Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Pasager in cabina pe Italia....


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Administrators

bobo si in spania exista o asfel de lege administrativa facuta intre firma si compania de asiguarare la camion ,pentru ca in caz de accident , sunt asigurate camionu plus canductor / conductori  sau perosanele delegate de firma pentru desfasurarea cursei , persoanele neautorizate nu intra ,  daca exista si o lege generala , data de stat ,asta chiar nu stiu , in toate controale la care am fost supus in spania nu mi sa reprosat nimic ca am avut o persona ,

eu am luat cu mine pe logodnica mea peste tot , cand avea timp liber ....de la firma nu am primit decat un comentariu : ca de ce pe biletu de trecere cu ferry in anglia apar doua persoane ?? ei credeau ca trec ilegal pe vreunu sau cine stie ce isi imaginau  si i-am  zis ca el se duce acasa si pune mana pe formele femeii , asa vreau si eu ;D , plus ca sa ai fata langa tine aduce putina,, culoare ,,  vietii ....... asta da ,totu am facuto pe riscul meu !!!

unde se face sechestru ? la firma , la depozitu politiei ...da mai multe detalii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

bah fratilor da ce draq is atatea regui aiurea la camioane..pe ungaria nu ai voie sa depasesti ziua,in italia nu ai cu pasager numa daca ai foi..dincolo nush ce ..pai bah fratilor da ce avem voie?..numa restrictii..si reguli...iti vine sa te sinucizi legiile mo**ilor m*sii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut colegii,

unele masuri din astea sunt complet exagerate si fara nici o noima, dar daca astea sunt legile trebuie sa ne supunem si sa le respectam ad literam.si eu trageam sperante(ipotetice,bineinteles) ca poate un sofer cu experienta ia la un drum un coleg sau prieten fara experienta.pai in conditiile astea de asa ceva nici nu mai poate fi vorba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

Un coleg a luat 400€ amenda si 3 luni sechestru pe camion(numere de Italia)  pentru ca luase un amic cu el in cursa...ce pareri avetzi???

Cu legea nu te joci, mai ales ca strain" ....cind ai venit aici ai fost de acord cu respectarea legiilor !...."asta este ceea mai uzuala fraza folosita de catre fortele de ordine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

bobo si in spania exista o asfel de lege administrativa facuta intre firma si compania de asiguarare la camion ,pentru ca in caz de accident , sunt asigurate camionu plus canductor / conductori  sau perosanele delegate de firma pentru desfasurarea cursei , persoanele neautorizate nu intra ,  daca exista si o lege generala , data de stat ,asta chiar nu stiu , in toate controale la care am fost supus in spania nu mi sa reprosat nimic ca am avut o persona ,

eu am luat cu mine pe logodnica mea peste tot , cand avea timp liber ....de la firma nu am primit decat un comentariu : ca de ce pe biletu de trecere cu ferry in anglia apar doua persoane ?? ei credeau ca trec ilegal pe vreunu sau cine stie ce isi imaginau  si i-am  zis ca el se duce acasa si pune mana pe formele femeii , asa vreau si eu ;D , plus ca sa ai fata langa tine aduce putina,, culoare ,,  vietii ....... asta da ,totu am facuto pe riscul meu !!!

unde se face sechestru ? la firma , la depozitu politiei ...da mai multe detalii

Cam aceeasi chestie cu asigurarea este si in Italia+faptul ca ei considera ceva de genu ca ai luat la ocazie chiar daca ii aratzi gaborului k e nevastata,el o tine pe a lui ca iti da bani ca sa o plimbi:))

Sechestrul administrativ la cel mai apropiat sediu al firmei,se noteaza km aproximativi la care ar trebui sa ajungi acolo pe proces verbal.Acest PV il lipesti pr parbriz si te deplasezi direct la sediu.Talonul ramae la ei s-au il stampileaza....vehicul supus sechestrului administrativ....

Faza nasoala e ca pe langa amenda colegu a mai platit si 3000€ patronului pentru ca i-a oprit oo masina din productie....:(.Cam nasoala legea asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Salut,

legea asta se aplica doar soferilor de camioane imatriculate in italia,  nu  pot sechestra camioane inmatriculate in alte tari si nici nu dau amenzi. Am fost oprit odata si aveam iubita cu mine, mi-au zis ca risc mult si sa nu o mai iau cu mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Salut,

legea asta se aplica doar soferilor de camioane imatriculate in italia,  nu  pot sechestra camioane inmatriculate in alte tari si nici nu dau amenzi. Am fost oprit odata si aveam iubita cu mine, mi-au zis ca risc mult si sa nu o mai iau cu mine.

Eu am specificat(numere de Italia)...pentru ca nu au ei de unde sa stie daca in asigurarea romaneasca,spaniol, nemteasca etc,este inclus sau nu si pasagerul.....ei habar nau ca in asigurarea romaneasca nici soferul nu este asigurat...doar vehiculul:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu am specificat(numere de Italia)...pentru ca nu au ei de unde sa stie daca in asigurarea romaneasca,spaniol, nemteasca etc,este inclus sau nu si pasagerul.....ei habar nau ca in asigurarea romaneasca nici soferul nu este asigurat...doar vehiculul:))

Nu e vorba doar de asigurare, atunci cand firma isi face asigurare poate plati  si partea care acopera pasagerul. Ideea e ca in certificatul masinii scrie ca e facuta pentru transport marfa, iar legea spune ca in masinile pentru transport marfa pot urca soferii de la firma de transport ori eventuali  insotitori ai marfi. Degeaba prezinti asigurare pentru pasager, daca sotia nu are nici o treaba cu firma de transport sau cu marfa. Aceeasi chestie e valabila si pentru autoturismele inscrise pe firma pe italia, seful nu poate scoate sotia la restaurant sambata seara cu masina de la firma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Nu e vorba doar de asigurare, atunci cand firma isi face asigurare poate plati  si partea care acopera pasagerul. Ideea e ca in certificatul masinii scrie ca e facuta pentru transport marfa, iar legea spune ca in masinile pentru transport marfa pot urca soferii de la firma de transport ori eventuali  insotitori ai marfi. Degeaba prezinti asigurare pentru pasager, daca sotia nu are nici o treaba cu firma de transport sau cu marfa. Aceeasi chestie e valabila si pentru autoturismele inscrise pe firma pe italia, seful nu poate scoate sotia la restaurant sambata seara cu masina de la firma.

Ce firma crezi tu ca ar plati asigurarea mai mult doar ca sa iti faca tie un bine ca sa zicem asa???Insotitorii marfii sau delegatii sunt asigurati prin contractul de munk asa ca nici un transportator nu va incheia o polita de asigurare pentru pasager.Kt despre despre turisme inscrise pe firma  nu zice nimeni nimik...chiar daca legea teoretic nu ar permite folosirea masinii de servici in timpul liber.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • EX Staff

In Italia, autoturismele imatriculate cu scop lucrativ, nu pot fii utilizate ptr " distractie "...daca te prind baietii veseli,te intorci acasa pe jos, fara acte si cu o gaura in bugetul firmei !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

In Italia, autoturismele imatriculate cu scop lucrativ, nu pot fii utilizate ptr " distractie "...daca te prind baietii veseli,te intorci acasa pe jos, fara acte si cu o gaura in bugetul firmei !!!

Eu ma refer la turismele obisnuite care sunt imatriculate pe firma nu la cele care sunt inmatriculate drept ^autocarro^scop lucrativ/transport marfa-cum s-ar zice..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ce firma crezi tu ca ar plati asigurarea mai mult doar ca sa iti faca tie un bine ca sa zicem asa???Insotitorii marfii sau delegatii sunt asigurati prin contractul de munk asa ca nici un transportator nu va incheia o polita de asigurare pentru pasager.Kt despre despre turisme inscrise pe firma  nu zice nimeni nimik...chiar daca legea teoretic nu ar permite folosirea masinii de servici in timpul liber.

La firma la care lucrez acum seful plateste asigurare si pentru pasager, cel putin asa zice. Suntem o firma mica, chiar si seful isi ia sotia cateodata cu el. Mi aduc aminte, cu vreo 2 ani in urma si a luat sotia si 2 copii in camion pana la arezzo, mentionez ca noi stam la brescia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

La firma la care lucrez acum seful plateste asigurare si pentru pasager, cel putin asa zice. Suntem o firma mica, chiar si seful isi ia sotia cateodata cu el. Mi aduc aminte, cu vreo 2 ani in urma si a luat sotia si 2 copii in camion pana la arezzo, mentionez ca noi stam la brescia

Ia luat pe raspunderea lui....dar daca il oprea si vroiau sa il arda il ardeau frumos rau de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.