Comunitatea soferilor profesionisti Sari la conținut

Oare a disparut colegialitatea intre soferi ?


Driver-ul

A disparut colegialitatea intre soferi ?  

226 membri au votat

  1. 1. A disparut colegialitatea intre soferi ?

    • Da
      156
    • Nu
      89


Postări Recomandate

  • Members

Sunt colegi si colegi....eu unul am avut parte de un ajutor nesperat din partea unui coleg.....o perna explodata si aveam nevoie de al doilea cric sa ridic masina...eram incarcat cu 7to.doar pe spate cand masina mea duce  10 total....greutatea era pe spate si cricul meu nu reusea sa ridice..si a sarit un coleg in ajutor cu cricul lui(D-zeu sa il ajute oriunde merge)..a stat saracul linga mine 3 ore pina am terminat.....si pe aceasta cale vreau sa-i multumesc desi sunt slabe sperante sa intre pe aici..imi pare rau ca nu am memorat nr de inmatriculare......atunci m-am hotarit ca atunci cand gasesc un coleg la anghie  nu voi ezita sa sar in ajutor....face mult sa vezi ca esti inconjurat si de oameni cu suflet bun......va doresc la toti drumuri bune si fara peripetii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

iti raspund eu direct la intrebare:DA,A DISPARUT.

e valabil si ptr mul;ti dintre forumisti,si in special ptr.soferii romani.

la orice subiect cearta si divergentele sunt in toi,la orice intrebare a unui incepator i se da peste nas,ca de ,nu are experienta si nu stie,vezi doamne,cu ce se mananca aceasta meserie,toate informatiile despre probleme aparute la diferite firme sunt vagi si confuze.toti ne dam de cocosi si de atotstiitori iar noi nu suntem decat niste bieti slujbasi care incercam sa ne facem o situatie materiala rezonabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

iti raspund eu direct la intrebare:DA,A DISPARUT.

e valabil si ptr mul;ti dintre forumisti,si in special ptr.soferii romani.

la orice subiect cearta si divergentele sunt in toi,la orice intrebare a unui incepator i se da peste nas,ca de ,nu are experienta si nu stie,vezi doamne,cu ce se mananca aceasta meserie,toate informatiile despre probleme aparute la diferite firme sunt vagi si confuze.toti ne dam de cocosi si de atotstiitori iar noi nu suntem decat niste bieti slujbasi care incercam sa ne facem o situatie materiala rezonabila.

Multumesc pentru raspuns, este opinia ta si este importanta pentru noi. Din pacate cu "slujbasul" nu sunt de acord cu tine, eu parctic aceasta meserie fiindca asta simt ca vreau sa fac, ca sunt mai multi bani in joc este adevarat dar sa nu uitam responsabilitatile pe care le avem. In concluzie nu ne numim toti "niste bieti slujbasi care incercam sa ne facem o situatie materiala rezonabila." Bafta maxima si drumuri bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Members

Da colegule,a disparut colegialitatea dintre soferi din cauza noastra pentu ca am devenit cu totii rai! De cite ori cind ai depasit un camion asa zisul coleg iti face viata grea tinindu-te cit mai mult in depasire in loc sa reduca foarte putin viteza sa fara sa piarda nimic din timpul sau? De cite ori ai ajuns intr-o parcare plina la refuz si pt doi metri tre buie sa pleci stricind diagrama ca asa zisul coleg nu misca putin camionul ca sa poti parca si tu motivind faptul ca are deja doua ore de pauza?De cite ori trebuie sa astepti in spatele unui camion intr-o benzinarie mai ales cind te grabesti pentru ca asa zisul coleg s-a obisnuit sa faca pauza de 45 de minute dupa ce a alimentat?Si exemplele pot continua!in incheiere repet,s-a dus cu colegialitatea!Si asta e valabil in toata Europa indiferent de pasaport!Drumuri cit mai bune si cit mai putine controale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Exagerezi rau de tot.De unde si pana unde trebuie sa reduc eu viteza ca sa ma depasesti tu?Daca vezi ca te apropii greu mergi si tu cu 1km/h mai putin si gata.Si cum sa mut masina de fiecare data cand vine cineva si nu are loc suficient?Din moment ce nu am parcat in diagonala si nu ocup 2 locuri unde e problema?

Pauza 45 la alimentare mai rgre...cel mai adesea se lungeste cu 4-5 min pentru a ajunge la 15.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Cu mare parere de rau trebuie sa recunosc ca a disparut colegialitatea dintre soferi! Si asta pentru ca am devenit rai si invidiosi!De ce atunci cind te angajezi intr-o depasire asa zisul coleg iti face viata grea obligindu-te sa stai cit mai mult pe banda din stinga,in loc sa reduca putin viteza si sa te ajute cu depasirea pentru ca nu-l costa nimic?De cite ori ai ajuns intr-o parcare plina cu programul terminat si esti obligat sa pleci si sa stici diagrama pentru ca asa zisul coleg nu vrea sa miste camionul doi metri pentru a putea parca si tu motivind ca are deja doua ore?De cite ori ajungi intr-o benzinarie in criza de timp si nu poti sa alimentezi mai repede pentru ca asa zisul coleg dupa ce a alimentat ramine in pompa 45 de minute sa completeze pauza?Si exemplele pot continua,acestea fiind valabile in toata Europa indiferent de culoarea pasaportului.Va doresc numai drumuri bune si cit mai putine controale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Guvis, daca am spus redus viteza asta nu inseamna ca trebuie sa frinezi!redu 1km/ora ca sa pot sa te depasesc in mai putin timp ca pina la urma tot te depasesc. Imi pare rau ca spun dar cred ca nu ai inteles nimic din ce am vrut sa spun. Multa bafta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Members

Colegilor nu inteleg decit ca cei mai multi dintre noi sint inclinati spre partea rea a problemei .Asta ma face sa cred ca daca as raminea in drum cu o problema tehnica as fi in plop,dar eu am alta viziune si ma gindesc de cite ori vad un coleg cu probleme la mine personal si ma pun in situatia lui ,atunci reactionez ca atare si in 90% din cazuri ajut indiferent de nationalitatea soferului .Asta nu pot sa spun ca nu mi-a folosit si mie deoarece de cite ori am avut nevoie am gasit un sofer care s-a oprit sa ma ajute daca a putut.Stiti Dumnezeu nu doarme  sau pentru cei care sint mai atei IN VIATA EXISTA INTODEAUNA DREPTATE COMPENSATORIE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

FIECARE SOFER ARE MASINA PE CARE O MERITA!

Discutabil.O are pe care o merita atunci cand o conduce de mult timp.Daca te urci pentru prima data pe o masina si ea cedeaza,esti tu neaparat cel vinovat ? Ai masina ce ti se da, nu neaparat pe care o meriti ;).Si s anu uitam ca de cele ami multe ori soferul anunta ca masian are defectiuni si primeste eternul si suparatorul raspuns "mai mergi o cursa si apoi o bagam la reparat".De cele mai multe ori nu este o singura cursa ;) ,iar masina se poate strica in acel timp. Deci tu meriti masina pe care o conduci ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Amyral esti off topic aici,daca vrei poti discuta despre colegialitatea dintre noi,daca mai exista sau nu.Mai am o rugaminte la tine,schimba si nu mai scrie numai cu caps,de obicei cind scrii asa inseamna ca vrei sa jignesti pe cineva sau sa dai mai multa importanta celor spuse ,unii zic ca e ca si cum iai injura,decii...Sper ca intelegi,success

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Buna intrebare.--Colegialitate normal inseamna omeie sau caracter ceea  ce a cam disparut de pe la noi . A cum majoritatea soferilor lucreaza la firme de transport particulare care firme de multe ori nu prea tie aspect de acest cuvit Colegialitate.  Si acum va pot da exemplu concret . Dupa revolutie m-am angajat la patron .V eneam de la Arad La Oradea pe drum un fost coleg de munca sofer la ita  defect. Opresc si ma roaga sa-l remorchez .omul avea stanga pregatit --raba saraca --furtun aer --si plecam .Pe drum ma depaseste o masina cu numar de BH si ma semnalizeaza cu avariile dar pleaca eu politicos il salut . Nu m-am abatut de la itinerar deloc .Problema rezolvata colegul multumit dar a doua dimineata sint chemat de director pe covor .Ce faci ciubuc cu masina mea ? aproape sa fiu lichidat ultim avertisment.In fostele intreprinderi de transport foste ita pentru cunoscatori era regula sa ajuti colegul ramas defect. Acuma fiecare sofer lucreaza la o alta turatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

Pt mario.Cand te uiti la un om care este ingrijit,atunci sigur asa va arata si masina lui,sau viceversa.Nu era asa greu de dedus.Si daca sunt firme care nu au grija de masini,atunci nu au grija nici de soferi iar eu personal mai bine stau degeaba decat sa lucrez degeaba!Mare teorie!O zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

din pacate la noi a ajuta este sinonim cu banuiala ca ai ganduri ascunse..si voi exemplifica......mergeam pe A1  spre Bucuresti...vad pe banda de urgenta un coleg  pe avarie se chinuia sa faca o pana la axa 3 de la vagon....am oprit sa ai dau o mina de ajutor.....pina am oprit ..pina am ajuns la el  se uita banuitor si tinea la indemina un frumos levier...asa ca o preventie:)..l-am intrebat daca pot sa-l ajut si repejor a raspuns ca se descurca....am vazut ca dorea sa plec din zona cat se poate de repede...nu am insistat...insa este pacat ca la noi daca vine cineva si incearca sa te ajute..un timp il privesti ca pe un potential raufacator......eu oricum nu sunt descurajat de aceasta  idee....tot timpul voi opri sa ajut alt coleg....si eu am fost ajutata..si eu voi ajuta la randul meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Members

Colegule fi linistit ca eu patesc si de 2-3 ori pe luna asa ca tine, dar tot timpul incerc sa par foarte serios si util fara costuri mari.

          Acum recent un coleg de la oprean ma rugat sa il ajut sa iasa din parcare de la magazinele din Pecica{ramasese suspendat}, si credema am un mercedes 410 din 1990, dar asta nu ma impiedicat sa il ajut. {toata treaba a durat 5 min maxim}

          Te intreb cati colegi au trecut nepasatori pe acolo??????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Members

hahaha,acu vreo 2 saptamini la nadlac inainte de garda financiara pe intrare in tara un magnum de la "titanic"n-a mai vrut sa plece de pe loc.

vesnica problema cu coada,toata lumea injuraturi claxoane.pachet complect cum s-ar spune.:)vagonul cu care eram are cirlige in spate pentru ancorat si m-au rugat sa merg sa-l trag,desi eram in coada aproape pe  capatul celor 3 benzi.am mers am vorbit sa ma lase sa trec pe la masini mici ca terminalu era blocat.ajung la locu cu pricina,surprizaaa.

era suficient daca unu din ce-i ce s-au chinuit sa se inghesuie sa treaca ar fi avut rabdare si i-ar fi dat aer.dar asta e,astia suntem....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Pentru a naviga pe acest site , trebuie sa respectati termenii Termeni de Utilizare.