Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

ARMATA SAU SOFER DE TIR


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

  • Members

salutare la toata lumea.....am ales sa postez aici deoarece si eu am lucrat in armata timp de 5 ani si am ales sa fac cea mai mare prostie din viata mea,mi-am dat demisia ca sa plec sofer pe tir,m-a atras faptul ca se castiga bani,dar odata ajuns pe cabina lucrurile au fost total diferite fata de cum credeam eu.......regret amarnic pasul facut..iar soferia pe tir este ca si puscaria,doar ca nu ai catusele la maini si gratii la parbriz....pt toti cei care au un servici stabil in tara,mai bine stati casa decat sa mergeti ca soferi pe tir....stai nemancat,ca nu ai tot timpul de unde sa iti cumperi mancare,stai nespalat,nu ai unde s aiti speli hainele,nu ai timp pt nimic -sunt dispecerii care iti fac viata un calvar...soferul ete tratat ca ultimul om...ca un nimic..nu mai e cum era o data..soferul era sofer...si cum mi-a spus mie un italian "altadata cu soferii se vorbea cu domnule,,iar acum soferii sunt priviti mai rau ca slugile.."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

coane bbaress,

ai uitat sa scrii ca dupa parerea ta ,....citez soferia e ca si puscaria.....

faptul ca tu ai fost in armata si ca ai avut una sau mai multe experiente urite cu soferia, nu inseamna ca ai dreptul sa clasifici asa o MESERIE!!!

daca tie nu iti place ,treaba ta...dar nu arunca cu noroi.....

sint curios ce inseamna dupa calsificarea ta,un servici stabil in tara......

toate cele bune!

te rog sa iti completezi datele la profil, multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Razvane ia-ti inima-n dinti si mergi pe tir acum cat esti tanar si fara obligatii, daca vrei un viitor mai "stralucit" , nu te uita prea mult in urma, ca nici in armata numai este ce a fost, si la noi in RO. e din ce in ce mai rau.

Vezi si tu lipestete de cineva sa te ia o saptamana doua cu el pe cabina sa vezi cum e viata de sofer pe tir si sa te invete cate ceva apoi dai bataie singur, ca este cineva acolo sus care o sa aibe grija si de tine  ;)

Nu uita...  "Fiecare om are un tren"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salutare sunt nou pe aici... VREAU SAMI DAU SI EU CU PAREREA despre cazu lu bogdan. PUNETIVA voi in locu lui cu un salar de11 mil mai platiti si chirie,mancare,haine etc.ce sa mai zic de distrare..... FRATILOR va spun k ori care ati renunta ori cand pentru un salar de 1500 eur... RAZVAN daca stai sa le calculezi logic si pe un a si pe alta ori unde e greu chestia e sa te adaptezi daca u crezi k ai putea sa lucri pe comunitate departe de casa etc. eu unu as renunta.... acum face cde vrei numai u poti decide.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Oricare meserie are si bune si rele,dar daca nu o faci cu drag vei vedea doar relele.Soferia nu e deloc usoara,presupune pasiune nu avantaje salariale.Oricum nu e renumerata la adevarata ei valoare,sfatul meu e sa incerci dar daca nu o faci cu/din pasiune nu vei rezista chiar daca vei gasi o firma serioasa din toate punctele de vedere :bani, munca, rel cu dispecerii, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

12000 EUR - 2000 PE CARE TR SA-I DAI,DECI RAMAN 10 MII,PREA MARE RISCUL,AI VZ CE SE INTAMPLA ACOLO,SUCES SI TIE,NUMAI BINE.

Eu daca as mai fi tanar si fara familie, obligatii, m-as duce. Putina aventura nu strica nimanui.

Razvan, as fi curios ce ai facut intre timp? Te-ai bagat la masterul ala la SRI? Sa stii ca asta mi se pare o idee mai buna ca Tiru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

pe langa faptul ca este o meserie banoasa,este o meserie respectata daca esti profesionist,esti :

persoana care ti se incredinteaza bunuri materiale si banesti foarte mari fara garantie

,esti persoana care ai putere de decizie si cuvantul tau are valoare mai mare decat a unui inginer,

esti persoana care iti planifici traseul si timpul de lucru

,nu ai pauze fixe la ore bine stabilite

,esti persoana de care depinde mai multe persoane,

esti persoana care prin o decizizie de moment poate salva vietii,materiale

        ESTI SEF dar cu conditia sa fii PROFESIONIST

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

salut colegilor...as vrea sa ma implic mai tare in aceasta meserie de sofer pe tir.in prezent lucrez ca sofer pe camion(MApN) si m-ar bate gandul sa plec pe tir deoarece fierbe sangele in mine cand ma urc la volanul unui ACTROS al unui prieten.pana acum am reusit sa plec o cursa pe cehia cu un tovaras tirist si am mai mers cateva curse intern.imi pare o meserie grea,dar frumoasa.ma enerveaza ISTCR-ul care hartuieste transportatorii in asa fel in cat ca incepator esti dezamagit din start si de multe ori acest gand ca te indoaie cu amende te face sa te razgandesti sa mai pleci pe tir.

pe mine m-ar interesa cateva firme care accepta incepatori dar care sa nu iti impute motorina.ca incepator,normal ca nu o sa scoti consumul bun.cam care ar fi salariul pe tara,sau cel de pe extern.

multa stima si drumuri bune tuturor...astept pareri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 year later...
  • 3 years later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.