copii dupa cartea de munca cand te duci la persoane fara venit, eu am avut intreruperi pe cartea de munca aproape 2 ani si nu ma pus sa platesc din urma nimic decat cele 6 luni....iti doresc mult succes si rabdare de stat la cozi...credema....ai de stat. ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din cauza cozilor si a timpului pierdut pe acolo am si renuntat.Nu era asa o mare urgenta si mai bine m-am lipsit.

Dar mersi oricum pentru informatii.Daca mai am nevoie vreodata o sa incerc si abordarea asta.Eu sunt angajat acum(asta m-au intrebat la inceput),poate conteaza si asta......cine stie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • 3 months later...
  • 1 year later...
  • Members

Daca nu am mai lucrat din luna mai 2013, poate sa imi spuna cineva cat m-ar costa cardul european de sanatate?, cat trebuie sa platesc din urma pentru fiecare luna sau cat m-ar costa cardu in situatia mea. Astept un raspuns, multumesc. Drumuri bune si LA MULTI ANI !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Documente necesare obţinerii cardului european / certificatului provizoriu de înlocuire a cardului:

cerere tip - furnizată de casa de asigurări de sănătate

copie carte de identitate sau buletinul de identitate, certificat de naştere (pentru minorii sub 14 ani)

dovada calităţii de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sănătate pe întreaga perioadă de prescripţie fiscală (ultimii 5 ani). În cazul în care există intervale neacoperite de asigurare în ultimii 5 ani, se plateşte contribuţia aferentă celor mai recente şase luni din intervalul neacoperit de asigurare.

Pot beneficia de card european de asigurat toţi cetăţenii care au calitatea de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sănătate sunt înscrişi la un medic de familie şi fac dovada achitării la zi a contribuţiei.

Persoanele care au obligaţia de a se asigura şi nu pot dovedi plata contribuţiei sunt obligate pentru a obţine calitatea de asigurat să achite contribuţia legală pe ultimele 6 luni, dacă nu au realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescripţie privind obligaţiile fiscale.

Contribuţia în acest caz se calculează la salariul minim brut pe ţară în vigoare la data plăţii, calculându-se majorări de întârziere. Nivelul majorărilor de întârziere este cel în vigoare la data plăţii.

În situaţia în care persoana care a obţinut un card nu îndeplineşte toate condiţiile în baza cărora s-a eliberat cardul pe toată perioada de valabilitate a acestuia (inclusiv plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate) şi în această perioadă beneficiază de servicii medicale în cadrul unei deplasări într-un stat membru al Uniunii Europene, persoana în cauză va suporta contravaloarea acestor servicii.

Sper sa va fie de folos !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.