Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Members

Da-mi si mie mai multe detalii despre firma asta daca ai sunat,unde au sediul?ce bani dau daca esti titular sau incepator?trebuie sa se cunoasca cei in echipaj?de unde ai anuntul ? sau da-mi si mie un nr de contact de la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Salut colegii,

Am sa va dau cateva detalii pt ca eu am fost acolo la asa zisul sediu al lor care e de fapt un apartament.

Cel care raspunde la telefon este un mic intermediar care isi ia si el 100e de caciula de la fiecare sofer apoi te plaseaza la 'sefu' care sincer nu are niciun habar despre transport.

L-am luat putin mai tere si s-a cam pierdut pt ca,parerea mea, e destul de complicat sa lucrezi pe un camion pe comunitate si sa nu ai carduri sau un card pe masina(asta fiind unul din exemple).

Ei cica ar da 13e pe cabina si iti garanteaza peste 20000km/luna dar mai pui maimuta sau mai dai peste program.

Parerea mea...Teapa mare asa ca va sfatuiesc sa nu bateti drumul degeaba pana la Oradea asa cum am facut-o eu sa mai cheltuiti si iste bani.

Daca mai aveti intrebari va raspund cu mare placere.

Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Salut, ma numesc Daniel Stiube, si raspund de Fedex Transport,............ si ca sa vedeti ca nu e teapa va dau si numarul meu de telefon 0772-103152.

Este adevarat ca firma are biroul intr-un bloc de apartamente, lucru normal tinand cont de faptul ca nu se fac speditii de aici, ci se coordoneaza doar activitatea societatii, deci ne cerem scuze ca nu ne ridicam la pretentiile fiecarui papagal care are permis pentru categoriile C si E.

Este adevarat ca am colaborat cu un intermediar, care cerea 100 de euro pentru fiecare sofer pe care il aducea, dar nu era o surpriza pentrusoferi, ci se stia de la inceput.

Despre faptul ca nu am habar de transport, sa ma ierte cel care a scris, nu a mai venit probabil fie pentru ca nu avea experienta, fie pentru faptul ca ii venea menstruatia daca se vedea singur pe o autostrada in Germania.

Imi cer scuze , ca nu vreau sa-ti dau tie un card de motorina ca sa faci tu ce vrei cu el, sau acuma te pricepi si la cum se conduce o firma de transport????????

Cate firme ai condus, sau cate camioane ai cumparat tu, sau mai mult.....................cam cata garantie ai lasat tu in viata ta pentru niste carduri de motorina,..................sau cate file cec ai semnat??????? E UITE DE ASTA NU VREAU SA AI TU CARDUL DE MOTORINA,......... sau poate din acest motiv vii sa te angajezi la noi, si nu noi la tine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Imi cer scuze ca nu pot sa-ti dau vreo 3000 - 4000 de euro pe luna, si tu sa conduci la program. TE ROG SA NE IERTI!!!!!!!!

ORICUM,..... MULT SUCCES IN CONTINUARE, CARE VREA SA LUCREZE AICI SUNTEM!!!!!!!!!!!!!!!!! CARE VREA SA STEA ACASA VA DORIM ODIHNA PLACUTA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members
deci ne cerem scuze ca nu ne ridicam la pretentiile fiecarui papagal care are permis pentru categoriile C si E.

imi cer scuze, dar m-am uitat pe spate si nu am pene, cu toate ca am permis d-ala de care ziceti dumneavoastra  mai sus,..... sefu!

Imi cer scuze BOULE, ca nu vreau sa-ti dau tie un card de motorina ca sa faci tu ce vrei cu el

si ne cerem scuze dar noi astia.... asa mai cu cioc, dar stim firme cu sefi mai putin destepti decat dumneavoastra care dau carduri la soferi, probabil ca de aia a avut colegul de mai sus (catalogat ca bou) EXAGERATUL TUPEU de a intreba de un card de motorina

acum revenind la normal

eu nu stiu ce discutie ai avut cu persoana in cauza, dar nu ne baga pe toti in aceeasi oala ca pe urma gasesti pe cineva care o sa-ti dea ora exacta pe numarul de telefon postat mai sus exact cand iti e lumea mai draga

in orice caz primul minus e de la mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Salut, ma numesc Daniel Stiube, si raspund de Fedex Transport,............ si ca sa vedeti ca nu e teapa va dau si numarul meu de telefon 0772-103152.

Este adevarat ca firma are biroul intr-un bloc de apartamente, lucru normal tinand cont de faptul ca nu se fac speditii de aici, ci se coordoneaza doar activitatea societatii, deci ne cerem scuze ca nu ne ridicam la pretentiile fiecarui papagal care are permis pentru categoriile C si E.

Este adevarat ca am colaborat cu un intermediar, care cerea 100 de euro pentru fiecare sofer pe care il aducea, dar nu era o surpriza pentrusoferi, ci se stia de la inceput.

Despre faptul ca nu am habar de transport, sa ma ierte cel care a scris, nu a mai venit probabil fie pentru ca nu avea experienta, fie pentru faptul ca ii venea menstruatia daca se vedea singur pe o autostrada in Germania.

Imi cer scuze , ca nu vreau sa-ti dau tie un card de motorina ca sa faci tu ce vrei cu el, sau acuma te pricepi si la cum se conduce o firma de transport????????

Cate firme ai condus, sau cate camioane ai cumparat tu, sau mai mult.....................cam cata garantie ai lasat tu in viata ta pentru niste carduri de motorina,..................sau cate file cec ai semnat??????? E UITE DE ASTA NU VREAU SA AI TU CARDUL DE MOTORINA,......... sau poate din acest motiv vii sa te angajezi la noi, si nu noi la tine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Imi cer scuze ca nu pot sa-ti dau vreo 3000 - 4000 de euro pe luna, si tu sa conduci la program. TE ROG SA NE IERTI!!!!!!!!

ORICUM,..... MULT SUCCES IN CONTINUARE, CARE VREA SA LUCREZE AICI SUNTEM!!!!!!!!!!!!!!!!! CARE VREA SA STEA ACASA VA DORIM ODIHNA PLACUTA.

Ma gandesc ca acel card se poate alimenta prin internet atunci cand e cazul, si nu e nevoie sa aiba tot timpul asa o suma mare de bani la dispozitie.

Si atitudinea asta de sef care trateaza angajatii ca pe niste boi sau papagali nu e in regula. La urma urmei afacerea dvs. prospera si prin munca noastra pe care ar trebui sa o respectati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

In concluzie am cam avut dreptate. Pai mai sefule care te intitulezi,pai daca dumneata esti mare coordonator de transport iti rezervi dreptul de a insulta orice sofer care vine la un interviu si care iti demonstreaza ca are habar de meseria asta?

Sa va mai spun colegilor ca sefu asta n-are macar o imprimanta sau un xerox in apartamentul ala. Pai aia mai e firma serioasa? Asta ridica o mare intrebare zic eu.

Deci in opinia mea sunteti niste mari tepari care nu mai stiti din ce sa faceti bani si incercati cu orice pret sa pacaliti oameni care isi fac sperante si care pleaca cu lunile de langa familii in speranta unui trai mai bun.

Drumuri bune!

P.S. : sefule ma scuzi ca ti-am stricat jucaria :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Bravo mai  tata,ca asa vedem si noi pentru cine lucram,cat despre asa zisul sef este un pacalici din moment ce da el exemple de card alimentat prin internet,despre ce este in Germania.Intrebatil de cate ori a vazut Germania ca despre Europa este varza.Cu respect tuturor soferilor si nu sefilor care vor decat munca gratis si bani pentru ei.Drumuri bune fara capre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Colegul shogun sa-ti spun cum sta treaba si cu cardurile de motorina, de obicei se alimenteaza zilnic si automat din contul firmei cu o anumita suma de bani,o firma care se respecta are in permanenta 1000e pt motorna,adica per ansamblu sa nu se depaseasca 1000l alimentati pt car ar fi o problema mai ales daca nu ai ADR. Si a doua chestiune de baza ar fi ca nu ai voie sa faci mai mult de 2 sau 3 alimentari pe zi,in functie de cum are contractul firma respectiva. Adica in momentul in care tu ai sarit de 2 sau 3 alimentari pe zi oricata motorina ar fi ea, cardul se blocheaza automat iar firma de carburanti cu care se lucreaza au obligatia de a anunta in cel mai scurt timp despre situatie, si crede-ma ca de obicei asa se intampla.

Acum referitor la firma Fedex, cardul de motorina a fost un simplu exemplu, ca poate sefu nu a inteles, mai exista si carduri pt toll colet, via card,card pt tunel,card pt Elvetia etc pe care bineinteles ca cei de la Fedex nu le au.

In speranta ca am fost cat de cat explicit va mai stau la dispozitie si cu alte nelamuriri si va doresc drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

Colegul shogun sa-ti spun cum sta treaba si cu cardurile de motorina, de obicei se alimenteaza zilnic si automat din contul firmei cu o anumita suma de bani,o firma care se respecta are in permanenta 1000e pt motorna,adica per ansamblu sa nu se depaseasca 1000l alimentati pt car ar fi o problema mai ales daca nu ai ADR. Si a doua chestiune de baza ar fi ca nu ai voie sa faci mai mult de 2 sau 3 alimentari pe zi,in functie de cum are contractul firma respectiva. Adica in momentul in care tu ai sarit de 2 sau 3 alimentari pe zi oricata motorina ar fi ea, cardul se blocheaza automat iar firma de carburanti cu care se lucreaza au obligatia de a anunta in cel mai scurt timp despre situatie, si crede-ma ca de obicei asa se intampla.

Ma gandeam eu ca asa trebuie sa fie. In cazul asta decat sa-i dea soferului bani cash e mai sigur cu plata prin card.

Iti dai seama ca si soferul scapa de-o grija. Nu-i simplu sa stai noptile prin parcari cu teancul de bani la tine.

Dar boul e bou si trebuie injosit de sef care e cum ar veni seful boului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cOLEGII, am ajuns la concluzia ca nu are rost sa ne certam. Nu are nici un sens la unii le e bine intr-un fel la altii in alt fel aici ne spunem parerile si atit .Dedegeaba ne certam ;observ ca la foarte multi  din ce stiu nu vreau sa progreseze deloc ,foarte bine lasati-i in pace se simt bine asa 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Postez acest mesaj in numele colegului "mamitzoiu" care m-a sunat cu cateva minute in urma de pe un numar cu prefixul +43, rugandu-ma sa le spun tuturor patania sa cu firma Fedex:

Era foarte suparat, afirmand "ca a luat teapa vietii sale" cu plecarea la aceasta firma.

I s-au promis 13 euro/100 km. si chiar s-au platit acesti bani, DAR PENTRU ECHIPAJ,  deci nu pentru un singur sofer, ceea ce a insemnat ca s-a ales numai 6,5 euro/100 km.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

I s-a promis un parcurs lunar de minim 20.000 km. In relitate, dupa cum a afirmat, in doua saptamani, el si colegul sau, abia au parcurs vreo 3.500 de kilometri, de unde rezulta ca si-au scos cat de cat banii de mancare.

De asemenea, m-a rugat sa precizez ca afirmatiile laudative la adresa acestei firme, nu ii apartin, ci se pare ca au fost facute de altcineva in numele sau.

Asadar, aviz din partea colegului "mamitzoiu" pentru cei interesati de fima Fedex!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.