Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

oare merita meseria de sofer?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 100
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Cat timp castigul de 1000 euro, nu-l poti obtine in tara in tara, decat daca faci nefacute, merita.

Avand un tata sofer de meserie, nu ma tem, asa cum nu m-am temut de nimic atunci cand am vut sa fac ceva.

Accidente si neajunsuri pot avea si cei cu experienta, cred ca atentia si echilibrul + noroc de la bunul Dzeu este ceea ce trebuie la un sofer.

In rest anii trec si experienta se formeaza

Drumuri bune si o seara buna tuturor :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Mai oameni buni, stau si eu aici ca o incepatoare ce nu stie deocamdata foarte multe despre regulile UE si citesc ce se spune.

Sunteti barbati si va temeti?

Exista ceva ce poate fi facut de altii si voi nu sunteti capabili?

Eu ca femeie gandesc ca, daca altcineva poate, pot si eu.

Insa stiu de tatal meu sofer de meserie si sofer pe TIR vreme de 20 de ani si mai bine, urmatorul fapt:

Cat timp conduci doar de dragul banilor, dar nu iti place ceea ce faci... nu prea se pupa.... este ca treaba cu doctorul si cel care are har de chirurg innascut. Toti sunt doctori, dar unii sunt cam, ca, Ciomul.

Se merita pt ca este greu cu banii in Romania asta adusa la umilinta totala, dar este aiurea pt ca familiile care nu sunt unite, nu prea mai raman familii. Este greu pt ca tu ca om, nu ai timp pt tine, sa te poti ingriji in conditii decente, totul se face in locuri publice si e greu (nu ca acasa), iar daca mai exista si ceva hobby-uri gen sali de sport, iar e naspa - nu ai cum, esti la program pe masina.

Cat conteaza pt fiecare cele spuse de mine si un asemnea program - departe de casa, fiecare cumpaneste si hotaraste daca se merita.

Eu judeca ca un om care are un copil, rate la banca si nu am de ales, nu astept pe nimeni sa munceasca pt mine. Dar am noroc ca imi place condusul si ma relaxeaza, nu ma oboseste. In plus sunt convinsa ca in trafic experienta a 23 ani de conducere si cele N accidente evitate, plus sute de mii de km facuti - conteaza.

Asa m-am luat si cu domnii politisti, care gandeau ca e mai potrivit un copil cu B de o luna, fata de o femeie cu experienta in trafic. Chiar daca diferenta intre autoturism si TIR este mare, conteaza si cum reactionezi la factori de stres si situatii neprevazute. Daca sunteti tematori, eu zic ramaneti acasa si  lasati teribilismul in masina personala, nu duce la nimic bun.

P.S. Imi cer scuze daca am suparat cu ceva, am prostul obicei sa spun lucrurilor pe nume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

bravo Liliana ,sa stii ca orice munca faci daca it-i place ce faci o faci bine deci daca-ti place nu mai sta pe ganduri apuca-te de treaba,multi colegi nu vad cu ochi buni faptul ca femeile sunt soferi pe camioane dar suntem totusi in 2011 ce e chiar asa greu sa acceptam faptul ca si femeile pot face acest lucru si  poate il fac chiar mai bine decat noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Multumesc,

Dar m-am intrebat mereu, de ce??? De ce in anumite domenii, sunt atat de greu acceptate femeile.

Pt ca o femeie munceste in mod normal, mult mai mult decat un barbat. Munca de la job si de acasa. Credeti-ma munca de acasa e neplatita, in plus copii cer nervi, rabdare si daruire.

Poate anumite doamne isi dau aere, poate sunt cu pretentii si hotarat lucru, este evident sunt lucruri pe care eu ca femeie nu pot sa le fac, pt ca nu am forta fizica necesara.

Dar de aici la a le blama, e cale lunga si zau citeam pe aici pe undeva o anecdota in care se inversau rolurile, un barbat a facut pt o zi ceea ce face o femeie si a vazut ce usor este :).

Eu am lucrat in alt mediu preponderent barbatesc si mi-am castigat respectul, simpatia si increderea colegilor. Iar increderea stim cu totii se castiga.

Sper din suflet sa o castig si aici, pt ca indiferent ce suntem femei, ori barbati, nu exista padure fara uscaturi si oameni suntem cu totii.

P.S. Inca o data sa ma ierte oricine crede ca am batut vre-un apropo... doar spun ceea ce am vazut si inteles de-a lungul vietii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

salut Horatiu,ce sa zic,se merita daca iti place meseria,daca nu,nu are rost sa faci scoala doar de a te mandrii ca ai toate categoriile,e foarte adevarat ce ai spus mai sus,sunt costuri foarte mari,dar si eu le-am facut pe toate dar pe rand ca altfel nu ai cum.normal ca daca le faci pe toate o date este mult si poate deasta multi spun ca este mult de investit,dar daca iti place dai banii astia ca nu ai ce face,vedeti si voi ca totusi sunt multi soferi romani,deci au dat si ei bani,bafta la toti si drimuri bune....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

ma baieti,cand am deschis acest topic nu mai stiam ce sa fac daca se merita sa ma urc  pe ,,animal''sau nu.. acum sincer nu regret,dar ..sacrificiile sunt mari,poate mai mari decat mi le-am imaginat,dar intr-o societate ca a noastra ca sa reusesti ceva in viata asta obligatoriu necesita sa faci sacrificii,departe de casa, familie,prieteni,s.a.m.d....sa stai cu teama oare imi trage din bani?,maine am incarcare?,acasa o fii totul bine?,sa fii atent la vreun broscar neatent,sa ai marfa legata cum trebui cand treci prin elvetia,sa ai grija de rezervor,si multe altele.....si nu in ultimu rand sa ai grija de tine,dar parca cand vine ziua de salar si totu e bine parca ai o multumire,uiti tot greu prin care ai trecut si ajungi acasa multumit si cu sufletu impacat,deci in concluzie daca sti sa faci sacrifici,sti sa lupti,si sti sa te chibzuiesti, intr-adevar meseria asta se MERITA....iar pentru incepatorii entuziasmati de meseria asta,nu va pierdeti speranta,exista loc sub soare pentru toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

asa este horatiu,nu este usor ce fac soferii,daca vrei sacrificii ai si beneficii,si eu am vrut sa merg la hartl,dar am gasit un prieten in tara care mi-a intins o mana de ajutor si am reusit sa muncesc si eu pe tir si cu ADR,si este bine la inceput dar pe viitor sper sa ajung si eu pe comunitate,vedem noi unde,va salut si drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • Members

nu prea cred ca se mai merita soferia asta din ziua de azi in felul cum(NU)se mai plateste si riscurile sint destule..........

bun subiect dar mai baieti voi vreti marea cu sarea .....pai gata ti ai luat permisul si vrei sa te urci pe tir?.....urat si nedrept din partea voastra dar dc nu incercat pe camioane pe intern pe bascule .....sa plecati de joc sa si munciti sa stati si putin cu mainile in tarana.....voi vreti direct sus la cabina....nu asa se face si cine nu face asta macar din 30 % placere.....nu va reusi mare lucru voi vedeti doar lucrurile frumoase din ce posteaza unii....adevarat sunt si lucruri foarte frumoase daca aperciezi frumusetea lor dar ganditi va si la greu....iarna e un cosmar stai si pune lanturi da le jos....ramai inzapezit....ramai fara motorina....frig....sa mai faci vreo pana?.....parca deja te iau gandurile....cozi de km nu ajungi in timp unde trebuie.....reclamatii...mai sari peste program...mai iei o amenda.....completeaza acte ai grija sa nu gresesti FII ORDONAT!!.....curatenie in cabina ca tu acolo traiesti.....pune mana si gateste ca sa bagi ceva pe dreapta.....se strica masina .....tre sa ai ceva cunostiinte de mecanica nu doar ce inveti la scoala ca altfel esti mort.....sa te descurci macar cu engleza.....sa fi o fire rabdatoare calma....bine calculata.....si bine inteles sa gandesti in perspectiva chiar si in cele mai grele situatii....ca vor fii destule....cam atat mai vreti pe TIR mai baieti?:))))....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cam multe aberatii colegule tu ti-ai gresit cariera FILOZOF trebuia sa te faci  :P lasa filozofiile si nu mai citi daca nu-ti convine ce se scrie pe forum :D

Mare dreptate ai colegule, uite asa te descurajeaza cate unu cu aberatiile lui, si astia sunt genul de oameni care au creierul intr-o punga si e aruncata intr-un colt de cap, lor li se pare ca iti trebuie facultate ca sa mergi cu camionul prin europa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am luat examenul la marfuri generale, agabariti si ADR(colete+cisterne+clasa1 explozive) si acuma sambata am examen la persoane.

Urmeaza examenul de proba practica adica cu masina/autobuzul prin oras.

Dupa care ar trebui sa merg la ARR sa cer eliberarea atestatelor.

As vrea sa stiu cat ma costa in parte fiecare taxa de eliberare atestat plus cardul tahograf.

marfa-

persoane-

agabaritic-

ADR-cisterne-

      -colete-

      -clasa 1-

card tahograf-

Daca stie cineva rog sa imi lase un raspuns.

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Eu nu cred ca trebuie sa-i descurajam pe cei care incep aceasta meserie. Este o meserie si frumoasa si urata si grea si usoara dar care i-ti aduce mari satisfactii daca esti serios si cauti sa te perfectionezi continu. Eu am inceput de la saviem dar asta nu cred ca trebuie sa fie un standard pentru cei tineri care incep aceasta meserie sa chinuie ca noi cei mai "batrani"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

        Va salut!

  Citesc de ceva vreme acest forum, pentru ca imi de multe ori aici gasesc rapsunsuri la unele din intrebarile ce m-i le pun, alteori situatii in care sunt si eu iar de cele mei multe ori oameni cu aceleasi dorinte, teluri, placeri si de ce nu, probleme :) .

  Apropo de topic eu cred ca "se merita" atata vreme cat o faci din placere, ai satisfactii nu numai materiale si nu esti un familist foarte convins care nu suporta sa stea fara familie aproape, pentru ca aceasta dorinta din urma este incompatibila cu soferia.

  Si ca sa fiu putin off topic, ca si incepator (practic am doar 6 ore de condus de la scoala de soferi plus astazi 20 de min. pe un iveco stralis) vreau sa va marturisesc caci astept cu nerabdare un telefon de la o firma de salubritate pentru postul de sofer pe?..ghiciti?..exact:- masina de gunoi. Asa vad eu sansa asta ca un punct de plecare in cariera de sofer profesionist.

  Mult succes si drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Mare dreptate ai colegule, uite asa te descurajeaza cate unu cu aberatiile lui, si astia sunt genul de oameni care au creierul intr-o punga si e aruncata intr-un colt de cap, lor li se pare ca iti trebuie facultate ca sa mergi cu camionul prin europa...

eu nu vreau sa descurajez pe nimeni doar am spus adevarul....ce vroiai sa spun ca e cea mai frumoasa curata si bine platita meserie din lume?....nu cred ca am descurajat pe nimeni eu tot incepator sunt si nu ma descurajam singur  ;) dar asta am vazut din experiente daca am gresit imi pare rau si in loc sa ma critici trebuia sa iti spui parerea despre subiectul deschis  ;D dar asta e unii stau si citesc si doar arunca cu noroi spor in toate la toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator Anonymous

Oare se merita, oare nu se merita, se merita incercat eu asa spun, dupa care devina obisnuinta si dupa obisnuinta devine stil de viata... si uite asa cu bune cu mai putin bune ii dai inainte, pentru ca ai tras mult si multe sa ajungi aici! Doresc tot binele din lume tuturor care vor sa inceapa meseria asta, una foarte frumoasa spun eu, pasiune:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

si ca sa mergi cu o femeie in pat trebuie sa te dezbraci.deci daca vrei sa fii sofer trebe sa iti faci toate atestatele si tot ce cere legea in vigoare pt meseria asta.ca multi dintre voi nu au carnet si deja se gindesc la cistiguri.tot ce inveti la scoala si in examenele pt atestate sint de o foarte mare importanta pt cea ce o sa faci cind o sa le obti.deci luati in serios lucru asta si invatati.cit despre meritat eu cred ca daca esti sofer poti sa negociezi salaru tau in asa fel sa fi multumit de el.dar mai inti trebe sa inveti sa fi sofer.bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.