Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Am fost prins baut....


Postări Recomandate

  • Members

Nici eu nu sint de acord cu astfel de obiceiuri,dar din toti care comentati pro si contra ,oare niciunul nu v-ati urcat la volan dupa o bere?Colegul v-a cerut o parere cum poate s-a rezolve,si-a dat seama ca a gresit si cerea un sfat prietenesc,deja ajunge-ti s-a v-a jigniti si nu e frumos.Bafta colegule s-a rezolvi cat mai usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

.....singurul lucru unde sunt de acord cu tine...corect?!

deci tie ti se pare deplasat sa impiedici un coleg sa se suie baut la volan, dar ti se pare normal sa-i faci praduiala si sa-l lasi fara paine?

asa o fi ca prea zici cu foc, dar nu-mi amintesc sa-ti fi cerut parerea.

oare niciunul nu v-ati urcat la volan dupa o bere?

pai nu Nicule, ca aici esti pe internet si putini sunt cei care recunosc ca ar fi gresit vreodata, aici toti sunt mai catolici decat papa, numai oameni integri, dar incep sa-mi doresc din toata inima un lucru:

daca se intampla vreodata sa bea vreunu 1-2 beri, si nu asteapta sa-i treaca efectul, si pleaca cu masina, sa se gaseasca un prieten care sa dea un telefon si sa-l "ajute" sa nu faca vreun accident!

ca prea multi lupi moralisti sunt pe aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Au baut bere in barul unuia dintre ei [la subsol fiecare au pivnita ].unul dintre ei a zis ca merge sa alimenteze ca maine dimineata sa nu se mai opreasca cand pleaca la lucru,cei doi i-au zis ca a baut cam mult si sa lase alimentare pt a 2a zi,el nu a vrut ........unu dintre ei a sunat la politie si a anuntat ca prietenul lor are intentia de a se urca la volan in stare  de ebrietate,,,,,,,,,,,a fost prins de politie dupa 1 km ,i-a retinut permisu pe 6 luni si i-a dat amenda  si a fost anuntat ca reclamatia a fost facuta de prieteni lui............cand sau intalnit acesta le reprosat prietenilor ,,,,,,,,,,cum ati putut sa imi faceti atata rau'' raspunsul a fost,,,nu ti-am facut rau ,ti-am facut un bine,vrem sa ramai prietenul nostru,nu vrem sa te vedem mort,in carucioar cu rotile,in puscarie,nu vrem sa vedem victime facute de alccol,de accea santem prieteni tai, sa te ajutam sa nu gresesti.....asta a fost in germania

Voi santeti deacord cu ce au facut prieteni lui?

ps:unul dintre  acei prieteni este tatal meu si aveam atunci 14 ani,,,,,,,atunci nu am fost de acord cu ce au facut dar cu timpul am inteles ca a facut un bine.

Mi se pare un gest de prieten adevarat ceea ce a facut tatal tau. Daca doar nu il lasau sa se urce la volan cum scriu altii probabil intamplarea se facea uitata dupa 2-3 zile, nu se invata minte si alta data se putea sfarsi tragic ....cred ca au vrut totusi sa il pedepseasca sau sa il sperie intrun fel, si sigur au reusit!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

daca citeati povestea intelegeati,,,,,,,,,,,,au baut la taicameu in bloc,la demisol,in beci cum este la noi dar la ei este amenajat ca bar,el erea conducator de turism  si nu taicameu a sunat ,el a fost cu ei,,,,,,,,,,,,,taicameu are cetatenie germana si este plecat din 90 din tara,si noi am fost plecati dar nu am rezistat numai 3 luni,asta se intampla in vara lui 90',totusi povestea se poate modifica si in sofer de tir,,,,,,,,,esenta conteaza

oare niciunul nu v-ati urcat la volan dupa o bere?        cine sa urcat la volan dupa o bere este INCONSTIENT iar acesti oameni nu au ce cauta cu permis in mana,exista taxi,un prieten orce,,,,,,,,,,,de ce sa merg la chef cu masina daca vreau sa servesc o bere,un taxi costa mai putin financiar decat o amenda,sa nu mai spun libertatea,viata altora care sant nevinovati,,,,,,,,,,,pt ce ,,,,,,,,,pt alcool,,,,,,,,,,daca as avea putere as face lege pt 0,01/1000 permis suspendat pe viata,,,,,,,,,,,vrei sa bei, bea pana te faci pe tine dar lasa volanu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

    Virgile,eu m-am suit la volan dupa o bere!DAR NU MAI MULTE!Si pe masina mica este 100%legal in Canada(0,8/1000)!Pe camion nu m-am suit niciodata baut,exceptie facand anul trecut cand m-am suit pe camion dupa ce bausem o bere dar eram la curse(de camioane),eram pe circuit inchis si mai multi dintre participanti bausem cate o bere!Am plecat acasa abia a 2-a zi,dupa ce alcoolul disparuse cu totul!Ce vreau eu sa spun,nu incurajez pe nimeni sa bea la volan,eu daca beau mai mult de o bere o las pe nevasta sa conduca(masina mica),dar nici nu trebuie sa dam cu pietre in initiatorul topicului!Iar cand prietenii beau la mine,in nici un caz nu sun la politie,ii conving sa doarma la mine sau sa ia taxiul,daca nu au vreo nevasta care sa conduca!In Canada,de obicei,gastile de "flacai veseli"care merg la bar regulat in week-end au cate un sofer desemnat!Adica unul din gasca,prin rotatie,trebuie sa nu bea si sa fie soferul celorlalti!Si in felul asta nu mai platesti taxi-ul!de craciun si de revelion,in Quebec,mai exista si sistemul "operation nez rouge".Cu alte cuvinte,te duci cu masina la bar,te imbeti si suni la "nez rouge".Astia iti trimit un echipaj format din 2 soferi,unul conduce masina lor si altul conduce masina ta(cu tine in spate)pana la tine acasa sau la adresa pe care le-o dai tu lor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

dupa o bere nu mai esti cine ai fost inainte,viteza de reactie scade,creierul nu mai calculeaza asa rapid si nu mai apreciaza asa bine distantele,,,,,,,,,,,totusi pt ce ,,,,,,pt o bere,,,,,,si in germania poti sa bei o bere dar in caz de accident esti vinovat,,,,,,,,,,legea spune ca daca ereai treaz puteai evita accidentu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Anonymous

  Nu am avut niciodata accident dupa o bere!Si chiar cu o bere in freza conduc mai bine decat 90%dintre amatorii care nu au baut nimic.....E vorba de instinctele de profesionist care se formeaza cu timpul...Plus ca daca am baut o bere sunt inca si mai atent la trafic,stiu ca trebuie sa compensez......DAR REPET,DOAR O BERE!La a 2-a bere lasi pe altul treaz sa conduca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu nu am avut ghinionul tau de a ma oprii garda,dar am zis ca daca ajung acasa cu bine,numai ma sui in viata mea cu alcool la bord la volan!si am ajuns cu bine acasa!am fost la ziua sefului in pub lui si eram 2 care aveam permis dar amandoi am baut.initial am zis ca o bere fara alcool dar pe urma am zis ca o bere si gata!si au fost mai multe,nu le mai stiu numarul.tot ce mi aduc aminte e ca vedeam 3 linii albe pe mijloc si 3 linii albe pe marginea carosabilului cand am intrat pe nationala,noaptea la 3 si ceva ,cand am plecat din pub si pe urma imi amintesc cand parcam masina in fata blocului si atat.am avut un noroc chior pot sa zic,dar m-am jurat ca nu o sa mai beau in viata mea cand sunt cu masina!si in ziua de azi ma intreb cum am condus 20 de km vazand 3 linii pe sosea in loc de una???!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

este rau ce ai facut si este bine ce ai realizat,,,,,,,,,,nu trebuie sa facem o nenorocire ca sa ne dam seama ca nu este bine sa conduci in stare de ebrietate,,,,,,,,,,,daca ne vom gandi inainte ce putem pati si ce riscuri ne asumam va spun ca vom chema un taxi,,,,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Multumim lui Liviu ca a facut publica problema lui, sper ca multi soferi sa inteleaga din greseala lui si sa nu incerce experienta pe barba lor. In genereal trebuie sa fi constient de absolut tot cand te sui la volan treaz, dar cand esti baut ai si mai multa incredere in tine ceea ce e total eronat. In concluzie: daca ai norocul sa pleci beat azi cu masina si sa nu patesti nimic e posibil sa nu ai norocul asta si tura urmatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

liviu,vad ca nu leai mai spus colegilor cum decurge situatia,ai reusit sa rezolvi ceva? in ce stadiu esti acum? Cred ca pentru alti colegi le va fi de ajutor acest fapt chiar daca suntem pe 2 directii.

Personal eu nu m-am urcat baut niciodata[si aici contrazic cred multi colegi],si pot spune ca am ceva ani de conducere,cred ca toti uitam un amanunt important,ce se intimpla daca tu esti baut,conduci cu atentie si cit mai corect si intra unul in tine accidental care nu e baut?Eu unul am preferat sa nu beau in acea zi si sa imi duc acasa colegii ca sa fie totul ok,chiar daca am stat cu ei,asa e cel mai corect,unul trebuie sa se sacrifice pentru binele tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

eu nu sant de acord cu asemenea practici,si eu mai servesc ,in pauza si in functie de pauza,la pauza de 9 ore nici nu ma gandesc,am vazut prea multe accidente din cauza alccolului si ma sperie numai gandu,...........CEI CARE NU SE POT ABTINE AR TREBUI FACUTI BICICLISTI ,,,,,,,,,dar pe piste speciale in  care sa nu circule autovehicule,,,,,,,,

,sa va spun o intamplare din germania ,,,,,,,,,,,,

ce va mai plac sa dati exemple......si sa acuzati sa va dati cei mai corecti nu sunt de acord cu voi si mai ales pt ca mintiti unii cu nerusinare.....80 % beti macar o bere in pauza mare asa ca lasa ti aberatiile.....nu conteaza neaparat cantitatea pt ca si de la 2 beri poti ramane pieton.....sau poti omora pe cineva hai sa fim realisti normal ca multi se feresc sa scrie adevarul pe site pt ca mai vad si altii dar nu e corect si nu va mai dati zmei toti beti dar difera doar norocul si cantitatea atat......hai drumuri bune si numai ocoliti adevarul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

eu nu sant de acord cu asemenea practici,si eu mai servesc ,in pauza si in functie de pauza,la pauza de 9 ore nici nu ma gandesc,am vazut prea multe accidente din cauza alccolului si ma sperie numai gandu,...........CEI CARE NU SE POT ABTINE AR TREBUI FACUTI BICICLISTI ,,,,,,,,,dar pe piste speciale in  care sa nu circule autovehicule,,,,,,,,

,sa va spun o intamplare din germania ,,,,,,,,,,,,

ce va mai plac sa dati exemple......si sa acuzati sa va dati cei mai corecti nu sunt de acord cu voi si mai ales pt ca mintiti unii cu nerusinare.....80 % beti macar o bere in pauza mare asa ca lasa ti aberatiile.....nu conteaza neaparat cantitatea pt ca si de la 2 beri poti ramane pieton.....sau poti omora pe cineva hai sa fim realisti normal ca multi se feresc sa scrie adevarul pe site pt ca mai vad si altii dar nu e corect si nu va mai dati zmei toti beti dar difera doar norocul si cantitatea atat......hai drumuri bune si numai ocoliti adevarul...

>:( ai baut ceva? ce te-a suparat atit de tare?care-i problema de fapt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

cred ca este un client fidel al alcoolului inainte de a se urca la volan ;D ;D ;D ;D..........si cei care beau 2 beri in pauza de 11 ore beau pe barba lor cu riscu ca dupa 9-11 ore daca se intampla un mic accident sant vinovati,,,,,dar daca gandesti cu mintea limpede realizezi ca acel om care bea 2 beri,urmeaza sa manance si trage un somn sanatos pe care cei care fac local sau vin seara acasa nu il fac,,,,,,,,,sa nu ami spuna cineva care vine seara acasa doarme 8-9 ore pe fiecare seara,,,,,,,,,,deci romanu 1 ce mai zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Parerea mea este ca pentetru a progresa trebuie sa ne invatam sa respectam cu totii regulile "jocului". Trebuie sa dispara asa zis.ii baieti destepti care evita legile. Pentru colegul Liviu sper ca problema lui sa se rezolve cat mai repede si mai bine pentru el si-i multumesc ca ne arata la ce necazuriu putem ajunge pentru o clipa de ratacire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

cred ca este un client fidel al alcoolului inainte de a se urca la volan ;D ;D ;D ;D..........si cei care beau 2 beri in pauza de 11 ore beau pe barba lor cu riscu ca dupa 9-11 ore daca se intampla un mic accident sant vinovati,,,,,dar daca gandesti cu mintea limpede realizezi ca acel om care bea 2 beri,urmeaza sa manance si trage un somn sanatos pe care cei care fac local sau vin seara acasa nu il fac,,,,,,,,,sa nu ami spuna cineva care vine seara acasa doarme 8-9 ore pe fiecare seara,,,,,,,,,,deci romanu 1 ce mai zici?

ai dreptate in privinta cu somnul dar oricum alcoolul iese dupa 24 de ore din sange in toatalitate(bine acu depinde de cantitate..:)...asa ca nu conteaza somnul sau odihna astea conteaza doar pt tine ca om ca nu il mai simti tu(alcoolul)....dar el e prezent dupa 9 ore,si chiar nu sant un client fidel al alcoolului la volan dar unii dintre noi nu recunosc adevarul atata tot nu am vrut sa fac mare caz din asta doar ca omul si a spus si el oful si unii au inceput sa il acuze...stie si el ce greseala a facut nu e nevoie de reprosuri ci doar de o vorba buna ,un sfat ceva ce i poate ridica moralul eu am citit comentarile si de aceea am scris ce am scris si cu asta am sarit peste ce trebuia sa i spun omului...oricum o zi faina drumuri bune si spor in toate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Duminica 30 septembrie 2012 ora 00:30. Ma aflam cazat in localitatea Simon(langa Bran) impreuna cu prietenii. Dupa ce am consumat considerabil am vrut sa merg pana in Bran la magazin (sub 1km). Si cum unde nu e cap vai de picioare ma urc la volan insotit de un prieten crezand ca pentru cateva sute de metri nu moare nimeni. Si totusi dupa ce am facut cumparaturi indreptanduma spre casa vad in spate o masina de politie ... Aprind girofarul eu opresc.. Observand ca sunt baut politistul ma invita sa suflu in etilotest... am suflat si rezultatul 0.97 mg/l in aerul respirat. Am fost dus apoi in Zarnesti pentru recoltare de probe biologice. Prima proba a fost facuta la 1:03 a doua la 2:03. Apoi am mers la sectie in Bran au mai completat ei formalitatile si ne-au dus acasa. Acasa am ajuns cu o dovada pe care scrisesera ce s-a intamplat si fara drept de circulatie. Mi-au mai spus ca probele de sange vor merge la iml...

De aici in colo ceata totala. Sunt speriat si nu stiu ce ma asteapta. In cat timp vin rezultatele la sange? Nu trebuia sa primesc si eu o copie a Procesului Verbal? Stiu ca pentru fapta asta se face Dosar Penal.. a fost facut de ei sau urmeaza? Am citit umpic pe ici colo si se tot vehiculeaza de condamnare cu suspendare... ce sanse am? As dori daca stiti care sunt procedurile sau care ati mai trecut prin asa ceva sa imi impartasiti si mie experientele voastre si cum ati scapat, cat a durat ...

Mentionez ca sunt din Bucuresti am 22 de ani permisu de 4 ani si ceva si este prima abatere ... fara accidente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

it-i iei un an cu suspendare...,cu un avocat bun iei o amenda penala....

Si pe langa asta ai si o "gogoasa" in cazierul judiciar.

Apreciez sinceritatea ta si faptul ca stii ca e o greseala.

E un exemplu si pentru unii "asi ai volanului".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stiu ca daca iau 1 an cu suspendare apare in cazier ... dar cu amenda penala cum ramane ? ... se vede si ea in cazier ? .. e mai bine cu amenda penala pentru ca nu primesc condamnare?

Multumesc pentru raspunsuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Stiu ca daca iau 1 an cu suspendare apare in cazier ... dar cu amenda penala cum ramane ? ... se vede si ea in cazier ? .. e mai bine cu amenda penala pentru ca nu primesc condamnare?

Multumesc pentru raspunsuri!

Daca procurorul decide sa "opreasca" dosarul iti va da doar o amenda penala (de la 10lei  la 1000lei) care nu se trece in cazier. Daca dosarul va fi trimis mai departe judecatorul iti va decide soarta.  Sunt foarte multi factori care influenteaza un dosar:

felul in care ai colaborat cu politia de la inceput si pe durata dosarului, alcoolemia, antecedentele penale (daca ai), avocatul (daca ai), etc. Daca ai o situatie financiara buna iti poti pune un avocat si ai sanse mari sa scapi doar cu o amenda penala.

PS: Sa nu credeti ca sunt de acord cu alcoolul la volan, dar toti merita a doua sansa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Am inteles ...

Avand in vedere ca am colaborat cu politia si nu am facut nici o problema, iar cand m-a pus doctora sa merg pe o linie dreapta si sa duc mana la nas cu ochii inchisi m-am comportat perfect sper sa aiba influenta in ochii procurorului sau judecatorului ...

Chiar si politistii vorbeau cu doctora si cand a intrebat doctora cat are ...0.97 au zis cu totii ca nu pare ... deci acu ramane doar sa astept rezultatele de la iml sa vad ce valori am avut in sange.

Am inteles ca daca e in scadere adica prima recoltare mai mare ca a 2-a e mai bine, daca e invers este mai rau.

Stiti cumva dupa cat timp vin rezultatele de la IML ... am inteles ca vin la politie si apoi ma cheama la ei.

Mi-a spus cineva ca o sa trebuiasca sa mai dau o declaratie la Udriste cand o sa ma cheme sa recunosc fapta .. sau ceva de genu.

Multumesc pentru raspunsuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.