Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

ARMATA SAU SOFER DE TIR


Vizitator Anonymous

Postări Recomandate

Vizitator Anonymous

Numele meu este Razvan,am 24 de ani.Avand in vedere ceea ce se intampla referitor la salariile bugetarilor m-am gandit si ma gandesc in continuare la profesia de sofer de tir si sa-mi dau demisia de la armata.Am un salariu de 11 mil si 3 ani vechime ca si sofer. Am inteles ca se castiga destul de bine in ciuda  faptului ca esti departe de casa,familie...asta desi nu sunt casatorit.Am atestatele de tp.marfa,agabaritic,ADR,card.. Am cautat sa fac si altceva peste program dar foarte greu  de gasit.Ce sfaturi mi-ati da?VA MULTUMESC!

Drumuri Bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am un prieten care e in acceeasi situatie ca a ta,mai am colegi care au lucrat in armata.

Nu stiu ce program ai...(12/24-12/48?) si cat stai acasa dar odata urcat in camion nu prea mai ai viata sociala.

Sa lucrezi intren cu siguranta nu merita.Bani mai multi se fac afara dar ramai in urma cu viata sociala si daca ai sotie si copii e infinit mai greu.

Daca ai vreun loc sigur cu un salar de min 1500 E ar merita dar in niciun caz nu-ti da demisia in speranta ca vei gasi de lucru la o firma serioasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

io nu stiu ce ii in capul vostru razvanel..cand va aud ma ia cu friguri " MA FAC SOFER DE TIR CA AM AUZIT CA SE CASTIGA BANI FRUMOSI" se castiga nu o spus nimeni dar pana sa ajungi la o firma serioasa o iei in gura de multe ori la firmele astea aiurea gen dumagas hartl etc..eu zic ca daca nu ai pasiunea asta de mic copil si nu iti place cu adevarat nu prea ai sanse sa fi un sofer care sa faca meseria asta cu drag...nu sunt eu lupul moralist..si eu sunt incepator..si recunosc ca nu stiu tot despre aceasta meserie dar tata meu este sofer profesionist de 30 de ani..si de vreo 12 ani face extern..si am fost in curse cu el si am primit sfaturi,informatii, si cu toate ca el a vrut de ne numarate ori sa ma impiedice sa fiu sofer pt ca stie el ce zice..ii grea meseria..dar eu asta am vrut de cand ma stiu..acuma faci tu cum vrei ..numa sfatul meu este " este foarte grea meseria daca vrei sa o faci pentru ca ai auzit ca se castiga bani" bafta si scuzama daca am fost aspru..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

colegule depinde de la situatie la situatie.. daca ai o casa si esti oarecum aranjat nu risca... dar daca esti ca majoritatea tinerilor eu zic ca merita sa iei viata in piept si sa incerci sa pleci la o firma pe extern chiar daca nu va fi una tocmai serioasa, e un inceput. in timp te vei unge cu toate alifiile dar merita sa fii barbat. daca stai la armata si nu ai casa si etc. va ajunge cand vei avea o varsta peste 35 de ani si atunci sigur nu vei mai pleca si uite asa te vei trezi fara casa, masa etc. In Romania cu 11 mil. nu faci casa.. nu faci cu 20 dapai cu 11. succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vizitator Anonymous

Am citit cu atentie raspunsurile voastre cu privire la ceea am am spus mai sus.Eu in prezent stau cu chirie,programul este de 8 ore,iar viitorul meu nu suna deloc promitator,atunci cand ma gandesc la vremurile cand or interveni o familie,copii,ce voi face daca nu am nici macar o locuinta.Nici sa ma chinui asa toata viata cu chirie..De aceea cred ca voi face acest pas.Multi dintre prieteni au plecat prin alte tari si spun ca le merge destul de bine fata de  aici.Ma puteti ajuta cu un sfat unde m-as putea baga ca si sofer?o firma serioasa..sunt contient ca la inceput imi va fi greu dar asta e...in viata trebuie sa lupti cu tot ce-ti sta in putere,Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nene razvan eu (asa cred) sint cel mai in masura sa iti dau un raspuns la ceea ce te framinta pe tine

La 14 ani am apucat si  am facut un liceu auto pentru ca imi placeau enorm masinile si eram fascinat de felul cum functioneaza :P.marea majoritate a colegiilor mei au ramas la ITB dar pe mine ma fascinau camioanele si am ajuns la autobaza Mapn din ghencea.....la 18 ani jumate si pana la 20 n-am facut altceva decit sa gresez si sa ung si sa fac pene,sa gresez........si mau luat in armata 12 luni ::))

Primul contact la "noua"unitate pe care o stiam din gard in gard si bordura in bordura a fost la "parcul rece" unde mi sa facut cunostiinta cu un SAVIEM TURBO 4X4 care era un morman de chit si vopsea kaki

Dupa aproximativ 9 luni masina era STOC vopsita/gresata si in perfecta stare de functionare si mi sa luat de catre "un civil"proaspat angajat ca "de e a lui sefu' si e ordin"

Satul de munca si de diferite sesiuni de "cinste" catre electrician/tinichigiu/maistru/ vopsitor am trecut "sofer la sef" pe dacia neagra pana la sfirsitul armatei si credema ca na fost rau deloc facind 35-50 km/zi si mulgind ceva gaz la sfirsit de saptamana, si un pic de libertate scapind acasa zilnic

Dupa stagiu militar in 1998 am fost "sfatuit" sa raman in sistem ca nui dracul asa negru ca in civilie

Am ramas si timp de 7 ani  am prestat "militar angajat pe baza de contract" pe un salariu slabut dar primit lunar la data stabilita si fara prea multa munca

In 2005 odata cu intrarea in NATO am "facut" ceva cursuri pe la pitesti si intr-o luna m-am trezit plutonier (datorita virstei si vechimii)si cu o echipa de 7 CONDUCATORI AUTO PROFESIONISTI in subordine la o subunitate operativa de lupta

In vara lui 2007 satul de stres si raspundere pe acel salariu mizer de 14 mil am renuntat si am demisionat fiind sigur ca prin devotament si profesionalism voi fi bnine tratat si remunerat in oricare firma

Am fost plimbat 64 zile pana mia fost semnata lasarea la vatra (capac punind refuzul meu categoric de a pleca in irak)si am inceput o noua viata

Am fost bine primit in noua firma ( o firma nemteasca la inceput de drum in romania)DAR am avut de invatat fantastic de mult deoarece SOFERIA facuta la armata si cea in  viata civila NU SE PUPA DELOC!!!!

Zi ca nu se pupa deoarece in armata urcam pe absolut orice masina fie ea turism/camion/autobuz fara a face pauze fara a fi limitati de timp de conducere fara a fi limitati de viteza si pe iveco a intervenit pauza zilnica/saptaminala conducerea zilnica/saptaminala si cu toate ca am incercat sa le fac cit mai bine  am furat o depasire de program de 2 min si mustaciosul de la vama de la pitesti mia scris 30 mil.......deci o luna am muncit degeaba...

La armata ma vaitam ca trece timpul foarte incet si ma plictiseam asteptind in cite o locatie sa treaca timpul aplicatiei si aici ma chinui de 2 ani sa fac un copil......

Nu incerc sa te influentez deloc hotarirea iti apartine in totalitate dar daca o vei face incearca sa nu ai dea face cu romani ,spunea un coleg prin forum ca UNDE SINT 2 ROMANI UNUL E CURVA  si mare dreptate are

Ma vaitam ca imi irosesc talentele ;) la armata si acum la 10000-11000 km lunar imi doresc in fiecare clipa sa ma intorc sanatos acasa pt ca oricum as dao cu managerul meu de transport no dau bine ,daca fac buc-bacau-buc in 9 ore maine imi cere sa le fac in 8.30 daca consum 21=23/100 imi zice ca alt coleg merge cu 18=18,5......ma suna si imi cere sa incarc la 00.00 si ai spun ca trebuie sa fac pauza macar de 9 ore imi spune ca nam auzit de magnet sau  de ce nu scot cardul cind trag la rampa si DACA imi permit  sa ai spun ca conducerea fara card e infractiune si conform fisei postului sint direct raspunzator de timpii de conducere/odihna face spume ca sa gasit "soferul" sai dea lectii lui despre cum sa isi faca meseria......

Chiar daca stai in chirie si zici ca iti e greu crezi ca mergind 3-6 luni pe cabina cu 1sau 2 saptamini acasa crezi ca din salariu MIZER de 5-8 (sau 1200 daca esti norocos)vei fi multumit stiind ca nai nimic decit cei in geanta aia si cu sanatatea subrezita de oboseala si proasta alimentatie???

Sfatul meu : atata timp cit ai un job care te lasa sa traiesti fara sa te slugaresti si imbolnavesti ramai in banca ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Armata te plafoneaza,o spun din experienta,daca esti decis pleaca acum cat mai poti,cu trecerea timpului va fi mult mai greu,vei pleca la 45 de ani din armata si vei fi complet dezorientat,succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

            Si eu sunt angajat in armata . lucrez ca sofer de la masina mica pana la camion. De o jumatate de an sunt hotarat 100 % sa plec de la ei. In februarie am luat atestatul de transport marfa si persoane si luna asta m-am inscris la ADR ca am vazut ca peste tot pe afara se cere adr-ul. Sunt hotarat sa nu ma uit in urmă. As dorii sa ma angajez ca sofer 2 chiar si la hartl trans ptr 600 e pe luna numai ptr a prinde experienta si apoi sa plec increzator la orice interviu ptr comunitate ca sofer titular. Deci dragi colegi ,,ostasi,, daca vi s-a aoferit o portita sa nu va uitati niciodata in urmă !! mai acuma vreo 3 luni cand au taiat pensile militare tata socru incepuse sa planga ca a muncit o viata intreaga in J. Ro. si astia ii iau drepturile.

            Drumuri bune !!  Si multa baftă !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu respect orice meserie si pe oricine dar vin si intreb asa "ca prostu" : Da' de ce nu te faci dumneata marinar, zidar, dulgher, etc si te-ai hotarat sa te faci sofer? Aaaaaa, pentru faptul ca oricine poate da de permis si atestate si gata se trezeste sofer! Dar eu de ce nu pot ma rog, sa las meseria asta si sa ma fac ostas ? Pai stai domle ca-ti trebuie scoli, varsta, etc. Aha! Si acum vin si-ti dau solutia : esti tanar si ai toata viata inainte, apuca-te si fa toate cursurile posibile, toate scolile posibile, urca in grad si functie si ai sa vezi ca o sa vina si satisfactiile materiale si sufletesti ! Asta daca nu ai dat spaga sa intri in armata ca si "soldat angajat" gandindu-te ca ai loc caldut, munca lejera (8h) si salariul bunicel si la timp! Am o cunostinta care la fel e angajat in Mapn si era rasul unitatii si baiatul si-a vazut de meserie, a plecat in Pennsylvania la NATO pentru cateva luni si apoi In belgia la NATO si are sanse mari sa ajunga destul de sus! De ce? pentru ca si-a facut meseria cu pasiune si daruire si nu s-a gandit la bani facuti repede si usor! Apropo, pArintii lui sunt vai mama lor si nu au putut sa-l "ajute" cu nimic in tot acest demers! Asa ca tot ce vezi scris aici si citesti sau urmaresti poze, sa stii ca sunt scrise/facute de oameni care isi practica meseria din pasiune, daruire si profesionalism , sacrificii si care da, la sfarsitul lunii se bucura de un salariul bunicel fata de restul ! DAR TOTUL IMPLICA PROFESIONALISM SI NU CUM BATE VANTU' !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

nu vreau sa ma fac dulgher, fierar si etc ptr ca eu am vrut sa ma fac sofer de mic si cand am facut scoala din armata , mi-am propus sa ma fac sofer in armata si daca acuma nu mai mere ce treb sa fac sa stau pe nimik si sa astept pensia ???;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Din afara armata este super ok,v-as dori sa priviti din inauntrul ei,parerea se schimba la 180 de grade,parerea mea dacate-ai hotarat nu mai ezita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

interesant subiect ,datorita parerilor colegilor.

oricum ai 2 posibilitati,depinde intotdeauna de noroc,alege optiunea pe care o conideri tu mai buna pentru tine,daca stai cu chirie si nu ai alte facilitati,fara familie nu e o problema sa incepi sa-ti tocesti coatele prin UE,vezi locuri frumoase,te gindesti la neamuri cind dai de greu,depinde de tine cum stii sa faci mincarea la tigaita,banii vin,pentru noi pare o suma mare o amarita de 1 mie euro,dar cind o sa tragi linie si o sa vezi ca ai stat nemincat nebaut,ne..f...t si asa mai departe ??.Ai si optiunea armatei,care tine de cald,daca urmezi cursuri si te ridici in grad nu pot sa zic ca vei avea satisfactii mari,dar iesi la pensie cu o suma bunicica,nu mai zic de virsta,la army iesi la 45 aci la noi pe la 65.Acum cred ca ai destule lucruri care o sa iti dea de gindit,folosesteti cu succes mintea si orice decizie o vei lua sa mergi sanatos pe ea.asa nu vei avea regrete ca tea invatat unu sau altul,e decizia ta si raspunderea tot a ta.Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am citit cu atentie raspunsurile voastre cu privire la ceea am am spus mai sus.Eu in prezent stau cu chirie,programul este de 8 ore,iar viitorul meu nu suna deloc promitator,atunci cand ma gandesc la vremurile cand or interveni o familie,copii,ce voi face daca nu am nici macar o locuinta.Nici sa ma chinui asa toata viata cu chirie..De aceea cred ca voi face acest pas.Multi dintre prieteni au plecat prin alte tari si spun ca le merge destul de bine fata de  aici.Ma puteti ajuta cu un sfat unde m-as putea baga ca si sofer?o firma serioasa..sunt contient ca la inceput imi va fi greu dar asta e...in viata trebuie sa lupti cu tot ce-ti sta in putere,Va multumesc.

am 42 de ani,sofer de la 18 ani si am ajuns in situatia de a pleca in afara sa lucrez pe tir sa castig bani pt mine si familie,o parere,nu un sfat...esti tanar,stii o limba straina pleaca afara si munceste,nu ai sansa aici chiar daca ti se va da 2000 ron pe luna,chirie,mancare si restul nu iti ramane de nimic,si este o experienta de viata din care inveti multe,te lovesti de situati grele,vei fi singur si vei lua hotarari singur,nu va fi ca in armata unde totul este in paragrafe si legi,alege libertatea de a decide singur pt tine,este o parere nu un sfat,bafta multa,daca nu acum cand esti tanar si fara obligatii atunci cand?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

cu ce te incanta pensia daca toata viata nu ai reusit sa duci un trai decent...

Pt ca etapa aia de viata e cea mai grea. Si daca e si cu bani putini e nasol de tot. La tinerete, mult ai mult cheltui. Si daca nu ai o afacere a ta, vei avea pensie din ce ai contribuit. Si cum contributia asta daca o lasi pe mana firmelor de transport e vai de ea, mai vorbin peste vreo 25-30 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

asa este.. mult ai mult cheltui.. dar totusi daca nu ne luam putin viata in piept si stam asa la un moment dat ne plafonam si nu e prea ok.. eu cand am iesit prima oara in europa aveam 17 ani.. singur nu insotit.. deci.. ce-o fi o fi .... ca daca stai la mana guvernului roman e grav de tot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Eu nu inteleg ce inseamna a nu te plafona in meseria de sofer profesionist. Reprezinta cumva o indeletnicire academica sau aducatoare de mari venituri pe munca putina si n-am aflat eu? Intalnesc pe aici colegi care abea stiu sa scrie, nu mai cer coerenta, ratiune, calm, cultura, maturitate, ca deja o dau in sf-uri. E prea mult. Prin a nu ma plafona eu inteleg a-mi ridica orizontul cunoasterii, calitatea vietii si sfera sociala. Sa-mi fie cu iertare, dar cat timp sunt un angajat dintre multi si invart de volan, asta nu se cheama neplafonare. Dimpotriva. A calatori in UE pe variante si-n zone industriale nu-i deloc o mare stiinta sau abilitate. In cateva luni sau ani se instaleaza o rutina absolut previzibila. Sa nu-mi spuneti ca dormitul in cabine, adesea hrana rece, baie cand apuci etc etc, inseamna mare deschidere de orizont si realizare. Dom'le, meseria nu trebuie sa fie un scop in sine ci un mijloc. Deci colegul din armata daca vrea sa nu se plafoneze ar face bine sa se gandeasca la cu totul altceva. Unde invata mai multe, undre creaza, unde are colegi supereducati si manierati, respect etc. Nu cu soferia de profesie va evita plafonarea. :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Urmaresc cu mare interes raspunsurile abordate si va multumesc pentru sfaturile pe care le aveti in vedere.Cu toate ca desi sistemul este facut in asa fel incat sa nu te ajute cu mare lucru,decat daca ai vre-o pila mare,pentru ca o spun din experienta,ma gandesc si analizez in continuare posibilitatile care mi se ofera.In prezent am o diploma de licenta...degeaba...ma apuc de un master la SRI sper sa nu fie tot degeaba pentru ca sistemul este facut in asa fel incat sa nu fie "valabile" diplomele in sistemul militar...daca nu se ofera nimic mai mult,cu siguranta voi renunta la cariera militara.Un alt risc pe care cred ca mi-l voi asuma este sa plec in misiune in afara...12.000 de euro in 6 luni cu siguranta nu sunt de neglijat,dar si riscul de a te intoarce intre 4 scanduri...Va multumesc inca o data pentru raspunsurile date si astept in continuare parerile voastre.

      Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

12000 EUR - 2000 PE CARE TR SA-I DAI,DECI RAMAN 10 MII,PREA MARE RISCUL,AI VZ CE SE INTAMPLA ACOLO,SUCES SI TIE,NUMAI BINE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.