Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Internet in camion WI-FI


CALIN

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Members

Hai sa zic si eu cite ceva. Pe aici ( SUA, Canada), in truck stop-uri gasesti internet wireless, asa ca stai bine mersi in cabina, si te uiti dupa gagici pe internet. ;D ;D ;D Bine, trebuie platit ( ca doar de aia s-a inventat Visa), ai posibilitatea de a plati la ora sau ai mai multe planuri tarifare. In SUA, sunt state care ofera acces la internet, free, prin diferitele rest areea. Cum ai noroc. De multe ori mi se intimpla ca atunci cind sunt undeva la descarcat sau incarcat sa prin semnal de internet care nu sunt codate.( ce bucurie).

Ca divertisment, ( nu sariti in cap daca nu sunteti pe aici, va rog sa va abtineti) in timpul deplasarilor ma uit la filme. Pina acum am avut un DVD player dar de o saptamina mi-am cumparat un notebook cu ecran de 10'', pe care il folosesc si ca GPS si ca "scula" de vazut filme. Plictiseala mare ce sa faci. Trebuie sa-mi umplu timpul cu ceva!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Hai sa zic si eu cite ceva. Pe aici ( SUA, Canada), in truck stop-uri gasesti internet wireless, asa ca stai bine mersi in cabina, si te uiti dupa gagici pe internet. ;D ;D ;D Bine, trebuie platit ( ca doar de aia s-a inventat Visa), ai posibilitatea de a plati la ora sau ai mai multe planuri tarifare. In SUA, sunt state care ofera acces la internet, free, prin diferitele rest areea. Cum ai noroc. De multe ori mi se intimpla ca atunci cind sunt undeva la descarcat sau incarcat sa prin semnal de internet care nu sunt codate.( ce bucurie).

Ca divertisment, ( nu sariti in cap daca nu sunteti pe aici, va rog sa va abtineti) in timpul deplasarilor ma uit la filme. Pina acum am avut un DVD player dar de o saptamina mi-am cumparat un notebook cu ecran de 10'', pe care il folosesc si ca GPS si ca "scula" de vazut filme. Plictiseala mare ce sa faci. Trebuie sa-mi umplu timpul cu ceva!!!

  Si eu pe afara ma mai uit la filme si la Vacanta Mare. Si cu internetul si prin Europa mai este asa prin parcari cu Visa sau Master dar sunt si gratuit. Si eu sunt la fel ca tine, ma bucur cand aflu gratuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Vizitator Anonymous

  Cu ce tampenii?Cunoscand-ul pe Savimbi stiu foarte bine ca nu se uita pe DVD cand conduce prin oras bara la bara,sau cand da cu spatele la rampa sau cand merge cu 30 la ora in plina furtuna de zapada!DAR cand mergi prin desert(Arizona,New Mexico,Texas,etc),autostrada goala,nici tipenie de trafic,vizibilitate maxima,conditii de carosabil si aderenta perfecta,drum drept camionul pe cruise control,poti sa mai arunci din cand in cand un ochi si pe DVD Player!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

In oras nu stiu cum sa fiu mai atent tinind cont de traficul de aici, trebuie sa fiu timpit sa ma uit la filme. Da tata, pe autostrada cind ai de mers zeci si sute de km prin pustiu, ma uit la filme ca sa nu ma apuce monotonia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Vizitator Anonymous

Va salut colegii,daca ma puteti ajuta va rog,as dori sa-mi iau un stick pentru internet dar ma intereseaza sa mearga in general cam prin toate tarile din comunitate ,exista asa ceva si de unde sa-l cumpar,sau alte solutii poate stiti voi mai bine.Va multumesc.Ma intereseaza pe germani,austria,franta,italia,anglia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Members

nu stiu dak ai sa gasesti asa ceva ,dat fiind faptu ca stickul merge cu o cartela ,si prin retea ai acces la net ,deci intr-o tara merge ,in cealalta cum s-ar spune ,in roaming doar,si asa costa mult dak nu ai vreo optiune activata ,apoi dar in roaming

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

grecuvalentinos, ceea ce cauti tu se gaseste la:

- Vodafone, pentru detalii click AICI.

        la Vodafone ai doua variante: 1) internet pentru smartphone (gen iPhone, la care ii pui aplicatia PdaNet ca sa iti dai net la laptop prin cablul USB) , serviciul se numeste "Date Roaming Smartphone", ofera 1GB national + 1 GB roaming pentru 30 EUR pe luna ...asta mi se pare cea mai convenabila...

                                                        2) internet pe stick USB , serviciul se numeste "Vodafone Connect Abroad", ofera 200MB pentru 100 Euro pe luna... Mi se pare cam mult, dar asta e... 200 MB astia sunt ca sa stai oleaca pe mess, mai verifici online contul de la banca, mai stai pe soferii.ro :) etc... Gasesti detalii complete in link-ul de mai sus.

-Orange, aici ar fi bine sa ai deja un iPhone 3G (eu recomand 3G, este suficient, nu ai nevoie de unul mai puternic gen 3GS sau 4G), iPhone 3G gasesti cu 4-5 milioane pe la baieti, iti faci un abonament la Orange de 3 Euro de exemplu, si activezi optiunea "Travel Data 150 MB", care iti ofera, pentru 35 Euro, 150 MB in Roaming, in orice tara din UE. Detalii complete AICI. La iPhone pui aplicatia PdaNet (o gasesti AICI, iti trebuie aplicatia pentru iPhone si aplicatia pentru laptop), conectezi iPhone prin cablu USB la laptop, deschizi PdaNet pe iPhone si PdaNet pe laptop si stai pe net. Dar, bineinteles, sa tii cont de cei 150 MB...sa nu`i depasesti. La orange ai si un serviciu gratis care te anunta cand atingi anumite praguri de trafic, gen 50MB sau 100MB, etc. Gasesti detalii complete pe site-ul lor.

Sunt destul de scumpe optiunile astea de trafic in roaming, dar eu consider ca pentru urgente, se merita sa dai 35 Euro sa ai 150MB la Orange, respectiv pentru 30 Euro sa ai 1GB Roaming la Vodafone...

Daca vrei sa tragi filme, tragi la hotel sau pe unde mai poposesti, pe wireless... Iar cei 150MB de la Orange (sau 1 GB la Vodafone, dupa caz) ii pastrezi pentru situatii deosebite, cand esti cu masina pe drum.

Din tot ce am descris mai sus, eu recomand optiunea de la Vodafone cu 1GB National + 1GB Roaming pentru smartphone (recomand iPhone 3G cu aplicatia PdaNet), pentru 30 Euro pe luna (fara TVA). Traficul poate fi utilizat in oricare dintre retelele 3G din urmatoarele tari: Austria, Belgia, Cehia, Franţa, Germania, Grecia, Ungaria, Irlanda, Italia, Malta, Olanda, Portugalia, Spania, Elveţia şi UK, Vodafone Albania, Vodafone Australia, Bulgaria, Vipnet Croaţia, Vodafone Cipru, Danemarca, Vodafone Egipt, Estonia, Finlanda, Smartone Hong Kong, Islanda, Vodafone India, Softbank Japonia, Letonia, Liechtenstein, Lituania, Luxemburg, Celcom Malaezia, Vodafone Noua Zeelanda, Telenor Norvegia, Polonia, Reunion, MobilOne Singapore, Slovacia, Slovenia, Vodacom Africa de Sud, Suedia şi Turcia.

Gasiti detalii complete pe site-ul Vodafone.

In speranta ca v-am putut fi de folos, va urez mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

pentru reteaua 3,respectiv austria,anglia si italia am luat ceva modem usb cu cartela.si cititor de microsd inclus.3 like home se cheama pachetul.cam scump in prima faza,55 euro cu tot cu activare,2 gb de trafic inclusi.se incarca minim cu 10 euro,insa cei 2 gb sunt suficienti pentru trafic,messenger etc.eu am cam abuzat de apel video si de aia mai am doar putin sub 1 gb.as vrea sa caut ceva asemanator pentru germania si belgia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Revin cu informatii proaspete si extraordinar de folositoare, consider eu!

Pentru toti cei care aveti un laptop pe camion si doriti sa va conectati la internet ORIUNDE in UE, aveti urmatoarea solutie EXTREM de avantajoasa:

La Vodafone, iti iei un modem USB cu 2GB trafic national (in Romania. 2GB este acum in promotie daca semnezi contract si te bucuri de 2GB pentru totdeauna, ca normal el include 1GB). Costa 9 EURO pe luna, TVA inclus. Modemul pentru abonamentul acesta de 9 EURO costa si el 9 EURO, dar daca iti iei abonament de 12 EURO cu 4GB trafic, modemul este gratuit!

Peste acest abonament cu trafic national, iti poti activa una din urmatoarele extraoptiuni cu trafic in roaming:

a) 12,40 EUR TVA inclus, include 500 MB trafic in orice retea mobila din zona principala. Zona principala inseamna: Austria, Belgia, Cehia, Franţa, Germania, Grecia, Ungaria, Irlanda, Italia, Malta, Olanda, Portugalia, Spania, Elveţia şi UK.

B) 24,80 EUR TVA inclus, include 1GB trafic in orice retea mobila din zona principala, la care se adauga zona extinsa. Zona principala include tarile de mai sus iar zona extinsa include: ZONA PRINCIPALĂ + Vodafone Albania, Vodafone Australia, Bulgaria, Vipnet Croaţia, Vodafone Cipru, Danemarca, Vodafone Egipt, Estonia, Finlanda, Smartone Hong Kong, Islanda, Vodafone India, Softbank Japonia, Letonia, Liechtenstein, Lituania, Luxemburg, Celcom Malaezia, Vodafone Noua Zeelanda, Telenor Norvegia, Polonia, Reunion, MobilOne Singapore, Slovacia, Slovenia, Vodacom Africa de Sud, Suedia şi Turcia.

Detalii complete gasiti pe site-ul Vodafone sau in magazinele Vodafone!

Eu va recomand sa va alegeti abonamentul de 9 EUR (TVA inclus) cu 2GB trafic national la care adaugati extraoptiunea B) de 24,80 EUR TVA inclus ce include 1GB in roaming. Astfel pentru 33,8 EUR pe luna, TVA inclus, ai trafic national 2GB si 1GB in toata europa asta mare. Traficul este suficient in roaming, asta daca stiti cum sa il folositi! Sa nu mai vorbim de retelele wireless pe care le gasiti prin diferite locuri si de care va puteti bucura, economisind astfel traficul de pe stick-ul USB pentru zone in care nu gasiti retele wireless!

Aveti in aplicatia prin care va conectati la internet si o optiune care va monitorizeaza traficul facut intre datele de facturare si va anunta cand va apropiati de limita, deoarece daca depasiti traficul, este problema mare (adica ustura la portofel), iar traficul aditional costa ceva de genul 1,2 EUR pe MB.

Va dau copy/paste aici informatiilor primite direct de la VODAFONE:

Optiunea Vodafone Mobile Abroad - Monthly

Oferta roaming pentru abonamentele Internet Nelimitat incepand cu 01.06.2011

-Optiunile se activeaza manual pentru minim 12 luni, numai impreuna sau ulterior activarii abonamentelor Internet Nelimitat Extra sau Profesional

-La activare se solicita semnarea unui Contract/Anexa/Act Aditional. Clientii noi vor semna un contract, iar clientii existenti care au un abonament national dintre cele mentionate, vor semna o Anexa la contractul existent. Actele necesare activarii se emit din New Pos

-Indiferent de oferta Internet Mobil Roaming activa, traficul efectuat in alti operatori se tarifeaza cu 9.92€/MB <--> ATENTIE!!!

-Fiecare sesiune de date este rotunjita superior la multiplu de 10 Kbytes

-In prima luna de la activare, valoarea abonamentului si volumul de date inclus in oferta vor fi proportionale cu numarul de zile ramas pana la data de facturare

-Traficul inclus in ofertele Internet Mobil Roaming lunare nu este reportabil

a) Extraoptiune: Internet Mobil Roaming 500 MB

Tarif: 12.4 €/luna, TVA inclus

Detalii:

•Se activeaza pentru minim 12 luni numai impreuna cu abonamentul Internet Nelimitat Extra

•Include 500MB trafic in roaming valabil in Zona Principala.

•Traficul in zona Extinsa se taxeaza cu 1.24 €/MB

•Traficul suplimentar in Zona Principala se taxeaza 1.24 €/MB

B) Extraoptiune: Internet Mobil Roaming 1 GB

Tarif: 24.8 €/luna, TVA inclus

Detalii:

•Se activeaza pentru minim 12 luni, numai impreuna cu abonamentul Internet Nelimitat Profesional

•Include 1GB trafic de date in roaming valabil in Zona Principala si in Zona Extinsa

•Traficul suplimentar in roaming se taxeaza 1.24 €/MB

Zona Principala: Austria, Belgia, Cehia, Franta, Germania, Grecia, Ungaria, Irlanda, Italia, Malta, Olanda, Portugalia, Spania, Elvetia si UK

Zona Extinsa : ZONA PRINCIPALA + Vodafone Albania, Vodafone Australia, Bulgaria, VipnetCroatia, Vodafone Cipru, Danemarca, Vodafone Egipt, Estonia, Finlanda, SmartoneHong Kong, Islanda, Vodafone India, Softbank Japonia, Letonia, Liechtenstein, Lituania, Luxemburg, CelcomMalaezia, Vodafone NouaZeelanda, TelenorNorvegia, Polonia, Reunion, MobilOneSingapore, Slovacia, Slovenia, Vodacom Africa de Sud, Suedia si Turcia

Pentru alte detalii sau nelamuriri, va stau la dispozitie. Scopul este sa va ghidez spre cea mai buna solutie pentru a ramane in legatura permanenta cu familia, prietenii, etc.

In speranta ca v-am putut fi de ajutor, va urez mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.