Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

oare merita meseria de sofer?


Postări Recomandate

  • Members

Din punctul meu de vedere, s-ar merita, desi inca nu sunt angajat pe nicaieri. (abia astazi am avut examenul teoretic pt atestat CPI marfa), deci inca nu am atestatele si nu pot lucra in domeniu.

Parti frumoase are cu siguranta, parti urate sunt convins ca are, dar cand in ceea ce faci pui suflet, orice moment, cat de dificil sau neplacut este, parca este mai usor, iar cand ajungi acasa iti amintesti cu drag fiecare clipa grea. Asta e asemantor amintirilor legate de copilarie pe care le avem. Cand ne amintim clipele grele, ni le amintim cu drag...e ceea ce te face sa simti viata.

Care ar fi farmecul daca nu a-i avea nici o greutate? Ar deveni monotonie, si ar interveni plictiseala. Unii platesc sa faca ce doresc, eu unul zic totusi ca sunt mai in avantaj:sunt platit sa fac ce imi place.

Nu vreau sa creada nimeni ca nu am idee in ce ma bag: sunt constient ca vor fi nenumarate momente dificile, ca uneori oboseala ma va pune la pamant, dar tocmai asta e farmecul. Stiu ca poti face o pana cand ti-e lumea mai draga (fie ninge sau e ger, fie ploua torential si ai termene pe care trebuie sa le respecti), stiu ca descarcarile/incarcarile nu sunt tocmai usoare (atat fizic cat si psihic - cand se trezeste destinatarul ca nu ii comvine ceva)...si Doamne fereste de evenimente....

Dar daca iti place ...oricat de greu ar fi...o faci cu drag. Poate satisfactia financiara nu e tocmai mare...dar cand se aduca si satisfactia psihica...e alta poveste.

Deci pentru cei care vor un sfat: daca nu va place, nu o faceti pt bani...nu merita.

Cat despre investitii: merita oricum, atata timp cat gasesti un job acceptabil, in conditii optime. In plus, daca e sa calculezi asa...de ce sa faci facultatea sau orice scoala ...e o investitie care adesea nu iti ofera nici o satisfactie financiara. Daca ar fi logic, mai mult de clasele primare si gimnaziale, celelalte studii nu prea mai au un rol in perfectionarea viitorului. . . dar totusi le facem pt ca speram.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 100
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

De ce sa nu se merite? Daca este sa ne luam dupa meritat sau nu atunci nici sa muncesti nu se merita. Nu vedeti ca doar cei care fura si devalizeaza castiga in Romania? Raspunsul meu este :Da se merita sa fi sofer daca iti place soferia. Cand te gandesti la la aemenea intrebari "daca se merita sa fi sofer"  imi pun intrebarea daca iti place cu adevarat sa fi sofer. Daca nu iti place si te tot vaiti ca "vai ce greu este sa fi sofer" atunci nu inteleg de ce doresti sa fi sofer? Sunt o gramada de femei care dau dovada de mai multe barbatie si nu se plang de viata ca sofer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asa este. In meseria asta nu se poate pune accent strict pe castigul material, dar la aceasta se adauga si placerea oferita de conducere. Cel care se gandeste doar la investitie si se gandeste ca nu iti recuperezi investitia in primele zile, greseste enorm. In orice afacere trebuie sa faci investitii, si de cele mai multe ori ti le amortizezi in mult mai mult timp decat in cazul "soferiei". In plus, soferia iti ofera si o nemasurabila placere. Deci in principiu, totul se rezuma la "a iubi ce faci". Eu unul iubesc sa conduc. Daca in ultimii 4 ani am condus doar aproximativ 150 000 km, din care 90% in aceeasi localitate, aceleasi drumuri batute zilnic timp de 4 ani, totusi placerea de a conduce nu a scazut deloc, ba mai mult, placerea e tot mai mare pe zi ce trece.

Acum cand ma gandesc la faptul ca pe viitor voi bate alte drumuri, alte tari...stiu ca placerea va fi mai mare.

Da...se merita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Asa este. In meseria asta nu se poate pune accent strict pe castigul material, dar la aceasta se adauga si placerea oferita de conducere. Cel care se gandeste doar la investitie si se gandeste ca nu iti recuperezi investitia in primele zile, greseste enorm. In orice afacere trebuie sa faci investitii, si de cele mai multe ori ti le amortizezi in mult mai mult timp decat in cazul "soferiei". In plus, soferia iti ofera si o nemasurabila placere. Deci in principiu, totul se rezuma la "a iubi ce faci". Eu unul iubesc sa conduc. Daca in ultimii 4 ani am condus doar aproximativ 150 000 km, din care 90% in aceeasi localitate, aceleasi drumuri batute zilnic timp de 4 ani, totusi placerea de a conduce nu a scazut deloc, ba mai mult, placerea e tot mai mare pe zi ce trece.

Acum cand ma gandesc la faptul ca pe viitor voi bate alte drumuri, alte tari...stiu ca placerea va fi mai mare.

Da...se merita!

te-as vedea eu la vreo firma la care tre sa bagi ca migul, numai vreo 2 saptamani si sa mai si incarci tu si sa descarci cu un stivuitor busit asa noaptea la numai -15 grade si apoi sa ai dai bataie cat te tin ochii ,apoi sa vezi ce placere e,iar cu investitia care o zici.....?daca mai ai vreo rata si tre sa intretii o familie,sa lucrezi pe 600 euro din care tre sa traiesti si tu ai cam dat de fericire,

toata ziua acasa in patut e altceva ;) insa pe afara e iar altceva.....placere e atunci cand lucrezi 8-9 ore si seara acasa,sa si ai un salar de vreo 800 euro .....da asa poti spune ca e placere......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Salutare colegi si viitori colegi ,dupa cum vad si e si normal parerile sunt impartite asa ca o spun si eu pe a mea, vis a vis de distributie pai stimati colegi si cu tirul faci tot distibutie numai ca in Europa si tot tragi de lisa si pui chingi si desfaci decopertari sa nu mai zic in alte privinte la o pana sau alte defectiuni unde tre sa te descurci singur in tari straine si cu toate astea meseria e frumoasa daca iti place si o faci cu placere nimic din toate astea nu mai conteaza apai daca ai ghinionul sa nimeresti o firma mai naspa sa fi si platit putin iar iti pare greu si iti vine sa te lasi dar sfatul si parerea mea e daca va place si tot ati intrat in hora mergeti mai departe in final totul se compenseaza si cred eu ca merita deci cum am spus e doar parerea mea sper so impartasiti si voi si numai bine DRUMURI BUNE si mult succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Pt fam_bundyus. Nimeni nu a spus ca e usor. Ba din primele postari ale mele spuneam ca sunt constient ca sunt si foarte multe momente neplacute. Dar poate asta face ca totul sa fie si mai frumos. Spune-mi tu mie ca amintirile tale legate de copilarie sunt 100% pe momente frumoase. Eu unul daca e sa le numar, cu mult mai mult drag imi amintesc de prostioarele pe care le faceam, si belelele in care intram decat cele mai "frumoase". In plus, tocmai ce spuneai tu fac totul mai palpitant, elimina monotonia. Soferia nu e tocmai un job pentru cei care stau toata ziua sub fusta nevestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

da raduro sant momente si momente,dar tot ce ancercam sa zic este ca nu-i acelasi lucru sa fi acasa seara de seara sau dus cu lunile si daca esti dus sa si ai ceva satisfacti pentru ca daca nu-ti place nu poti sa o faci,si merita,doar sa alegi bine si sa ai si bafta ;D,crede-ma,am trecut prin toate etapele si tot aproape de casa e mai bine din multe privinte ;),dar fiecare ce si cum alege!

succes si bafta multa!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Sunt total de acord cu tine. Tot acasa e cel mai bine. Dar mie unul nu imi prinde bine un job la birou. Pur si simplu, am 27 de ani, lucrez de la 17 ani. Primii 4 ani mi i-am petrecut alaturi de tatal meu in domeniul instalatiilor termice - la cel mult o saptamana schimbam peisajul, pe la 21 am lucrat 1 an intr-un internet cafe - singura parte buna era faptul ca intalneam oameni si oameni, ulterior 2 ani i-am petrecut la un birou - cred ca au fost cei mai lungi doi ani si cei mai plictisitori din viata mea, apoi cateva luni am lucrat ca instalator antene satelit-iarasi nu am stat locului, iar ultimii 4 mi i-am petrecut ca sofer livrator - o firma de distributie sa spun zonala(pe cateva judete din Moldova) si ca agent de vanzari - unde aveam libertate totala, umblam toata ziua de colo colo. Niciodata acelasi peisaj.

Asta incerc eu sa spun: imi place miscarea, imi plac schimbarile. Ador sa calatoresc, daca ar fi dupa mine as urca la volan si as colinda toata tara asta si chiar i-as trece granitele, doar pentru ca imi place aventura. Eu unul, vad meseria asta de sofer profesionist ca o aventura:cu parti bune si rele. Stiu ca dorul de familie e dificil de suportat, dar poate asa imi voi permite sa fac ce mi-am dorit: sa pot sa imi petrec si eu concediile unde ma taie mintea:sunt si o fire foarte spontana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din punctul meu de vedere NU PREA se merita meseria de sofer

De ce zic asta?

Pai cum se plateste in ziua de azi,trebuie sa muncesti mult daca vrei sa castigi ceva,adica sa muncesti nu sa te plimbi,acum se da intre 35 si 50,60 de euro pe zi,daca nu este multumit de tine pentru banii care tii da nu o sa te mai plateasca ,sau estiplatit la km ,intre 7,8 euro si 12 la suta ,trebuie sa faci peste 12000 km ca sa iei si tu un ban,pierzi timp la incarcat ,la descarcat,prin stau-ri,placut este sa conduci ,parerea mea ,cand esti amator,mai mare decat atunci cand faci aste cate 500-800 km pe zi,o sa ai zile cand conduci robotic  n o sa mai ai chef,o sa te uiti la ceas sa vezi cat mai ai etc etc etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din cate stiu, in meseria asta ai nevoie si de foarte mult noroc. Daca ai noroc si gasesti sofer pe comunitate, salariile sunt ceva mai mari. Stiu ca in tara ti-e foarte greu sa depasesti 10000 km, asta din cauza drumurilor. E adevarat ca pierzi foarte mult timp la incarcat/descarcat, ca de multe ori beneficiarului nu ii convine ce faci si trebuie sa ii faci pe plac, dar orice meserie are puncte tari si puncte slabe. Dar, tot raul spre bine.

Poate ca tot ce spun eu e ghidat de entuziasmul de incepator. Eu nu lucrez inca in domeniu, dar mai am de asteptat 2 saptamani, pt ca nu am inca atestatul, si daca merge bine, poate -nu stiu daca sa spun din pacate, sau din fericire- de sarbatori voi fi plecat.

Dar in mod cert, lasand la o parte dorul de casa, salariile sunt net mai mari decat cam ce pot gasi. Poate nu e remunerata cum se merita meseria, dar ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

la 27 de ani eu ma ansuram a2a oara ;D ;D, gandestete bine la ce vrei...o familie,daca n-o ai,ar cam trebui sa ti-o anfiintezi iar sa fi plecat mai tot timpu???,e cam greu.merita din punctul de vedere al banilor asta daca ai noroc sa fi la o firma care plateste cat de cat si la timp,daca nu.. ai cam pus-o,iar sa stai pe cheltuiala ta nu are rost.

o sa te convingi singur de multe treburi...eu ancerc doar sa ati spun la ce te poti astepta,..

eu,daca ar fi sa ami gasesc ceva acasa,pe bani sa duc o viata normala as uita de iesit afara,si nici an viitorul apropiat nu vad ceva anbunatatiri,asa ca mai de voie de nevoie tre sa facem asta an conditiile care sant si la pretentiile celor de sus :),

iar de ce spui,cu calatoriile,nu e chiar asa,sper sa ai noroc sa iesi cu cineva un timp sa vezi cam cum sta treaba,...asta ar fi bine, sa nu ai surprize la ce te astepti,iar cum a zis un coleg mai devreme nu prea mai merita,a cam cazut respecu ptr sofer asa ca ramai doar o piesa de schimb :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din pacate, asa este, un sofer e ca o piesa de schimb. Stiu ca trebuie sa incep de jos-sincer sunt convins ca la inceput voi trebui sa muncesc din greu pe un salariu care poate e mult sub cat ar merita, dar..poate pe viitor. Eu gandesc altfel:daca am putin noroc si cine mi-a promis ca ma angajeaza se tine de cuvand, pe salariul promis (recunosc totusi ca nu e foarte mare-intre 1100 si 1500/luna), sunt pregatit sa indur cel putin cativa ani pentru familia mea. Am familie, mai exact sunt casatorit de aproape 5 ani si am o fetita de 3, deci am trecut de pasul asta. Acum urmeaza sa fac ceva pentru ei-poate daca merge bine o casa, un viitor, si pentru asta stiu ca pot indura cativa ani (nu tocmai putini). Ulterior, poate capat experienta si poate gasesc ceva mai aproape de casa, cel putin weekend-urile sper sa le petrec acasa si chiar daca ar fi salariul mai mic.

Sa fiu sincer, ma multumesc sa sacrific cativa ani pentru viitorul fetitei, sa ii pot oferi ce nu am avut eu. Daca ar trebui sa muncesc zi si noapte cativa ani, dar sa stiu ca am tot ce imi doresc pentru ea, as face-o-in limita auto-distrugerii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Din pacate, asa este, un sofer e ca o piesa de schimb. Stiu ca trebuie sa incep de jos-sincer sunt convins ca la inceput voi trebui sa muncesc din greu pe un salariu care poate e mult sub cat ar merita, dar..poate pe viitor. Eu gandesc altfel:daca am putin noroc si cine mi-a promis ca ma angajeaza se tine de cuvand, pe salariul promis (recunosc totusi ca nu e foarte mare-intre 1100 si 1500/luna), sunt pregatit sa indur cel putin cativa ani pentru familia mea. Am familie, mai exact sunt casatorit de aproape 5 ani si am o fetita de 3, deci am trecut de pasul asta. Acum urmeaza sa fac ceva pentru ei-poate daca merge bine o casa, un viitor, si pentru asta stiu ca pot indura cativa ani (nu tocmai putini). Ulterior, poate capat experienta si poate gasesc ceva mai aproape de casa, cel putin weekend-urile sper sa le petrec acasa si chiar daca ar fi salariul mai mic.

Sa fiu sincer, ma multumesc sa sacrific cativa ani pentru viitorul fetitei, sa ii pot oferi ce nu am avut eu. Daca ar trebui sa muncesc zi si noapte cativa ani, dar sa stiu ca am tot ce imi doresc pentru ea, as face-o-in limita auto-distrugerii.

    Soferul nu este o piesa de schimb !!!  >:(  Soferul este acela care , potrivit calificarii sale , este abilitat sa conduca  un autovehicul ( pe care alte persoane nu o poate face , deoarece nu sunt pregatiti )  si are o responsabilitate enorma pe toata perioada cat se desfasoara activitatea sa , producand banutii , din greu munciti , pentru ca patronul sau sa aiba o viata calduta alaturi de familia sa .  Lucru de care soferul este cam vaduvit !  Soferul profesionist este un om , in primul rand , si un  calificat (in plan secund ) si nu poate fi asociat  cu o piesa a unui fier numit masina .

    Sincer ma deranjaza aceasta sintagma !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Members

Salut, parerea mea vis a vis de sumele cheltuite pentru obtinerea..permisului..cardului tahograf...atestatului...etc, suna cam asa..

Soferia , ca oricare alta meserie, daca nu o faci din pasiune, nu o poti face cum trebuie...

Cred ca nu costurile in sine trebuie sa ne dezamageasca, ci calitatea serviciilor prestate de catre instructori...aici este baiul, platesti o traista de bani si mai mult de jumatate sunt mai rau decat elevii...asteapta sa treaca ora sa te dea jos si sa urce alt elev.

Aveam 17 ani si am fost la ACR la scoala de soferi sa ma rog de directorul de acolo sa mi aprobe inceperea scolii si examinarea inaintea varstei de 18 ani..nu dormeam noaptea la gandul ca atunci cand o sa am permisul in buzunar, o sa pot lua ''verzulica''(vezi Dacia 1300) si sa plec cu prietenii la Snagov sau sa dam o fuga la Sinaia sa bem o cafea facuta acasa de cu seara...la gandul ca o sa fiu eu cel care hotaraste in ce directie va merge masina..ca eu voi fi cel care o va strica si o va repara totodata...

Soferia se face din placere...nu din obligatie, nu dupa sute de socoteli..te urci in cine stie ce rabla de masina si te simti ca si cum ai merge la o cafea cu cea mai urata gagica din cartier...si cand prinzi una noua cu putini kilometri., cu dotari de ultima generatie(care ti fac viata mai usoara), te simti in al noua lea cer... Sa poti conduce 20-25000km pe luna si dupa, sa vii acasa si sa fi multumit de tine...asta se numeste pasiune..se numeste ''simt''....esti una cu masina..

Hai ca m am incins....ha ha.

seara buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ai oarecum dreptate, dar discutia era legata de soferia ca si meserie, nu era vorba de soferii amatori. Spun ca ai "oarecum" dreptate pentru ca depinde foarte mult si de cat de mult se implica un candidat-viitor sofer profestionist-in a invata, in functie de capacitatile fiecaruia de a se orienta si de a observa traficul. Un sofer bun nu este acela care nu are nici un accident, ci cel care stie sa iasa din orice situatie impusa de trafic cu bine, dar in primul rand unul pe care nu il observi in trafic-sa fim seriosi, soferii de "duminica"-asa cum le spune tatal meu- sunt foarte usor de observat-sunt aceea pe care ii injura toata lumea.  Si totusi, un profesionist, are rabdare si cu ei, desi sunt limitati de acel minunat program de conducere.

Soferul profesionist este cel care, desi obligat de imprejurari la respectarea unor timpi, totusi are rabdare sa lase toti amatorii sa se bage in fata, doar pentru ca au un simt in plus si anume ca sunt constienti de dimensiunea vehiculului pe care il conduc, stiu riscul la care sunt expusi in cazul in care intra intr-o intersectie aglomerata. Dupa cum se observa, nu camioanele sunt cele care blocheaza intersectiile - ele in general stau linisite inaintea semaforului-ci acei zmei cu masini scumpe, care intarzaie la intalnirile cu "gagicile":).  Totusi, inteleg perfect situatiile in care acesti profesionisti sunt irascibili, cand stiu ca sunt la capatul programului (de conducere zilnica), pt ca stau totusi la rand la semafor, si totusi sunt luati inainte de toti "smecherii", si sunt constienti de amenzile care ii pandesc. O zi in care isi depaseste programul, il urmareste nu doar in ziua respectiva, ci in urmatoarele 4 saptamani. Si nu vorbesc de depasiri de 5-10 minute, ci de ore pe care un sofer si le poate pierde in trafic din cauza unor iresponsabili.

Acum legat de subiect, inca imi sustin parerea, orice lucru pe care il faci cu placere, merita. Am facut 4 ani un lucru care mi-a placut, si desi aveam rezultate mult mai bune fata de colegii mei, salariul era mult mai mic. Dar placerea a fost totusi a mea. Pentru ca odata ce faci un lucru ce iti place, nu apare monotonia si plictiseala, si reduce riscul aparitiei situatiei in care "mi-e lene sa ma trezesc sa merg la servici".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Members

M-am apucat de scoala de soferi cat CE (costa 1800). Pana acuma am platit 2 transe de cate 400 RON. Am vorbit cu instructorul ca pot incepe de marti orele si ca trebuie sa vin cu motorina de acasa sau sa o platesc. Oare e normal asa ceva. Marti cand ma intalnesc cu el il ameninti cu OPC sau ARR sa vad atuncea daca mai comenteaza ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
M-am apucat de scoala de soferi cat CE (costa 1800). Pana acuma am platit 2 transe de cate 400 RON. Am vorbit cu instructorul ca pot incepe de marti orele si ca trebuie sa vin cu motorina de acasa sau sa o platesc. Oare e normal asa ceva. Marti cand ma intalnesc cu el il ameninti cu OPC sau ARR sa vad atuncea daca mai comenteaza ceva.

Cu ARR nici nu are rost să îți răcești gură.... doar arăți că ești pe dinafară

N.are ce să îi facă Arr.. În schimb poți face plângere la OPC..

Nu știu ce contract sau înțelegere ai făcut cu el..

Baftă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Ce contract, contract am cu scoala acolo nu zice nimeni nimica ca trebuie sa mai platesc si carburantul dar il auzi pe instructor ca trebuie. Deci scoala zica ca nu trebuie instructorul zica ca trebuie. Dracu mai intelege

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Merita, eu am aproape 2 ani de zile, in care mam frustrat destul pt ca nu gaseam o firma sa ma angajez, am parasit tara si cu ajutorul unui vecin spaniol a iesit soarele pe strada mea. Am prins o firma destul de buna mai ales pe vremurile astea, numai volvo FH16 ca asta

http://carspravka.ru/images/auto/bea218 ... ae87fe.jpg

Angajatii mau primit cu bratele deschise, firma e condusa de o femeie ...eliminat/lucru neinteresant pentru stie asta.... [-x si uite acum astept sa plec pe comunitate. Merita sa fi sofer la straini, nu in tara ta de origine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.